Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.10.2023, 11:53   #61
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,357
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 38 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
Ja bym był za pompą, bo trzeba wziąć pod uwagę też tzw. bezobsługowość (czy inaczej niewielką upierdliwość) w trakcie eksploatacji. Czyli takie rzeczy jak brak potrzeby dokładania peletu, większa możliwość zdalnego sterowania, 'czystość' rozwiązania itp.
Jakbym słuchał mojego szwagra 10 lat temu, jeszcze mówił że będzie miał darmowe ciepło ze środka ziemi, kiwałem głową z podziwem i lekką zazdrością. Wydał wtedy 60k PLN na pompę, cała rodzina go podziwiała, 2 lata temu jak był za granicą pompa w zimie padła, żona z trójką dzieci zamarzała w domu, naprawił za 20k, pochodziła do tygodnia wstecz i znowu padła. Cała rodzina już wie że lepsze są piece gazowe.

Matjas, ja założyłem 4 pompy ciepła za 12k pln, chłodzą w lecie, w zimie grzeją, jak padnie to jeden pokój nie cały dom. Do tego mam piec gazowy, mam też kopciucha, mam też kolektory słoneczne. Takie may czasy że mój instalator mówi że nikomu nic nie doradza bo nikt nie wie co będzie za pół roku wprzód. Najlepsze jest zróżnicowanie możliwości i zdrowy rozsądek. Fanatyzm w jednym kierunku jest niebezpieczny.
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.10.2023, 12:21   #62
rumpel
 
rumpel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: S-ec
Posty: 2,730
Motocykl: 6 dni 350, 690 R
Galeria: Zdjęcia
rumpel jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 4 dni 6 godz 35 min 2 s
Domyślnie

ja tylko nadmienię, że hurtownie są wypchane pompami ciepła, i jak tak dalej będzie wyglądać ich sprzedaż to jest duża szansa, że wkrótce pojawia się mega promocje na nie
rumpel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.10.2023, 13:59   #63
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Trochę skracasz Ronin ale z tymi pompami to pamietam chyba ze zakładałeś klimatyzatory do poszczególnych pomieszczeń, tak?
Wiec jeśli się nie mylę to nie mówimy o pompie ciepła per se.
Również nie mówimy o jednostce centralnej w takim razie jaką jest kotłownia - już mniejsza o to co tam w niej siedzi.

Pałeł - niby masz racje ale raczej nie do końca - jeśli przełączysz do zwykłego CO z grzejnikami ściennymi po ekogroszku pompę ciepła to chyba nic dobrego z tego nie wyniknie - wiec sprowadzanie różnic i podobieństw do przepustu w ścianie uznam za porównywanie rometa adv125 do gs1200adv. Jedno i drugie ma dwa koła i silnik i jest adv

Co do doradzania to ja sobie zdaje sprawę ze za dwa lata czy może cztery inaczej może sprawa wyglądać ale nie chce rozwalać pol domu. Chodzi o ograniczenie zużycia prądu, wygodę, i nieco większa bezobslugowosc.
Zapewni mi to rozwiązanie opisane przez Pawła z Jasła pasujące wypisz wymaluj do mojej sytuacji. Teraz trzeba tylko zastanowić się co ma stanąć w kotłowni - czy piec na pellet, czy piec na gaz. Gaziaki z tego co widzę są nieco tańsze ale trzeba pamiętać o butli i instalacji która u mnie będzie miała jakieś 40mb.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.10.2023, 17:35   #64
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 57 min 30 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Trochę skracasz Ronin ale z tymi pompami to pamietam chyba ze zakładałeś klimatyzatory do poszczególnych pomieszczeń, tak?
Wiec jeśli się nie mylę to nie mówimy o pompie ciepła per se.
Również nie mówimy o jednostce centralnej w takim razie jaką jest kotłownia - już mniejsza o to co tam w niej siedzi.

Pałeł - niby masz racje ale raczej nie do końca - jeśli przełączysz do zwykłego CO z grzejnikami ściennymi po ekogroszku pompę ciepła to chyba nic dobrego z tego nie wyniknie - wiec sprowadzanie różnic i podobieństw do przepustu w ścianie uznam za porównywanie rometa adv125 do gs1200adv. Jedno i drugie ma dwa koła i silnik i jest adv

Co do doradzania to ja sobie zdaje sprawę ze za dwa lata czy może cztery inaczej może sprawa wyglądać ale nie chce rozwalać pol domu. Chodzi o ograniczenie zużycia prądu, wygodę, i nieco większa bezobslugowosc.
Zapewni mi to rozwiązanie opisane przez Pawła z Jasła pasujące wypisz wymaluj do mojej sytuacji. Teraz trzeba tylko zastanowić się co ma stanąć w kotłowni - czy piec na pellet, czy piec na gaz. Gaziaki z tego co widzę są nieco tańsze ale trzeba pamiętać o butli i instalacji która u mnie będzie miała jakieś 40mb.
a to akurat prawda niczym sie nie różni ale czy bedzie działało to zleży ile ty mocy grzewczej potrzebujesz i o jakiej temperaturze czynnik na wyjściu ci potrzebny i tyle.
pompy powiertrze-woda są różne są takie co grzeją wodę wysoko np 65stopni ale są i takie co tak wysoko nie grzeją do podłogówki to 65 za dużo na grzejniki jest ok ale podłogówkę załatwisz na zaworach 3 drogowych czyli luz da sie.

ronin78 ci prawdę mówi klimatyzator to pompa ciepła powietrze-powietrze!
jak założysz splita do każdego pomieszczenia to masz najmniej roboty a w lato możesz i chłodzić w tym ci pewnie calgon pomoże bo powiedzmy założysz tego 4szt i to zrobią ci w jeden dzień! i to bedzie kosztowało ponad 12k z montażem a z drugiej strony grzejnik purmo kosztuje tez nie mało tu możesz sobie spróbować policzyć jakie ci sa takie grzejniki potrzebne https://www.purmo.com/pl-pl/pobierz-...oru-grzejnikow
a te moje klimatyzatory maja SEER: 8,6 i SCOP: 4,6. co kolwiek to nie znaczy czyli jak to mi ktoś tłumaczył na 3,1kW grzania mi Klima zje 0,7kw pokazując te wartości w specyfikacji technicznej to tyle samo da ciepła co żeliwny grzejnik o 25 żeberkach zasilany 82stopniam i 75 na powrocie
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.10.2023, 13:01   #65
chomik
 
chomik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Nibylandia
Posty: 2,478
Motocykl: RD37 RD07a T7-WR
Przebieg: 666
chomik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 8 godz 34 min 56 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Gaziaki z tego co widzę są nieco tańsze ale trzeba pamiętać o butli i instalacji która u mnie będzie miała jakieś 40mb.
Z tą butlą to mam wątpliwości. Tankowałem w firmie gaz do butli grzewczej i pamiętam, że cena za m3 była 2 razy wyższa niż gaz w sieci a do tego trzeba pilnować stan, no i logistycznie zdarzał się problemy z dojazdem cysterny. Raczej jak piździ i śnieg, potrzeba najwięcej gazu, więc wtedy cysterna miała problem z dojazdem.
chomik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.10.2023, 13:29   #66
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Ale co do czego masz wątpliwości Chomik - że będzie drogo? Przecież napisałem, że 'trzeba pamiętać o butli' i do tego jeszcze trzeba pamiętać o tym, że będzie stać takie gówno pod domem - może niektórym to nie przeszkadza.

Zakopana jakieś 70% drożej od stojącej na glebie. No a stanu trzeba pilnować - pelletu też nie spalisz do ostatniego worka i nie pojedziesz po nowy, nie?
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.10.2023, 17:15   #67
Wegrzyn
 
Wegrzyn's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Monschau / Radoszewice
Posty: 1,592
Motocykl: RD07
Przebieg: 42000
Wegrzyn jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 6 dni 13 godz 40 min 27 s
Domyślnie

Matjas jak kupisz butle na wlasnosc, to ja zakop. Zrobisz raz i dobrze. Ja tak zrobilem od razu. Zamiast bardzo dlugo gdybac wez od kilku firm oferty i bedziesz od razu wiedzial na czym stoisz. Ja tak zrobilem i wszystie przeliczenia w skali 10 lat wskazywaly na gaz plus ten piecyk na pelet co widziales.
__________________
Wegrzyn jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.10.2023, 17:44   #68
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Paaaaanie ale kiedy to było
Putin jeszcze był w średnim wieku i nie miał kryzysu!
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.10.2023, 18:49   #69
Wegrzyn
 
Wegrzyn's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Monschau / Radoszewice
Posty: 1,592
Motocykl: RD07
Przebieg: 42000
Wegrzyn jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 6 dni 13 godz 40 min 27 s
Domyślnie

Dwa lata temu zacząłem 😉

Wysłane z mojego SM-T395 przy użyciu Tapatalka
__________________
Wegrzyn jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.10.2023, 20:26   #70
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Jak masz własną butlę to chyba kupujesz wtedy kiedy jest tanio?
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
GoPro 9 wątpliwości polaand Kwestie różne, ale podróżne. 2 13.09.2023 08:32
moduł zapłonowy RD07a -wątpliwości przed podróżą Piotrek K Układ elektryczny i zapłonowy 40 07.03.2015 01:06


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.