Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 21.11.2018, 19:24   #51
jamcio

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2012
Miasto: Klembów
Posty: 142
Motocykl: nie mam AT jeszcze
jamcio jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 18 godz 50 min 19 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sneer Zobacz post

Jeśli w jednym pomieszczeniu zrobisz nawiew i wywiew, to cały ten mechanizm przestanie działać.

Sent from my G8441 using Tapatalk
Przepraszam ale piszesz bzdury. Najbardziej korzystnym układem byłoby zrobienie nawiewu i wyciągu zbilansowanego dla każdego pomieszczenia co w w warunkach domów jednorodzinnych technicznie jest trudne praktycznie niewykonalne (chyba, że ktoś ma stropy 50 cm). A propos blansu mogę tylko dodać, że zawsze lepiej jest cały system wyregulować na lekkim nadciśnieniu. Odrębnym tematem jest używanie okapu kuchennego w obiegu otwartym (wyrzut smrodu na zewnątrz) cały bilans bierze w łeb.

Ostatnio edytowane przez jamcio : 22.11.2018 o 12:13
jamcio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2018, 19:57   #52
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,730
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 13 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
wentylacja mechaniczna z rekuperatorem powinna działać tak, że z pomieszczeń brudnych (kuchnia, łazienka, kibel, pralnia) wyciągane jest powietrze, idzie do rekuperatora, gdzie oddaje ciepło, i wylatuje na zewnątrz, natomiast powietrze z zewnątrz ogrzane przez reku wdmuchiwane jest do pomieszczeń czystych. W wyniku tego następuje ciągła wymiana powietrza czyste->brudne->reku->out oraz out->reku->czyste. Chodzi m.in o to, żeby cieplejsze powietrze z górnych partii pomieszczeń schodzilo na dół.
Sneer? Czy ty masz u siebie tak zrobione? Pytam, bo takie podejście do tematu rozwiązuje problemy (upraszcza instalację) w budynku (w jego pokojach) w których nie za bardzo jet techniczna możliwość wyprowadzenia i doprowadzenia wyciągu i nawiewu jednocześnie? Samo znalezienie miejsca na skrzynkę rekuperatora to już wyzwanie, a co dopiero instalacja z rur i przejścia w ścianach, stopach itp!!! Mam na myśli dom/pomieszczenia zupełnie nie przystosowane do takiej wentylacji.

Samo doregulowanie ilościowe powietrza w pomieszczeniach i ciśnienia/podciśnienia to chyba nie problem? Mając założone anemostaty regulowane i możliwości regulacji wentylatorów?
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2018, 20:03   #53
jamcio

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2012
Miasto: Klembów
Posty: 142
Motocykl: nie mam AT jeszcze
jamcio jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 18 godz 50 min 19 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazmir Zobacz post
Sneer?[B]

Samo doregulowanie ilościowe powietrza w pomieszczeniach i ciśnienia/podciśnienia to chyba nie problem? Mając założone anemostaty regulowane i możliwości regulacji wentylatorów?
Przy odpowiednio wykonanej instalacji to żaden problem.
jamcio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2018, 20:14   #54
cyryl

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Wlkp.
Posty: 409
Motocykl: CRF1000, MT-01, WSK
Przebieg: Rośnie
cyryl jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 7 godz 13 min 21 s
Domyślnie

Zgłębiam temat prostej instalacji rekuperacji w budowanym domu.
Dom tym razem niewielki, 85m2. Ogrzewanie gazowe + kominek/koza.

Ktoś ma jakieś pomysły jak to sensownie i niezbyt drogo rozwiązać?
Jaki nieduży rekuperator, jakie kanały? Jakie średnice przy takich małych pomieszczeniach?
cyryl jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2018, 20:52   #55
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,730
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 13 min 45 s
Domyślnie

__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 10:46   #56
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 37 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał cyryl Zobacz post
O ile dobrze sprawdziłem to około 7000.
Ciężko powiedzieć czy to zaporowa cena- moze niech się wypowiedzą ci co montowali ale z tego co kiedyś się orientowałem to ta akurat firma ma wymienniki przeciwrądowe o wysokiej sprawnosci z mozliwością przekazywania wilgoci co nie jest najprostszym rozwiązaniem i droższym w produkcji.
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 17:09   #57
tyran
Kiedyś R.T70
 
tyran's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Częstochowa
Posty: 1,420
Motocykl: Była RD04
Przebieg: 120000+
tyran jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 5 dni 6 godz 2 min 44 s
Domyślnie

Cyryl zrób sam. To nie jest trudne.
Mnie się nie chciało/nie miałem czasu i kupiłem Dospela400.
Miał pochodzić tylko na czas wykańczania domu, ale został na dłużej.
__________________
Serdecznie pozdrawiam.
Romek T.
tyran jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 19:08   #58
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazmir Zobacz post
Sneer? Czy ty masz u siebie tak zrobione? Pytam, bo takie podejście do tematu rozwiązuje problemy (upraszcza instalację) w budynku (w jego pokojach) w których nie za bardzo jet techniczna możliwość wyprowadzenia i doprowadzenia wyciągu i nawiewu jednocześnie? Samo znalezienie miejsca na skrzynkę rekuperatora to już wyzwanie, a co dopiero instalacja z rur i przejścia w ścianach, stopach itp!!! Mam na myśli dom/pomieszczenia zupełnie nie przystosowane do takiej wentylacji.

Samo doregulowanie ilościowe powietrza w pomieszczeniach i ciśnienia/podciśnienia to chyba nie problem? Mając założone anemostaty regulowane i możliwości regulacji wentylatorów?
Tak mam to właśnie zrobione, być może pisze bzdury, ale cały układ działa juz 10 lat, a ogrzewanie całego domu prądem nie kosztuje więcej niż 600 zł miesięcznie w sezonie.
Nie mam wilgoci, kurzu, kanały są czyste, jedynie wspomniany przeze mnie problem zamarzania wody w rurze wylotowej. W domu jest kominek, jest mocny okap, jest też w układzie sauna. W tym roku miałem pierwszy przegląd producenta wymiennika - pomiary wykazaly, że wszystko działa.

Sent from my G8441 using Tapatalk
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 19:10   #59
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał sneer Zobacz post
Tak mam to właśnie zrobione, być może pisze bzdury, ale cały układ działa juz 10 lat, a ogrzewanie całego domu prądem nie kosztuje więcej niż 600 zł miesięcznie w sezonie.
Nie mam wilgoci, kurzu, kanały są czyste, jedynie wspomniany przeze mnie problem zamarzania wody w rurze wylotowej. W domu jest kominek, jest mocny okap, jest też w układzie sauna. W tym roku miałem pierwszy przegląd producenta wymiennika - pomiary wykazaly, że wszystko działa.

Sent from my G8441 using Tapatalk
I jeszcze: anemostaty w suficie, na stropie leżą ocieplone wełna 30 cm rury, w drzwiach są podciecia.

Sent from my G8441 using Tapatalk
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2018, 19:37   #60
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,730
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 13 min 45 s
Domyślnie

Może kiedyś na wiosnę dałoby radę do Ciebie podjechać i zobaczyć jak to masz rozplanowane?
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Temat mało Afrykański - rekuperator Babel Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 13 09.02.2018 22:41


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.