Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Regularne czynności serwisowe

Regularne czynności serwisowe Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.09.2021, 02:25   #951
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał motomax Zobacz post
imak pod noze 20mm? wielkosć uchwytu równa sie wielkosci noża,uchwyt 160 to noże 16x16,uchwyt 200 to i noże 20x20..
nie do końca tak jest
no bo np.:
taki ja mam imaki wymienne = jeden imak jeden nóż.
tokarka oczywiście jest zabawkowa w porównaniu z Czarownikową - Proxxon PD400 - 400mm między kłami. Uchwyt 100mm.
założeniem była ówczesna potrzeba i maksymalny element do obróbki - sztyca półek główki ramy lub oś koła. najczęściej i tak były to zawory motooilera w setkach sztuk rocznie.

ale
uchwyt 100mm spokojnie ogarniam noże o trzonku 8-10-12mm

tak samo będzie z większymi tokarkami, które mają wymienne imaki a nie jeden obrotowy, dajmy na to na 4 noże.

przy toczeniu, że tak nazwę, dalej w lesie, nie wyobrażam sobie takiego imaka x4.
mam zaopatrzonych w imaki 10 noży. każdy ma swój ustawiony pod siebie imak. repozycjonowanie i tak jest z dokładnością do około setki. jak dla mnie to i tak za dużo z reguły.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.09.2021, 03:20   #952
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie

Wałek kupię i przeciągnę, sam jestem ciekawy jaki stożek wyjdzie Tylko przy toczeniu na 600-800mm w jaką grubość wałka celować? Sam konik z kłem chyba nie da rady i musi być ruchoma podtrzymka?

Zestaw mikrometrów już jedzie DHL od chinola, bo suwmiarką to dupa a nie pomiar.

Myślę jeszcze nad imakiem szybkozmiennym. Zastanawiam się nad polularnym "250" model 250-100 (nóż 14mm maks) lub 250-200 (nóż 17mm maks). Pytanie, czy większy imak może przeszkadzać i czy mniejszy ma jakieś zalety?

Kupiłem już zestaw noży 12mm, bo były w zestawie płytki x10 do każdego noża w dość spoko cenie. Docelowo myślałem raczej o 16x16 do grubszej roboty, do tego chciałem dokupić kilka mikro noży i wytaczadeł (pierdki 3-5mm) do mikro części.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.09.2021, 07:31   #953
flisak

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 405
Motocykl: nie mam AT jeszcze
flisak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 2 dni 23 godz 8 min 11 s
Domyślnie

Sprawdź te mikrometry na wzorcach. Ja kiedyś chiński odesłałem. Miał walniety skok śruby.
flisak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.09.2021, 08:55   #954
motomax
880220111
 
motomax's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: Malawa k/Rzeszowa
Posty: 1,048
Motocykl: XR 250R,XR 650R
motomax jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 16 godz 15 min 17 s
Domyślnie

Multifix czy inne szybkozmienne imaki są fajne,ale przy szybkich obróbkach bez mega precyzji 4 nożowy imak jest szybszy.

Multifix jest drogi w zakupie i kilkanaście oprawek by sie przydało które tez tanie nie sa. Zobaczymy może sie kiedyś skuszę,na razie zbieram noże,płytki i inne cuda by niczego w osprzecie nie brakowało.

Noże 12 troszkę małe jak na gabaryt tej tokarki, w DTR powinno być napisane jaka wielkość trzonka

Wytaczaki VHM super sprawa,tak jak płytki z borazonem i można łozyska toczyć

Z ciekawości jakiej firmy zamawiałeś Shahe?
__________________
Honda XR-oholik Doświadczalny Warsztat Enduro ADV
https://www.facebook.com/Team-XR-Pol...4380265706363/
motomax jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.09.2021, 10:56   #955
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

nie przesadzaj z tą szybkością. przy wprawie zmiana narzędzie to 3 sekundy - zresztą ja tam nie jestem ludzkie CNC, żeby mnie interesowały ułamki sekund na proces.
od samego początku miałem te wymienne imaki i jakoś nie chciałbym nabyć imaka obrotowego z czterema naraz.

czarny kup sobie wałek aluminium fi50x500-600mm. materiał przyda Ci się bankowo kiedyś do toczenia jakichś przekładek czy tulei. przejazd kontrolny i tak zrobisz finalnie z postępem noża do dychy max i minimalnym posuwem, więc taki nacisk na wałek nie powinien spowodować jego ugięcia. wynik da Ci pojęcie nt geometrii urządzenia.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.09.2021, 14:52   #956
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie

Mikrometry sprawdzę na jakimś wzorcu lub znanym materiale. Też jestem ciekawy jak to będzie działać. W komentarzach na aliexpress ludzie wrzucają obrazki z pomiarów kulek do łożysk (?) i wymiar zgadza się co do tysięcznej. Zamawiałem Shahe, cyfrowy, chyba najpopularniejszy model u Chinola. Dostawa kurierem z Hiszpani więc za moment powinien być.

Kupiłem tutaj: https://s.click.aliexpress.com/e/_ADrdGC

Do wewnętrznych średnic kupiłem mikromierz analogowy, ale dostawa z Chin więc sobie poczekam.

Co do egzotycznych płytek to znalazłem jakiś ruski kanał na YT i koleś toczył łożyska. O ile pamiętam to miał jakieś diamentowe płytki. Chwalił się bo kupił na ebaju zestaw płytek za 100$ bo ktoś sprzedawał warsztat po kimś i się nie znał, a tam były takie perełki.

Multifixy, te z możliwością ustawiania kątu kosztują sporo. Imaki 250-100 / 250-200 mają tylko 2 opcje montażu (0 lub 90) i kosztują 750-900zł na alledrogo. Uchwyty pod noże z 250 są jeszcze dużo tańsze niż multifixy. 250-101 jest po 50zł/szt, a większy 250-201 za 90zł.



No to kupuję alu wałek PA6 45mm, będę miał już materiał na korki do amorów
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.09.2021, 15:47   #957
Lucky Luke
 
Lucky Luke's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 2,734
Motocykl: RD04
Lucky Luke jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 1 godz 16 min 0
Domyślnie

A ja się cieszyłem , że niedawno kupiłem sobie elektryczny klucz udarowy
__________________
WSK125>XL650V Transalp>XR650R>TE450>DR800big>XR750VAfrica Twin>XR400R>VFR800fi>TE450ie>Bandit1200S
Lucky Luke jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.09.2021, 19:38   #958
Navaja

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 923
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 10 godz 16 min 26 s
Domyślnie

Po tych tokarkach, frezarkach czy innych mikrometrach zapytam o bardziej przyziemne urządzenie:

widział ktoś może końcowkę do pompowania kół ale żeby była podwójna: na zawór presta i schrader. ?

Wiem, że są takie do pompek nożnych czy tam ręcznych ale ja potrzebuję do pistoletu do pompowania.

Mogę i zarzucić tę pompkową ale nie wiem czy przy ciśnieniu z kompresora nie puści połączenie skręcane, bo takowe mają te głowice do pompek.

Oczywiście wiem, że są specjalne redukcje, które nakręca się na zaworek presta i można zwykłą końcówką pompować ale już kilka pogubiłem i jak są potrzebne to nie ma ich pod ręką.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.09.2021, 20:20   #959
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 2 godz 55 min 14 s
Domyślnie

Są takie co nakręcisz na zawór presta tak jak ten kapturek zabezpieczający. Wtedy nie zginie. Może tą drogą?
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.09.2021, 20:23   #960
Navaja

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 923
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 10 godz 16 min 26 s
Domyślnie

Ale to musiałbym cały czas z tym jeżdzić. To zła droga.
Mam na takie nakręcane ale zdejmiesz to potem, piźniesz gdzieś w skrzynke i jak potrzebne to nie ma.
Poza tym to od dołu jest odkryte więc syf w zaworek by leciał.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Warsztat 4x4. jorge 4x4 30 07.10.2013 22:44


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.