Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Przygotowania do wyjazdów

Przygotowania do wyjazdów Jak zdobyć wizę? Jaka kuchenka? Brać materac i namiot? Gdzie są ciekawe miejsca? Jakie kufry wybrać do USA? Czy Anakee założyć odwrotnie? Co to CPD? Odpowiedzi znajdziesz w tym dziale.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22.12.2013, 00:18   #1
Yanus


Zarejestrowany: Dec 2013
Miasto: Kraków
Posty: 5
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Galeria: Zdjęcia
Yanus jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 godz 16 min 43 s
Thumbs down Silk Road Adventure - czyli Jedwabnym Szlakiem 2014

Hejka

trochę ludzi tu jeździ na wschód więc może ktoś był/widział/załatwiał/wie.

Po pierwsze jest słuszna idea żeby na ten wschód pojechać. Projekt dość ambitny bo od połowy maja 2014 na 2,5 miesiąca, 20 tys km, i 16 krajów - w tym docierając do Pamir Higway. Jedziemy w 2 motocykle na 100 % + jeszcze fajny Chorwat dołącza (ma potwierdzić szybko). Większość wizowo-logistyczną mam rozpoznaną ale wciąż kilka znaków zapytania pozostaje więc poproszę o rady:

Turkmenistan
1. chcę sobie zobaczyć hells gate ale chciałbym dotrzeć również do ruin Kunya-Urgench w okolicach Dashoguz. znalazłem info, że jest to region do którego trzeba specjalne pozwolenie - ktoś był tam może (to przy granicy uzbeckiej)
2. Kaplankyr - spod granicy chcę lecieć na Turkmenbashi do morza kaspijskeigo (j.w.) znalazłem info że to region zamknięty za specjalnym pozwoleniem) - ktoś był ?
3. wizy - na zrobienie turkmenistanu potrzebuję minimum 6 dni - a tranzytowa standard to 5. Ktoś załatwiał dłuższą i jak ? (na razie ambasady w berlinie i wiedniu zlały moje zapytania).
4. wizy j.w. - wiem że trzeba zaproszenie - ale ciekawi mnie czy ktoś wjeżdżal tam na 30 dniowej wizie turystycznej?
5. jak z przeprawą do Azerbejdżanu ? - ktoś łapał jakiś stateczek ? bo jak mi się wiza skończy to będzie mi wyjątkowo ciepło na piaskach Karakum : )

Azerbejdżan
1. wiza i voucher kosztują niestety - ale mamy też info że czasem chcą też kaucji za pojazd - ktoś się spotkał ?

Iran
Jako opcja (atrakcyjna) jest Iran - ale oficjalnie trzeba mieć Carnet de Passage - zamrażanie 22 tys nie do końca jest możliwe ale znalazłem na HUBB info że ludzie jeżdżą bez. jest też taki koleś Hossein Sheykhlou który obiecuje że za 350 EUR/os jest w stanie to załatwić bez carnet. Znów pytanie o doświadczenia i rady.

ufff - to tyle na razie - do wyjazdu zostało 146 dni.

PS - no i wszystkim Wesołych Świąt

Ostatnio edytowane przez Yanus : 22.12.2013 o 00:19 Powód: brak daty
Yanus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.12.2013, 18:35   #2
gancek


Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: Gdańsk
Posty: 177
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Galeria: Zdjęcia
gancek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 5 dni 12 godz 6 min 9 s
Domyślnie

Ad. 1. Do Koneurgench jest swobodny wjazd ale nie ma tam nic zbytnio ciekawego, te ruiny nie robia wrażenia. Generalnie trzeba się trzymać trasy ustalonej i naszkicowanej na mapce przy wjeździe do Turkmenistanu.

Ad. 2. Tam jest totalna pustynia której pokonanie może zająć pare dni. Raczej nie ma co liczyć na pomoc kogokolwiek w razie W. Tez nie sądze aby udało się wynegocjowac takie wytyczenie trasy na granicy. Tylko główne drogi wchodzą w rachube. Jak was drapną poza tą trasa to problemy na 100%.

Ad. 3. Mi wyrobienie tranzytówki w Berlinie zajeło 3 tygodnie. Tranzytówka naciągana bo z Uzbekistanu do Kazachstanu.

Ad. 5. Nie przeprawiałem się przez M. Kaspijsie ale podobno jak się dotrze w terminie na odprawe graniczną w porcie to można tam już poczekac na statek po wygaśnieciu wizy.

Iran bez CPD nie dla nas. Informacja potwierdzona w ubiegłym roku u zaprzyjaźnionego Irańczyka.
Co ciekawe Niemcy maja dwustronną umowe z Iranem i nie potrzebują CPD.
W Angli jest dostępta alternatywnie gwarancja bankowa.
gancek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.12.2013, 18:49   #3
Yanus


Zarejestrowany: Dec 2013
Miasto: Kraków
Posty: 5
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Galeria: Zdjęcia
Yanus jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 godz 16 min 43 s
Domyślnie

Gancek dzięki wielkie za odpowiedź !

Koneurgench miało być opcją a nie absolutnym celem wyprawy na północ. Możliwe że odpuścimy sobie to miejsce i wrócimy do Ashgabadu a stamtąd do Turkenbashi.

też wydaje mi się że będą mieli mniejszy problem z wypuszczeniem nas niż z wpuszczeniem jak wiza się będzie kończyć.

Iran wydawał mi się trochę naciągany - mimo ze koleś z Iranu jest mega nachalny. raczej odpuścimy sobie ryzyko stania na granicy i dawania w łapę facetom z wąsem.
Yanus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.12.2013, 10:46   #4
Yanus


Zarejestrowany: Dec 2013
Miasto: Kraków
Posty: 5
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Galeria: Zdjęcia
Yanus jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 godz 16 min 43 s
Domyślnie

Ellwood - też racja chociaż zawsze jest risk że razy x łapówek wyjdzie dużo więcej niż tylko 600 jednorazowo (zwłaszcza że przy wyjeździe też trzeba będzie dać w łapę...)
ale zawsze warte to rozważenia
Yanus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.01.2014, 07:11   #5
Piast


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Piastów
Posty: 156
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Galeria: Zdjęcia
Piast jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 11 godz 40 min 42 s
Domyślnie

Siemka,

włączam się do dyskusji w temacie:

"Iran
Jako opcja (atrakcyjna) jest Iran - ale oficjalnie trzeba mieć Carnet de Passage - zamrażanie 22 tys nie do końca jest możliwe ale znalazłem na HUBB info że ludzie jeżdżą bez. jest też taki koleś Hossein Sheykhlou który obiecuje że za 350 EUR/os jest w stanie to załatwić bez carnet. Znów pytanie o doświadczenia i rady.


W lipcu 2013 byłem w Iranie motocyklem bez CDP. Wjeżdżałem od strony Armenii i wyjeżdżałem w stronę Turcji. Przeprawa nie była łatwa, bo trochę pobyliśmy na granicy i było pytanie o CDP. Natomiast pomógł nam pracujący tam celnik. Podzwonił tu i tam i na drugi dzień wykupiliśmy coś w rodzaju dodatkowego ubezpieczenia/gwarancji. Agencja, która to obsługiwała mieściła się w budynku obok. Koszty na jeden motocykl - 180 USD. Mam kontakt do Irańczyka mówiącego po angielsku. Pracuje na granicy i jest mega pomocny.

Trochę więcej piszę o tym na blogu myaforadventure.blogspot.com

Jak by co to służę większą ilością informacji.

Pozdro

Piast
__________________
http://myaforadventure.blogspot.com/
Piast jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.01.2014, 18:41   #6
Yanus


Zarejestrowany: Dec 2013
Miasto: Kraków
Posty: 5
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Galeria: Zdjęcia
Yanus jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 godz 16 min 43 s
Domyślnie

cześć Piast

dzięki za info my wjeżdzalibyśmy od strony Turkmenistanu. ponieważ na kaucję nie mamy kasy to pomijamy Iran (tym razem) a do Baku przeprawiamy sięz Kazachstanu (Aktau).
Jak powiedział Elwood - ni ma risk ni ma fun - ale podejrzewam że w 2/3 wyprawy mój poziom cierpliwości będzie bardzo niski
szkoda mi tego Iranu ale poukładałem już wizy i kolejność przystanków pod nową trasę.
może kiedyś skorzystam.
Yanus
Yanus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
BABY NA MOTÓRY 2014 czyli III zlot czarownic agawu Lejdis 105 28.07.2014 12:28
Na jedwabnym szlaku 2011 K-milka Kwestie różne, ale podróżne. 16 26.05.2011 10:52


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.