Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Hamulce, kola, opony

Hamulce, kola, opony Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe w oplocie i bez, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 27.03.2008, 17:39   #1
7Greg
 
7Greg's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DW
Posty: 4,450
Motocykl: Pyr pyr
Przebieg: dowolny
Galeria: Zdjęcia
7Greg will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 5 godz 5 min 21 s
Domyślnie Odpowietrzanie hamulców

Ponieważ ostatnio rozbebeszyłem całkowicie zaciski, więc przyszedł czas na odpowietrzenia hamulców.

Generalnie rozróżniamy dwa sposoby. Od dołu i od góry. Od tyłu nie ma Bardzo mi przykro.

Od dołu polega na wtłaczaniu przez odpowietrznik płynu hamulcowego do czasu, aż w zbiorniczku przestaną lecieć bąbelki.
Wygląda to mniej więcej tak



Od góry polega na dolewaniu płynu do zbiorniczka i pompowaniu klamką, a na dole patrzymy w wężyk aż będzie leciał sam płyn bez bąbelków.



Oczywiście przy pierwszej metodzie należy uważać aby nie wtłaczać powietrza i żeby ze zbiorniczka się nie wylało, a przy drugiej aby cały płyn nie spylił ze zbiorniczka bo dostanie się znowu powietrze do układu i pozamiatane.



Parę informacji jest jeszcze tutaj

Z tylnym hamulcem działamy analogicznie


WAŻNE===========================
W ten sposób NIE należy odpowietrzać hamulców w motocyklach z ABS lub za wspomaganiem np. BMW. Tam jest inna, niezła jazda
=================================


Mam jeszcze pytanie techniczne.
Czy te przewody hamulcowe są dobrze poprowadzone ?


Ostatnio edytowane przez 7Greg : 27.02.2009 o 02:32
7Greg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 12:49   #2
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Przewody są źle poprowadzone. W stalowe ucho wchodzi linka predkosciomierza. Powinna byc jeszcze chwycona do goleni taką plastikową opaską.
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.03.2008, 15:10   #3
7Greg
 
7Greg's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DW
Posty: 4,450
Motocykl: Pyr pyr
Przebieg: dowolny
Galeria: Zdjęcia
7Greg will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 5 godz 5 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał podos Zobacz post
Przewody są źle poprowadzone. W stalowe ucho wchodzi linka predkosciomierza. Powinna byc jeszcze chwycona do goleni taką plastikową opaską.

Linke prędkościomierza wiem. Ale te hamulcowe? jak mają iść.

Może daj fotkę jak masz u siebie

Ostatnio edytowane przez podos : 31.03.2008 o 11:41
7Greg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.03.2008, 09:03   #4
Babel
 
Babel's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 2,746
Motocykl: Pomarańczowy
Babel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 12 godz 52 min 55 s
Domyślnie

Generalnie jeszcze (wiem to posrednio od jakiegos serwisu enduro)dobre efekty daje odkręcenie zacisku i podniesienie go ponad pompę - twierdzą że łatwiej powietrze schodzi z układu jak ma iść do góry (ponoc przez to że przewody hamulcowe są bardzo cieniutkie w rasowych enduro).
Wczoraj kumplowi odpowietrzylismy hamulce KTM 200 a ponieważ nie moglismy odkręcic zacisku to postawiliśmy moto pionowo na tylnym kole przy ścianie i przekęcilismy pompe na kierownicy aby lustro płynu było poziomo wzgledem podłoża i aby móc dolewać płynu.
Smiesznie to wyglądało jak trzech gosci trzyma motor pionowo i próbuje odpowietrzac hampelki a działo sie to w podziemnym garazu w bloku i inni użytkownicy garażu dosyć dziwnie na nas sie patrzyli.
Finalnie przyniosło to efekt ale z Afriką sie może nie udac bo KTM to ze 100 kg tylko wazy.
Za to w Afryce nie problemów z odkręceniem zacisku i podniesieniem nad pompę.

Jeszcze ciekawy sposób podpowiedział mi brat - tak odpowietrzał sprzęgło w DAF XF.
Otóz strzykawkę zastępujemy starą pompką do spryskiwacza od jakiegoś mobila.
Mysle ze wtedy trzeba opaskami zaciskowymi węzyki dokręcic do odpowietrznika i pompki . Jeden weżyk dokręcamy do odpowietrznika a drugi do słoiczka z płynem. Generalnie można to zastosowac w dwie strony zmieniając + i - z zasilania pompki - czyli raz wypompwoujemy a po zmianie pompujemy płyn do układu.
Nie wiem czy to sie sprawdziłoby w moto .
Wazne aby pompując w układ płyn pilnowac aby nie przelał sie on przez zbiorniczek.
Jak ktoś wypróbuje to niech da znać w DAFie zadziałało idealnie ja już płyn wymieniłem tradycyjna metodą

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 14.03.2010 o 18:27
Babel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.03.2008, 10:54   #5
JOJNA
N30 43.140 W4 31.884
 
JOJNA's Avatar


Zarejestrowany: May 2005
Miasto: Częstochowa
Posty: 183
Motocykl: RD07a
JOJNA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 12 godz 8 min 29 s
Domyślnie

Wymieniałem przewody hamulcowe wiele razy w różnych motorkach i często szlak mnie trafiał jak sie zapowietrzyła pompa hamulcowa a nie przewody bo przewody łatwo jest odpowietrzyć ale czy ktoś z was walczył z pompom? Sposób jaki znalazłem to przy demontażu starych zamaczam cała pompę w pojemniku z płynem hamulcowym. Odkręcam a następnie dokręcam nowe i w ten sposób nie ma jak dostać sie tam powietrze. Sprawa jest brudna i mało oszczędna duża ilość płynu jest potrzebna.
JOJNA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2008, 11:41   #6
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał 7greg Zobacz post
Linke prędkościomierza wiem. Ale te hamulcowe? jak mają iść.

Może daj fotkę jak masz u siebie
te stalowe dinksy - do góry nogami chyba daleś. A oryginalne przewody luzem idą pbez przeplatania za plastik. Nie mam zdjęcia, a aparaty mi sie zepsuł
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2008, 16:11   #7
wuja


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakow
Posty: 66
Motocykl: RD07a
wuja jest na dystyngowanej drodze
Online: 9 godz 56 min 50 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał JOJNA Zobacz post
Wymieniałem przewody hamulcowe wiele razy w różnych motorkach i często szlak mnie trafiał jak sie zapowietrzyła pompa hamulcowa a nie przewody bo przewody łatwo jest odpowietrzyć ale czy ktoś z was walczył z pompom? Sposób jaki znalazłem to przy demontażu starych zamaczam cała pompę w pojemniku z płynem hamulcowym. Odkręcam a następnie dokręcam nowe i w ten sposób nie ma jak dostać sie tam powietrze. Sprawa jest brudna i mało oszczędna duża ilość płynu jest potrzebna.


Innym sposobem jest odpowietrzanie pompy przez srube mocujaca do niej przewod - postepowanie analogiczne jak dla zacisku tyle ze popuszczamy zamiast odpowietrznika ta wlasnie srube. Z tego co wiem mozna nawet kupic specjalne odpowietrzniki do odpowietrzania ukladu tuz za pompa.



pozdr

Cytat:
Napisał 7greg Zobacz post
Ponieważ ostatnio rozbebeszyłem całkowicie zaciski, więc przyszedł czas na odpowietrzenia hamulców.

Generalnie rozróżniamy dwa sposoby. Od dołu i od góry. Od tyłu nie ma Bardzo mi przykro.

Od dołu polega na wtłaczaniu przez odpowietrznik płynu hamulcowego do czasu, aż w zbiorniczku przestaną lecieć bąbelki.
Wygląda to mniej więcej tak




popularnym spoosbem jest tez wysysanie plynu od dolu, moze to byc strzykawka tak jak u Ciebie na focie lub specjalnym zestawem. Takie urzadzonka ma w ofercie Larsson czy Louis, podobno dzialaja zajebiscie.
Ja odpowietrzam od dolu wysysajac strzykawka - rowniez bardzo dobre efekty.



Pozdr
__________________
RD07A

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 17.05.2010 o 16:41
wuja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.03.2010, 13:55   #8
Kuba
 
Kuba's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Częstochowa
Posty: 1,376
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Kuba jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 godz 47 min 14 s
Domyślnie

dzień dobry- mam pytanie!
pompę hamulcową trzymam w ręku, pompuję.... płyn kapie z otworu (tam gdzie mocuje się przewód). Pytanie: Ma kapać? Czy powinien lecieć jakoś inaczej? Czy nie wiem?


EDIT: zrobiłem

Ostatnio edytowane przez Kuba : 14.03.2010 o 15:46
Kuba jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
odpowietrzanie hamulców


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
pompa paliwowa - odpowietrzanie? Vooytas Uklad paliwowy i wydechowy 11 21.11.2011 23:02
Odpowietrzanie gaźników RD03 sagattic Uklad paliwowy i wydechowy 2 24.10.2011 21:56


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.