Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Przygotowania do wyjazdów

Przygotowania do wyjazdów Jak zdobyć wizę? Jaka kuchenka? Brać materac i namiot? Gdzie są ciekawe miejsca? Jakie kufry wybrać do USA? Czy Anakee założyć odwrotnie? Co to CPD? Odpowiedzi znajdziesz w tym dziale.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.12.2021, 22:02   #1
syncronizator
 
syncronizator's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2021
Miasto: Wawa
Posty: 413
Motocykl: CRF1100
Przebieg: 24000
syncronizator jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 16 godz 17 min 48 s
Domyślnie Przekraczanie granicy z Turcji do Iranu bez CPD

Jak zapewne wielu z nas... analizuję gdzie tu można pojechać na wiosnę i jak to zorganizować.
Naoglądałem się YT .. i trafiłem na ślady z przed kilku lat, że istnieje możliwość wjazdu do Iranu motocyklem bez CPD.

Niestety w moim przypadku uzyskanie CPD to blokada 30 tyś zł..... no i ewentualnie nie chciałbym blokować takiej kasy więc drążę temat.

Czy ktoś to już przetrenował ?
syncronizator jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.12.2021, 10:38   #2
maciekrom


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Łódź
Posty: 270
Motocykl: CRF 1100 DCT
Przebieg: 42000
maciekrom jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 7 godz 43 min 6 s
Domyślnie

Będę miał więcej info po nowym roku. Też planuję ten kierunek. Na fb jest grupa World Africa Twin Riders, spotkałem się na początku września z jednym z administratorów w Stambule, Turgut Uzun i powiedział, że zna ludzi, którzy mogą pomóc. Kaucja to około 500$ i opłata bodajże 400 TR.
maciekrom jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.12.2021, 11:10   #3
Mirmil
 
Mirmil's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: mielec
Posty: 1,682
Motocykl: pilnie sprzedam
Mirmil jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 5 dni 3 godz 32 min 28 s
Domyślnie

Husajn z Iranu to zalatwia. Wszyscy go znaja.
__________________
niejedna przestrzen jeszcze moj uslyszy glos
super miejsce i cudowni ludzie www.misja-kamerun.pl
Mirmil jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.12.2021, 11:16   #4
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 2 godz 54 min 21 s
Domyślnie

Kase za kaucje oddają natychmiast. Opcja Husajn jest droższa i bardziej czasochłonna.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.12.2021, 23:31   #5
syncronizator
 
syncronizator's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2021
Miasto: Wawa
Posty: 413
Motocykl: CRF1100
Przebieg: 24000
syncronizator jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 16 godz 17 min 48 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał maciekrom Zobacz post
Będę miał więcej info po nowym roku. Też planuję ten kierunek. Na fb jest grupa World Africa Twin Riders, spotkałem się na początku września z jednym z administratorów w Stambule, Turgut Uzun i powiedział, że zna ludzi, którzy mogą pomóc. Kaucja to około 500$ i opłata bodajże 400 TR.
Kaucja płacona komu ? Irańskiemu urzędowi celnemu?
Opłata 400TR czyli rozumiem 400 000 Rali Irańskich czyli jakieś 39 zł?.. płacona za co ? Jako koszta operacyjne urzędu celnego ?

Och dzięki .. do tego właśnie zmierzam....

Czym jest ta kaucja ? .
Cłem gwarancyjnym .. które jest pobierane przez Irański UC i jest mi zwracane przy wyjeździe z Iranu ?

Chciałbym ustalić co się tak naprawdę odbywa.

Czy to nie jest przypadkiem tak ,że człowiek o imieniu Husajn przeprowadza standardową (dobrze jemu znaną ) procedurę "Temporary import" ?
Czy wypełnia papiery bo wie jakie i płaci tą samą kaucję gwarancyjną którą zapłacił bym ja gdybym umiał poskładać dokumenty ?

... tylko potem ta kaucja idzie do jego kieszeni a nie wraca do mnie ?

Czy normalny człowiek nie może podejść do urzędnika i poprosić o Temporary Import ? Samemu wpłacić w okienku kaucję i potem samemu ją odebrać ? Bez usług Husajna ?

Wiem, że czas to pieniądz ..i niektórzy wolą zapłacić 2tyś złotych by nie tracić czasu. Trochę drogo jak za wypełnienie papierów.

Uważam, że warto rozkminić dokładnie temat ... bo otwiera on dla wielu możliwość odbycia niedrogo ciekawej podróży.

Hulaj dusza do samej granicy z Iranem trasa prosta ...do Turcji wjazd bez wiz.
Wiza do Iranu 250zł ...tylko ta odprawa bolesna.
syncronizator jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.12.2021, 06:12   #6
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 2 godz 54 min 21 s
Domyślnie

Pierwsze co usłyszysz na granicy to Hosein. On jest dogadany na przejściach. Myśmy mięli CDP i zdziwienie na twarzach było ogromne bo Hosein tam opanował ten biznes. Nie tylko on z tego żyje. Jak wspomniałem wcześniej jego usluga jest droga i jeśli ktoś ma kasę na kaucje w PL to kompletnie nieopłacalna. Do tego z CDP po prostu jedziemy dalej a tak to podjazd na granicę, telefon i sobie czekamy. On załatwia chyba pozwolenie na tranzyt choć nazywa to czasowym CDP. Nie wiem czy to jest z kaucją powiązane.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.12.2021, 08:31   #7
trolik1


Zarejestrowany: Jan 2017
Miasto: Szczecin
Posty: 468
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: 100K+
trolik1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 18 godz 26 min 55 s
Domyślnie

Na fejsie jest grupa overland Iran. Są tam różne opinie na temat Hoseina i tego drugiego zawodnika. Ja też myślę poważnie o tym kierunku i chyba jednak pójdę w stronę CPD.
pozdrawiam trolik
trolik1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.12.2021, 08:34   #8
Dredd

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 300
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Dredd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 11 godz 48 min 50 s
Domyślnie

Dokładnie nie powiem Ci jak wygląda "pozwolenie - CDP" od Hossaina.
Powiem Ci natomiast jak wygląda przekraczanie granicy Turcja - Iran, a byłem na wszystkich przejściach.
Mnie nie udało się bez pomocy lokalnego naganiacza, którego usługi kosztują ok. 10 $ czy Euro. Latanie od okienka do okienka, bardzo mało osób mówi (lub chce mówić) po angielsku. Choć generalnie wszyscy są bardzo mili.
Generalnie jest wielki tłum, bałagan, wciskanie się w kolejkę. Urzędnicy nie noszą mundurów, ani nie mają plakietek, więc nie bardzo wiesz do kogo iść. Jeśli nawet są jakieś oznaczenia, to po persku (czyli pisane alfabetem arabskim).
Pomimo pomocy naganiacza na przejściu schodzi 2-3 -4 godziny, więc - skoro chcesz załatwić coś coś bardziej skomplikowanego, trzeba się liczyć ze znaczną stratą czasu.
Na jednej granicy znalazł się celnik, który znał angielski i poprowadził nas za rękę, ale to był wyjątek.
Dredd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.12.2021, 09:25   #9
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,790
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 2 godz 54 min 21 s
Domyślnie

Tu jest strona tego Pana.
https://www.overlandtoiran.com/
Całkiem sympatyczny koleś. Mnie miał pomóc załatwić wizę do Turkmenistanu ale finalnie nie doszło to do skutku. My jechaliśmy od strony Armenii i tam granica była naprawdę względnie ogarnięta choć latanie po okienkach było ale jakoś sprawnie to szło. Strona irańska zajebiście tylko upierdliwie. Bez pośpiechu no i miałem granat (znaczy butlę z beną do kuchenki). Na RTG wyszło że to granat .
Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę. Nie wiem jak to obecnie wygląda ale Hossein swego czasu podał mi takie info, że nie da rady na jego kwitach wjechać i wyjechać tą samą granicą w tym sensie że jak wjeżdżamy z Turcji to musimy wyjechać Armenią. Nie mam pojęcia czy to prawda.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.12.2021, 10:09   #10
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Pierwsze co usłyszysz na granicy to Hosein. On jest dogadany na przejściach. Myśmy mięli CDP i zdziwienie na twarzach było ogromne bo Hosein tam opanował ten biznes. Nie tylko on z tego żyje. .
I to jest sedno sprawy - jak wszyscy strażnicy mają działkę to nikt nie będzie się wysilał, żeby robić coś bez kasy. Nawet jak już coś będą musieli obrobić to będzie to długo trwało.
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Mapa Iranu Garmin Jan GPS 5 26.10.2015 22:58
Z Iranu? gdzie? i jak? killjoy Przygotowania do wyjazdów 0 27.01.2015 16:22
Ukraina z niezarej. motocyklem - przekraczanie granicy JarekAT Przygotowania do wyjazdów 17 27.05.2013 16:07
przekraczanie granicy na motocyklu mckrzysiek Przygotowania do wyjazdów 6 27.07.2008 19:32


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.