Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Silnik, sprzęgło, skrzynia

Silnik, sprzęgło, skrzynia Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18.07.2010, 23:52   #41
LukaSS
 
LukaSS's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Biała Podl./Warszawa
Posty: 368
Motocykl: Afryka? Nie, dziękuję. ;)
Przebieg: 60000
LukaSS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 godz 37 min 9 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Simonello Zobacz post
A wracając do wątku, zalał ktoś tytułowy olej? Jak wrażenia?
Miałem w dwóch poprzednich moto. Rewelacja jakaś wielka to nie jest, ale byłem zadowolony.

Ludziom 2-3 lata temu naprawiałem motocykle, chcieli najtańszy olej motocyklowy - lałem Orlena. Nikomu panewka nie stanęła, nie zerwał filmu, a przy wymiane oleju wióry z miski się nie wysypały.

Cytat:
Napisał JĘDRZEJ Zobacz post
Z tego co mi opowiadał znajomy mechanik orlenowskie oleje zawierają za dużo dodatków myjących i czyszczących .Przy silnikach zdużym przebiegiem trzeba uważać
Kiedy ci niedouczeni mechanicy w końcu zaczną coś wiecej wiedzieć niż wymiana dętki czy żarówki.

Orlen 10W50 ma 7,3 mg KOH/g, a wiec mniej niż np. liquy, castrol, w dodatku jest robiony na III grupie oleju bazowego (calkiem dobrze).

Cytat:
Napisał Dr A.Twin Zobacz post
Moja Afryka rd07 przy 8600, została zalana olejem HONDA 5W30 w serwisie w Niemczech.

Zrobiłem 2 tyś. km. (max 250 jednoraz.) i wszystko ok.

Pytając o taki olej, Pan w firmie OLOEJ, poradzł Motula 10w40 i, że Honda sobie coś wymyśliła.

Dalej poszukuję 5w30

Jeśli się boisz, że na innym oleju wybuchnie silnik, zalej Repsolem 10W30.

Motula nie polecam - przereklamowany (wyjątkiem są te najdroższe - na estrach).
__________________
Yamaha XTZ 800 Super Tenere

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 20.07.2010 o 06:29
LukaSS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 00:35   #42
Jaro-Ino
 
Jaro-Ino's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Inowrocław
Posty: 896
Motocykl: RD07a
Jaro-Ino jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 19 godz 34 min 59 s
Domyślnie

A co zrobić w przypadku takim jak mój, czyli: Spod pokrywy zaworów sączył się olej. No to postanowiłem wymienić uszczelke na orginał i podczas wymiany zauważyłem, że nagar (taki ciemny nalot) od wewnętrznej strony pokrywy schodzi po przejechaniu palcem. Od 4 tys jeżdże na Repsolu 10W40, później dolałem około 2 litry Motula. W sumie wziął mi już jakieś 3-4 litry od czasu kiedy jeżdże. I teraz pytanie: czy ten nagar, który wypłukuje mi teraz olej zaszkodzi jakoś bardzo, czy po prostu zmieniać częściej filtr i olej?

Pytanie 2: jakie oleje z tych, które laliście wyciszały prace silnika
Pytanie 3: skoro na syntetyki 5W30 nie bierze oleju, a 10W60 tak, to o co tak naprawde chodzi w tych wszystkich wartościach i jakie oleje powinno się wybierać? Rozjaśnijcie to troche, bo widać póki co , że teoria to jedno, a praktyka drugie, a ja już w tym wątku się całkiem pogubiłem
Jaro-Ino jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 10:50   #43
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Tu jest to dość sensownie wytlumaczone:
http://www.mototechnika.republika.pl/pliki/oleje.html
zwroc uwage na notke odnosnie temperatur - nie sa to temperatury stosowania oleju, raczej orientacyjne wartosci.
olej to pewien kompromis, który osiąga maksymalną zgodność w przypadku olejów syntetycznych. To kompromis między: niską lepkością w niskich temperaturach (ułatwienie rozruchu, szybkie dotarcie oleju do trących elementów) oraz dostateczną lepkością w wysokich temperaturach (jesli jest zbyt rzadko, to dochodzi do zerwania filmu olejowego). Oleje syntetyczne dodatkowo pozwalaja zmniejszyc tarcie czyli zmniejszyc zuzycie oleju.
W zwiazku z powyzszym - zupełnie normalne jest to, że silnik bedzie zuzywal mniej oleju syntetycznego (mimo, ze na oko jest on duzo rzadszy, wiec trudniej mu "przecisnac sie" miedzy pierscieniami czy pod uszczelniaczami). Po prostu w wysokiej temperaturze syntetyk bedzie mial wieksza gestosc, niz mineralny. Ja leje syntetyk do 25 letniego V8, po pozytywnej dolewce do Afryczki 5w30 (zmalało istotnie zuzycie) globalnie przerzucam sie na 5w30. Akurat od elfa, bo ma dobra cene. Kupie sobie beczuszke, bo karmic musze dwie V8 i afryke
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 14:45   #44
Jaro-Ino
 
Jaro-Ino's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Inowrocław
Posty: 896
Motocykl: RD07a
Jaro-Ino jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 19 godz 34 min 59 s
Domyślnie

Czyli całe to wymywanie nagaru itp można już włożyć między bajki skoro nawet minerale czyszczą silniki. I chyba można by przejść na full syntetyk bez żadnych problemów. Teraz zaleje castrola GPS 10W40, a na przyszły sezon będę myślał o syntetyku.
Jaro-Ino jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 21:30   #45
MaRP
Dołączył: 28.5.2006
 
MaRP's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DW...83...?
Posty: 864
Motocykl: RD07a
MaRP jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 10 godz 15 min 45 s
Cool

Może jeszcze tu:

http://www.mototec.pl/oferta/oleje.php
__________________
Navigare necesse est vivere non est necesse.
MaRP jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Błażusiak w Orlen Team ArtiZet Inne tematy 26 04.01.2015 14:45
Starty Orlen Team 2012 majki Inne tematy 78 24.10.2012 00:20
syntetyk czy półsyntetyk solo1972 Silnik, sprzęgło, skrzynia 17 09.02.2009 15:37


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.