Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.01.2011, 21:15   #1
Mecia
stęchły
 
Mecia's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Zbąszyń
Posty: 444
Motocykl: RD07a
Przebieg: 130000
Mecia jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 10 godz 24 min 24 s
Domyślnie TPS,moduł,impulsator

Jak się okazało problem kichania w gaznik na wolnych obrotach mojej At nie minął, a z tego co widzę to na forum jest jeszcze kilka osób z podobnym problemem, chcę podsumować to co już zrobiłem, czyli co można wykluczyć jako przyczyne tych problemów.

Docieranie gniazd zaworowych + regulacja.
Wymiana świec .
Wymiana przewodów wys. napięcia.
Synchronizacja, czyszczenie i regulacja gażników (colortune i nietylko).
Wymiana krućców ssących.
Wymiana zaworków iglicowych.
Wydech oryginalny.

Owy problem dotyczy tylko tylnego cylindra, dlatego też nie wiem czy za to może być odpowiedzialny TPS , moduł, czy impulsator. Dodam, że moto się kiepsko wkręca , a żeby uzyskać stałe wolny obroty musi sporo pochodzić na ssaniu (nawet latem)

Czy ktoś może dokładnie wytłumaczyć zadanie TPS , modułu i impulsatorów. Jak te elementy współpracują ze sobą? Dodam , że w momencie kichniecia , następuje spory wybuch w kolektorze ssącym, że aż gazniki podskakują. Colortune w tym momencie pokazuje jasny pomarancz po czym wraca do niebieskiegol.
Nie mam więcej pomysłów na to. Następnym etapem będzie utopienie jej w rzece.
__________________
Wichura

Ostatnio edytowane przez Mecia : 30.01.2011 o 21:35
Mecia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.01.2011, 21:29   #2
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,727
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 23 godz 53 min 40 s
Domyślnie

Jedną z prostszych analiz możesz wykonać sam:
- Odkręć korek podglądu ustawień wału korbowego.
- Podłącz lampę stroboskopową pod cylinder, który Ciebie niepokoi i popatrz na znak. Co
się dzieje oceń stabilność ew. wypadanie zapłonów.
- porównaj z tym drugim dobrym cylindrem

Napisz mi na w której rzece będziesz topił i kiedy
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2011, 12:26   #3
bliźniak
droga jest celem
 
bliźniak's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Wrocław
Posty: 1,022
Motocykl: RD07, LC8
Przebieg: X70.000
Galeria: Zdjęcia
bliźniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 18 godz 25 min 35 s
Domyślnie

Siemka!
Moja AT ma odobny problem: z tym że zdarza się tylko przy przygazówce jak ją wkręcam z wolnych na starcie i dodaje parokrotnie gazu. Strzał albo raczej pierdnięcie występuje tylko na ciepło. Po za tym wkręca się całkiem przyzwoicie /tzn jak akurat nie piernie / i na wyższych obr nie ma już żadnego problemu.
__________________
RideNow!
bliźniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2011, 13:06   #4
nicek27
 
nicek27's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Frankfurt/M
Posty: 987
Motocykl: Elefant 944ie
Przebieg: 54420
Galeria: Zdjęcia
nicek27 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 12 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał blizniak79 Zobacz post
Siemka!
Moja AT ma odobny problem: z tym że zdarza się tylko przy przygazówce jak ją wkręcam z wolnych na starcie i dodaje parokrotnie gazu. Strzał albo raczej pierdnięcie występuje tylko na ciepło. Po za tym wkręca się całkiem przyzwoicie /tzn jak akurat nie piernie / i na wyższych obr nie ma już żadnego problemu.
Identycznie u mnie. Strzał w filtr tak zajebisty, że można zawału dostać. Najbardziej jak się zagrzeje, choć i na zimnym lubi. Regulacja zaworów niezbyt pomogła. Choć u mnie podejrzewam trochę nadpalone gniazda, wiem że też takie głupoty mogą mieć związek z zapłonem. Proponuje sprawdzić moduły i czujnik położenia wału. Ja właśnie jestem w trakcie, tylko ta pogoda nie zachęca zbytnio..
__________________
Cagiva Elefant 944ie - jedyne co się może popsuć podczas jazdy to pogoda!
nicek27 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2011, 15:22   #5
Mecia
stęchły
 
Mecia's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Zbąszyń
Posty: 444
Motocykl: RD07a
Przebieg: 130000
Mecia jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 10 godz 24 min 24 s
Domyślnie

Masz na myśli czujnik położenia przepustnicy , a nie wału.
Dzisiaj dokonam pomiarów rezystancji samego potencjometru przy gażniku, wyjść napięć z modułu.
ps. moja tez czasami kicha w gaznik przy dodaniu gazu, ale częsciej chodzac na wolnych.

Dorzucam tekst z Afripedii przeciśnięty miernie przez translator. Tekst akurat dotyczy strzelania w tłumik.

Po pierwsze - Haynes: w "system zapłonu 5 - 7", w którym mówi, jak do badania TPS, mówi najpierw, że trzeba podłączyć sondy (z omomierza) między wartością zielone i żółte i sprawdź. To jest w porządku. Następnie musisz umieścić sondy na żółty i czerwony - teraz trzeba powoli otworzyć przepustnicę i zamknij go ponownie - opór musi wzrosnąć (z otworem) i spadek (z zamknięciem). To się nie dzieje. Przeciwieństwem dzieje (i dlatego, że moje okablowania był głupi). Jeśli jednak podłączyć między zielonym i czerwonym, opór idzie w górę iw dół, jak powinien.

Następna Haynes mówi nam do badania napięcia - z pozytywnym i negatywnym na zielono na żółto - to jest w porządku, tyle że zamiast się wartości między 4.7 i 5.3, mam wartości pomiędzy -4,7 i -5,3 (-4,95). Oznacza to, że prąd płynie w przeciwnym kierunku od tego, co się oczekuje. Po raz kolejny, myślałem, że mój okablowanie było złamane, ale to dokładnie te same testy na innych rowerów sprawdziłem ..


Teraz - z sondy (omomierz ustawiony na 20k) połączone między zielonym i czerwonym (nie żółty i czerwony jak w Haynes) na TPS się - opór początkowy (przepustnica zamknięta) powinny być + -0,84 (w moim przypadku 0,95 i to było zbyt wiele - bardzo wrażliwe!). Następnie można otworzyć przepustnicę i należy przejść do ok. 4,75 (ale sądzę, jeśli opór początkowy jest klucz).

Jeśli opór jest zbyt duży lub zbyt mały, trzeba jeszcze raz ignorować firmy to naprawić - za pomocą hex allenkey moment obrotowy typu (sp?) Poluzować TPS z jego uchwytu (można to zrobić bez wyjmowania zbiornika) i przenieść go - Nie pamiętam, w jaki sposób jest który, ale przetestować go z metra .. , gdy pojawi się na prawo okolicy 0.84 / 5 - dokręcić - i to jest to! (Może się mylić Mine od urodzenia / błąd fabryki - błąd był bardzo mały, ale konsekwencją bardzo denerwujące).

Nie mogę powiedzieć na pewno, że bawił się i są o tym myśleć - to już chyba zawsze tak było - rower nie unrideable - tak miał, że jednym z symptomów, że wiesz, jak również - Teraz to już nie ..! yaaay!

Różnica rower jest, że rower jest bardzo płynny - w górę iw dół, a także - kiedyś wyskoczyć narzędzi (w szczególności 4. na 3. na twardym dysku), które czytałem na innym forum tech, jest objawem błędnego TPS! Nie robi już tego.

Myślę, że nie ma prawie żadnych szans, że wyszedł w czasie - to było dokręcone zbyt bezpiecznie, a także, nie ma wystarczająco dużo obciążenie lub TPS to system sprężyn, aby zmusić go podczas jazdy. Albo japoński gość to źle, czy niektóre mechanik gaźnik, że manipulowanie przed czasem.
__________________
Wichura

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 13.02.2013 o 19:05
Mecia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2011, 18:39   #6
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 55 min 12 s
Domyślnie

Jeśli dysponujesz analogowym miernikiem to taki użyj. Wskazówka powinna poruszać się płynnie wraz z otwieraniem przepustnicy. Nie może być żadnych przerw. Ewentualne czyszczenie może pomóc.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2011, 18:44   #7
Tymon
majsterkowicz amator
 
Tymon's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Galway/Wyrzysk
Posty: 2,262
Motocykl: XR650r & XRV750
Przebieg: ~50kkm+
Galeria: Zdjęcia
Tymon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 4 tygodni 21 godz 6 min 18 s
Domyślnie

U mnie tez zauwazylem, ze Afri lubi pierdnac. Dzieje sie to tylko podczas chamowania za pomoca silnika kiedy robie przygazowke przed redukcja biegu.
__________________

-=TyMoN=-
_______________________________________
Moje spalanie:
Mój kanał YouTube
Moja "TwarzoKsiążka"
Tymon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2011, 18:47   #8
Mecia
stęchły
 
Mecia's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Zbąszyń
Posty: 444
Motocykl: RD07a
Przebieg: 130000
Mecia jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 10 godz 24 min 24 s
Domyślnie

Cofam , to co napisałem. Wszystko okazało się błędne (błąd miernika)
Jak narazie wszystkie parametry zaczęły się zgadzać:/
__________________
Wichura
Mecia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.01.2011, 22:10   #9
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,727
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 23 godz 53 min 40 s
Domyślnie

Czym Wy te afryki karmicie? fasolką po bretońsku

Taki TPS jest u mnie na zbyciu o takich parametrach:
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg Od 1.jpg (109.1 KB, 10 wyświetleń)
Typ pliku: jpg Od2.jpg (77.6 KB, 10 wyświetleń)
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2011, 16:11   #10
Mecia
stęchły
 
Mecia's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Zbąszyń
Posty: 444
Motocykl: RD07a
Przebieg: 130000
Mecia jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 10 godz 24 min 24 s
Domyślnie

Czy mógłbym prosić kogoś z właścicieli RD07A o wykręcenie TPS-a i sprawdzenie czy na wolnych obrotach coś się zmieni przestawiając go ręcznie? Ewentualnie odłączenioe go na wolnych. U mnie nie ma żadnych zmian.
__________________
Wichura
Mecia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
impulsator boryś Silnik, sprzęgło, skrzynia 1 31.10.2008 14:10


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.