Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Polska

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Poprzedni post   Następny post Next
Stary 03.05.2017, 16:17   #1
Vee
BRAAP BRAAP
 
Vee's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2015
Miasto: ZK
Posty: 160
Motocykl: DL650AL4; XT660z
Przebieg: rosnący
Vee jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 10 godz 2 min 43 s
Domyślnie Kierunek Kaszuby - weekend majowy 2017

Wstęp

Na początku kwietnia zacząłem rozważania gdzie by się tu udać na weekend majowy. Kilka dni wolnych - trzeba to odpowiednio wykorzystać. Moja okolica, bliższa i dalsza, już mi się opatrzyła.

Początkowo założyłem sobie kierunek wypadu w rejon Drawska. Ot wyjazd wypoczynkowy - jakaś miła agroturystyka, trochę asfaltu z winklami, trochę lekkiego offu.
Zrobiłem rozeznanie. Kolega miotacztruskawek z VCP podesłał kilka interesujących tras w tamtych rejonach. W międzyczasie zacząłem błądzić myślami nad innym regionem Polski, w który wybieram się i wybieram, i wybrać się nie mogę.

KASZUBY - tak, to jest dobry pomysł.

A więc weryfikacja planu. Pogrzebałem w sieci i znalazłem dobrze zapowiadającą się agroturystykę (więcej na ten temat później). Szybki kontakt, rezerwacja i zaliczka - ustalone.
Ostatnie dni przed wyjazdem szperałem co tam ciekawego można zobaczyć i gdzie się udać. Nie chciałem skupiać się na zwiedzaniu muzeów i innych "popularnych" atrakcji. Przede wszystkim jadę nacieszyć oko widokami Szwajcarii kaszubskiej, pobłądzić po lesie - po prostu wypocząć.

Tak więc punkty orientacyjne z grubsza ustalone. Droga znajdzie się sama.

Dzień 1 - 29.04.2017

Prognozy pogody na weekend nie były optymistyczne. Miało padać, wiać i cholera wie co jeszcze. Rano okazało się, że prognozę to można sobie wsadzić w... do piwnicy, bo na zewnątrz powitał mnie taki widok.



Nie ma na co czekać.

Checklista przedstartowa wykonana, bagaże zamocowane, bak zalany pod korek - no to w drogę.

Trasa Koszalin - Polanów jest mi dobrze znana. Ma swoje momenty, jednak nawierzchnia po zimie pozostawia wiele do życzenia. Pierwszy przystanek na szybką fotkę robię między Nacławiem, a Jacinkami. Na odcinku kilku kilometrów, po obu stronach drogi, rośnie ponad pół tysiąca 200-letnich buków.
Trasa wygląda pięknie, gdy drzewa są gęsto pokryte liśćmi. Na to jednak jeszcze za wcześnie.





Podążając dalej przelatuję przez bardzo przyjemną miejscowość - Polanów. Miejsce gdzie, od dobrych ...nastu lat, nad tutejszym zalewem, co roku odbywają się międzynarodowe zloty motocyklowe ( http://www.zlot.polanow.pl/ ).



Na trasie Polanów - Miastko pojawia się kilka fajnych, szybkich winkli, ale pod koniec tempo psuje wlokąca się i dymiąca srebrna polówka.



Po przejechaniu przez centrum miasta wyjeżdżam na wzgórza otaczające Miastko w poszukiwaniu Grodu Rummela. Szutrowa droga przechodzi w wyjeżdżone koleiny i po chwili jestem na miejscu.



Konstrukcja jest budowana przez jakiegoś lokalnego zapaleńca. Prace trwają. Na razie oprócz palisady i bramy wjazdowej nic ciekawego tam nie ma. Jednak nie przyjechałem tutaj podziwiać efektów obróbki drewna, lecz panoramę miasta rozpościerającą się ze szczytu. Na horyzoncie zaczyna się chmurzyć, ale specjalnie się tym nie przejmuję.



Ruszam dalej drogą nr 20 w kierunku Bytowa. Odcinek ten obfituje w asfalt świetnej jakości i dużą ilość szybkich łuków. Jest zabawa.



Dla odmiany zjeżdżam z asfaltu w jedną z utwardzonych dróg gruntowych...



... i kontempluję widok, który pojawia się po kilku kilometrach.



Jadąc dalej docieram do Piaszna, gdzie znajduje się osada Gotów, będąca miejscową atrakcją turystyczną. W latach 90-tych odkryto tutaj wiele pozostałości kultury łużyckiej, m.in. kurhany z 1700r p.n.e. Okolica jest bardzo malownicza, a pofalowany i łagodny teren działa kojąco.





Wracam na asfalt i docieram do Bytowa. Chwilę kluczę po przedmieściach szukając "Niepotrzebnego Mostu". Budowla powstała pod koniec XIX w. na rzeką Borują. Stanowiła część trasy kolejowej Bytów - Korzybie. W wyniku korekty przebiegu torów o kilkadziesiąt metrów, trasę przesunięto kawałek dalej. W związku z tym, po moście nigdy nie przejechał żaden pociąg. Konstrukcja jest bardzo solidna i bogato zdobiona herbami Bytowa, Pomorza, Prus i Rzeszy. Niestety widać także akty wandalizmu.



Obecnie most służy jako kładka dla pieszych.



Przejeżdżając niecały kilometr przez centrum trafiam do "Zamku Bytowskiego".



Obiekt został wybudowany przez Krzyżaków na przełomie XIV i XV wieku. Na przestrzeni wieków przechodził kilkakrotnie z rąk do rąk, by w końcu trafić w posiadanie polskie. Został częściowo zniszczony przez Szwedów w 1656r. Zamek pełnił różne funkcje. Warto wspomnieć, że od marca do czerwca 1945 roku znajdował się tu obóz przejściowy NKWD.



Po obejrzeniu zamku ruszam dalej drogą 228. W międzyczasie zaczęło przelotnie padać. Droga zrobiła się bardziej kręta i prowadziła brzegiem jezior oraz przez lasy. Teren zrobił się bardziej pagórkowaty. Pomimo dużej wilgotności i przenikliwego chłodu jazda była przyjemna.



Trasa 228 prowadzi mnie do Klukowej Huty. Stamtąd odbijam w drogę 214 i przez Stężycę trafiam do Gołubia, które położone jest pomiędzy Kaszubskim, a Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym. W miejscowości tej znajduje się agroturystyka "Dar Losu", którą wybrałem jako swoją bazę wypadową. Dojeżdżam na miejsce i poznaję właścicielkę - Panią Halinę. Do końca dnia pozostaję w okolicy i korzystając z błogiego spokoju - odpoczywam.



Przejechany dystans: 180km.

cdn.

Ostatnio edytowane przez Vee : 01.07.2017 o 13:37
Vee jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
 

Tags
kaszuby , majówka , v-strom

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Szuter party 1-4 czerwiec 2017 Kaszuby marekw Imprezy forum AT i zloty ogólne 0 18.01.2017 20:04
Jaki kierunek na przedłużony weekend majowy? Pils Umawianie i propozycje wyjazdów 6 15.04.2013 13:05
majowy weekend 28.04-06.05 diesel Umawianie i propozycje wyjazdów 1 25.04.2012 09:44


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.