Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04.10.2023, 21:44   #11
Rafał_RD
 
Rafał_RD's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2018
Miasto: KLI
Posty: 225
Motocykl: RD07, CRF1000
Rafał_RD jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 19 godz 47 min 0
Domyślnie

Piec gazowy jest chyba najtańszy w zakupie, późniejsza eksploatacja będzie zależeć od wielu czynników ( odbiorniki, izolacja, itp.)
Ja mam i chwalę, nie zamienił bym na nic innego. Jak zakręcą "rurę", będę się zastanawiał.
Rafał_RD jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.10.2023, 21:53   #12
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Niby wykształcony i obrotny a nie umie skorzystać z programu ogólnie dostępnego. Poczytać i wybrać co pasuje https://czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/
Na pewno jest to niezbyt skomplikowana sprawa, sam taką przeszedłem bez konsultacji z FAT, przynajmniej w zakresie programu Czyste Powietrze. Na pewno jest to prosta sprawa
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpeg IMG_0926.jpeg (92.7 KB, 148 wyświetleń)
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.10.2023, 22:04   #13
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

nie wiem - to już jest tak niecałkiemdobrze, że nie da się czytać i rozumieć co się czyta?

ja nie pytam skąd wziąć pieniądze.
pytam CO zainstalować, żeby to miało sens chociaż w pięcioletniej perspektywie.

xxuj wkładam w dotacje na tym etapie, że tak dosadnie powiem.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.10.2023, 22:13   #14
chomik
 
chomik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Nibylandia
Posty: 2,478
Motocykl: RD37 RD07a T7-WR
Przebieg: 666
chomik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 8 godz 40 min 40 s
Domyślnie

Jeśli to nie kwestia pieniędzy a oszczędnego korzystania to zrób gruntową pompę ciepła, do tego GWC i centralę z rekuperacją.
A żeby coś konkretnie dobrać i zaproponować to trzeba zrobić symulację a do tego potrzebne dokładne parametry przegród, stolarki, dachu, może masz dobrą charakterystykę obiektu, parametry działki, ustawienie do stron świata itd itp. tak to gadanie o dupie maryny.
chomik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.10.2023, 22:50   #15
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

nie zrozum mnie źle - nie mam nieograniczonych środków - chodzi o podjęcie samodzielnej, mądrej, w miarę możliwości, opartej na doświadczeniu innych, decyzji.
na razie widzę, że odzew jest, niespodziewanie, skąpy.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.10.2023, 22:54   #16
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,838
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 30 min 33 s
Domyślnie

Ja bym był za pompą, bo trzeba wziąć pod uwagę też tzw. bezobsługowość (czy inaczej niewielką upierdliwość) w trakcie eksploatacji. Czyli takie rzeczy jak brak potrzeby dokładania peletu, większa możliwość zdalnego sterowania, 'czystość' rozwiązania itp.

Jednak widzę pewien problem w sprawie PC opisany poniżej:

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Zarówno dla pompy jak i dla pieca mam przygotowaną w garage kotłownię. 12m od domu. Parę lat temu zakopałem na 1.8m rury preizolowane i doprowadziłem je do domu. Mogę zatem zrobić kotłownię w garażu /cokolwiek by to nie było/ i przy okazji troszkę puścić tego ciepła na warsztat co będzie również dla mnie bardzo istotną rzeczą bo w zimę teraz jest dramat.
A mianowicie jak wiadomo PC jest źródłem niskotemperaturowym (i wtedy ma najlepszy COP) więc ja u siebie w podłogówce w PL widywałem temperatury maks. 35*C (podgrzewanie CWU było oczywiście do wyższej temperatury - 45*C o ile dobrze pamiętam). Puszczenie wody o takiej temp rurą w ziemi (nawet najlepiej zaizolowaną) spowoduje spore straty ciepła (jak już ta woda wreszcie po 12m do domu dotrze). Nie wspomnę, że pompy obiegowe też swoje przy takiej odległości zeżrą. 'Puszczenie ciepła (przypominam w zakresie ok. 35-45*C) na warsztat', który zapewne najszczelniejszy nie jest, nie będzie pewnie niczym cieplejszym niż tzw. umarłego doopa.

Biorąc też pod uwagę, że matjas mówi, że nie będzie PV niestety pompa ciepła mi kiepsko wygląda...
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.10.2023, 22:59   #17
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

o takie głosy mi chodzi.
warsztat jest jak wolnostojący dom. zaizolowany jest nieźle - jak na warsztat. jak na nowoczesny dom to na pewno średniodobrze. inna rzecz, że jestem w stanie tam wydzielić 1/4 i ogrzewać tylko to. inna jeszcze, że w warsztacie 10-12C zimą to jest bardzo dobra temperatura do roboty.

co do bezobsługowości dla jednego sufit jest drugiego podłogą
dla mnie piec na pellet jest takim kosmosem jak dla Ciebie prywatny reaktor jądrowy hehehe.

jako piszesz - ta kotłownia daleko od domu idealna się wydaje na pellet.
nowa pompa, do tego PV - nie widzę po prostu perspektywy zwrotu tego badziewia w obecnej sytuacji.

myślę zrobić tak część odbiorczą 'domową' aby dało się przezbroić źródło na pompę ciepła za 5-8 lat - teraz bez wbijania się w mega wydatki jednak pójść w stronę pelletu. to tak narazie myślę.
podłogówka na parterze i przewymiarowane niskotemperaturowe konwektory na piętrze. tam nie chcę robić podłogowego. to już byłoby zbyt wiele.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.10.2023, 23:13   #18
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,838
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 30 min 33 s
Domyślnie

Matjas,

Nie wiem jaka ta pompa ciepła miałaby być (czy gruntowa czy powietrzna), ale czy nie myślałeś, aby pompę zainstalować gdzieś w domu (a jak powietrzna to i tak ma większość bebechów na zewnątrz) i skupić się na grzaniu domu (bo to on będzie generował największe koszty i potencjalne oszczędności), a nadmiar z pompy w zimie puszczać to rurą do garażu?

Musiałbyś jakieś przewymiarowane grzejniki w tym garażu zainstalować aby to jakoś grzało tą niską temperaturą wody i może wtedy by co z tego było.

Jednakże nie wiem jak u Was wygląda rynek taryf energetycznych i jak stabilne są te taryfy /ceny, bo to jest coś przy pompie co trzeba wziąć pod uwagę (jak się nie instaluje PV).
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 05:23   #19
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 17 min 15 s
Domyślnie

Matjas , mam wrażenie że w Polsce na każdym rogu stoi handlarz pompa ciepła. Piszesz że nie chcesz a i tak Ci proponują. Wyrzucisz pompę drzwiami a ona oknem wlatuje. Rwanie w kolanie mi mówi że za kilka lat pompa ciepła będzie jak z ekogroszkiem.

A do meritum, kilku sąsiadów ma tutaj zgazowywacz drewna kompletnie niepopularny w Polsce. Ładujesz to raz na dzień, zamykasz klapę, wciskasz guzik i wracasz do domu. Zgazowywacz pali o połowę mniej drewna niż zwykły kopciuch. Kotłownie masz, siedzisz dziennie w garażu.

W domu możesz powiesić dmuchawę i grzać powietrze albo naścienne pociągnąć grzejniki po zewnętrznych ścianach. Montaż grzejników nie jest tragedia w przeciwieństwie do rwania całej podłogi aby zamontować pc.

Będziesz mieć kupę energii a dobrej cenie, drewno nie musi być super suche i będzie cię stać na wywietrzeniu domu w zimie normalnie przez okna.

Poczytaj sobie o rekuperacji i kiedy ona się opłaca. Kumpel podpiął licznik energii do wentylatora i pomierzył ten na wyjściu i wejściu przez cały rok. Reku opłaca się w jego przypadku w styczniu i lutym. Jak policzysz zakup reku i energię którą on zre, to ta cała rekuperacja jest na granicy opłacalności. Kasę z reku wsadź w kotłownie.

U nas we wsi są popularne kotły fröling. Można je kupić jako kombi, np pellet i drewno. Nie sprzedaje ich, nie używam, ale sąsiedzi mają i chwała.

Jak masz kasę kupuj nowego, jak nie masz to kup sobie kilkuletnią używkę z germanii. W germanii nie można montować używanych kotłów prawnie, więc ceny są niskie.

Zamontujesz sobie sam całe ogrzewanie. Mały obieg na bufor i duży na dom bez sprzęgieł i innych cudów. Jak Ci wcisną FV na dach to wsadzisz grzałki do buforów i wspomizesz się słońcem.

Pamiętaj, że drewno to energia że słońca, a pompa ciepła pali węglem. Bądź ekologiem
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.10.2023, 05:47   #20
ctomch

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2020
Miasto: Chrząstawa Wielka
Posty: 261
Motocykl: Yamaha 1VJ/Huska FE501
Przebieg: rośnie
ctomch jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 8 godz 7 min 19 s
Domyślnie

Miałem jedno (pellet) mam i drugie, czyli PC. Także tak:
- wszystkie kotły na paliwa stałe pracują najlepiej (najsprawniej) z mocą zbliżoną do nominalnej i na wysokim parametrze, prosi się to o bufor, instalacja będzie się dała lepiej wyregulować a i kocioł podziękuje Ci mniej upierdliwą eksploatacją
- skoro rozważasz tak gruntowny remont, pomyśl czy warto pruć posadzki do spodu celem montażu klasycznej podłogówki czy nie lepiej ogarnąć tego na matach kapilarnych (lub czymś w tym stylu), chodzi o mniejsze naruszenie tkanek a i tak przy kotłowni w warsztacie musisz mieć dodatkowe pompy obiegowe. Wiem są przeciwnicy tego rozwiązania, bo się zatka, bo duże straty ciśnienia bla bla bla. Kwestia staranności wykonawstwa
- w przypadku PC dobrze policz zapotrzebowanie (naprawdę dobrze) i rozważ czy opłacalnym będzie pchać się w dolne źródło w postaci odwiertów pionowych (lub kolektora poziomego, w Twoim przypadku to by było niegłupie, choć oprócz posadzki będziesz jeszcze pruł ogród). Mam prawie 70m2 garażu (w bryle budynku) i przy bilansie wyszło mi, że nie warto wliczać tego do całości równania bo musiałbym ponieść niewspółmiernie wysoki koszt celem ogrzania tego garażu. Zamiast tego mam tam dwa elektryczne konwektory i osuszacz który dba o odpowiedni klimat.
- dolne źródło w przypadku PC też rzecz do dobrego rozważenia. Kolektor (pionowy, poziomy) jest na pewno bardzo stabilnym źródłem i jest to tańsze w eksploatacji, jednak nakłady początkowe sprawiają że można zwątpić w celowość tego rozwiązania na naszej szerokości geograficznej. W moim przypadku wyszło (pomimo PV), że zwiększone koszty inwestycyjne odwiertów i instalacji wyrównałyby się w porównaniu do powietrze-woda po jakichś 18 latach. Wybór był oczywisty.
- z wentylacją mechaniczną też bym nie przesadzał, a przynajmniej nie traktował tego jako konieczność. Wentylacja mechaniczna jest elementem komfortu, ale. Czasami źle pojęta i źle wykonana dokłada dużo strat, których pokrycie sprawia że ludzie narzekają na rachunki i tenże komfort. Jeśli Ty nie narzekasz obecnie na wentylację, olej to. Nie dokładaj sobie. A przynajmniej nie ujmuj tego jako must have. Prosta wentylacja mechaniczna (wiatr hula w całej chacie) jest tania (relatywnie), ale niesterowalna i dokłada sporo do strat, bardziej wysublimowana instalacja z możliwością strefowania i/lub w oparciu o przetworniki VOC oraz może przepustnice VAV/CAV to już totalny odlot i zajęcie dla masochisty. Po prostu w przypadku wentylacji możesz (nie musisz) doświadczyć najmniejszego efektu za relatywnie największą kasę. Jeśli już się na to zdecydujesz to pamiętaj żeby nie dać się nabrać kolorowym katalogom z procentami sprawności, to bzdura. Szukaj centrali wentylacyjnej z dobrym rotorem entalpicznym, sprawność średnioroczna jest wyższa, a tak poza tym, zatoki i spojówki też Ci podziękują już nie wspominając o tym że suche powietrze trudniej jest ogrzać niż takie o RH zbliżonym do normalnego.
Tyle na szybko. Jeśli mógłbym jakoś pomóc, zawsze chętnie.
ctomch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
GoPro 9 wątpliwości polaand Kwestie różne, ale podróżne. 2 13.09.2023 08:32
moduł zapłonowy RD07a -wątpliwości przed podróżą Piotrek K Układ elektryczny i zapłonowy 40 07.03.2015 01:06


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.