Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 23.06.2017, 17:45   #1
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 1 min 45 s
Domyślnie Biuro w mieszkaniu - zgłoszenie

Tyle tu mądrych urzędniczych i prawniczych głów, że może pomożecie

Mam mieszkanie , w którym urządzam biuro.
Chcę odliczać czynsz itp, ale księgowa twierdzi, że muszę to zgłosić w UM, żebym dostała wyższe podatki.

Szukam i wyszło mi, że muszę dokonać "zawiadomienia o zamiarze zmiany sposobu użytkowania".

No ok, rozumiem, ale serio mam dołączać do tego:

1.opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach z oznaczeniem
części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania,
2. zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również
danymi technologicznymi,
3. rysunki niezbędne do określenia charakterystyki techniczno-użytkowej adaptacji obiektu lub jego części,
4. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane wg obowiązującego wzoru,
5.zaświadczenie o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu w przypadku braku
obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
5. ekspertyza techniczna, wykonana przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności,
6. pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami w zależności od potrzeb,

Rozwaliła mnie ta ekspertyza - czego ona ma dotyczyć Stanu technicznego? Czy mieszkanie się nadaje?

Ten spis to jakaś paranoja...
Da się to jakoś uprościć/ominąć? Czy mam zmarnować miesiąc życia na kompletowanie tych bzdur?
wychodzi, że prościej było wynająć od kogoś biuro...

Sama działalność jest zarejestrowana gdzie indziej i nie chcę tego zmieniać.
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.06.2017, 00:38   #2
Onufry22

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2014
Miasto: Białystok
Posty: 1,998
Motocykl: RD07a
Przebieg: 50 000
Onufry22 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 12 godz 20 min 33 s
Domyślnie

Napisz coś więcej co to za biuro, czy może chcesz postawić biurko i komputer i tam pracować...
Onufry22 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.06.2017, 09:19   #3
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 596
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 23 godz 13 min 9 s
Domyślnie

http://www.rp.pl/Nieruchomosci/30316...cji.html#ap-2-

Nie rozumiem co ma US do prawa budowlanego ? Przy urządzeniu biura w mieszkaniu można mieć problemy z Nadzorem Budowlanym o ile ktoś życzliwy doniesie jak w artykule.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.06.2017, 10:17   #4
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 1 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał onufry22 Zobacz post
Napisz coś więcej co to za biuro, czy może chcesz postawić biurko i komputer i tam pracować...
Tak, dokładnie na tym będzie to polegać. Cała zmiana to wstawienie biura i komputera. Tyle, że będzie tam siedzieć też pracownik.

Cytat:
Napisał Nynek Zobacz post
http://www.rp.pl/Nieruchomosci/30316...cji.html#ap-2-

Nie rozumiem co ma US do prawa budowlanego ? Przy urządzeniu biura w mieszkaniu można mieć problemy z Nadzorem Budowlanym o ile ktoś życzliwy doniesie jak w artykule.
Usiłuję być zgodna z przepisami (chyba na usiłowaniu się skończy...). Myślę, że w razie kontroli, skoro rozliczam koszty mieszkania, US może zażądać papierka, że biuro zostało zgłoszone do Starostwa/UM.
Z przepisów wg mnie wynika, że jeżeli chcę całe mieszkanie przeznaczyć na biuro, to muszę zmienić je w lokal użytkowy, czyli robić te p.... ekspertyzy itp.

Może wyjściem będzie przeznaczenie tylko części mieszkania, czyli zachowanie jego funkcji mieszkalnej?

Zobaczę, co powiedzą mi w UM...
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.06.2017, 10:51   #5
StrzeLuk
Africa on the Road
 
StrzeLuk's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Warszawa
Posty: 256
Motocykl: CRF1100
Przebieg: 400
StrzeLuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 22 godz 36 min 10 s
Domyślnie

A faktycznie całe mieszkanie będzie biurem? Bo w razie kontroli są problemy. Łatwiej chyba z częścią.
StrzeLuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.06.2017, 13:02   #6
Adagiio
Zakonserwowany
 
Adagiio's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2005
Miasto: Biecz
Posty: 4,899
Motocykl: XRV Rally
Adagiio will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 13 godz 31 min 9 s
Domyślnie

Jeśli przeznaczysz całe mieszkanie na działalność gospodarczą i zmienisz jego klasyfikację z mieszkania na lokal wówczas um zażąda od Ciebie podatku, tak samo jak w przypadku sklepu, magazynu, czy hali produkcyjnej. Jeśli jesteś w nim zameldowana i przeznaczysz np. jedno pomieszczenie mając zarejestrowaną pod tym adresem działalność gospodarczą nikt nic od Ciebie chciał nie bedzie, mam tak od wielu lat, dlatego nie puszczam w koszty czynszu i mediów, po prostu prowadzę działalność w miejscu gdzie jestem zameldowany i jest to zgodne z przepisami. Jak to jest kiedy kogoś w zatrudniasz i tam pracuje, tego nie wiem.
__________________
Proszę siadać, się nie wychylać, się nie opowiadać
I łaskawie i po cichu i bez szumu i bez iskier
Wypierdalać.
Adagiio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.06.2017, 14:08   #7
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 1 min 45 s
Domyślnie

Całe mieszkanie będzie biurem, mieszkam gdzie indziej i gdzie indziej mam zarejestrowaną działalność i nie chcę tego zmieniać.

Dotychczas pracowałam w domu i nie odliczałam nic (nie chciało mi się obliczać 20% z rachunku za prąd )
Ale teraz koszt czynszu i prądu w mieszkaniu-biurze naprawdę będzie moim kosztem, więc dlaczego go nie wrzucać? to kilkaset zł...
Podatek na pewno wzrośnie i to ok. 20 razy, zdaję sobie sprawę, ale to też idzie w koszty.

No i zostaje pracownik, nadgorliwy urzędnik może zapytać, gdzie on pracuje...

Eh, ciężko być w PL uczciwym podatnikiem
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.06.2017, 14:18   #8
Sub
 
Sub's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Południe
Posty: 988
Galeria: Zdjęcia
Sub jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 6 dni 20 godz 34 min 10 s
Domyślnie

Znajomy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma od lat w kawalerce gabinet. Jego własność. Zgłoszony do UM i odprowadza naliczony podatek jak od działalności gospodarczej. Odlicza czynsz, prąd, gaz oraz remonty oraz inwestycje. Nigdy US nie zgłaszał w tej kwestii żadnych wątpliwości... Nie musiał też dołączać żadnych rysunków technicznych, ekspertyz ani innych, dodatkowych zaświadczeń...
__________________
https://imgur.com/bvK9oxa
*ADViet Ride 2023*
Sub jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.06.2017, 10:04   #9
Wojtec
 
Wojtec's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 59
Motocykl: XL650V
Wojtec jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 41 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał jagna Zobacz post
Całe mieszkanie będzie biurem, mieszkam gdzie indziej i gdzie indziej mam zarejestrowaną działalność i nie chcę tego zmieniać
Zarejestrowanie a miejsce wykonywania działalności to są dwie różne rzeczy.

1.Jeśli ty jesteś prawnym właścicielem tego lokalu idziesz do UM/ Gminy w którego obrębie administracyjnym jest to mieszkanie i składasz w wydziale podatków i opłat lokalnych informację w sprawie podatku od nieruchomości na dany rok.
Jeśli nie ty jesteś, robi to zawsze właściciel.
Jeżeli chcesz podać cały lokal pod działalność, zabierz ze sobą dokument potwierdzający np. powierzchnię użytkową lokalu- wtedy nie musisz obawiać się żadnych kontroli sprawdzających z UM/Gminy .Jak są upierdliwi albo mają rok do kontroli z RIO mogłoby im się chcieć i przyjść.
2. Informację ściągasz sobie z BIP danego urzędu pod który podlega to mieszkanie.
3.Ot i cała filozofia.
Wojtec jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.06.2017, 12:52   #10
Sławekk
 
Sławekk's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Strzelin
Posty: 1,677
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
Sławekk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 8 godz 36 min 3 s
Domyślnie

Jagna tak jak napisał Wojtec, a to co wymieniłaś w punktach (w większości) odnosi się do działalności gospodarczych o bardziej złożonym profilu.


i tu też ...nie bać się, zadzwonić do Urzędu Miasta, podać fakty i grzecznie zapytać.

Dzwoniąc należy pamiętać, że nastrój się udziela współrozmówcy
Sławekk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wirtualne biuro w Warszawie Patiomkin Inne tematy 2 26.05.2016 12:59


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.