Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Kwestie różne, ale podróżne.

Kwestie różne, ale podróżne. Jak nic z powyższego o podróżowaniu Ci nie pasuje, pisz tutaj...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03.03.2020, 18:49   #131
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał tyran Zobacz post
Cześć Metel. W tytule popełniłaś błąd. Powinno być: dawania mężczyznom bukietów.

Super opisujesz, szkoda że tak dawkujesz.
Dziękuję, że zwracasz mi uwagę na błędy. Już poprawiam

Dziękuję Ci również za opinię Dawkuję....mmmm..... Raczej nie, po prostu nie zawsze mam czas, a oprócz tego, temat ma dojrzeć w mojej głowie.

Bedę wszystkim bardzo wdzięczna za TEMATY, które są dla Was ciekawe. Im więcej tematów, tym częściej będą posty
__________________
Kochasz jeździć? Kochaj i jeździj. Miłość należy uprawiać.
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.03.2020, 21:53   #132
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie Czy takie tematy będą dla Ciebie ciekawe?

Cześć

Sezon jest już blisko. Z tego powodu dostaję co raz więcej pytań i próśb dotyczących przygotowań wyjazdów do Rosji. Skoro ten ktoś napisał, więc potrzebuje uwagi. W związku z czym, staram się nie tylko odpowiedzieć na pytania TAK czy NIE, a również WYJAŚNIĆ dlaczego tak myślę. Podaję wtedy różne argumenty, pokazuję na co warto zwrócić uwagę, etc. Zresztą, już wiesz jak to robię
Żeby odpowiedzieć na takiego maila, najpierw myślę jak najlepiej przekazać informację żeby były użyteczne i jasne, dopiero później odpowiadam. Staram się nikogo nie obrazić, jednak nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi na niektóre pytania jak te:
„Co możesz mi polecić na dwutygodniowy wyjazd do Rosji?” lub „Czy możesz dać mi jakąś ciekawą trasę?” albo „Jadę w lecie od Warszawy do Irkutska. Czy coś możesz mi opowiedzieć o tej trasie?” Niestety, na wszystkie takiego rodzaju pytania odpowiem tak: przepraszam, nie mogę.

Teraz po kolei.
„Co możesz mi polecić na dwutygodniowy wyjazd do Rosji?” Niestety, niczego nie mogę, bo nie wiem ani co Cię interesuje ani s kim i kiedy chcesz tam jechać i nie wiem dokąd konkretnie.

„Czy możesz dać mi jakąś ciekawą trasę?” Ciekawa trasa dla każdego jest swoja, ponieważ kobiety zwykle nie zbyt są zafascynowane heraldyką, a faceci wolą twierdze. Ciekawą Twoim zdaniem trasę ty możesz zrobić tylko sam. Przecież nie pozwolisz mi wybrać opony dla Twojego motocykla na ten wyjazd, prawda? To, że jestem Rosjanką, wcale nie znaczy, że znam w Rosji wszystko i że moje preferencje zgadzają się z Twoimi

„Jadę w lecie od Warszawy do Irkutska. Czy coś możesz mi powiedzieć o tej trasie?” Nie mam pojęcia o co konkretnie Ci chodzi. To takie same zagadnięcie jak „Co możesz mi powiedzieć o trasie Warszawa – Lizbona?”

Chętnie Ci pomogę przygotować Twoją wyjątkową trasę, ale to nie znaczy, że przygotuję Twój wyjazd za Ciebie

Więc postanowiłam zrobić cykl postów o tym JAK można zrobić TWOJĄ trasę, która będzie Ci odpowiadała w 100%, bo…… w końcu zrobisz ją SAM.

Opowiadając o tym, będę korzystać wyłącznie ze swojego doświadczenia i niemal we wszystkich tematach będę aktywnie posługiwać się mapami.

W tych postach będą poruszone tematy:
„Co jest bezwzględnie konieczne do zaplanowania podróży?” – niektóre dane Twojej podróży bez których nie potrafisz niczego zaplanować.
„Jak znaleźć drogę którą zechcesz pojechać?” – wszystko o drogach w Rosji.
„Jak znaleźć miejsce do nocowania na dziko?” – nazwa mówi sama za siebie.
„Towarzystwo w podróży”- opowiem dlaczego nie warto brać dziewczyny na 2 tygodni do karelskiego lasu.
„Jak znaleźć atrakcje?” – jak przy pomocy sieci i bez języka rosyjskiego znaleźć ciekawe miejsca dla siebie.
„Jaki to las i czy można tam wjechać?” – temat o poruszeniu się po lasach i wszystkim co z tym związane.
„Mapy” – pokażę jak czytam stare papierowe mapy i co od tych informacji oczekuję dzisiaj.

Czy takie tematy będą dla Ciebie ciekawe?

Katerina.
__________________
Kochasz jeździć? Kochaj i jeździj. Miłość należy uprawiać.
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.03.2020, 22:39   #133
redrobo
 
redrobo's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: białystok
Posty: 2,626
Motocykl: ktm 640 adventure
redrobo jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 4 dni 16 godz 56 min 16 s
Domyślnie

Rządzisz Katerina. Brawo.
redrobo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.03.2020, 22:50   #134
Artek
Dominator.
 
Artek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2012
Miasto: Ze wsi jestem w ZMY
Posty: 2,558
Motocykl: RD03 lekko młotkiem dłubnięta
Artek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 2 tygodni 6 dni 23 godz 16 min 28 s
Domyślnie

Nu, dawaj...
Artek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.03.2020, 07:57   #135
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Metel Zobacz post
Cześć

Sezon jest już blisko. Z tego powodu dostaję co raz więcej pytań i próśb dotyczących przygotowań wyjazdów do Rosji. Skoro ten ktoś napisał, więc potrzebuje uwagi. W związku z czym, staram się nie tylko odpowiedzieć na pytania TAK czy NIE, a również WYJAŚNIĆ dlaczego tak myślę. Podaję wtedy różne argumenty, pokazuję na co warto zwrócić uwagę, etc. Zresztą, już wiesz jak to robię
Żeby odpowiedzieć na takiego maila, najpierw myślę jak najlepiej przekazać informację żeby były użyteczne i jasne, dopiero później odpowiadam. Staram się nikogo nie obrazić, jednak nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi na niektóre pytania jak te:
„Co możesz mi polecić na dwutygodniowy wyjazd do Rosji?” lub „Czy możesz dać mi jakąś ciekawą trasę?” albo „Jadę w lecie od Warszawy do Irkutska. Czy coś możesz mi opowiedzieć o tej trasie?” Niestety, na wszystkie takiego rodzaju pytania odpowiem tak: przepraszam, nie mogę.

Teraz po kolei.
„Co możesz mi polecić na dwutygodniowy wyjazd do Rosji?” Niestety, niczego nie mogę, bo nie wiem ani co Cię interesuje ani s kim i kiedy chcesz tam jechać i nie wiem dokąd konkretnie.

„Czy możesz dać mi jakąś ciekawą trasę?” Ciekawa trasa dla każdego jest swoja, ponieważ kobiety zwykle nie zbyt są zafascynowane heraldyką, a faceci wolą twierdze. Ciekawą Twoim zdaniem trasę ty możesz zrobić tylko sam. Przecież nie pozwolisz mi wybrać opony dla Twojego motocykla na ten wyjazd, prawda? To, że jestem Rosjanką, wcale nie znaczy, że znam w Rosji wszystko i że moje preferencje zgadzają się z Twoimi

„Jadę w lecie od Warszawy do Irkutska. Czy coś możesz mi powiedzieć o tej trasie?” Nie mam pojęcia o co konkretnie Ci chodzi. To takie same zagadnięcie jak „Co możesz mi powiedzieć o trasie Warszawa – Lizbona?”

Chętnie Ci pomogę przygotować Twoją wyjątkową trasę, ale to nie znaczy, że przygotuję Twój wyjazd za Ciebie

Więc postanowiłam zrobić cykl postów o tym JAK można zrobić TWOJĄ trasę, która będzie Ci odpowiadała w 100%, bo…… w końcu zrobisz ją SAM.

Opowiadając o tym, będę korzystać wyłącznie ze swojego doświadczenia i niemal we wszystkich tematach będę aktywnie posługiwać się mapami.

W tych postach będą poruszone tematy:
„Co jest bezwzględnie konieczne do zaplanowania podróży?” – niektóre dane Twojej podróży bez których nie potrafisz niczego zaplanować.
„Jak znaleźć drogę którą zechcesz pojechać?” – wszystko o drogach w Rosji.
„Jak znaleźć miejsce do nocowania na dziko?” – nazwa mówi sama za siebie.
„Towarzystwo w podróży”- opowiem dlaczego nie warto brać dziewczyny na 2 tygodni do karelskiego lasu.
„Jak znaleźć atrakcje?” – jak przy pomocy sieci i bez języka rosyjskiego znaleźć ciekawe miejsca dla siebie.
„Jaki to las i czy można tam wjechać?” – temat o poruszeniu się po lasach i wszystkim co z tym związane.
„Mapy” – pokażę jak czytam stare papierowe mapy i co od tych informacji oczekuję dzisiaj.

Czy takie tematy będą dla Ciebie ciekawe?

Katerina.
Katerina, przyznam że punkt „Towarzystwo w podróży-opowiem dlaczego nie warto brać dziewczyny na 2 tygodnie do karelskiego lasu” brzmi dla mnie bardzo kontrowersyjnie.
Bardzo chciałbym poznać argumenty które stoją za tą tezą?

Pozdrawiam Marek
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.03.2020, 16:07   #136
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Katerina, przyznam że punkt „Towarzystwo w podróży-opowiem dlaczego nie warto brać dziewczyny na 2 tygodnie do karelskiego lasu” brzmi dla mnie bardzo kontrowersyjnie.
Bardzo chciałbym poznać argumenty które stoją za tą tezą?

Pozdrawiam Marek
Cześć Marku
W takim razie, ten temat będę omawiać jako ostatni. Niech napięcie rośnie
__________________
Kochasz jeździć? Kochaj i jeździj. Miłość należy uprawiać.
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2020, 21:53   #137
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie

Jechać przez siebie….. Delektować się wolnością, krajobrazami i przygodą – właśnie to najczęściej słyszę o podróżach do Rosji, ponieważ jest duża, ma piękną przyrodę i prawie nie ma zakazów

Jednak to nie jest jazda wokół kominu i koniecznie wymaga chociaż elementarnego planowania. Więc dzisiaj podam tu kilka niuansów, bez uwzględnienia których jest ryzyko stracenia nie tylko czasu.

Co jest bezwzględnie konieczne do zaplanowania podróży? Niektóre dane Twojej podróży bez których nie potrafisz niczego zaplanować.

Od czasu do czasu dostaję od Was maile z prośbami podpowiedzieć gdzie najlepiej pojechać, co ciekawego obejrzeć, w jakim stanie są drogi i inne, tego rodzaju pytania.
Wtedy, żeby pomóc, staram się wyjaśnić o planowanej podróży jak najwięcej. Niestety, w większości przypadków nie dostaję jasnych odpowiedzi na żadne z moich pytań. Więc, pytam ponownie –„Gdzie dokładnie planujesz pojechać?” Odpowiedź brzmi: „Do Rosji”.
To nie jest odpowiedź na moje pytanie, bo Rosja jest olbrzymia, ma 85 regionów i ponad 300 kultur. Pierwszym punktem w planowaniu będą miejsca, gdzie chcesz spędzić swój urlop.
Zacznij od decyzji. Zapytaj samego siebie gdzie dokładnie* chcesz pojechać. Bez tej decyzji nie da się zaplanować podróży.
*Informacje jak znaleźć ciekawe tereny będą w kolejnych postach.



Drugą decyzją będzie ustalenie terminu kiedy chcesz jechać. W przypadku Rosji termin podróży jest bardzo ważny. Tutaj podzieliłabym tę kwestię na 2 części: 1. Kiedy jechać ze względu na różne święta, tradycje, atrakcje. 2. Ze względu na klimat i pogodę – krótki sezon w zależności od szerokości geograficznej. Kiedy największe deszcze, kiedy najmniej, kiedy pierwsze przymrozki, błoto wiosenne, etc. To od terminu podróży zależy co zobaczysz. W lecie prowadzono dużo wydarzeń i nie koniecznie dla turystów. Czyli masz szanse zobaczyć jakieś miejscowe święto, które jest obchodzone tylko jeden raz w roku.


W taki sposób możesz wybrać czas podróży w zależności od własnych zainteresowań. Tu zwracam uwagę, że nawet jeden tydzień może wpływać na wydarzenia w podróży. Więc, na Twoje wrażenia od podróży też.


Ciekawostka.
Oto ciekawy przykład jak wpływają warunki atmosferyczne na życie ludzi: kiedy był ustalany termin naszego spotkania w Krakowie, niektórzy prosili przesunąć datę o tydzień później, ponieważ sporo ludzi wyjeżdżali z powodu zimowych ferii.
W Polsce ferie odbywają się po kolei między województwami i tylko w zimie, w warunkach Rosji coś takiego jest niemożliwe. Odkąd żyję ferie w Rosji zawsze były o tej samej porze w jesieni, zimą i na wiosnę. Jeśli ferie zimowe mogą być przesuwane o kilka dni, to jesienne (28.10 do 04.11) i wiosenne (23.03. do 29.03) nigdy. Dlaczego tak? Nie wszędzie jest możliwość budowania mostów po których dzieci mogły by chodzić do szkoły. W związku z tym ferie w jesieni są w tym tygodniu, bo właśnie wtedy namarza na rzekach lód. Po czym powstaje zimnik* i dzieci mogą chodzić do szkoły bezpiecznie.
* Zimnik — droga samochodowa, której eksploatacja jest możliwa tylko w warunkach zimowych, w temperaturach ujemnych. Przeprawa lodowa. W lecie, kiedy temperatury są dodatnie, zimnik nie istnieje.


Na wiosnę tak samo. Zaczynają się ferie, lód się rozbija, a po tygodniu, kiedy lód spłynie w dół rzeki, dzieci będą przewożone przez rzekę promem.


Więc kiedy jechać? Jeśli chcesz fotografować białe noce i zobaczyć jak słonce zrobi kółko nad Twoją głową – jedź w czerwcu, a jeśli chcesz kupić miodu z prawdziwej tajgi – w sierpniu.

Ile masz czasu na wyjazd? Oceniaj czas i odległości realnie. Jeśli nie będziesz posługiwać się wyłącznie trasami ekspresowymi, a chciał byś obejrzeć małe miasteczka, wjechać do lasu, spokojnie zjeść obiad, pójść do muzeum, a może gdzieś zostać na dłużej, policz dziennie nie więcej 300 km. O drogach jeszcze porozmawiamy, pamiętaj, w lesie nie ma asfaltu i Twoja prędkość tam może być niższa. W liczeniu czasu i kilometrów posługuję się tym schematem: ilość dni urlopu – minus 3 dni na odpoczynek bez motocykla – minus 2 dni zapasowe (na wszelki wypadek) = Ilość dni jazdy x 250 km/dziennie = MAX długość podróży w km. Razem z tym już masz jak policzyć paliwo.

Mam urlop 30 dni. 30-3-2=25 dni jazdy.
25 dni x 250 km =6250 maksymalna ilość kilometrów planowanej podróży. Jasne, że mimo to przejadę więcej, ale w razie czego mam 2 dni zapasowych. Podkreślę, że to maksymalna ilość i nie musisz koniecznie liczyć od 250 do 300 km dziennie, - może być również mniej. Ty decydujesz.
Do tego dodam, że dobre przygotowanie sprzętu i motocykla też zaoszczędzi Twój czas w podróży i wyeliminuje ewentualne nieprzyjemne „przygody”.


Zdecyduj z kim pojedziesz. Ilość osób w podróży ma wpływ na wspólne koszty. Jeśli mieszkasz pod namiotem, ilość osób może być dowolna, lecz jeśli mieszkasz w hotelach*, najtańszym wariantem jest jeździć parami lub szukać pokoju na 3 osoby. Pokój na 3 osoby znajdziesz nie wszędzie. Ceny na hotele zależą od sezonu, poziomu hotelu i od miejsca gdzie on się znajduje. Zainstaluj Booking.com, Air’b&b – to wszystko w Rosji działa nie gorzej niż w Polsce. Możesz bez problemu zarezerwować hotele przed wyjazdem, będąc w domu. W takim razie dokładnie będziesz wiedział ile pobyty będą kosztować.
*O wariantach zamieszkania i towarzystwie po jakimś czasie będą posty.

Największe wydatki w podróży składają się z paliwa, pobytów w hotelach, wyżywienia.
Tu dodam jeszcze jeden punkt. Przewóz motocykli drogami wodnymi, czyli promami. Dla Rosji to aktualne. Jeśli masz na swojej trasie promy, trzeba za nie zapłacić. Najtańszy prom w Karelii przez rzekę Swir’ (płynie około 20 minut) kosztuje około 30 zł. Jeśli korzystasz z promów w Skandynawii, nie zapomnij, że one kosztuuuuuuują.

Cena na paliwo w Rosji wynosi 2,45 -2,75 zł/litr.
Obiad w drogiej restauracji z indywidualną obsługą 50-60 zł.
Zwykły obiad, na przykład, obfita porcja pierogów z mięsem – 12-15zł. Pierogi z niedźwiedzia i łosia ostatnio podrożały – dzisiaj porcja kosztuje 17zł.


Masz już trochę pytań nad którymi warto się zastanowić

Reszta zależy od Ciebie

Katerina.
__________________
Kochasz jeździć? Kochaj i jeździj. Miłość należy uprawiać.
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2020, 11:06   #138
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,772
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 4 tygodni 22 godz 53 min 19 s
Domyślnie

Katerina, przy 300 km dziennie i średnim urlopie na poziomie 14 dni to żaden z nas by nigdzie nie dojechał. Mnie by sie może udało do Pietrozawodska i musiałbym wracać. Większość z nas robi po 700-1000 km dziennie na dojazdówkach. Sam po Rosji robiłem dzienne przebiegi po 800-900 km. Przy 25 dniach jazdy na lajcie robiliśmy około 9 tys km, na spince Pamir czy Iran to około 15000 km.
Do tych 300 km dziennie to się zgodzę ale jak już jesteś w miejscu docelowym czyli przemieszczasz się po określonym terenie juz na spokojnie mając do dyspozycji określony czas na miejscu.
Piszesz.
Cytat:
Zacznij od decyzji. Zapytaj samego siebie gdzie dokładnie* chcesz pojechać. Bez tej decyzji nie da się zaplanować podróży.
Otóż da się. Co zmienia gdy odpowiedź na pytanie będzie, chcę pojechać do Karelii czy na Kaukaz. Wszak to olbrzymie tereny. Większość z nas się przemieszcza stale, codziennie a nie dojeżdża np do Dombaj i tam siedzi 2 tygodnie a następnie wraca.

Podejrzewam, że nie jestem tutaj osamotniony i z reguły wybierając rejon podróży czy to Rosja czy gdziekolwiek indziej zaznaczam punkty, do których chcę dotrzeć a następnie po drodze sukcesywnie je realizuję omijając część, której nie da sie zrobić (z różnych powodów) lub dokładając kolejne miejsca po zdobyciu wiedzy na miejscu od lokalesów co warto tutaj zobaczyć.

Większość z nas chciałoby komfortowo podróżować sobie po 250 czy 300 km dziennie ale z racji dostępnego czasu to po prostu nie jest możliwe. Wyprawa do Gruzji na kołach to z 7 tys km, Bajkał to około 13 tys km w obie strony. A przecież na miejscu też coś chcemy zobaczyć więc kilometrów wychodzi znacznie więcej. My musimy gonić chyba, że mamy kupę czasu wolnego a na to pozwolić sobie mogą naprawdę nieliczni.

Przedstawiasz swój tryb podróży po Rosji, który jednak drastycznie różni się od naszego bo my od razu musimy dołożyć sobie co najmniej 2,5 tysiąca km na samo dotarcie do jej granic i powrót do Polski z tej granicy.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2020, 11:21   #139
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie

Dziękuję za Twoje uwagi i częściowo przyznaję Ci rację. Jednak Ty bierzesz pod uwagę "głośne nazwy" miejsc do których jest naprawdę daleko. Otwieram te tematy, żeby pokazać na konkretnym przykładzie JAK można zrobić sobie naprawdę super wakacje w Rosji, nie mając więcej niż 2 tygodni urlopu. Będę to udowadniać post za postem, po kolei. Pokażę tak, że się zastanowisz, czy tak bardzo chcesz pojechać do uralskiej targi czy jednak nie będziesz miał straty, jeśli nie zrobisz 15000 kilometrów
__________________
Kochasz jeździć? Kochaj i jeździj. Miłość należy uprawiać.
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2020, 11:25   #140
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,772
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 4 tygodni 22 godz 53 min 19 s
Domyślnie

Na to liczę. Czekam zatem.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Albania 2016 oczami Zeta Zet Johny Trochę dalej 54 26.03.2019 16:58
Rosja lawetowo - jak? ArturS Inne tematy 3 26.06.2018 11:37
Wiza Rosja trzykawki Kwestie różne, ale podróżne. 32 09.02.2018 16:56
rosja->gruzja kyller Przygotowania do wyjazdów 23 05.05.2010 10:28
Prom Rosja-Stany Poncki Przygotowania do wyjazdów 9 06.07.2009 23:34


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.