Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09.12.2023, 14:57   #1
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,087
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 9 godz 35 min 0
Talking Inteligentny dom

Czy ktoś z Was używa jakichś elementów inteligentnego domu?

Ostatnio na Ali kupiłem kilka inteligentnych przełączników do sterowania urządzeniami w domu. \
Stało się to koniecznością, kiedy jedna stara kamerka zewnętrzna wymagała raz na jakiś czas zrestartowania, bo się zawieszała. Będąc z dala od domu, na jakimś zlocie lub innym wyrypie, było to kłopotliwe. Czasem prosiłem kogoś z rodziny via telefon, by wyjął i włożył wtyczkę zasilacza i widok z kamerki powracał.
Takie gówienko w mojej domowej sieci wifi rozwiązało problem: https://pl.aliexpress.com/item/10050...yAdapt=glo2pol Przetestowane, działą wyśmienicie. Dokupiłem jeszcze kilka takich i dodatkowo wyłącznik nadprądowy na szynę, ze sterowaniem zdalnym i pomiarem zużytej energii. Wszystko zdalnie przez smartfona. Jak się sprawdzi kupię więcej.
Są też takie na trzy fazy, którymi mogę sterować np. duży bojler na ciepłą wodę. Dużo taniej to wychodzi niż stare sterowniki jakie mam i dużo łatwiej w smartfonie tym sterować i programować czasy włączania na drugą taryfę (choć dzisiaj, w dobie tarcz energetycznych, dwie taryfy przestały działać, jak się wyczerpie limit zużycia... ech...)

Wszedłem w urządzenia eWeLink. Niestety, nie mogę znaleźć zdalnego Buttona eWeLink tak jak w standardzie Zigbee. Mam kilka pomysłów jak to obejść. Na pewno nie powieszę smartfona przy wejściu do warsztatu...

Może ktoś już ma opanowane te technologie i mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami?
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.12.2023, 15:10   #2
luk2asz
 
luk2asz's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: KrK
Posty: 1,236
Motocykl: CRF1100
luk2asz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 17 godz 9 min 16 s
Domyślnie

Ja używam do sterowania brama wjazdową i garażową małego boxa na WiFi domowe blebox. Mają dużo różnych modułów do zrobienia starego domu inteligentnym :-)
https://blebox.eu/pl/



Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka
__________________
Pozdrawiam, łajza na Crf110
luk2asz jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.12.2023, 18:51   #3
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Jak wystarczą Ci pojedyncze włączniki, mierniki sterowane ze smartfona i chmury chińskiej to takie rozwiązanie jak wybrałeś jest ok. Najtaniej też, ale jesteś zdany na jednego producenta raczej. Minus chmury jest taki, że jak Ci padnie internet to nic nie zrobisz. O teoriach spiskowych nie wspomnę.

Ja po różnych eksperymentach wybrałem Home Assistant i tam mam podpięte różne urządzenia na Ethernet, WiFi, z-wave, Bluetooth etc. Różnych producentów. No i przede wszystkim logika/automatyka jakaś na tym HA chodzi.
Nie chciałem zależności od jakiejkolwiek chmury (ma działać lokalnie) no i oczywiście jest tak porobione, że jak HA padnie to dalej mogę ręcznie wszystko włączyć/wyłaczyc.
Minus HA jest taki, że coś tam w IT trzeba ogarniać i lubić dłubanie w tym, a nie każdy tak ma. Z takich lokalnych rozwiązań to HA najbardziej popularny się zrobił https://www.home-assistant.io/.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.12.2023, 19:05   #4
crimson
CRF 1100 ATAS


Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Kraków i okolice
Posty: 205
Motocykl: CRF 1100 ATAS
crimson jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 11 godz 52 min 0
Domyślnie

Też polecam Home Assistant, bramkę do Zigbee i firmware Tasmota - niezależne od chmury, działa w lokalnej sieci, nie ma problemu jak braknie netu
crimson jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.12.2023, 20:13   #5
kdf
 
kdf's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: Jarocin
Posty: 345
Motocykl: RD07
kdf jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 21 godz 37 min 15 s
Domyślnie

Ja z kolei mam kilka przełączników Sonoff do których wgrałem polskie oprogramowanie Supla.
https://pl.aliexpress.com/item/40000...d=X7bRfCNCXreO

https://www.supla.org/pl/
Po co taka kombinacja? Dla kogoś nie bojącego się lutownicy można np. kupując za ok 20 PLN czujnik temperatury monitorować temperaturę pomieszczenia, lodówki itp. w czasie rzeczywistym, jak również przeglądać w formie wykresu dziennego, miesięcznego, kwartalnego, rocznego..... Oczywiście dostępna jest bardzo intuicyjna aplikacja na smartfony.
Brzmi jak reklama, ale dla majsterkowiczów to wyśmienita zabawa na długie zimowe popołudnia i wieczory.
kdf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.12.2023, 20:56   #6
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,087
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 9 godz 35 min 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał kristoch Zobacz post
Jak wystarczą Ci pojedyncze włączniki, mierniki sterowane ze smartfona i chmury chińskiej...
Tam nie ma żadnej chmury!
Działa to po lolalnej sieci LAN z możliwością wejścia zdalnego. Zanim zacząłem zabawę, kupiłem jeden dla testów i sprawdziłem dokładnie jak to działa. Aplikacja eWeLink zauroczyła mnie możliwościami i wygodą obsługi. Googlową apką Home też da się tym sterować. Jak padnie internet, to lokalna sieć będzie śmigać i w domu smarkfonem wszystko posteruję, a zdalnie i tak wtedy niczym nie da się sterować, niezależnie jakiej firmy rozwiązanie wybiorę.

Teorie spiskowe mam w pompie. Niech mnie podglądają. Potrafią to robić od dawna innymi sposobami. U mnie niczego ciekawego nie znajdą...

Cytat:
Napisał kdf Zobacz post
Po co taka kombinacja? Dla kogoś nie bojącego się lutownicy...
Mój bratanek jest pasjonatem-elektronikiem. Od wielu lat lutuje takie różne zdalne sterowania domem. Ja na to nie mam czasu. Nie boję się lutownicy. Jestem elektronikiem po AGH. Mam obecnie inne hobby.
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.12.2023, 21:40   #7
kdf
 
kdf's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2019
Miasto: Jarocin
Posty: 345
Motocykl: RD07
kdf jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 21 godz 37 min 15 s
Domyślnie

I coś jeszcze co przemawia za Suplą, czego brakuje w EWeLink-powiadomienia PUSCH. Możesz otrzymywać powiadomienie gdy zbyt spadnie czy za bardzo wzrośnie temperatura, czy gdy np. ktoś otworzy bramę lub podniesie roletę w oknie. Wszystko to możesz dostawać przez 24h lub tylko w określonych wcześniej godzinach.
kdf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.12.2023, 23:23   #8
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,087
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 9 godz 35 min 0
Domyślnie

Kto wie... niedługo idę na emeryturę. Może złapię się za lutownicę?
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.12.2023, 17:25   #9
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Supla-Zamel zobacz, można się dodzwonić 😀

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.12.2023, 17:33   #10
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,087
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 9 godz 35 min 0
Domyślnie

Zobaczyłem. Ceny zwaliły mnie z nóg. Na razie pozostanę przy kitajskich ofertach...
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.