Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 23.08.2020, 11:40   #231
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Widmo80 Zobacz post
Dzwoni do mnie dzisiaj, przedstawiciel handlowy, który był u mnie w maju. Z uwagi na promocje (czytaj korona kryzys) może mi zaproponować to samo co ustaliliśmy w maju ale o 5000 mniej. Ciekawe. Za 5 kW wyliczył 27 000 czyli teraz by było 22 za to samo. A jak u was wygląda sprawa zwrotu z mój prąd, z czyste powietrze, z ulgi termomodernizacyjnej itp. Jak to wyglądało w praktyce czy faktycznie stało się faktem do skutku doszło.
Ja użytkuję od 20.12.2019 3kW założone z dotacji https://rof.org.pl/,
Instalacja na FV 18000zl brutto, mój wkład to VAT i udzial własny 3000zł, razem circa 5000zl. Od podatku odliczyłem i dostałem zwrot 2200zl. Koszt sumaryczny instalacji 2800zl brutto za 3kW.
Rachunki były 1400zl/rok, a dziś za pierwsze 6mcy wyniosły 184zl.
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2020, 00:23   #232
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,731
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 17 min 34 s
Domyślnie

Przeczytałem od pierwszej strony, ale odpowiedzi nie wyczytałem na temat, który mnie zaciekawił

Bardzo mnie interesuje od strony technicznej przesyłanie prądu od "Kowalskiego" do elektrowni. Nie mogę, albo słabo szukam w necie zaleź takiej informacji.

Jest osiedle np: 50 domów i każdy ma panele. Żeby nadwyżkę przesłać do elektrowni to falownik co musi zrobić........?
Dalej - stoi sobie na osiedlu trafo, które z 3 x 1,5KV "przerabia" napięcie na 3x 230V, a te wędruje do domów.
Niech mi ktoś powie jak ta nadwyżka trafia przez kolejne transformatory do turbiny w elektrowni, bo z tego co się orientuje elektrownia nie ma akumulatorów / kondensatorów i innej możliwości zmagazynowania nadwyżki wyprodukowanej np w południe letniego miesiąca. Pomijam fakt, że energetyka / elektrownia nie jest zainteresowana kupowaniem energii, a zdecydowanie jej sprzedawaniem?
Do tego dochodzą zjawiska strat indukcyjnych(za które są czasami opłaty) itp po stronie elektrowni. Ograniczenie w dostarczaniu energii dla elektrowni to duży problem, bo turbiny nie da się wyłączyć jak światła w pokoju? Nawet skoki spowodowane porą dnia są już dużym wyzwaniem.

Proszę kolegów (może macie znajomych energetyków itp) o wyjaśnienie tematu (bez bełkotu marketingowego oczywiście)
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2020, 07:41   #233
Widmo80
Pracuj uczciwie dla dobra swego kraju- dostaniesz rentę , bilet do raju
 
Widmo80's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2015
Miasto: Dzierżoniów
Posty: 961
Motocykl: RD03
Przebieg: 12 000
Widmo80 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 22 godz 44 min 28 s
Domyślnie

Kazmir, wiem o co pytasz, ale sam tego nie rozumiem, i wątpię żeby ktokolwiek to rozumiał. Wątpię że osiedlowy transformator potrafi to zamienić na średnie napięcie, tak by mogło pójść to dalej do miast, bloków i tak dalej.. zresztą kogo to obchodzi- ludzi najbardziej interesuje to ,że kasa się zgadza.czyli cały wyprodukowany prąd, z paneli fotowoltaicznych, pozostaje w obrębie osiedla, niewysłany w świat.
Widmo80 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2020, 08:33   #234
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie Fotowoltaika - ktoś jest na bieżąco?

Hej,
Nie jestem energetykiem, ale ze szkoły pamietam tak:
Falownik śledzi napięcie (i fazowość) w sieci i podaje nie mniejsze. Jak do tak połączonych dwóch źródeł napięciowych podłączymy odbiornik prądu to popłynie on najpierw ze źródła o wyższym napięciu. Każdy odbiornik prądu powoduje spadek napięcia. To trochę w uproszczeniu.
Dopóki te 50 domków będzie zużywać więcej prądu niż produkować, prąd nie popłynie do transformatora. Traktowanie sieci energetycznej jako bufora (akumulatora) polega właśnie na tym, ze wciąż jest więcej zużywających niż produkujących. Elektrownia to takie samo źródło napięcia i jak wielu produkuje prąd z PV to elektrownia może produkować mniej.
A akumulatory są podłączane tylko jeszcze bardzo mało.

Prądu nie widać, ale hydraulika ma bardzo dużo analogii na poziomie prawa Ohma:
- napięcie to zdolność generowania przepływu prądu, podobnie jak ciśnienie cieczy
- prad to odpowiednik ilości przepływającej cieczy w jednostce czasu
- opór można zobrazować średnicą rur.

Jak powiesisz dwa wiadra wody na wysokości 220m, jedno 1000 litrów, a drugie 2 litry, to. nic się nie stanie.

Jak połączysz je rurką, a będą oba na 220m to dalej nic się nie stanie. Dodajmy zawory jednokierunkowe tak by woda mogła z wiader tylko wypływać.

Jak rura (np. W kształcie U) będzie opadać do poziomu 210m i w dolnym punkcie zrobisz otwór, o średnicy 1 cm to woda popłynie, z obu wiader równocześnie.

Jak podnieść wiadro 2L na wysokość 221m to woda wypłynie najpierw z niego, a potem z 1000litrowego.

Itd.itp.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2020, 08:56   #235
gerard36856


Zarejestrowany: Aug 2011
Miasto: Emigracja. Hamburg
Posty: 293
Motocykl: RD07
gerard36856 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 5 dni 14 godz 44 min 52 s
Domyślnie

Mój przyjaciel jest na bieżąco. Właśnie kończy remontować dach, bo firma mu tak zamontowała że mu kapię na strychu.
gerard36856 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2020, 09:15   #236
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,155
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 6 dni 11 godz 2 min 5 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazmir Zobacz post
Przeczytałem od pierwszej strony, ale odpowiedzi nie wyczytałem na temat, który mnie zaciekawił

Bardzo mnie interesuje od strony technicznej przesyłanie prądu od "Kowalskiego" do elektrowni. Nie mogę, albo słabo szukam w necie zaleź takiej informacji.

Jest osiedle np: 50 domów i każdy ma panele. Żeby nadwyżkę przesłać do elektrowni to falownik co musi zrobić........?
Dalej - stoi sobie na osiedlu trafo, które z 3 x 1,5KV "przerabia" napięcie na 3x 230V, a te wędruje do domów.
Niech mi ktoś powie jak ta nadwyżka trafia przez kolejne transformatory do turbiny w elektrowni, bo z tego co się orientuje elektrownia nie ma akumulatorów / kondensatorów i innej możliwości zmagazynowania nadwyżki wyprodukowanej np w południe letniego miesiąca. Pomijam fakt, że energetyka / elektrownia nie jest zainteresowana kupowaniem energii, a zdecydowanie jej sprzedawaniem?
Do tego dochodzą zjawiska strat indukcyjnych(za które są czasami opłaty) itp po stronie elektrowni. Ograniczenie w dostarczaniu energii dla elektrowni to duży problem, bo turbiny nie da się wyłączyć jak światła w pokoju? Nawet skoki spowodowane porą dnia są już dużym wyzwaniem.

Proszę kolegów (może macie znajomych energetyków itp) o wyjaśnienie tematu (bez bełkotu marketingowego oczywiście)
To nie tak prosto wytłumaczyć ale jest tak, że konsumpują to twoi sąsiedzi a jak jest za dużo PV na jednym trafo to napięcie rośnie do góry i falowniki się wyłączają powyżej 250-260V. Wtedy idziesz to elektrowni, żeby zmniejszyli napięci na trafo.

Muszę poszukać fajnego artykułu o tym jakim problemem dla elektrowni są instalacje PV.

Ostatnio edytowane przez lukasz_vip : 24.08.2020 o 10:00
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2020, 09:33   #237
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Na razie nic nie liczę, woda się nie leje, instalacja produkuje a ile zużywam ja i moja mama pewnie się niedługo dowiem ale ta liczba nie powinnna być szokująco wysoka
Nawet nie wiem czy to co wyprodukowałem to dużo znaczy i ile jest warte, informacyjne szacuje mi program 924 kg Co2 , 24 drzewa i 10 PLN
Załączone Grafiki
Typ pliku: png 571DCED3-B9CA-4B57-8118-7566CA449C83.png (528.7 KB, 27 wyświetleń)
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2020, 10:16   #238
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,155
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 6 dni 11 godz 2 min 5 s
Domyślnie

https://www.obserwatorfinansowy.pl/b...na-przyszlosc/

Tutaj mały artykuł o niestabliności mikroinstalacji energetycznych.
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2020, 10:28   #239
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Zasadniczo to artykuł jest bardziej, w moim subiektywnym odczuciu, o nietsbilności sektora energetycznego. Subiektywnie następnym krokiem uzupełnienia mikroinstalacji powinna byc możliwość jej magazyniwania, nawet w mikroskali.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.08.2020, 15:09   #240
honda_honda

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2013
Posty: 506
Motocykl: nie mam AT jeszcze
honda_honda jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 3 godz 21 min 56 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Zasadniczo to artykuł jest bardziej, w moim subiektywnym odczuciu, o nietsbilności sektora energetycznego. Subiektywnie następnym krokiem uzupełnienia mikroinstalacji powinna byc możliwość jej magazyniwania, nawet w mikroskali.
Jeżeli się nie mylę to możliwość magazynowania w mikroskali już jest w postaci akumulatorów dedykowanych do sieci fotovoltanicznych.
honda_honda jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.