Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20.04.2023, 09:53   #51
Dlugi_TA


Zarejestrowany: Jan 2023
Posty: 32
Motocykl: Transalp 650 RD11
Dlugi_TA jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 21 godz 1 min 54 s
Domyślnie

Pod 20 lat temu, jak robiłem swoją kotłownię, to na cyrkulacji zamontowałem jakiegoś grundfossa z wbudowanym już czujnikiem termicznym. Ma to działać ta, że jak pojawi się na pompie woda o temp jaką nastawimy (bezskalowo pokrętłem} to pompa się wyłączy. Dodatkowo pompa jest sterowana z kotła, tam mogę nastawić ile razy na godzinę ma dostać zasilanie (na jak długo - już nie pamiętam). Czyli może być, że pompa dostanie zasilanie 3x na h, ale nie bedzie pracowala calego cyklu, bo wczesniej zostanie wylaczona przez termik ze wzglwdu na temp. wody na pompie. Sterownik umozliwia tez ciagle zasilanie pompy, wtedy wylaczana bedzie tylko termikiem.
Ale cyrkulacja potrafila mi sie sama napedzac ( roznica temp, wysokosc, pokonywala nawet opor wirnika pompy) przez noc calkowicie wychladzajac zasobnik. Uznalem, ze to sa za duze straty w stosunku do korzysci - w najdalszym miejscu mam 17m rury, wole te wode spuscic czekajac na ciepla, niz placic za komfort cieplej wody od razu w kranie (tu info dla Pawla, on zrozumie - nie jestem z Korczyny ).
Inna sprawa jest ustawianie temperatury CWU - jesli jest ustawiona wysoka, sa duze straty wynikajace , utraty ciepla z zasobnika nawet mimo izolacji (duza różnica temp wody do otoczenia to duzy gradient dazacy do wyrownania), medium grzejace wode w zasobniku ma ograniczona temp w stosunku do zadanej w zasobniku. Mam zasobnik z wezawnica w srodku, nia plynie woda z kotla przekazujac cieplo CWU. Kociol ma zabezpieczenie, ze instalacje grzeje ponizej 90st i taka woda plynie ogrzewajac CWU. Jesli ustawie CWU na 80st (w przesadzie) to kociom dlugo bedzie ja grzal, bo gradient jest tylko 10st i taka roznice temp moze przekazywac do CWU.
Nie ma sensy trzymac wody o wysokiej temp, generalnie czlowiek wytrzymuje temp 38st, wyzsze daja odczucia parzenia. Tak sa tez nastawiane baterie termostatyczne. Jest jednak jeden powod, dla ktorego warto trzymac wysoka temp. w zasobniku - maly zasobnik. Z mniejszej ilosci wody o wyzszej temp mozna uzyskac wiecej o zadanej nizszej.
Ja mam od wielu juz lat ustawiona 40st, calkowicie wystarcza, choc 3 osoby po sobie sie nie wykapia, trzeba poczekac ze 20min na zagrzanie. Dodatkowo trzeba oamietac o okresowym przegrzaniu wody w zasobniku i przepedzenie jej przez instalacje - legionella. I tylko do tego przydaje mi sie cyrkulacja
Dlugi_TA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.04.2023, 19:11   #52
next22


Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Polichno
Posty: 833
Motocykl: TA
next22 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 12 min 14 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post


Jest jakaś hybryda bez pompy ciepła?
Oczywiście może być gaz +pelet
a dla Ciebie polecał bym kocioł na zrębki.
I w ten sposób stajesz się eko
next22 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.04.2023, 19:34   #53
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 58 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał next22 Zobacz post
Oczywiście może być gaz +pelet
a dla Ciebie polecał bym kocioł na zrębki.
I w ten sposób stajesz się eko
ja bym dorzucił dwa swetry i kalesony ten gościu jest tak twardy ze zima dla niego bedzie przy minus 73stoniach Celsjusza dopiero https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc...wda-czy-falsz/
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.04.2023, 20:08   #54
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,357
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 38 min 25 s
Domyślnie

Ruscy zawsze mogą się ogrzać w Donbasie. Jak na globalne ocieplenie to zimno mają.
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.04.2023, 21:11   #55
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 58 min 0
Domyślnie

Niby nie do końca w temacie ale o instalacji i pierwszym rozruchu. Najmłodszy Szkodnik płci żeńskiej wraz z zięciem zanabyli drogą kupna segment na północno-zachodnich obrzeżach Krakowa. Od trzech dni ekipa męczy się z montażem i uruchomieniem PC Dedietrich Alezio SV200 awhp8mr, męczy się z samą pompą bo całe rozprowadzenie ogrzewania /podłogówka/ i kotłownia jest dawno gotowa. Nie znam pompy ale krakowscy monterzy tej m-ki chyba nie mają zielonego pojęcia co czynią i mówią. Dzień pierwszy: czterech gości /dwóch to ponoć "uczniowie"/ w 8h podłącza hydraulicznie jednostkę wewnętrzną i montuje jednostkę zewnętrzną na gotowej podstawie. Dzień drugi: dwóch "serwisantów" wykonuje przyłączenia elektryczne i po kolejnych 6h stwierdzają, że czynnika R32 jest za mało i trzeba uzupełnić a oni nie mają więc g... zrobią. Na pytanie córki gdzie ten czynnik spierd... skoro odległość pomiędzy jednostkami wynosi cirka 6mb a sam producent podaje, że do 12mb nie trzeba go uzupełniać, wzruszają ramionami i mówią, że jutro będzie kolega "co się zna" bo kończy chorobowe... Dzień trzeci /dzisiaj/: na telefon jedzie zięć, ma zejść max godzinkę więc urywa się z pracy, na miejscu Pana po chorobowym oczywiście nie ma ale jest inny mistrz nad mistrze - a jakże z pomocnikiem i ... kierowcą /kierowca od razu stwierdza, że on tu tylko sprząta ale ponoć koledzy na temacie się znają/. Walka trwa ponad 4h, fafnaście telefonów do gościa z L4 i innych magików, rozkładanie rąk i prawie rzucenie posiadanym sprzętem /z niemocy a nie przepracowania/. Niby pompa odpaliła, oczywiście tematu o ponoć niezbędnym uzupełnianiu R32 nie podjęto za to poinformowano zięcia, że się układ pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną zapowietrzył i odpowietrzali bo "to co na polu" odpalić nie chciało /kur... Ja się nie znam ale o technice separacji poprzez odpowietrzanie jednego gazu od drugiego nie słyszałem/. Niby sukces jest bo jak Pan stwierdził "zielona lampka na panelu się pali to jest OK", na pytania zięcia o ewentualny instruktarz stwierdzono, że z netu trzeba sobie instrukcję ściągnąć i poczytać bo oni sami dokładnie nie wiedzą. Uruchomili niby wygrzewanie wylewek /ponoć program na pięć dni od 20-30 stopni na zasilaniu czyli po 2 stopnie dobowo w górę/ ale Ja jakoś mam wątpliwości czy aby ci wszyscy fachowcy wiedzieli co czynią. Nie wiem czyja to wina, może Dedietrich olał szkolenia bo i tak ma nazamawiane pomp rok do przodu, może Panowie serwisanci lenie i nieuki, może córka z zięciem mieli pecha i trafili na jedynych krakowskich partaczy Mam tylko nadzieję, że będzie to działać a odpowiedzi na całą masę pytań da instrukcja, mam nadzieję, że ktoś w końcu znajdzie też sterownik pokojowy /zakupiony w zestawie/ bo na ścianie w przedpokoju kable czekają a Panowie ani z pierwszego, ani z drugiego, ani z trzeciego dnia nic na ten temat nie wiedzieli - może w końcu wyzdrowieje ten arcymistrz i pojawiając się na miejscu wszelkie moje wątpliwości rozwieje. Dla porównania: u Szkodnika na wsi, w środku lasu 150km. od Krakowa, całą instalacje robił zaprzyjaźniony hydraulik, który jak sam mówi pompy ciepła jedynie w TV widział, kotłownia była przygotowana pod PC w/g uwag zawartych w max czterech zdaniach serwisanta Daikina. Dwóch panów z krakowskiego Daikina przyjechało na 9.00 rano a o 17.00 startowało już po robocie pod Wawel. Niby dwie dość znane firmy a jednak poziom obsługi instalacyjnej w ich krakowskich oddziałach jakże odmienny.
Ps.
No i w końcu wiem skąd takie ceny pomp ciepła - lekko licząc wyszło 6 dniówek czyli blisko 50h "fachowej roboty"/uczniów i kierowcy z trzeciego dnia już z litości nie liczę / no to sama ta usługa "instalacyjna" musiała kosztować kilka tysięcy
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.04.2023, 21:31   #56
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,024
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 20 godz 58 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pawel_z_Jasla Zobacz post
Niby nie do końca w temacie ale o instalacji i pierwszym rozruchu. Najmłodszy Szkodnik płci żeńskiej wraz z zięciem zanabyli drogą kupna segment na północno-zachodnich obrzeżach Krakowa. Od trzech dni ekipa męczy się z montażem i uruchomieniem PC Dedietrich Alezio SV200 awhp8mr, męczy się z samą pompą bo całe rozprowadzenie ogrzewania /podłogówka/ i kotłownia jest dawno gotowa. Nie znam pompy ale krakowscy monterzy tej m-ki chyba nie mają zielonego pojęcia co czynią i mówią. Dzień pierwszy: czterech gości /dwóch to ponoć "uczniowie"/ w 8h podłącza hydraulicznie jednostkę wewnętrzną i montuje jednostkę zewnętrzną na gotowej podstawie. Dzień drugi: dwóch "serwisantów" wykonuje przyłączenia elektryczne i po kolejnych 6h stwierdzają, że czynnika R32 jest za mało i trzeba uzupełnić a oni nie mają więc g... zrobią. Na pytanie córki gdzie ten czynnik spierd... skoro odległość pomiędzy jednostkami wynosi cirka 6mb a sam producent podaje, że do 12mb nie trzeba go uzupełniać, wzruszają ramionami i mówią, że jutro będzie kolega "co się zna" bo kończy chorobowe... Dzień trzeci /dzisiaj/: na telefon jedzie zięć, ma zejść max godzinkę więc urywa się z pracy, na miejscu Pana po chorobowym oczywiście nie ma ale jest inny mistrz nad mistrze - a jakże z pomocnikiem i ... kierowcą /kierowca od razu stwierdza, że on tu tylko sprząta ale ponoć koledzy na temacie się znają/. Walka trwa ponad 4h, fafnaście telefonów do gościa z L4 i innych magików, rozkładanie rąk i prawie rzucenie posiadanym sprzętem /z niemocy a nie przepracowania/. Niby pompa odpaliła, oczywiście tematu o ponoć niezbędnym uzupełnianiu R32 nie podjęto za to poinformowano zięcia, że się układ pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną zapowietrzył i odpowietrzali bo "to co na polu" odpalić nie chciało /kur... Ja się nie znam ale o technice separacji poprzez odpowietrzanie jednego gazu od drugiego nie słyszałem/. Niby sukces jest bo jak Pan stwierdził "zielona lampka na panelu się pali to jest OK", na pytania zięcia o ewentualny instruktarz stwierdzono, że z netu trzeba sobie instrukcję ściągnąć i poczytać bo oni sami dokładnie nie wiedzą. Uruchomili niby wygrzewanie wylewek /ponoć program na pięć dni od 20-30 stopni na zasilaniu czyli po 2 stopnie dobowo w górę/ ale Ja jakoś mam wątpliwości czy aby ci wszyscy fachowcy wiedzieli co czynią. Nie wiem czyja to wina, może Dedietrich olał szkolenia bo i tak ma nazamawiane pomp rok do przodu, może Panowie serwisanci lenie i nieuki, może córka z zięciem mieli pecha i trafili na jedynych krakowskich partaczy Mam tylko nadzieję, że będzie to działać a odpowiedzi na całą masę pytań da instrukcja, mam nadzieję, że ktoś w końcu znajdzie też sterownik pokojowy /zakupiony w zestawie/ bo na ścianie w przedpokoju kable czekają a Panowie ani z pierwszego, ani z drugiego, ani z trzeciego dnia nic na ten temat nie wiedzieli - może w końcu wyzdrowieje ten arcymistrz i pojawiając się na miejscu wszelkie moje wątpliwości rozwieje. Dla porównania: u Szkodnika na wsi, w środku lasu 150km. od Krakowa, całą instalacje robił zaprzyjaźniony hydraulik, który jak sam mówi pompy ciepła jedynie w TV widział, kotłownia była przygotowana pod PC w/g uwag zawartych w max czterech zdaniach serwisanta Daikina. Dwóch panów z krakowskiego Daikina przyjechało na 9.00 rano a o 17.00 startowało już po robocie pod Wawel. Niby dwie dość znane firmy a jednak poziom obsługi instalacyjnej w ich krakowskich oddziałach jakże odmienny.
Ps.
No i w końcu wiem skąd takie ceny pomp ciepła - lekko licząc wyszło 6 dniówek czyli blisko 50h "fachowej roboty"/uczniów i kierowcy z trzeciego dnia już z litości nie liczę / no to sama ta usługa "instalacyjna" musiała kosztować kilka tysięcy
Paweł zganij jakie stawki mieli jedni i drudzy na pasku to ci wszystko wytłumaczy
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.04.2023, 22:35   #57
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 12 min 34 s
Domyślnie

Melon, spalanie gazu to 1 tona CO2 na 500kwh energii. 1 tona to koło 200 PLN. 1m3 gazu to 11 kWh, czyli 2 kgco2.

Możesz sobie policzyć ile od 2027 będziesz płacić dodatkowo, albo wózek i do chrust do lasu.

https://www.muratorplus.pl/biznes/pr...fjpB-2tBx.html
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.04.2023, 22:41   #58
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Paweł z Jasła- dlaczego nie brałeś drugiego Daikina ?

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.04.2023, 23:28   #59
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,394
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 9 godz 28 min 25 s
Domyślnie

Fazik myślisz, że tylko ja jestem bidak ? Przecie ten podatek będzie też w paliwie, żarciu, we wszystkim. Podejrzewam, że ci bogatsi przestaną być bogatsi bo klientów ubędzie, żarcie będzie priorytetem.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.04.2023, 01:08   #60
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,798
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 18 godz 12 min 34 s
Domyślnie

To wątek o ogrzewaniu, więc tylko ogrzewanie wyliczyłem.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Endurorally24 2023 & Dakar 2023/2024 Onufry22 Dział Producentów i Dostawców 39 01.12.2023 07:27
Północne Chile przygoda życia 2024 piotr.dialog Przygotowania do wyjazdów 5 18.02.2023 15:08
19-21.05.2023 SOSMA Edycja 2023 Żaki-Czan Imprezy forum AT i zloty ogólne 8 10.02.2023 10:19
2024 koniec enduro Adagiio Inne tematy 21 05.10.2019 08:40


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.