Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 24.05.2011, 19:01   #1
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,142
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 9 min 51 s
Domyślnie Czy moto może psuć akumulatory?

Na wstępie: jestem mocno nieelektryczny, więc poproszę możliwie łopatologicznie..i nie zalewać się

Sytuejszyn: Ponad rok temu kupiłem bezobsługowy aku Exide do AT. Jeździłem trochę i nagle zdechł był. Otóż zgasiłem moto jak zawsze i wrócilem po 30 min. - nie dawał znaku życia (nie świecily się nawet kontrolki) - 'szybka' reklamacja 2 tygodnie - uznana, nowy aku - taki sam. Włożyłem do moto, pali od strzała (jak zwykle) i jest git. Minęło 6-8 miesiecy około i to samo. Kilka dni temu zgasiłem moto, podchodzę, kluczyk, bezpiecznik, wszystko ładnie się świeci, rozrusznik-wszystko gaśnie. Miernik pokazuje że aku ma 12.3V, kontrolki w moto raz się palą raz nie, aku się nie ładuje na prostowniku (wskazówka nie wstaje nawet - dokładnie jak z ostatnim aku). Na razie byłem w jakimś norauto i badziewny samochodowy tester automatyczny pokazał że aku niesprawne.

Moto-RD07, nie ma alarmu, jest nieużywane gniazdo zapalniczki, żadnych gadżetów.
Kłeszczyn:
1. Czy to możliwe że motocykl psuje jakoś te akumulatory? Jak to ewentualnie sprawdzić?
2. Ile amper(ów) mają takie akumulatory (mniej więcej)? Tester pokazał coś około 50?
3. Czy da się prostym miernikiem sprawdzić czy aku jest sprawne? Czyli jakiś inny pomiar jak V.
I tak muszę kupic nowy bo po wymianie gwarancja się nie przedłuża oczywiście karwa.... Jestem też skłonny uwierzyć że mam pecha, ale jakoś tak..chciałbym miec pewność zanim napiszę: nie kupujcie EXIDE..
ups..
Aa....i na koniec dodam, że obserwowałem dziwne wskazania miernika. Zepsuty aku w motocyklu, kluczyk na zapłon, przełącznik na RUN i 1 do 2V (próbowałem kilka razy). Przy przełączniku w pozycji OFF raz 12.3 a raz koło 10V..nic z tego nie czaję..czy znajdzie się kto mądry i przetłumaczy?
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.05.2011, 19:09   #2
PARYS
Mam przerąbane :)
 
PARYS's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: WTA
Posty: 1,656
Motocykl: RD07a
Przebieg: stoi
Galeria: Zdjęcia
PARYS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 14 godz 55 min 9 s
Domyślnie

Ja też nieelektryczny stary i dlatego bardzo łopatologicznie ci to wytłumaczę: coś ci nie styka.
Wyjmij aku, zdejmij plastiki, obejrzyj klemy, oczyść je, zobacz dalej "po kablu" czy gdzieś nie ma luzów.
Ja raz tak miałem dziwnie, że w czasie jazdy mi gasła i to samo, coś tam miga, klika ale nie łapie. Klema niby dokręcona i też już wyrokowałem że regler do wymiany. W akcie rozpaczy dokręciłem klemę śrubokrętem z zestawu firmowego (przekręciłem może 1/100 obrotu) i po prostu chyciło i od tej pory njet probljema .
__________________
Motto nr 1: Uważać na mokre pieńki i siekiery
PARYS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.05.2011, 19:35   #3
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 7 godz 10 min 10 s
Domyślnie

Jeśli aku był sprawdzany testerem i dupa to raczej w nim "coś nie styka".
Aku można łatwo sprawdzić samemu. Podłączamy żarówkę około 50W i mierzymy napięcie. Powinno być powyżej 12V. A żarówka ma oczywiście świecić Sam pomiar, bez żarówki, nie jest miarodajny.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.05.2011, 22:06   #4
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,142
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 9 min 51 s
Domyślnie

Gdyż albowiem..pierwsze co zrobiłem to pomacałem czy masa przykrecona i czy nic nie luźno. A jak dokręcone mocno to i prawdopodobieństwo zaśniedzenia/korozji maleje. Klemy były dowalone tyż na ostro. Z aku na pewno coś nie tak bo nie ładuje, ale pytanie czy nie zepsuł go motocykl. A ze żarówą sprawdzę i obaczym.
-------------------------------------------------------------------------
Dzięki za pomoc..aku kupiłem nowy (gwarancja 24 miesiące) i sprzęt lata. Przy starym żarówka nawet nie świeciła i po jakimś czasie zauważyłem że jest lekko zdeformowany.. Teraz muszę tylko regler sprawdzić..chyba.

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 13.02.2013 o 20:14
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.