Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Samochód Forumowicza

Samochód Forumowicza Wszystko o wsparciu auta - zwłaszcza jak nim wozisz moto na garbie.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 25.02.2024, 08:52   #801
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Żeby ogarniać te wszystkie HA trzeba im poświęcić trochę czasu - nie będzie to działało samo i bez pilnowania. Jak komuś takie tematy przychodzą łatwo to zajmuje to chwilę ale jak ktoś słabiej to ogarnia to czasu potrzeba dużo więcej. Z tych które znam wszystkie wymagają pilnowania a właściciele są informatycznie ogarnięci i zaangażowani.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.02.2024, 14:52   #802
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,836
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 6 godz 25 min 32 s
Domyślnie

Marku,

Ja zacząłem bawić się w HA niecałe 2 tygodnie temu, będąc kompletnie zielony w te klocki (ale ze względu na zawód mogę się określić - jak to Adam wyraził - jako 'informatycznie ogarnięty i zaangażowany' ). Abym nie spędzał zbędnych godzin na instalacjach i konfiguracjach kupiłem Home Assistant Green czyli pudełeczko-komputerek które ma HA preinstalowane i jest chyba najłatwiejszym sposobem wejścia w ten świat.

Aby z tego był jakiś pożytek to trzeba sprawdzić co w domu się da z HA zintegrować. U mnie jest tego sporo: liczniki (smartmetery) od dostawców prądu i gazu, falownik i magazyn energii, EVSE Ohme, żarówki poprzez Hue bridge, termostaty od pieca kondensacyjnego i pewnie jeszcze coś...

Trzeba 'się zapisać' na GitHub bo tu już jest sporo gotowych integracji napisanych przez społeczność. Pomocne są też różne kanały na YT i grupy na FB.

W nocy z piątku na sobotę wszedłem na 'wyższy level' instalując integrację PredBat, czyli coś co automatycznie co 5 minut aktualizuje prognozę poziomu baterii w domu na następny okres, maksymalnie do 48 godzin do przodu. Predbat automatycznie zdecyduje, kiedy naładować i rozładować baterię, aby osiągnąć najlepsze (najniższe) wydatki w ramach ustawionych parametrów. Do sporządzenia prognozy wykorzystuje prognozę produkcji energii słonecznej firmy Solcast w połączeniu z historycznym zużyciem energii (u mnie ta historia zużycia energii jest ustawiona na tydzień wstecz).

W przeciwieństwie do tego co Adam napisał - ta integracja działa sama i zasadniczo bez pilnowania (oczywiście ja zerkam tam bardzo często bo to dopiero działa mi drugi dzień i jestem ciekaw czy wszystko jest OK). Działała całą sobotę redukując mój dzienny koszt energii za cały dom do 70 pensów (nie ładowałem EV). Dzisiaj z kolei żona ładuje Mii na jazdę jutro do pracy i widzę, że PredBat radzi sobie z tym doskonale.

Dla przykładu: poniżej przydzielone dynamiczne sloty ładowania dla Mii podpiętego przed 13:00:



Na poniższej karcie z Predbat widać, że 'przechwycił' on info o slotach do ładowania i na tej podstawie przeliczył kiedy zaplanowane jest ładowanie i rozładowanie baterii, przy jakim SOC, ile potencjalnie będzie kWh z FV i ile to będzie kosztować (ceny są pobrane z API smartmetera)



A tak pulpit mojego EVSE Ohme Home Pro wygląda w HA w trakcie ładowania samochodu (takie pulpity można oczywiście modyfikować pod swoje potrzeby) i widać, że też ładnie pokazuje dynamiczne sloty i wiele innych informacji. Co prawda jeszcze nie zintegrowałem ładowarki w z API Tesli i nie widać bieżącego SOC samochodu w HA (więc ładowarka 'myśli', że samochód ładuje od 0% SOC), ale to tylko dlatego, że nie mam API do Mii więc ładowanie 2 EV (jednego z API, drugiego bez) jest jeszcze do rozpracowania. Na razie więc HA wie, że ładuje samochód z baterią 75kWh (czyli Tesli) do 80%. W tym momencie przy podpiętym Mii ładowanie zakończy się wcześniej (mi ma baterię 32 kWh) i potem Predbat sobie wszystko przeliczy i zaktualizuje, gdy dostanie sygnal z ładowarki, że EV skończył się ładować.



Poniżej jak wygląda mój ogólny pulpit Predbat. Wiem, że wykresy pewnie wyglądają skomplikowanie i mogą odstraszać na początku (też jeszcze je wszystkie nie ogarniam ), ale jest to wszystko dość dobrze opisane w dokumentacji tej integracji.



Oczywiście jeśli ktoś nie ma zaufania do integracji, można Predbat ustawić w tryb monitorowania i wtedy będzie tylko zbierał dane i i przewidywał ładowania / rozładowania itp. Po jakimś czasie można sprawdzić co z tego wychodzi i dopiero włączyć.

Muszę przyznać, że ja jestem pozytywnie zaskoczony (żeby nie powiedzieć zafascynowany) jak to super działa. Raz dobrze zintegrowane i poustawiane 'chodzi samo' w tle i kombinuje, abym za dużo za prąd nie wydał
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 20:17   #803
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Wykresy wyglądają kosmicznie :-) oby hulało dobrze i długo. U mnie domownicy po 12 latach jeszcze do końca nie ogarniają gdzie się zapala która lampa :-) a instalacja raczej tradycyjna :-)

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 20:32   #804
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

No i tego się boję najbardziej. Już teraz żona mówi że radia nie może posłuchać bo radio jest schowane w głośnikach. Dlatego zastanawiam się czy naprawdę tego potrzebuje, zwłaszcza że w obecnej chwili jesteśmy na etapie oczyszczania się z tego co narosło przez lata. Rozdajemy i wyrzucamy to co przez lata się zgromadziło. Komplety sztućców czy garnków wyposażyły już conajmniej 3 rodziny, pościele ręczniki o ubraniach nie wspomnę. Nawet kwestia mebli jest drażniąca, kompulsywne zakupy aby po krótkim czasie dojść do wniosku że mebel niepraktyczny. Ilość elektroniki zaczyna mnie przerastać a już się nastawiłem na następny aparat, zegarek i nowe audio do biblioteki. Książki wydajemy do bibliotek, a nie ruszyliśmy jeszcze tego co na strychu u mamy. Teraz ten HA bo może coś mi ułatwi, może nie ułatwi ale da zajęcie na krótki czas, a żona będzie światło włączać włącznikiem, syn będzie dzwonił abym zamknął rolety albo włączyć odkurzacz, chyba muszę to ponownie przemyśleć
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 22:57   #805
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,836
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 6 godz 25 min 32 s
Domyślnie

Panowie, chyba się nie zrozumieliśmy.

Ja HA zastosowałem zasadniczo do jednego celu: automatycznego ogarnięcia krótkich i częstych dynamicznych slotów ładowania samochodu w ciągu dnia z bezsensownym rozładowywaniem magazynu energii. Plus level dalej jest Predbat, który (jak widzę) wyśmienicie zarządza (czy jak kto woli optymalizuje) falownik, magazyn i EVSE, abym właśnie nie musiał siedzieć z apką i coś ustawiać, przestawiać, włączać czy wyłączać, bo na to właśnie nie miałem czasu czy ochoty.

Życie w domu toczy się nadal normalnie, a to 'coś' w tle kombinuje np. że za 6 godzin będzie tyle a tyle słońca, więc wyeksportujemy XkWh z magazynu energii do sieci, bo nam nie będzie tyle potrzeba i przy okazji zarobimy trochę za eksport.

Nadal więc włączamy światło normalnie (choć można zdalnie), temperaturę w domu sterują termostaty na ścianie (choć widać je w HA), rolet nie mamy, bramę do garażu mamy bez silnika, z integracją EV do HA się nie śpieszę itp.

Są tu tacy co rozbierają silniki do małej śrubki - ja tego nie potrafię, ale potrafię coś innego. Nie oznacza to jednak, że każdy musi iść tą drogą
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.

Ostatnio edytowane przez nabrU : 27.02.2024 o 00:22
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2024, 23:38   #806
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

HA super sprawa ale mniej lub bardziej wymagający obsługi. To jest coś czego chyba obawia się Consi a ja już wiem na 100 %, że nie będzie chciało mi się w to bawić. Ostatnio mam w planach upraszczanie koniecznych czynności do minimum. Wszystko już tak szybko się zmienia, że potrzebnych jest coraz więcej osób do obsługi i utrzymania tych wszystkich rzeczy. Jeszcze nie tak dawno na etapie budowy zakladalem najlepsze koncentryki do kamer. Po roku jak przyszło do montażu kamer to już były ip i po skrętce. Jak po kilku latach padła jakaś kamera to okazało się, że nowa nie współpracuje że starym nagrywaniem i aplikacja od nowej nie widzi starych kamer.
Jakieś pierwsze żarówki sterowane telefonem też przestały działać bo zmienił się jakiś protokół i firma się z tego wycofała.
Za dużo czasu na to wszystko potrzeba 😀

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.02.2024, 14:41   #807
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,357
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 38 min 25 s
Domyślnie

Szkoda że wątek EV zamknięty, pozwolę sobie NabrU u Ciebie wrzucić, mam tabelę ze średnim SOH Leaf'ów, moje auto ma 9 miesięcy i 15kkm i na tle tej tabeli prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Taki SOH średnio mają auta które przyjechały 4kkm. Teraz pytanie za 100 pkt dlaczego mam taką powolną degradację na tle innych użytkowników?
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg IMG-20240227-WA0000.jpg (869.8 KB, 6 wyświetleń)
Typ pliku: png Screenshot_20240227-122603.png (269.2 KB, 5 wyświetleń)
Typ pliku: png Screenshot_20240227-122512.png (119.2 KB, 4 wyświetleń)
Typ pliku: png Screenshot_20240227-122542.png (89.3 KB, 4 wyświetleń)
Typ pliku: png Screenshot_20240227-122529.png (92.6 KB, 4 wyświetleń)
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.02.2024, 16:52   #808
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,394
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 9 godz 28 min 25 s
Domyślnie

Ja tam się nie znam ale wolne ładowanie jest zdrowsze, a Ty podobno tylko w domu ładujesz.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.02.2024, 17:46   #809
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,357
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 38 min 25 s
Domyślnie

Brawo Melon, te wszystkie wodotryski i wyścig na ładowarki i wallboxy można sobie wsadzić. Przy 15kkm SOH mam równorzędny ze średnią dla aut o przebiegu 4kkm.

Było jedno qiuck charge (przed wydaniem auta z salonu) i 683 wolne ładowania 230V z cegły. Przy czym ładowanie z timera komputer liczy podwójnie (osobno wpięcie i osobno start) więc jest tu przekłamanie o jakieś pewnie 300 ładowań bo u mnie większość z timera leci.
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.02.2024, 17:50   #810
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,394
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 9 godz 28 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Brawo Melon, te wszystkie wodotryski i wyścig na ładowarki i wallboxy można sobie wsadzić. Przy 15kkm SOH mam równorzędny ze średnią dla aut o przebiegu 4kkm.
Panie ja tak ogryzka srajfona szanuje gdzie po trzech latach bateria ma 90%
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UAZ - wszystko na temat RysiekO 4x4 87 12.10.2020 23:16
Na XRV przez Słowację, Węgry, TET Serbia, TET BiH i przez Chorwację. RonDell Umawianie i propozycje wyjazdów 39 18.10.2019 16:00
Wszystko dla afrykańczyka stopa-uć Wszystko dla Afrykańczyka 5 08.04.2012 23:33
Wszystko o D.I.D. Dubel Rama, zawieszenia, napęd 0 07.05.2010 20:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.