Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22.11.2018, 19:52   #61
cyryl

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Wlkp.
Posty: 409
Motocykl: CRF1000, MT-01, WSK
Przebieg: Rośnie
cyryl jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 7 godz 27 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał tyran Zobacz post
Cyryl zrób sam. To nie jest trudne.
Mnie się nie chciało/nie miałem czasu i kupiłem Dospela400.
Miał pochodzić tylko na czas wykańczania domu, ale został na dłużej.
Robię sam, chcę obniżyć koszty na maksa.
Na chwilę obecną muszę rozplanować miejsca anemostatów bo za tydzień układam strop i zostawię już otwory.
cyryl jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 19:58   #62
tyran
Kiedyś R.T70
 
tyran's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Częstochowa
Posty: 1,420
Motocykl: Była RD04
Przebieg: 120000+
tyran jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 5 dni 6 godz 2 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał cyryl Zobacz post
Robię sam, chcę obniżyć koszty na maksa.
Na chwilę obecną muszę rozplanować miejsca anemostatów bo za tydzień układam strop i zostawię już otwory.
Przewody układałem sam.
Mówię żebyś sam zmontował rekuperator.
Jest to banalne urządzenie. Kwestia tylko w doborze komponentów.
__________________
Serdecznie pozdrawiam.
Romek T.
tyran jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 20:24   #63
torak
 
torak's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Szczecin
Posty: 956
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: rośnie
torak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 6 dni 12 godz 43 min 16 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał cyryl Zobacz post
Robię sam, chcę obniżyć koszty na maksa.
Na chwilę obecną muszę rozplanować miejsca anemostatów bo za tydzień układam strop i zostawię już otwory.
Też mnie temat interesuje i z tego co zauważyłem, to jak już było wcześniej napisane, wyciąg w kuchni, łazienkach, toaletach itp (czyli brudnych) pomieszczeniach, a nawiew w salonie, pokojach, sypialniach. Nie zauważyłem jakiś ścisłych zasad umieszczania anemostatów. Byle jak najdalej nawiew od wyciągu. Jest to ważne w salonie połączonym z kuchnią.

Taka jeszcze ciekawostka.
Znalazłem człeka, co twierdzi, że wydajność systemu nie liczy się na kubaturę pomieszczenia, ale na ilość ludzi.
torak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 20:33   #64
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazmir Zobacz post
Może kiedyś na wiosnę dałoby radę do Ciebie podjechać i zobaczyć jak to masz rozplanowane?
Zapraszam cały rok, okolice Tarczyna pod Wawą

Sent from my G8441 using Tapatalk
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 20:48   #65
Navaja


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 927
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 19 godz 31 min 58 s
Domyślnie

Ja mam tak samo zrobione jak Sneer i nie wyobrażam sobie by miało to działać inaczej. Zrzut powietrza do garażu a stamtąd już normalnie grawitacyjnie.
Mam również mocny okap w kuchni, który ma swój odzielny wyrzut i wbrew wszelakim niedowiarkom nie koliduje z wentylacją mechaniczną. Może jakbym gotował bigos ciągiem przez pięć godzin i okap by na full chodził to może by i powietrza zabrakło.
Co do zasad umieszcznia anemostatów: warto to przemyśleć by anemostat nie wypadł np. nad głową leżącego w łożku. Trochę jednak z tej rury dmucha i to nie jest tak, jak niektórzy myślą, że jak na dworze -15 stopni to z rury idzie +20.
Tak więc warto tak nawiewy usytuować by nie dmuchały na twarz śpiącego czy też np. w pokoju na poddaszu nie ciągnęło po girach dzieciaka siedzącego przy biurku.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 21:15   #66
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,730
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 14 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Nie zauważyłem jakiś ścisłych zasad umieszczania anemostatów.
Wklejam rady znalezione w jakimś forum.
Cytat:
Gdy budujesz lub remontujesz dom lub mieszkanie dobierz wydajność przepływu powietrza maksymalnie do kubatury mieszkania (z reguły są przeszacowane) zaplanuj miejsca na rury ( w ścianach czy w suficie) nie umieszczaj wlotu powietrza obok wylotu (jedno będzie zaciągało drugie a w mieszkaniu do wymiany powietrza nie dojdzie) postaraj się zaciąg powietrza umieścić w suficie (bo najcieplejsze jest pod sufitem) na krańcu przeciwnym do wdmuchu powietrza (i w ścianie niżej jeśli to możliwe) dzięki temu świeże powietrze będzie 'szło' przez całe mieszkanie. Liczba wlotów i wylotów musi być ta sama dobrze aby każde pomieszczenie miało i wlot i wylot w przypadku mniejszych w łazienkach wyciąg w przedpokoju wdmuch. Jeżeli rury dochodzące do pomieszczeń nie mogą być jednakowej długości zainstaluj wyloty regulacyjne tak aby mieć możliwość regulowania ilości powietrza wpadającego do pomieszczeń w różnej odległości od rekuperatora bo brak takowych spowoduje że do pomieszczenia z do którego prowadzi najkrótsza rura będzie ci urywało głowę a w najdalszym smród bąka będzie wisiał przez godzinę. Pamiętaj że rury zabierające powietrze z domu po kilku latach będą pełne patogenów podobnie jak w klimatyzacji i po ośmiu latach trzeba będzie je czyścić. Jeżeli myślisz nad włączeniem okapu kuchennego do rekuperacji to tylko pozornie dobry pomysł bo bez najwyższej jakości filtrów i ich systematycznej wymianie zniszczysz rekuperator nawet w pół roku a dodatkowo musiałbyś jeszcze upewnić się czy balans wchodzącego powietrza do wychodzącego jest zachowany. Jeżeli MARZYSZ klimatyzacji w domu zakup rekuperator z klimatyzacją jeżeli jest to tylko opcja zignoruj ją i zamontuj wentylator sufitowy. Jeżeli masz dom umieść rurę zaciągu powietrza w ziemi na tyle długą i głęboko zakopaną aby mroźne powietrze miało czas zwiększyć swoją temperaturę przynajmniej do -1C urządzenie nie tylko będzie bardziej wydajne ciepłowniczo ale nie będzie się wyłączać na dogrzanie rekuperatora. Nie oszczędzaj na wyposażeniu jeżeli możesz dobierz opcje w przyszłości oszczędzą ci trochę kasy np. czujnik CO2 będzie dobierał odpowiednią prędkość wentylatorów dla zapewnienia świeżego powietrza. Poznaj zasadę działania i czynności niezbędnych do utrzymania urządzenia w pełnej sprawności a więc czyszczenie, inspekcja i smarowanie.?
Przejdźmy do konkretów może? Ktoś ma pomysły na zbudowanie wymiennika i z czego? Następny problem to wentylatory jakie i gdzie? To nie są zwykłe wentylatory za 30zł! Podobno taki jeden wiatrak kosztuje 400zł? Reszta instalacji to pryszcz.
No to do dzieła - Polak potrafi

Sneer. Dzięki na wiosnę podjadę motorkiem.
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.

Ostatnio edytowane przez Kazmir : 22.11.2018 o 21:22
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 21:22   #67
tyran
Kiedyś R.T70
 
tyran's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Częstochowa
Posty: 1,420
Motocykl: Była RD04
Przebieg: 120000+
tyran jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 5 dni 6 godz 2 min 44 s
Domyślnie

Wymiennika nie buduj, tylko kup gotowca.
Przeciwprądowy.
Wentylatory komutowane elektronicznie.

Polecam forum muratora.
__________________
Serdecznie pozdrawiam.
Romek T.
tyran jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 21:24   #68
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 28 min 10 s
Domyślnie

Poszukaj na forum muratora. Wentylatory muszą mało prądu brać (Ebm). Moim zdaniem nie warto robić samemu. Lepiej kupić gotowy niż rzezbić.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 21:46   #69
jamcio

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2012
Miasto: Klembów
Posty: 142
Motocykl: nie mam AT jeszcze
jamcio jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 18 godz 50 min 36 s
Domyślnie

Sneer czepiłem się tylko ostatniego zdania wszystko co powyżej napisałeś jest jak najbardziej ok i z tym się zgadzam . Bardzo ważne są podcięcia pod drzwiami, żeby powietrze miało możliwość przedostać się między pomieszczeniami. Anemostaty zazwyczaj umieszcza się jak najdalej od drzwi w pomieszczeniu ale czasem niestety umieszcza się tam gdzie jest miejsce (np na poddaszach). Nad łożkiem nie powinno być anemostatu. Projektując system oprócz oczywiście kubatury uwzględnia się też ilość osób oraz np. czy kuchenka będzie gazowa czy elektryczna. Co do rekuperatorów. Silniki na prąd stały (tańsze w eksploatacji niż na zmienny), jeżeli ma nagrzewnice to zwrócić uwagę aby miały pracę modulowaną. Kolejną rzeczą jest wymiennik. Krzyżowy- najmniej sprawny (60-70%), przeciwprądowy (80-90%), obrotowy (80-90). Rekuperator z wymiennikiem obrotowym nie potrzebuje odprowadzenia skroplin i nie wysusza powietrza jak pozostałe ale ma dwie wady 1-cena, 2- w paru procentach niestety miesza przy wymianie powietrze nawiewne z wyciągowym (taki mam zamontowany i mi osobiście to przeszkadza teraz bym założył przeciwprądowy). Niektóre firmy oferują wymienniki krzyżowe i przeciwprądowe entalpiczne. System można wykonać np. na rurach spiro-sztywnych(zajmuje sporo miejsca i jest czasem trudny do wyregulowania) lub wg mnie na lepszym systemie tzw. rozdzielaczowym. Co do okapu to jeżeli mamy zbilansowany to w momencie gdy włączamy okap który ma wydajność 200 m3 na godzinę to (jeżeli ma wylot na zewnątrz) zawsze zakłóci nam bilans. Oczywiście cały system będzie działał nie zepsuje się i nikt nie umrze . A tak se napisałem dodam, tylko że wiedzy nie czerpałem z muratora . System jak najbardziej można wykonać samemu. Pozdrawiam.
jamcio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 22:14   #70
torak
 
torak's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Szczecin
Posty: 956
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: rośnie
torak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 6 dni 12 godz 43 min 16 s
Domyślnie

dobierz wydajność przepływu powietrza maksymalnie do kubatury mieszkania
A ta wentylacja to dla mieszkania ma być czy dla ludzi?
dobrze aby każde pomieszczenie miało i wlot i wylot
a co z np. klatką schodową?
dzięki temu świeże powietrze będzie 'szło' przez całe mieszkanie.
Jeśli w każdym pomieszczeniu jest wlot i wylot, to w jaki sposób ma dochodzić do przemieszczania się powietrza po całym mieszkaniu?
Jeżeli masz dom umieść rurę zaciągu powietrza w ziemi na tyle długą i głęboko zakopaną
Autor se zapomniał dodać że przy tak długiej czerpni zwiększy się opór powietrza. to wymaga mocniejszego wentylatora. Czyli większy hałas, większy pobór prądu. Warto o tym pamiętać.

To oczywiście moje wnioski ale uważam że ktoś tu troszkę miesza.
torak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Temat mało Afrykański - rekuperator Babel Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 13 09.02.2018 22:41


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.