Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.09.2021, 11:56   #1
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie co? g..wno :D oczyszczalnia przydomowa - problem

no więc tak...
dom ma 21lat, mieliśmy wzloty i upadki, i ogólnie to poprawiamy wciąż po zjebach co to budowali. powoli to idzie bo pewnie mamy wysoki próg bólu...

Stopa ma zakaz pisania tutaj

jednym z elementów, które nie działały nigdy dobrze była przydomowa oszczyszczalnia. najpierw okazało się, że jakiś jebnięty zrobił na wlocie do beczki zwężkę ze 160 na 110 bodaj. parę patyczków do uszu i jakieś mokre chusteczki o zapachu rumianku jak gówniaki były małe i niestety musiałem wykopać sobie grób aż do wlotu do szamba. Zmieniłem wlot. Teraz można walić z grubej rury i nic się nie zatyka. Ten stan szczęścia trwał z 6 lat.

Niestety ostatnio okazało się, ze dekiel od szamba unosi się elegancko na kiszonce i nie ma odpływu do złoża w ogrodzie.
Pokminiłem i polazłem na koniec złoża do rewizji - sięga jakieś 1.5m poniżej poziomu gleby - a tam mokro. Skojarzyłem codzienne podlewanie ogrodu przez 2.5h dziennie na różnych sekcjach /bo tej wody u nas trochę potrzeba/ i podniesienie się poziomu wody podskórnej. Hmmmm.... odważna teoria ale założyłem, że może złoże jest po prostu ZBYT mokre i nie przyjmuje już wody. Git. Ubiłem podlewanie o połowę.
Do tego dołożył się pęknięty basen bo gówniaki z kuzynem zrobili ostry hydrobalet - 6500l poooooooszło w pizdu. Więc zakładam, że może być pod spodem mokro.
Ostatnio również PanBozia spuścił Płanetników ze smyczy i spadło tyle deszczu ile przez ostatnie parę miechów...
U nas sam piach na dobre 4m. Potem żwir. Potem warstwa gliny.
Czy może być tak, że woda zaległa na tej glinie i stoi

Nie wierzyłem jednak w tą samodziałową teorię tak do końca więc kupiłem 20m ala WUKO na myjkę i heja czyścić odpływ z szamba. Za wiele nie wróciło i nie sądzę aby cokolwiek siedziało w samym odpływie. Doszedłem niemal do wątroby - czyli do końca.

Sąsiad, szambelanin, sugeruje wystąpienie korków tłuszczowych w rozsączu. Plan taki, że po wczorajszym opróżnieniu beczki myślę zalać odpływ skondensowaną mieszaniną bakterii tłuszczojadów - może to coś da. Jak nie... to nie mam pojęcia bo szykuje się wtedy poważny rozpierdol.
Jako supłement dodam, że niestety przez ostatni rok zapomniałem o dosypywaniu przyprawy do kibla. Myślę, że to też nie pomogło. Mea kupa

Macie jakieś pomysły jak to ogarnąć inaczej? Być może, czego nigdy nie brałem pod uwagę, taka oczyszczalnia naturalnie kiedyś się kończy?

Tak więc - reasumując, mam przesrane.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2021, 12:16   #2
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie

Biorąc przykład ze swojej oczyszczalni z rozsączaniem, mogę tylko napisać, sorry taki mamy klimat. Abstrahując od problemów z rurami, jak ma się rozsączać to co pójdzie z kibelka, jak ziemia wody nie przyjmuje. U siebie gdy na początku roku myślałem że szambo trzeba wypompować bo słabo odbiera, wypompowałem trochę nieczystości a reszta była wodą wpływającą z okolicznego terenu. Teraz po ostatnich opadach jest dokładnie to samo ale teraz już wiem że najpierw musiałbym osuszyć okoliczne pola, oczyścić rowy, co może doprowadziłoby do zmniejszenia nowych jeziorek na tych polach, może populacja komarów by się zmniejszyła. Pozostaje czekać na słońce które to wysuszy
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg 0F8E37ED-72D1-4F56-A8A4-7E7B54D60368.jpg (1.16 MB, 18 wyświetleń)
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2021, 13:28   #3
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,823
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 16 godz 6 min 22 s
Domyślnie

Cholera, jak tu czytać to forum w trakcie lunchtime...😉
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2021, 13:54   #4
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
Cholera, jak tu czytać to forum w trakcie lunchtime...��
Że obrzygliwie? Sorry. Consigliero już napisał o klimacie. Czuję się usprawiedliwiony

@Consigliero - no wiadomo, że jak ma przyjmować jak tam mokro. Chodzi o to, że u nas jest z nadania Bożego sucho. Bardzo sucho! Po ulewach, że świata nie widać, 15 minut później na chwastniku nie ma wody w zasadzie. Więc zastanawiam się, czy jest możliwe aby na tej glinie stała warstwa sążna i nie miała dokąd ujść...
Bo jeśli tak to trza proforma zalać odpływ tymi bakteriami i niech sobie tam ucztują a do tego odpompować parę razy beczkę bez odprowadzania ścieku w złoże i dać na mszę.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2021, 14:07   #5
AfroMan

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Sep 2015
Miasto: Opole
Posty: 242
Motocykl: RD07a
AfroMan jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 6 godz 14 min 9 s
Domyślnie

Daj znać, czy pomogło

https://www.youtube.com/watch?v=Lp_0DY6Hcic


Ostatnio edytowane przez Novy : 08.09.2021 o 15:18 Powód: Filmik w oknie
AfroMan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2021, 14:14   #6
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Ale żeby zadziałało trza po szwagra z Nokii Banan zadzwonić brachu!
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2021, 14:15   #7
ctomch

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2020
Miasto: Chrząstawa Wielka
Posty: 256
Motocykl: Yamaha 1VJ/Huska FE501
Przebieg: rośnie
ctomch jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 godz 33 min 55 s
Domyślnie

Jak masz tego typu problemy, zapraszam na prelekcję. Mam aktualnie oczyszczalnię tego typu co Ty. Przerobiłem trochę przypałów.
Nowa oczyszczalnia jest innego typu, wziąłem pod uwagę wszelkie przypały, plus nasze warunki i inne.
Zapraszam.
T,
ctomch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2021, 14:16   #8
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

kto ma zdrowie na prelekcję zadzwonię, podjadę
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2021, 14:18   #9
ctomch

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2020
Miasto: Chrząstawa Wielka
Posty: 256
Motocykl: Yamaha 1VJ/Huska FE501
Przebieg: rośnie
ctomch jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 godz 33 min 55 s
Domyślnie

eeeee, to ja mogę do Ciebie podjechać, żeby obadać, a potem się zobaczy
ctomch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2021, 14:48   #10
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Że obrzygliwie? Sorry. Consigliero już napisał o klimacie. Czuję się usprawiedliwiony

@Consigliero - no wiadomo, że jak ma przyjmować jak tam mokro. Chodzi o to, że u nas jest z nadania Bożego sucho. Bardzo sucho! Po ulewach, że świata nie widać, 15 minut później na chwastniku nie ma wody w zasadzie. Więc zastanawiam się, czy jest możliwe aby na tej glinie stała warstwa sążna i nie miała dokąd ujść...
Bo jeśli tak to trza proforma zalać odpływ tymi bakteriami i niech sobie tam ucztują a do tego odpompować parę razy beczkę bez odprowadzania ścieku w złoże i dać na mszę.

M
U mnie sprawa prosta chociaż jak kopałem przy fundamencie aby udrożnić jedną rurę to się poddałem bo woda nie pozwalała się tam dostać mimo że na metrze piach się zaczyna ale też i woda tam dosięgła od dołu, znaczy się coś ją tam przytrzymało. Tereny u nas blisko Wisły która może nawet była ileś tam lat temu sporo bliżej, a jak wylewała to robiła sobie warstwy na przykład ilu. U nas bywa podobnie że w sierpniu potrafi ziemia spękać, że niby sucha, ale trochę popada i już wszędzie wody pełno. Ten piach na metrze może być płytką warstwą a warstwa wodonośna pod nią. Szpilkę mam wbitą na jakieś 3 metry i raczej nie obserwuję braku wody w upalne dni. Co nie oznacza że uważam swoje szambo za ideał, może powinienem w moim wypadku zrobić odpływ sporo dalej od domu aby spadki były większe i do rowu bliżej to może i woda w glebie z tego powodu w pobliżu byłaby niżej. Na razie jest jak jest i w takie dni wiem że gorzej odpływa, ale u nas patyczków, włosów i prezerwatyw w kibel nikt nie wrzuca a bakterie osobiście raz w tygodniu wsypuję do kibelka.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Szambo/oczyszczalnia Pawel_z_Jasla Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 69 18.04.2021 22:41
Problem z CDP?! killjoy Przygotowania do wyjazdów 2 13.06.2014 10:56


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.