Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Wszystko co chciałbyś wiedzieć o motocyklach innych niż AT > Inne - dyskusja ogólna

Inne - dyskusja ogólna Dział poświęcony motocyklom nieskategoryzowanym.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.02.2019, 21:56   #1
Mateusz93
 
Mateusz93's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Andrychów/Kraków
Posty: 142
Przebieg: 11 600
Mateusz93 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 10 godz 15 min 10 s
Domyślnie Siłowniczek o małym polu pracy: 3-8cm wysięgu; hamulec tylny?

Cześć Panowie!

Jako że jest tutaj wielu czynnych mechaników i majsterkowiczów, to chciałem zapytać, czy kojarzycie gdzie używa się małych siłowników?

Byłoby super gdyby zakres pracy takiego ustrojstwa mieścił się w zakresie 3-8 centymetrów. Zastanawiam się, czy hamulec tylny można by było tak wykorzystać, żeby służył jako wypychacz?
Zainstalować w miejsce zacisku hamulcowego klamkę z pompką i działałby jako 'siłowniczek? Zależy mi jedynie na wypychaniu, powrót będzie wymuszony siłą zewnętrzną.

Pozdrawiam,
Mateusz

Ostatnio edytowane przez matjas : 17.02.2019 o 22:31
Mateusz93 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.02.2019, 22:34   #2
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Poprawilem Ci tytuł.

Ad rem - to ma być płyn czy gaz?
Skok to nie wszystko - jaka to ma mieć sile?

Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do zastosowania pompy jak piszesz. Skok jednak raczej nie ten.
Szukaj w bibus menos jeśli może być pneumatyka.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.02.2019, 22:51   #3
Mateusz93
 
Mateusz93's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Andrychów/Kraków
Posty: 142
Przebieg: 11 600
Mateusz93 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 10 godz 15 min 10 s
Domyślnie

Zastanawiam się nad zrobieniem sprzęgła hydraulicznego. Gotowe rozwiązania są bardzo drogie, a sam w sobie mechanizm bardzo prosty. Na aliexpress są gotowe zestawy za kilkanaście dolców, ale do 125tki może to być ok, do XT660 trzeba dużo siły, a nie ryzykowałbym w dalekiej podróży awarii sprzęgła. Wykorzystałbym pompę hamulcową że skutera, bo są na lewą stronę, do tego szukam niezawodnego siłowniczka. Rozważam zrobienie, tzn toczenie tulejki, zrobienie z tworzywa sztucznego tloczyska (metalowe z pierścieniem uszczelniającym z tworzywa). Do tego włożenie sprężyny powrotnej, żeby wykluczyć ewentualne przypalenie sprzęgła, choć ono samo w sobie wraca z dużą siłą. Potrzebuję tylko mechanizmu pchającego.
Mateusz93 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.02.2019, 23:02   #4
bigboykr
 
bigboykr's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2014
Miasto: Kraków
Posty: 657
Motocykl: nie mam AT jeszcze
bigboykr jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 17 godz 42 min 34 s
Domyślnie

Moim skromnym zdaniem amatora to pompa hamulcowa nie wydoli na tak duży ruch popychacza. Tłok popychacza musiałby mieć okrutnie małą średnicę. Zobacz ile płynu w ml potrafi wypchnąć pompa w jednym ruchu.
Inna rzecz taka, że w dalszą podróż bym takiego rozwiązania nie założył.
__________________
Wolniej ale dalej
Cierpliwości
bigboykr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.02.2019, 23:20   #5
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Ok kumam o co Ci chodzi.
Nie to przełożenie - pompa ma tłok circa fi 8-10.mm a siłownik ma średnice 30-40mm.
Skok popychaczy sprzęgła to zaledwie 3-5mm.
1:1 to nie pójdzie.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.02.2019, 23:46   #6
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mateusz93 Zobacz post
Zastanawiam się nad zrobieniem sprzęgła hydraulicznego. Gotowe rozwiązania są bardzo drogie, a sam w sobie mechanizm bardzo prosty. Na aliexpress są gotowe zestawy za kilkanaście dolców, ale do 125tki może to być ok, do XT660 trzeba dużo siły, a nie ryzykowałbym w dalekiej podróży awarii sprzęgła. Wykorzystałbym pompę hamulcową że skutera, bo są na lewą stronę, do tego szukam niezawodnego siłowniczka. Rozważam zrobienie, tzn toczenie tulejki, zrobienie z tworzywa sztucznego tloczyska (metalowe z pierścieniem uszczelniającym z tworzywa). Do tego włożenie sprężyny powrotnej, żeby wykluczyć ewentualne przypalenie sprzęgła, choć ono samo w sobie wraca z dużą siłą. Potrzebuję tylko mechanizmu pchającego.
A nie lepiej zaadoptować siłownik z innego motocykla ? np https://www.mototech271.com/2008-mot...eca-gu05086330

Jakieś używki i do tego pompa z klamką.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2019, 10:05   #7
Lis
 
Lis's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2017
Posty: 750
Motocykl: Jeżeli będę miał AT, to RD04
Lis jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 1 godz 20 min 59 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mateusz93 Zobacz post
Byłoby super gdyby zakres pracy takiego ustrojstwa mieścił się w zakresie 3-8 centymetrów. Zastanawiam się, czy hamulec tylny można by było tak wykorzystać, żeby służył jako wypychacz?
IMHO do tego celu taki skok jest niepotrzebny. Roboczo wystarczy 1,5-2 cm, a nawet mniej. Ważne jest wzmocnienie hydrauczne, które powoduje, że obsługa sprzęgła jest dużo lżejsza. Taki jest chyba cel.
Więc liczy się stosunek średnicy (a raczej pola powierzchni) tłoczka siłownika do tłoczka pompy. Muszą one być znacząco różne, bo inaczej nie będzie odpowiedniego przełożenia hydraulicznego. Jak będą takie same to stosunek jest 1:1, czyli bez zmiany przełożenia. Aktualnie linka też nie zmienia przełożenia.
Przełożenie mechaniczne masz na klamce i dźwigni sprzęgła w pokrywie. Zakładam, że to byłoby niezmienne.
Co do wykorzystania pompy hamulcowej (nożnej) to zwracam uwagę, że jeśli odwrócimy jej działanie jako siłownika, czyli zasilimy pompką, to będzie ona pracować na wypychanie. W tym przypadku przydałby się raczej siłownik, który ciągnie.
Co do typowych rozwiązań w FJ1100 mam pompkę 5/8" (<16 mm) pracującą na siłownik o średnicy ok. >30 mm. Czyli wzmocnienie hydraulicne >3,5. Jednak tu pompa działa bezpośrednio na sprzęgło - bez przełożenia mechanicznego. Nie ma dźwigni jak w rozwiązaniach z linką.

Typowe, gotowe systemy:
https://www.motoracingshop.com/en/hy...pertenere.html
Podobno bez rewelacji. Nie ma zbyt wielkiej różnicy względem linki.

https://www.magura.com/en/components...ilpage/?p=1853
Nie słyszałem opinii na temat tego zestawu.

Ostatnio edytowane przez Lis : 18.02.2019 o 10:23 Powód: Dodano typowe rozwiązania
Lis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2019, 11:29   #8
Mateusz93
 
Mateusz93's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Andrychów/Kraków
Posty: 142
Przebieg: 11 600
Mateusz93 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 10 godz 15 min 10 s
Domyślnie

Dziękuję za odpowiedzi
Tak jak wspomniałem, gotowe rozwiązania maja dużą cenę. Lubię majsterkować, stąd chęć zrobienia czegoś samemu. Może pokuszę się o głębsze przemyślenie, sprawdzę wydatki pomp itp i ew. zrobienie jakiegoś siłowniczka.
Tomekt- z tego co widzę na zdjęciu, taki siłownik montuje się wewnątrz krateru, pod pokrywą, a to już spory nakład pracy, znalezienie miejsca, szczelne wyprowadzenie przewodów itd, nie wchodzi w grę. Ja chciałem zastąpić linkę przewodem hydraulicznym z słowniczkiem na końcu, który wysprzeglałby korzystając z oryginalnego wysprzęglika- podmiana tylko linki na prosty mechanizm.
Mateusz93 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2019, 11:40   #9
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie

Dużo tego jest u przyjaciela z chin

sam siłownik

zestaw

Generalnie szukaj "hydraulic clutch motorcycle" na aliexpres

Ceny są takie, że sam raczej taniej nie zrobisz, ani nic sam w tej cenie nie wyrzeźnisz

--------

Sorry, nie zauważyłem - chyba jednak znasz rozwiązania z chin
Chyba najlepiej kupić takie, pojeździć koło komina i sprawdzić jak to działa. Myślę, że sprzęgło czy to w 125 czy w 660 jest podobne, a bardziej niż siłą dociskową różni się liczbą warstw co przeklada się na większy moment i moc którą może przenosić sprzęgło bez uślizgu.
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures

Ostatnio edytowane przez CzarnyCzarownik : 18.02.2019 o 11:46
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.02.2019, 13:19   #10
Lis
 
Lis's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2017
Posty: 750
Motocykl: Jeżeli będę miał AT, to RD04
Lis jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 1 godz 20 min 59 s
Domyślnie

Choć hydrauliczny napęd jest bardzo pewny, to mimo wszystko radziłbym zbudować zestaw na elementach typowych znanych marek motocyklowych. Nie ma chyba większego wk... jak pojedzie się daleko, a tu tania chińska gumka pocieknie.
Kibicuję. Sam o tym myślę jak poprawić pracę klamki sprzęgła i zrobić to skutecznie, fachowo i niedrogo.
Lis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Hamulec Adagiio Inne tematy 10 05.12.2015 21:52
Impreza w polu Kishon Imprezy forum AT i zloty ogólne 48 17.06.2010 03:37


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.