Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.10.2021, 13:49   #11
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Widmo dla małego zużycia gra nie warta świeczki. Poza tym przy nieobecności robi się problem z brakiem odbioru ciepła. Więcej problemów niż korzyści.
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2021, 14:04   #12
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 49 min 54 s
Domyślnie

Może zacznie się opłacać jak za chwile ceny gazu skoczą drastycznie.
Do tej pory w sezonie letnim tylko za CWU za gaz z gazociągu płaciłem 90-100zł a ostatni rachunek z września to już 150zł.
Rodzina 2+2.
Będę śledził wątek
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2021, 19:20   #13
sysiek300


Zarejestrowany: Jul 2019
Posty: 238
Motocykl: nie mam AT jeszcze
sysiek300 jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 8 godz 5 min 3 s
Domyślnie

Jak powyżej niektórzy, pewnie na Grecje to dobre, ale zimą lipa. Wczoraj gdzieś trafiłem na wpis jak ktoś takie coś jak Ty wrzuciłeś sam robił z rurek miedzianych, inni dopisywali, że zbiornik na strychu pod dachem z blachy trzymają, jak ktoś lubi majsterkować to czemu nie. Nie wiem jak to jest zbudowane, ale zwykły kran kulowy jak zostanie w nim kropla wody to potrafi przymrozek załatwić. Dodatkowo nie wiem czy tam by nie trzeba było jakiejś pompy, jak przywali w lipcu słońce, żeby się ta woda nie zagotowała. Taka pseudo ekologia jest na budynkach użyteczności publicznej np. w szkołach, namontują takich solarów a w wakacje szkoła pusta i mieszają te pompy wodę ciepła z zimną, płaci się za wode i kanalizacje.
sysiek300 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2021, 21:46   #14
next22


Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Polichno
Posty: 833
Motocykl: TA
next22 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 26 min 0
Domyślnie

Pany to się robi tak jak Qter pisał sterownik, dobry solar, bufor w piwnicy.
To działa się sprawdza system prawie bezobsługowy nie ma mowy o jakichś zrzutach gorącej wody czy coś tam.
next22 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.10.2021, 18:57   #15
Tygrys 74
 
Tygrys 74's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Opolskie
Posty: 429
Motocykl: XR 600
Tygrys 74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 20 godz 33 min 7 s
Domyślnie

Next22 jak policzysz koszty dobrze przemyslanego i wykonanego solara to taniej w lecie na bojlerze elektrycznym przy solarach jest problem z brakiem prądu wyjazdem na wakacje i brakiem grzania w nocy i rano woda zimna wydaję mi się pompa ciepła do grzania cwu jest pozbawiona tych wad a kosztuje tyle samo.
__________________
Na YouTube przygody HONoDY
https://youtube.com/channel/UCrDx6paxecbzeSUSJR7iE6Q
Tygrys 74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.10.2021, 22:38   #16
maly

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 150
Motocykl: RD03
maly jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 15 godz 16 min 28 s
Domyślnie

Mam solary około20 lat.w tym czasie posuł się od uderzenia pioruna sterownik(naprawił go w gratisie producent),czujnik Dallas(groszowa sprawa).
Mam trzy panele 1x2metry każdy, plus zasobnik w piwnicy 250litrów.Zasobnik z wężownicą.W panelach płyn do chłodnic.Solary ustawione na stelażu kilka metrów nad ziemią (nie na dachu).Całą instalację wykonałem sam,panele należy traktować jak piec.W tej instalacji nie ma żadnej filozofii.W skład instalacji wchodząanele,zasobnik z wężownicą,sterownik,naczynie przeponowę,pompka obiegowa,rurki(ja mam miedziane ,ale bardzo dobrze nadaje się alupex,odpowietrznik.Wszystkie te graty kupowałem w różnych miejscach .Należy włożyć między bajki opowieści monterów że tylko dzięki ich wykonaniu może to prawidłowo działać.Każdy kto potrafi trzymać klucz w ręku sam to wykona .Ja mam kolektory płaskie, są to pierwsze jakie się pojawiły na rynku.Te z rurami szklanymi mają podobno taką wadę że w zimę po silnych opadach śniegu śnieg zamienia się w lód i kolektory pękają.Nigdy kolektory nie zagotowały wody,są bezobsługowe.Najlepiej działają od marca do końca września.Należy jednak pamiętać że woda z wodociągu ma około5do 8 st C Więc nawet jesienią i zimą w słoneczne dni woda się podgrzewa i dalsze urządzenia grzejące wodę nie muszą podgrzewać wody od niskiej temperatury.Jestem z łódzkiego i kolega ma do mnie daleko bo mógłbym pokazać instalację i coś doradzić
maly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.11.2021, 06:16   #17
flisak


Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 406
Motocykl: nie mam AT jeszcze
flisak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 4 godz 7 min 30 s
Domyślnie

Podobno dzisiaj są układy, które po ogrzaniu wody zrzucają glikol do zbiornika na dole i zostawiają kolektory puste. Coś jak smarowanie silnika. Ja takie będę montował.
flisak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.11.2021, 07:50   #18
Tygrys 74
 
Tygrys 74's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Opolskie
Posty: 429
Motocykl: XR 600
Tygrys 74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 20 godz 33 min 7 s
Domyślnie

Kol Mały pewnie że można zrobić samemu gdyż nawet wykonanie przez firmę nie gwarantuje dobrego wykonania (błędy projektowe wykonawcze) ale kiedy byl bum na dotacje firmy musiały wypełniać papiery i stąd koszty np glikole które się stosuje muszą być do kontaktu z wodą pitną a inne do pompy ciepla coby nie potruc się w trakcie rozszczelnienia wężownicą -sam Możesz lać co chcesz ktoś kto przybija pieczątkę odpowiada głową . Wody nie zagotowales bo każdy sterownik od solarow ma ochronę przed tym-wylacza pompę i wtedy w solarach płyn się gotuje -przechodzi w stan pary-roznie zależy od płynu ok 130/140 stopni co mu nie pomaga bo go degraduje i szybciej będzie do wymiany i z tego powodu też kitekiem bym nie łączył. Sam mam robione najprostsze działające grawitacyjnie ze starych grzejników panelowych w zimie wypuszczam wodę i już - słońce operuje od 10 do 17 dla 6 osób na prysznic starcza jak brak słońca zawór zamykam i palę drzewem.hej.
__________________
Na YouTube przygody HONoDY
https://youtube.com/channel/UCrDx6paxecbzeSUSJR7iE6Q
Tygrys 74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.11.2021, 07:57   #19
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Flisak to nie jest nowy układ
Natomiast jest to układ bardzo ok.
Stagnacja kolektorów to duży problem - tutaj masz to z głowy. Potrzebujesz tylko dodatkowo zbiornika na glikol z instalacji w czasie spoczynku.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.11.2021, 12:20   #20
maly

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 150
Motocykl: RD03
maly jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 15 godz 16 min 28 s
Domyślnie

Koledzy,jeszcze raz powtarzam nigdy nie zagorowały się kolektory,nigdy nie dolewałem płynu.Ciepłej wody nie używam do celów spożywczych.Ubytek glikolu jeśli jest dobry sterownik natychmiast pojawi się alarm.
Tak jak zamontuje to firma to gwarantują głową,to jakiś żart.Kilka lat wstecz znajomy poszedł do nieba jak firma montująca piec węglowy nie założyła zaworu bezpieczeństwa .Właśnie idę na grób rodziców ,znajomy lspoczywa trzy groby dalej.
maly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Panel słoneczny Marcin3City Inne tematy 3 09.10.2018 21:08
Akumulator i ładowanie telefonu na postoju. A może panel słoneczny? Kaju Układ elektryczny i zapłonowy 17 03.02.2018 19:00
kolektor i tłumik lukasz gorzynski Wszystko dla Afryki 2 04.03.2010 17:04


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.