Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Silnik, sprzęgło, skrzynia

Silnik, sprzęgło, skrzynia Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18.07.2010, 19:05   #1
Gawrys
 
Gawrys's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Obecnie wszędzie, gdzie sie da
Posty: 415
Motocykl: już nie AT ;)
Galeria: Zdjęcia
Gawrys jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 18 godz 11 min 46 s
Domyślnie 3000 20w50

Pany jak kupiłem motąga w środku był zalany olej jak w temacie 20W50 3000. I tak mnie straszono i straszono, żeby pod żadnym pozorem oleju już nie zmieniać. No i tak zostawiłem. Aż do dzisiaj, kiedy naczytałem sie wątków o olejach. I sam już nie wiem zmienić to? czy dalej na tym śmigać? Africa to RD04 z 90r. Jeśli pytanie jest aż tak głupie i żałosne proszę o natychmiastowe usunięcie wątku.....

Ostatnio edytowane przez Gawrys : 18.07.2010 o 19:07
Gawrys jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.07.2010, 22:41   #2
Alpak


Zarejestrowany: Sep 2009
Miasto: Gdynia
Posty: 70
Motocykl: RD04
Alpak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 17 godz 26 min 50 s
Domyślnie

A duzo Ci pali tego oleju ? Rozumiem ze to polsyntetyk ?
Alpak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 00:27   #3
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

3000 to oznaczenie Motula dla oleju mineralnego.

Prawdopodobnie 20W50 został wlany bo silnik pali olej. Sprawdzaj stan, przegazuj na postoju do 7-8 tyś rpm i zobacz jaki jest kolor spalin.
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!

wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 11:03   #4
Gawrys
 
Gawrys's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Obecnie wszędzie, gdzie sie da
Posty: 415
Motocykl: już nie AT ;)
Galeria: Zdjęcia
Gawrys jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 18 godz 11 min 46 s
Domyślnie

Ta dokładnie Motul mineralny. Nakręciłem na nim ponad 23tyś(oczywiście ze zmianami oleju). Pobieranie w granicach norm przyzwoitości, z tego co wyczytałem, na 1000km tak setka, setka z groszem wlezie. A przy przygazowaniu panie siwy dym.... biały znaczy się.
Gawrys jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 11:30   #5
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

No to lepiej już nie będzie. Gęstszego oleju nie ma. Niedługo nadejdzie czas rozwiązań ostatecznych.
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!

wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 12:11   #6
Gawrys
 
Gawrys's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Obecnie wszędzie, gdzie sie da
Posty: 415
Motocykl: już nie AT ;)
Galeria: Zdjęcia
Gawrys jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 18 godz 11 min 46 s
Domyślnie

To powiedz mi może cóż będę musiał uczynić...? Bo zimą mam zamiar wybebeszyć silnik i bestyje solidnie zakonserwować łącznie z malowaniem. Więc jak już silnik będę miał wyciągnięty to może warto będzie od razu podjąć jakieś sensowne kroki w tym kierunku, a motąg jest nie do sprzedania, tylko szykowany pod podróże małe i duże. Mechanik ze mnie kiepski, ale cały czas się uczę, aż Afri nie będzie miała przede mną tajemnic.... Może od razu na co powinienem zwrócić uwagę, co by gdzieś na trasie mnie nie zaskoczyło....
Gawrys jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 12:16   #7
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Wietszny, a 10w60 agipa nie jest gęściejszy..? mi go prawie nie przepalało a 15w50 srotula tera mi setka na 1000km spala oleju
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 12:45   #8
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

Jak robisz dla siebie to polecam zdjąć głowice i cylindry, oddać wszystko do pomiarów, zweryfikować wyniki z limitami w książce serwisowej i podjąć decyzję o metodzie rewitalizacji silnika. Czasem wystarczą same głowice. Czasem dodatkowo wymiana pierścieni. A może się zdarzyć tak, że trzeba będzie zrobić nadwymiarowy szlif cylindra (nowe tłoki 700pln, nowie pierścienie 500pln, sworznie tłokowe pewnie też bo są za 80pln sztuka, komplet uszczelek 350pln, robocizna szlifierza 60-100pln za cylinder plus jakieś 200pln na uszczelniacze zaworowe i po 150pln na jedną głowicę za szlif i docieranie zaworów).

Wierz mi, boli, ale jak już odpalisz silnik to aż chce się jeździć.

Jeśli się nie znasz to lepiej takie grzebanie powierz komuś kto się zna.

Rambo, powinienem użyć terminu "lepki". Patrząc na karty produktu i współczynniki lepkości dla tych dwóch olejów mogę stwierdzić, ze Agip jest lepszy. Pewnie dlatego 2 razy droższy. Ale ma jedną "wadę" - jak masz padnięte uszczelniacze zaworowe to przy rozruchu po postoju więcej się go spali. No ale to występuje tylko w silnikach które nie są w pełni sprawne, więc to żadna wada oleju .

Natomiast mogę pocieszyć, że z czasem i 20W50 będzie jarała w sporych ilościach przy rozruchu .
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!

wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 13:07   #9
Gawrys
 
Gawrys's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Obecnie wszędzie, gdzie sie da
Posty: 415
Motocykl: już nie AT ;)
Galeria: Zdjęcia
Gawrys jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 18 godz 11 min 46 s
Domyślnie

UUUUUuuuuuuuuuuuuuu rzeczywiscie brzmi groźnie i strasznie. Trza się będzie nad tym ostro zastanowić. Ale chyba warto....
Gawrys jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.07.2010, 13:38   #10
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

Wszystko powiedzą Ci pomiary zużycia części silnika. Z tego co piszesz silnik dymi tak jak u mnie. U mnie sparciały uszczelniacze zaworowe. Pierścienie wymieniłem dla świętego spokoju (luzy na zamkach zbliżały się do limitu). Reszta była jak z fabryki, cylinder miał 1/3 zużycia. Brała ponad litr czegokolwiek.

100ml/1000km to dziwnie mało przy dymieniu podczas przegazówki. 100ml/1000km to nie jest również powód do rozbierania silnika, który nie wydaje z siebie dziwnych dźwięków a jedynie "pali setkę". Niemniej jednak jeśli chcesz robić dla siebie i jeździć w dalekie 3,14zdu sam najlepiej odpowiesz sobie co należy zrobić.

Jeśli chcesz jeździć po Europie to nie ma co pchać się w koszty. W Alpach jeździ się na wysokich obrotach nowymi motocyklami sportowymi, które mają w instrukcjach podane, że limit zużycia oleju to 1L/1000km (nowa Honda CBR1000RR na przykład ).

Jeśli chcesz jechać do Azji i boisz się tamtych olejów to licz ile musiałbyś brać na dolewki po czym podejmij decyzję .
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!

wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
lekkie dławienie poniżej 3000 obr Africa Uklad paliwowy i wydechowy 17 16.03.2011 00:17


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.