Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Poprzedni post   Następny post Next
Stary 29.10.2022, 07:14   #11
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,033
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 13 godz 53 min 8 s
Domyślnie

Nie wikłając się w ideologiczne dysputy o zielonej energii i dbaniu o planetę, tak ze swojej strony podam jak to u mnie wygląda "ekonomicznie"€. Założyłem i odpaliłem w kwietniu 2021 roku 14x380 na dachu. Całość z robocizną wyszła równe 19.000 zł. /dla "€žwątpiących"€ jest faktura/, nic nie kombinowałem, po prostu na koniec 2020 znalazłem na olx ofertę "€žwyprzedaży"€ zestawu JaSolar MR380+ Growatt za coś pod 11.000zł., zadzwoniłem, dogadałem zakup z kompletnym montażem, przelałem kasę, poczekałem aż śnieg zejdzie i udostępniłem dach na dwa dni. Z uwagi na brak cierpliwości olałem temat jakichkolwiek dopłat więc te wspomniane 19 klocków w całości pokryłem ze swoich środków. Instalacja jest na dachu od strony zachodniej z niewielkim odchyleniem na południe więc produkcja jest "taka sobie", pierwszy rok to niespełna 4.900kWh. Sprawdziłem rachunki i w rocznym okresie bezpośrednio przed założeniem instalacji zasiliłem PGE kwotą +/- 2.000zł. gdzie średnie zużycie dobowe oscylowało w granicach 8kWh. Normalna chata, w miarę normalni "€žlokatorzy", standardowe sprzęty, co+cwu gazowe, płyta gazowa. Po pierwszym roku użytkowania i dwóch kolejnych rachunkach, moje koszty poniesione na rzecz PGE to 220zł. Dodatkowo w lutym br., gdy na rozliczeniu zobaczyłem, że w "€žmagazynie"€ PGE jest moje 1.000kWh dołożyłem elektrycznego Aristona 80l. /koszt 1.000zł. z montażem/, gdzie oszczędność na gazie do podgrzewania cwu +/- 1,5m3 na dobę dołożyła "na dzisiaj"€ kwotę 700zł. /Ariston "€žbierze" więc tu miałem nieco zabawy z obserwacją licznika - wyliczyłem, że aby nie przeholować, cwu z prądu będzie w okresie od kwietnia do października, czyli przez 7 miesięcy w roku zaoszczędzę cirka 300m3 gazu - szału nie ma ale w skali roku przy obecnej cenie daje wspomniane 700zł./. No to teraz matematyka na poziomie uczelni szerszej niż wyższej:
- moje całkowite koszty to 20.000zł. /19 tysi PV + 1 kwit za Aristona€/
- "uzysk" roczny to 2.500zł. /około 1.800 stricte na "€žprundzie"€ i kolejne 700 na zaoszczędzonym gazie/
- licząc "€žna Jasia"€ zwrot zajmie 8 lat
Moim zdaniem ten 8-letni okres amortyzacji jest bliski standardowej "€žśredniej"€ przy PV zakładanych na istniejących€ budynkach ale przy nowej inwestycji da się go znacznie skrócić. Syn, czule zwany Szkodnikiem, ma wszystko "€žna prądzie"€, instalacja 10kW dach na południe dała po roku blisko 12.000kWh, całkowity roczny koszt z rachunków to 350zł. /tylko opłaty stałe bo tego co naprodukował za Chiny Ludowe nie zużyje/. Jest rekuperacja + PC czyli elektryka załatwia wszystko. Jego 10kW JaSolar MR385 + Growatt przy odrobinie zaangażowania, równy rok temu kosztowało 30.000zł. Rocznie mój dom o podobnej powierzchni/kubaturze bez PV potrzebował +/- 6.000 zł. /prąd bytowy, co, cwu - koszty z sezonu 2019/2020 czyli ceny jeszcze €žnormalne/. Szkodnikowi przy takich założeniach PV zwróci się po 5 latach ale że ceny energii poszybowały to bez kozery stwierdzę, że i w 3-4 lata się wyrobi.
Dom to skarbonka, każda inwestycja w chałupę to takie trochę "psu w dup..."€, mało rzeczy, które przez lata w dom inwestujemy oceniamy z perspektywy bilansu czysto ekonomicznego ale akurat PV najmniej żałuję i pewnie drugi raz też bym popełnił. Gdyby patrzeć €žco "sie opłaca" to najlepiej ponarzekać a potem usiąść i sobie odpocząć.

Ps.
Oczywiście każdy ma inne priorytety, potrzeby czy możliwości ale po kiego uja jak "zbawca narodu" przyjmować z góry postawę: "nikt mnie nie przekona, że czarne jest czarne a białe jest białe".

Oczywiście te moje "wyliczenia" dotyczą zasad z przed marca 2022 ale ta dyskusja zaczęła się chyba w 2019 roku, gdzie niektórzy "wyznawcy" bez względu na obowiązujące przepisy są z założenia mocno sceptyczni - Panie i Panowie, bez urazy ! Szanuję każde odrębne stanowisko, byle było zbieżne z moim
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
 


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.