Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Kwestie różne, ale podróżne.

Kwestie różne, ale podróżne. Jak nic z powyższego o podróżowaniu Ci nie pasuje, pisz tutaj...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20.01.2020, 15:53   #61
Qba1976


Zarejestrowany: Jan 2020
Miasto: Warszawa
Posty: 2
Motocykl: NAT 2018
Przebieg: 12tys
Qba1976 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 godz 26 min 39 s
Domyślnie

Dopiero zdążyłem się zarejestrować na tym forum i już na taki ciekawy temat trafiłem. Katerina - oby tak dalej Czytam z przyjemnością.
Od dawna wschód jest kierunkiem, w który staramy się jeździć ze znajomymi, chociaż sama Rosja była dotychczas tylko raz: http://cruiserowcy.com/rosja-2013/. Na pewno jednak nie był to ostatni wyjazd do tego pięknego kraju, bo plany już są
Qba1976 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.01.2020, 20:02   #62
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Smile

Cześć, znowu jestem…..

Jak już wiecie, szykuje się kolejne motowydarzenie w Warszawie, mianowicie „Wyprzedaż garażowa” w Hali Gwardii 1-2 lutego. Ja też wezmę w nim udział.
Przyniosę dla Was nie tylko slajdowisko, które opowie o tym jak niezwykłym może być podróżowanie w Rosji i jakie możliwości ono otwiera. Oprócz slajdowiska, przygotowałam dla Was wyjątkowe moto filmiki i rosyjskie smakołyki.

Prosto na sali będziemy obalać mity o Rosji razem i jestem pewna, że każdy kto przyjdzie, zrobi dla siebie co najmniej jedno odkrycie.
Więc, zapraszam

W tych workach są przygotowane smakołyki

P1220178.JPG


P.S. W następnym tygodniu napiszę post, w którym opowiem o przyczynach, dlaczego plan "Rosja lawetowo" jest tak trudny do wykonania. Nie odpowiem na pytanie jak to zrobić, ale trochę pokażę ten temat od środka i nie wykluczono, że posiadanie takiej wiedzy może się przydać.

Katerina.
__________________
Kochasz jeździć? Kochaj i jeździj. Miłość należy uprawiać.
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.01.2020, 22:47   #63
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie "Rosja lawetowo".... Dlaczego to tak trudno?

Cześć
Dzisiaj, jak obiecałam wcześnie, napiszę trochę z historii o tym, dlaczego tak trudna jest do wykonania „Rosja lawetowo”. Od razu powiem, że nie mogę dać gotowego przepisu jak to zrobić, jednak jestem pewna, że informacje o których napiszę, wielu z was mogą się przydać, żeby rozumieć sytuację trochę od wewnątrz i nie zepsuć swego urlopu.

Jak zawsze, od początku
Kiedy w `91 roku Związek Radziecki upadł, a granice zostały otwarte, ci którzy mógł pozwolić sobie więcej niż większość, oczywiście, zaczęli wyjeżdżać. Od lat totalnego deficytu ludzi rzucili się dosłownie na wszystko co można było kupić, przywieźć do domu, do Rosji. Transport nie był wyjątkiem, z powodu nie tylko deficytu, również z powodu nie zbyt dobrej jakości produkowanych na tamte czasy pojazdów.

Przez jakiś czas po otwarciu granic, kupionym za granicą pojazdem można było bez problemu wjechać, postawić go w swoim garażu i dopiero później, w ciągu 30 dni, zapłacić cło i zarejestrować pojazd w Rosji jak należy. Taki porządek spowodował, że coraz więcej pojazdów napływało do Rosji, ale zapłacić cła mało kto był w stanie. Więc do dzisiaj można znaleźć samochody, które na zawsze zostały w swoich garażach niedopuszczone do ruchu drogowego. Ci którzy zapłacili cło, często byli właścicielami rzadko spotykanych samochodów, ale najbardziej popularny wiek (7-10 lat) i rodzaj przywiezionych pojazdów podnosiły koszty części zapasowych tak, że nie sposób je było kupić.

Więc od roku `91 do Rosji napłynęło tak dużo wszelakiego transportu, że w `98 po raz pierwszy były podniesione cła. Nie po to, żeby państwo mogło zarobić, a po to, żeby zatrzymać taką ilość starych pojazdów.

Razem z podnoszeniem ceł, zmienił się również porządek: najpierw, będąc w Rosji, trzeba było zapłacić cło za pojazd który masz zamiar kupić, zanim po niego wyjedziesz aby przywieźć przez granice. Drugim koniecznym warunkiem był wiek pojazdu – nie mógł być starsze siedmiu lat.

Chcę pokazać jak stopniowo zaostrzał się problem związany z ogromną ilością „bezpańskich” używanych samochodów, które powoli zaśmiecali ogromne tereny. Nie wyolbrzymiam sytuacji: samochody były przywożone przez zachodnią granicę z Niemiec i Szwecji, a przez wschodnią z Japonii. W naprawdę ogromnych ilościach.

Sytuacja wyglądała tak, bo nie było gdzie i jak kupić dobry samochód, a najlepiej nowy. Z tego powodu krążyły legendy o bardzo dobrej jakości, nawet starych, ale zagranicznych samochodów. Dopiero w końcu lat `90 w Rosji zaczęły powstawać fabryki zagranicznych marek samochodów. VW, BMW, Toyota, Ford, Hyundai, Nissan, Skoda i inne, nowe, wyprodukowane na terenie Rosji, można kupić dzisiaj.

W związku z powyższym, generalnie dzisiaj jest wprowadzony niemal całkowity zakaz na kupno używanych pojazdów za granicą, no chyba że jednak chcesz jakiś absolutnie wyjątkowy i stać cię na opłatę kosmicznego cła.

Oprócz tego, są w prawie różne „furtki”, które kiedyś próbowano wykorzystywać. Na przykład, rejestracja kilku pojazdów na jednego właściciela. Wzięłam właśnie ten przykład, bo akurat on odpowie na pytanie dlaczego jest tak skomplikowane przewieźć przez Rosyjską granicę swój dodatkowy pojazd.
Chodzi o to, że cudzoziemiec może wjechać do Rosji i używać swojego pojazdu w ciągu 30 dni bez dodatkowych opłat i wniosków. W przypadku, jeśli cudzoziemiec mieszka (pobyt czasowy) w Rosji, on ma obowiązek po 30 dniach zarejestrować swój transport w Rosji, co wiążę się ze zmianą tablic rejestracyjnych.
Taki pojazd może być tylko jeden. Jeśli cudzoziemiec potrzebuje dodatkowego, on może kupić dowolny, nowy lub używany, ale na terenie Rosji.
Czyli i w tym przypadku prawo działa zapobiegawczo.

Więc aktualny i bezproblemowy schemat wygląda tak:
„1 właściciel + 1 pojazd”. Nie warto zapominać o zrobieniu również międzynarodowego prawa jazdy (w Polsce można zrobić w ciągu 2 dni) + greencard.

Na pewno są inne warianty też, ale mało wykonalne.

Jednak myślałam, że skoro mieszkam w Polsce, mam odpowiednie dokumenty, mnie to wszystko nie dotyczy. Gdzie tam!
Niestety, ja też rok temu byłam taką „ofiarą”.
Nie wpuścili mnie moim Transalpem do Rosji. Celnik od razu mnie powiedział: -„Jedzie Pani motocykl tam sprzedać. I nie ma Pani innych argumentów, aby mnie przekonać, oprócz jak……zapłacić teraz kaucję, która wynosi 15% od najwyższej ceny motocykla rynkowej + sumę równą 500$. Kiedy będzie Pani wracać, odbierze Pani swoją kaucję z powrotem.”
Musiałam zawrócić i ratując urlop, spędzić go na Litwie. O czym zresztą nie żałuję

Teraz, kiedy przyczyna takiego postępowania jest wyjaśniona, myślę, że planować urlop dla Was też będzie nieco łatwiej.

Więc tak: próbowałam się dowiedzieć jak można przewieźć dodatkowy pojazd. Czy mógł by Polak zapłacić kaucję i za jaki konkretnie pojazd? Czy za ten którym jedzie czy za tamten, który wiezie, znaleźć żadnych informacji mnie się nie udało. Natomiast natknęłam się na artykuł w sieci o tym jak nie udało się wyjaśnić odpowiedzi na te pytania również rosyjskim dziennikarzom.

P.S. Skąd znam takie niuanse? To proste, - dopóki popyt na używane samochody pozwalał zarobić, niemal cała moja rodzina zajmowała się tym od momentu otwarcia granic aż do 2006 roku.

A następny post będzie o tym gdzie i jak można znaleźć w Rosji dobre podróżnicze wyposażenie i sporo na nim zaoszczędzić.

Katerina.
__________________
Kochasz jeździć? Kochaj i jeździj. Miłość należy uprawiać.
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.01.2020, 12:29   #64
CzarnyEZG
 
CzarnyEZG's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2013
Posty: 2,511
Motocykl: RD04
CzarnyEZG jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 14 godz 55 min 38 s
Domyślnie

Dużo wartościowych informacji.
Dziękuję

Czy międzynarodowe Prawo Jazdy jest konieczne, czy to tylko dla świętego spokoju i wygody?
__________________
www.kolejnydzienmija.pl

2014: Żatki Bolek na promie kosmicznym
2015: Veni Vidi Wypici
2016: Muflon na latającym gobelinie
2017: Garbaty Jednorożec
2018: Czarny Jaszczomp
2019: Rodzina 50ccm plus
2020: Żółwik Tuptuś
2021: Chiński Syndrom
2022: Nie lubię zapierdalać
2023: Statek bezpieczny jest w porcie,
ale nie od tego są statki
2024: Uwaga bo ja fruwam
CzarnyEZG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.01.2020, 15:21   #65
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie

Międzynarodowe prawo jazdy generalnie jest wymagane.... Lepiej go ze sobą mieć, żeby uniknąć ewentualnych niespodzianek. Tym bardziej, że zrobić go można w ciągu 2 dni, a koszt wynosi około 30 zł.
__________________
Kochasz jeździć? Kochaj i jeździj. Miłość należy uprawiać.
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.01.2020, 18:01   #66
Luti


Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Reszel
Posty: 585
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Luti jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 5 dni 11 godz 39 min 18 s
Domyślnie

Sensowniej "wtórnik"
Luti jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.01.2020, 11:43   #67
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Luti Zobacz post
Sensowniej "wtórnik"
Nie bardzo. Wiele zależy od chwilowych humorów i wiedzy konkretnego policjanta. Generalnie masz mieć międzynarodowe prawko i tyle. Jest na nim co prawda napisane że ważne jest tylko z oryginałem, ale nigdy nie zdarzyło mi się żeby któryś tego żądał. Trzymasz głęboko schowany...
Nigdy nie robiłem wtórnika, ale sądzę że to dużo większy kłopot niż prawko międzynarodowe.

Jeśli już zatrzymują (bardzo rzadko! - z zasady ignorują zagranicznych motocyklistów) to uprzejmie lub z "kamiennym licem" wertują budzącą respekt wielojęzyczną książeczkę . Jeśli grubo gdzieś przegniesz na drodze, to zagrożony jest bardziej paszport.
Zdrówko,
Miszel
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2020, 07:16   #68
ACUPS


Zarejestrowany: Dec 2012
Miasto: RZESZOW
Posty: 155
Motocykl: XT 600 Tenere 1986, Tenere 660 Z Z
ACUPS jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 9 godz 8 s
Domyślnie

cześć Bardzo dużo ciekawych informacji. Proszę pisz dalej. Rosja na dniach rozszerza obszar na którym będzie obowiązywała e-wiza

https://www.fly4free.pl/rosja-poszer...y-dla-turystow


zdrówka Acups
ACUPS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2020, 10:02   #69
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ACUPS Zobacz post
cześć Bardzo dużo ciekawych informacji. Proszę pisz dalej.
Dziękuję Koniecznie napiszę jeszcze sporo o różnych rzeczach

Myślę, że w lutym odbędzie się spotkanie w Krakowie w którym wezmę udział, więc, jak dojedziesz z Rzeszowa, będziesz miał o 100 slajdów i kilka krótkich filmików bogatszy w informacje.
O spotkaniu będę pisać dodatkowo później.

Katerina.
__________________
Kochasz jeździć? Kochaj i jeździj. Miłość należy uprawiać.
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2020, 12:08   #70
przemo77390


Zarejestrowany: Jan 2015
Miasto: Warszawa
Posty: 1,829
Motocykl: inne moto
przemo77390 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 22 godz 44 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Metel Zobacz post
Dziękuję Koniecznie napiszę jeszcze sporo o różnych rzeczach

Myślę, że w lutym odbędzie się spotkanie w Krakowie w którym wezmę udział, więc, jak dojedziesz z Rzeszowa, będziesz miał o 100 slajdów i kilka krótkich filmików bogatszy w informacje.
O spotkaniu będę pisać dodatkowo później.

Katerina.
Zawsze może dojechać na sobotę 01.02.2020 do Warszawy

Pozdrawiam,
Przemo
przemo77390 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Albania 2016 oczami Zeta Zet Johny Trochę dalej 54 26.03.2019 16:58
Rosja lawetowo - jak? ArturS Inne tematy 3 26.06.2018 11:37
Wiza Rosja trzykawki Kwestie różne, ale podróżne. 32 09.02.2018 16:56
rosja->gruzja kyller Przygotowania do wyjazdów 23 05.05.2010 10:28
Prom Rosja-Stany Poncki Przygotowania do wyjazdów 9 06.07.2009 23:34


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.