Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Motocykl Forumowicza

Motocykl Forumowicza Tu możesz opisać swój motocykl, pochwalić się ewolucją lub zakupem.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 16.06.2021, 23:03   #1
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie Stara kontra nowa czyli subiektywnie o CRF1000 i CRF1100

Już któryś raz przewija się temat porównania Afryki 1000 do 1100, pomyślałem więc, że napiszę kilka słów z własnego doświadczenia. Może ktoś się dopisze to będzie dla potomnych.
Moja pierwsza Afryka to CRF 1000L DCT z 2016r. Przejechałem nią w 3 lata jakieś 40 kkm – „stara”
Druga to CRF 1100L DCT (nie AS) z 2019r. W rok przejechałem prawie 13 kkm – „nowa”
Obie Afryki to świetne sprzęty, jednak różne i opinię każdy musi wyrobić sobie sam. Niestety - jazda testowa, nawet kilkugodzinna nie wystarczy. Ja różnice odkryłem dopiero po dłuższym użytkowaniu. Są też takie, o których wiedziałem wcześniej. Wymieniam obie kategorie poniżej:

Ogólne/wygląd
1. Zza kierownicy, nowa sprawia wrażenie cięższej i większej, pomimo krótszej szyby. To za sprawą szerszego zbiornika.

2. Nowa, bez akcesoryjnego bagażnika, ma tak uformowane plastiki, że nawet rogala nie ma o co zaczepić. IMHO bagażnik OEM to must, a kosztuje ponad 2kPLN. Za to ten bagażnik jest metalowy w przeciwieństwie do starego i węższy – dużo łatwiej na nim ułożyć rogala.

3. Piszą, że moto jest lżejsze o kilka kilo w porównaniu do starej bo odchudzili silnik, skrzynię, ramę. Mam wrażenie, że odchudzenie pokryło dodatkową masę wynikającą z większego zbiornika, większego/dodatkowego katalizatora czy zaworu w wydechu i sterowania tym zaworem. Gdyby do stare włożyć aku LiON jak w nowej to też jest jakieś -3kg.

4. Z różnych powodów pewnie, ale łatwiej mi się nową Afrykę prowadziło w „technicznych” przejazdach, gdy trzeba kawałek na stojąco, precyzyjnie. Nie będę pisał w OFF-ie bo to każdy rozumie inaczej.

Ergonomia
1. Siedzisko (szczególnie pasażera) jest słabsze w nowej na długie godziny w siodle, ale to nie jest tragedia. Natomiast to nowe jest rzeczywiście węższe i osobom z krótkimi nogami łatwiej sięgnąć do ziemi. Jazda na stojąco też jest lepsza w nowej – wężej między kolanami.

2. W starej wymieniłem kilka szyb, miałem Batzena, tę osłonę wokół lag i ciągle problemy z hałasem i strugą powietrza. W nowej owiewka jest krótsza i działa super. Nie zmieniłem jej. Przy większych prędkościach jest napór powietrza, ale równomierny, bez turbulencji. Jednocześnie ta krótka owiewka wystarcza by nie ściągało nas z moto.

3. Nowa ma tempomat i to jest super sprawa – nawet na chwilę, czasem dużo ułatwia. Przy okazji tempomatu zauważyłem to co ktoś wcześniej opisywał. Nowa Afryka DCT ściąga w prawo jak się puści kierownicę. Nikt mi nie powie, że to kwestia drogi – ewidentnie rozłożenie mas. W starej nie było tego zjawiska.

4. W starej, żeby coś pod siedzeniem schować, musiałem wyciąć tę plastikową półkę. Wtedy można było zmieści więcej narzędzi na wyjazd. I to wszystko. W nowej wprawdzie nie da się wygospodarować tego miejsca bo poza bezpiecznikami są tam nowe, dodatkowe elementy (chyba sterowanie zaworem w wydechu albo inne eko-urządzenia). Za to standardowo, pod siedzeniem zmieszczą się narzędzia. Dodatkowo – nowe boczki plastikowe łatwo zdjąć i ja np. wcisnąłem tam dętkę na zapas. W starej się nie dało.

5. Zawieszenie w obu Afrykach jest chyba takie samo – z pewnością tak samo miękkie. W starej miałem wymienione lagi ze względu na wytarcie. W nowej nie zaobserwowałem żadnych symptomów, ani sztywniejszej pracy po roku.

Silnik
1. Nowy silnik jest zdecydowanie bardziej „narowisty” i ma bardziej „szorstki” charakter pracy. To w pewnym stopniu można modyfikować dzięki RBW, ale i tak jest mocniejszy przy niskich obrotach.

2. Nowy silnik pali do 1L mniej przy spokojnej jeździe (przy bocznych drogach spokojnie schodziłem do 4,2L) i 0,5L mniej przy średnim tempie autostradowym (przy 130-140 było ok 5,7-5,9). Porównuję tego samego kierownika i te same nawyki.

3. Nowy silnik ma też wibracje, mrowienie w okolicy 3-4 tys rpm. Porównywałem z innymi afrykami demo + serwis też stwierdził, że 1100 tak ma. Jako punkt odniesienia podam mój subiektywny ranking moto (jakimi więcej pojeździłem) w zakresie wibracji silnika, od najlepszego: CRF1000L -> Tiger 900 -> GS1200(z 2012) -> KTM 690 (2019+) -> CRF1100L. Tak – taki jest mój odbiór i uznaję to za jedną z większy wad nowego silnika.

4. To jest chyba kwestia przełożenia, ale (z DCT) minimalna prędkość z jaką da się jechać na 1-ce w nowej Afryce jest wyższa i to było wkurzające w terenie i przy jeździe precyzyjnej na stojąco. Przy ok 18-20 km/h, silnik kręci się już tak powoli, że DCT rozłącza napęd. W starej Afryce potrafiłem tak zwolnić, że miałem problemy z utrzymaniem równowagi (kilka km/h), a napęd był. Nie wnikam czy to inny silnik, soft DCT czy norma EURO5 – nie podobało mi się to. Jedyne wyjście to trzymać gaz i hamulec. Za to takie zestopniowanie na wyścigi spod świateł – jak znalazł.

5. DCT zmieniła się na + i na –: nie zmienia już tak płynnie przełożeń (szczególnie pierwsze 3 biegi). Czasem mam wrażenie, że to idzie w parze z łatwością z jaką silnik się wkręca z niskich obrotów. Na + w nowej jest to, że rzeczywiście nie zmieni biegu w zakręcie jak nie musi i redukuje lub nie wbija kolejnego na zjeździe/podjeździe.

Elektronika
1. Jestem gadżeciarzem, ale zmęczyły mnie te tryby i elektronika w nowej Afryce. Power, Engine Breaking, Traction Control, Wheelie Control, ABS + tryby DCT I jeszcze G. Wszystko po kilka poziomów - masakra. Kiedy tu jeździć, szczególnie że tak zje..go user experience nie widziałem od czasów Windows 3.11. Jest w tym tyle nielogiczności, że poemat można pisać. Po roku doszedłem do etapu, że używałem dwóch trybów Tour i Off-road + DCT w D lub S1. W starej były 3 poziomy kontroli trakcji (choć wystarczyłoby on/off), G DCT i tryby DCT. I tak przed wjazdem w teren była procedura startowa jak w samolocie. Ale w nowej to bez „checklisty” nie wystartujesz. Żeby było jasne: wszystkie te parametry robią różnicę, one zmieniają zachowanie moto. Jak ktoś lubi dopasować pod siebie i/lub warunków to w starej nie było takiej możliwości. W nowej jak najbardziej.

2. Kontrola trakcji w nowej działa zupełnie inaczej i czasem to lepiej, czasem gorzej. W starej odcięcie napędu było realizowane przez wypadnięcie zapłonu – stąd charakterystyczne szarpanie, gdy aktywowała się TC. W nowej, jak w większości nowych silników, zwyczajnie wtryskiwana jest mniejsza dawka paliwa (albo mniej dopuszcza się powietrza). Często dzieje się to tak płynnie i niezauważalnie dla kierownika, że nawet nie wiemy, że tracimy napęd (tylko kontrolka miga). W terenie lub pod górę na śliskim to jest słabe. Już chyba wolałem stare rozwiązanie, bo takie szarpanie czasem pozwala złapać trakcję jak się nabierze wyczucia. Nowe rozwiązanie z pewnością jest bezpieczniejsze na drodze itp.

3. Tablet to osobny temat. Liczyłem, że poużywam go przede wszystkim jako navi. Z zalet – świetna jakość obrazu i jasność, automatycznie przygasa zależnie od oświetlenia. Mam też kilka uwag dla osób, które same nie testowały: przede wszystkim i tak w praktyce na kierownicy trzeba mieć telefon bo apple car play i android auto są na kabelek (USB jest z prawej strony obok tableta). Chciałem sobie schować drugi telefon pod siedzeniem, ale ACP i AA i tak wymagają kliknięcia po uruchomieniu więc nie da się mieć telefonu schowanego. Poza tym, pomimo najnowszej wersji firmware w tablecie, nie udało mi się w moim telefonie uruchomić AA. Żeby to zadziałało, trzeba też mieć zestaw słuchawkowy Bluetooth sparowany z tabletem. Alternatywnie trzeba przy każdym uruchomieniu kliknąć, że nie chce się dźwięku. Ponadto mój zestaw słuchawkowy (Cardo Packtalk więc chyba nie jakiś niszowy) regularnie się rozłączał. Wtedy nawi na jakiś czas też… Z ACP realnie działały mi tylko Google Maps i Sygic. Próbowałem Mapy.cz, ale ciągle się to wywalało. Dodam, że aby wpisać nowy cel i tak w praktyce trzeba klikać w telefonie bo wygodniej, a w czasie jazdy to jedyna opcja bo tablet przestaje być dotykowy jak ruszymy.

Awaryjność
1. Zarówno w starej jak i w nowej Afryce na gwarancji wymieniono lewy przełącznik razem z wiązką. Dziwne.


Dobra wystarczy – i tak nikt nie przeczyta tego pewnie, ale może kiedyś ktoś lepiej dobierze moto pod siebie.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2021, 05:53   #2
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,647
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 3 godz 43 min 28 s
Domyślnie

Ja przeczytałem i dziękuję. Z tego co piszesz to moja ATAS z 18 jest najlepszym rozwiązaniem. (Dla mnie) Zawiecha dużo twardsza, prosty wyświetlacz, lagi się nie wycierają, siedzenie wąskie, bagażnik metalowy. Mam manualna więc o DCT się nie wypowiem. Brakuje tylko bezdętek choć tył mam i tak otaśmowany. Pzdr

Ostatnio edytowane przez muszel72 : 17.06.2021 o 05:53 Powód: Grzechota
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2021, 07:49   #3
Cezar3
 
Cezar3's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2017
Miasto: Marynino
Posty: 543
Motocykl: NAT`18
Przebieg: rośnie
Cezar3 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 5 dni 7 godz 17 min 14 s
Domyślnie

Fajnie skumulowane za i przeciw.
Również pozostaję w szczęściu, że nie zmieniłem swojej `18 na nową.
Lepsze jest wrogiem dobrego się sprawdza po raz kolejny - subiektywne odczucia.
__________________
lepiej patrzeć na to, czego nie można puknąć, niż puknąć to, na co nie można patrzeć...
Cezar3 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2021, 09:09   #4
turas
 
turas's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2016
Miasto: Nowy Sącz
Posty: 115
Motocykl: CRF1000
turas jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 22 godz 32 min 26 s
Domyślnie

Super porównanie, dzięki. Czekałem na coś takiego.
Chodzi mi po głowie powrót do CRF, ale właśnie 1100 (1000 sprzedałem na wiosnę).
Na mnie Twój opis silnika bardzo działa, bo właśnie tego brakowało mi w 1000 - narowistości, życia i mocy z dołu.
Jak się mierzyłem ze startu rolowanego na 2,3 i 4 biegu z żoną na F800GS, to GS zawsze odstawiał Afrę na długość - dwie. Im wyższy bieg, tym GS dalej odjeżdżał.
Jeśli 1100 ma faktycznie więcej tego dołu, to dla mnie bomba!
Jedno w czym mnie utwierdziłeś, to przerażenie elektroniką...
Za przeciwieństwo tego i ogólną prostotę pokochałem moje T7 a 1100 to z kolei przesada w drugą stronę
turas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2021, 09:21   #5
madafakinges
 
madafakinges's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Nowy Sącz
Posty: 5,855
Motocykl: crf1000a
Przebieg: 2
madafakinges jest na dystyngowanej drodze
Online: 10 miesiące 1 tydzień 6 dni 18 godz 53 min 37 s
Domyślnie

Kto ma aktualnie 1100 i sprawdzi czy po wyjęciu bezpiecznika abs można normalnie jechać? Tzn czy nie wchodzi w jakiś tryb awaryjny obcina moc itp.
Czy da się ustawić max moc wyjąć bezpiecznik i mieć z głowy?
__________________
Z początku porwał mię śmiech pusty, a potem litość i trwoga.
madafakinges jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2021, 12:26   #6
koala


Zarejestrowany: Jun 2021
Posty: 9
Motocykl: nie mam AT jeszcze
koala jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 19 godz 0
Domyślnie

Hej.
Bardzo fajne porownanie.
Dzieki!
koala jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2021, 19:11   #7
Chudy 45
 
Chudy 45's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2016
Posty: 137
Motocykl: RD03
Chudy 45 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 10 godz 13 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał madafakinges Zobacz post
Kto ma aktualnie 1100 i sprawdzi czy po wyjęciu bezpiecznika abs można normalnie jechać? Tzn czy nie wchodzi w jakiś tryb awaryjny obcina moc itp.
Czy da się ustawić max moc wyjąć bezpiecznik i mieć z głowy?
Mada działa jeżdżę tak cały czas jest git
Automat nie jedzie, tylko jedynka
Pozdro
Chudy 45 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2021, 20:43   #8
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał turas Zobacz post
Super porównanie, dzięki. Czekałem na coś takiego.
Chodzi mi po głowie powrót do CRF, ale właśnie 1100 (1000 sprzedałem na wiosnę).
Na mnie Twój opis silnika bardzo działa, bo właśnie tego brakowało mi w 1000 - narowistości, życia i mocy z dołu.
Jak się mierzyłem ze startu rolowanego na 2,3 i 4 biegu z żoną na F800GS, to GS zawsze odstawiał Afrę na długość - dwie. Im wyższy bieg, tym GS dalej odjeżdżał.
Jeśli 1100 ma faktycznie więcej tego dołu, to dla mnie bomba!
Jedno w czym mnie utwierdziłeś, to przerażenie elektroniką...
Za przeciwieństwo tego i ogólną prostotę pokochałem moje T7 a 1100 to z kolei przesada w drugą stronę

Od kilku lat jeżdżę z kumplem raz w roku na dłuższy wyjazd (on na F800GS).
Na 1000L jak ja musiałem tankować, on miał jeszcze ze 150 zasięgu. Na 1100L zasięgi są identyczne, tzn. Afryka ma nieco większy zbiornik i pali trochę więcej. Przy prędkościach do ok 80kmh palą prawie tyle samo, przy wyższych Afryka pali trochę więcej.
Nie porównywaliśmy nigdy przyspieszeń, ale mam wrażenie że 1100L odchodzi małemu GS-wi, 1000L faktycznie niekoniecznie.
Generalnie dla mnie w 1100L martwiło mnie to, że ze 120 czasem niechcący i niepostrzeżenie robiło się 170 i do vmax było jeszcze daleko. Ona normalnie (jak dla mnie) zaczynała jeździć dopiero pod większym obciążeniem, tak od 150kg łącznie 😉.
Z kolei T7 pożyczyłem kiedyś na kilka dni. To jest w moim odczuciu motocykl z innej kategorii jednak niż NAT czy mały GS, o dużym nie wspominając. I jeśli NAT była dla Ciebie słaba to T7 to pewnie jak liść na autobahnie 😀.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2021, 20:58   #9
radiolog
 
radiolog's Avatar


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,091
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 8 godz 43 min 28 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kristoch Zobacz post
Generalnie dla mnie w 1100L martwiło mnie to, że ze 120 czasem niechcący i niepostrzeżenie robiło się 170 i do vmax było jeszcze daleko.
Przy tej prędkości to licznik afry zawyża już minimum 15 km/h.
Znaczy ze 1100 pojedzie 250 km/h?
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2021, 21:18   #10
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał radiolog Zobacz post
Przy tej prędkości to licznik afry zawyża już minimum 15 km/h.
Znaczy ze 1100 pojedzie 250 km/h?

Nie mam zielonego pojęcia ile pojedzie 1100. Przy prędkościach licznikowych, przy których 1000 łapała zadyszkę, 1100 rozpędzała się dalej. Na mój gust i potrzeby, ten motocykl zbyt łatwo rozpędzał się do wysokich prędkości. Dużo łatwiej niż 1000 - i tylko to chciałem tu zaznaczyć. Dla jednych to dobrze, dla innych źle. Nie mnie oceniać.
Nie porównywałem przekłamania prędkości w 1000 vs 1100 i przyjmowałem zwykle, że powyżej 100 km/h to jakieś 10-12kmh dla obu wersji tak samo, ale może jest jak piszesz.
Żeby było jasne - porównuję te dwie Afryki. GS-y, Katy czy inne Multistrady jeżdżą szybciej. Tylko ja nie o tym tu piszę 😉.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jaki amortyzator skrętu do CRF1000 / CRF1100? Majster Gadżety / wyposażenie 32 31.12.2020 16:46
Stara vs nowa :) MarekM CRF 1000 L 13 14.10.2019 09:45
Nowa/stara indyjska Jawa siwy Inne tematy 42 18.11.2018 16:32


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.