Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Trochę dalej

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.05.2013, 06:41   #21
Rychu72
 
Rychu72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: wilidż Opole
Posty: 2,551
Motocykl: CRF 1100
Przebieg: 0 kkm
Rychu72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 5 godz 29 min 36 s
Domyślnie

Spoko nie jest tak tragicznie.
Tereny wątpliwe będą oznaczone tabliczkami. Trzeba patrzeć gdzie tubylcy chodzą, ewentualnie spytać o miny, jeżeli chcesz się pchać w jakieś podejrzane krzaczorki.
Z sikaniem byle gdzie też bym uważał.

Edit
To nam się podobnie odpowiedziało.
Jako ciekawostka to Sarajevo było bronione przed Serbami przez generała będącego Serbem.

Ostatnio edytowane przez Rychu72 : 14.05.2013 o 06:44
Rychu72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.05.2013, 06:55   #22
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

niezły temat. widok cmentarza na wzgórzu miażdzy. no i ta fontanna dzieci... od kiedy mam swoje kurczaki to takie miejsca robią na mnie powalające wrażenie.

dawaj dalej. jak widzisz podoba się

matjas
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.05.2013, 08:43   #23
kamilltee
 
kamilltee's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Piaseczno
Posty: 499
Motocykl: XTZ 750 ST 92 - z kratą, odliczam cały VAT :)
Przebieg: 65 000
kamilltee jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 10 godz 31 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał PARYS Zobacz post
Aż tak źle to już chyba nie jest. Tereny gdzie mogą być miny (mowa o większych obszarach) są już raczej pooznaczane. Kiedyś miałem taką mapkę - oj było czerwono a to było raptem kilka (~4lata temu?).
@Miedziany: tylko jak piszesz te historie o wojnie to uważaj z tekstami typu 'serbscy snajperzy' itd. Blokada Sarajewa owszem była ale snajperzy to byli raczej najemnicy obydwu stron (pewnie było też sporo naszych) i siekli wszystkich, tak więc ginęli i muzułmanie i chrześcijanie. Tak więc jeszcze raz - ostrożnie.

o minach pisaliśmy też tutaj
http://africatwin.com.pl/showthread....ht=miny&page=7

ja tez czytam z uwagą, bo tematy bałkańskie są mi bliskie

ps. Ofca zwiedzał Sarajewo w 2012 z lokalsem, który tam walczył. Opowiadał niesamowite historie o oblężeniu.
__________________
jest XTZ 750 ST Desert Rat - dla znajomych Paproch

SUPER TENERE - LEGENDA DAKARU http://passion4travel.pl/index.php/super-tenere-legenda-dakaru/
FB http://www.facebook.com/kamilltee
kamilltee jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.05.2013, 10:27   #24
Miedziany
 
Miedziany's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: Świątkowa Wlk.
Posty: 205
Motocykl: RD07a
Przebieg: 92 tys.
Miedziany jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 dni 9 godz 38 min 40 s
Domyślnie

ofca234, Rychu72 - co do min macie rację, moje nogi są mi bardzo bliskie, stąd wywiad z miejscowymi co do możliwości, ale też bezpieczeństwie spania na dziko. Nie napisałem tego, ale pierwsze rozeznanie w terenie robiłem tylko po wydeptanych ścieżkach, do ruin się nie zapuszczałem (za daleko). Dopiero obecność stada owiec i zapewnienie pastuchów, że wypasają je tak codziennie pozwoliła rozluźnić porty.

PARYS - też przyznaję, że za bardzo uprościłem sprawę. Prawdą jest, jak chyba w każdym konflikcie zbrojnym, że nie ma "tych złych" i "tych dobrych". Nie trzeba daleko szukać - w wypadku Sarajewa najlepszym przykładem są niewyjaśnione do końca masakry na Markale.
Miedziany jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.05.2013, 14:39   #25
ofca234


Zarejestrowany: Aug 2011
Posty: 338
Motocykl: XChallange
ofca234 jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 2 godz 25 min 10 s
Domyślnie

problem z tabliczkami jest taki, ze niektore z nich zostaly postawione 20 lat temu. I na przyklad zarosly. W zyciu w Bosni, w miejscach gdzie byly walki nie spal bym w krzakach bez pytania sie miejscowych o miny. A na pewno nie wszedlbym do opuszczonego, rozwalonego budynku.

Mapa z miejscami zaminowanymi jest gdzies w sieci. Naprawde, polecam ostroznosc. Tak samo jak w Slawonii przez ktora przejezdzal autor watku. Byly tam ciezkie walki, udaly sie czystki etniczne, wiele terenow dalej jest zaminowanych.

Narod tam mily, czy to Serbowie, czy Chorwaci czy Bosniacy sa do nas nastawieni pozytywnie. Trzeba sie zapytac gdzie mozna zbudowac sator i spac w krzakach bezproblemowo.
ofca234 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.05.2013, 15:47   #26
PARYS
Mam przerąbane :)
 
PARYS's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: WTA
Posty: 1,656
Motocykl: RD07a
Przebieg: stoi
Galeria: Zdjęcia
PARYS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 14 godz 55 min 9 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kamilltee Zobacz post
o minach pisaliśmy też tutaj
http://africatwin.com.pl/showthread....ht=miny&page=7

ja tez czytam z uwagą, bo tematy bałkańskie są mi bliskie

ps. Ofca zwiedzał Sarajewo w 2012 z lokalsem, który tam walczył. Opowiadał niesamowite historie o oblężeniu.
Mam znajomych, którzy albo uciekali ostatnim pojazdem pod obstrzałem, których gonili z maczetami, takich co stracili całą rodzinę w pierwszym dniu walk i potem jako dzieci uciekali lasami i górami na tereny dzisiejszej Serbii w poszukiwaniu schronienia. Mam też znajomych, którzy zaopatrywali oddziały w broń. Także duużo by o tym pisać jak było.

Pozdrawiam
__________________
Motto nr 1: Uważać na mokre pieńki i siekiery
PARYS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.05.2013, 20:44   #27
Miedziany
 
Miedziany's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: Świątkowa Wlk.
Posty: 205
Motocykl: RD07a
Przebieg: 92 tys.
Miedziany jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 dni 9 godz 38 min 40 s
Domyślnie

Sorry za obsuwę, ale kolejny urlop mnie dopadł znienacka..

Jedziemy dalej.

Na wylotówce z Sarajewa przy inspekcji motocykli wychodzi, że GS łyka dość sporo oleju, jest 1 maja, święto - jak na post-komunistyczny kraj przystało - więc o znalezieniu serwisu motocyklowego nie ma mowy. Pozostaje dolewka samochodowego Mobil 1 na stacji benzynowej:



..a to dopiero początek przygód z Suzuki.........

Lecimy na północ, po drodze kilka urokliwych tuneli:



Najdłuższy z nich miał coś koło 1200m i ich niesłychaną zaletą był chłodek panujący w środku. Przy ponad 30st C w cieniu, które towarzyszyły nam od paru dni można się było w nich poczuć jak w komorze kriogenicznej.

Potem kolejne ognisko gdzieś nad rzeczką. Na ubitej ziemi, co by nie wdepnąć w.. krowi placek. Jest i nadworny rozpalacz:



..jak i kucharka szerokich wód:



Najedzeni (coś monotonnymi ostatnio posiłkami) ruszamy dalej. Nie wybieramy głównego północnego przejścia granicznego na wyjazd z kraju Kusturicy - Bosanskiego Šamacu, ale kierujemy się na mniejsze w Orašje.

Granica Bośniacko-Chorwacka 1:0 dla braku dokumentów. Chorwacko-Węgierska: pierwsze bramki ok, na drugich słyszymy: "proszę wyłączyć silniki". Lekka palpitacja serca, ale chodziło na szczęście o pooglądanie motocykli przy kolegach celnikach. 2:0.

Ponieważ zbliża się wieczór, brzuchy już dawno są puste nie ujeżdżamy za dużo i pod Dunaszekcső znajdujemy camping. Oczywiście wypchany po brzegi, jak zwykle:



Jego wadą była okoliczna populacja komarów, miriady miriad normalnie. To wszystko przez bliskość stawu i zagrody z osiołkami.
Jak to jest, że mimo wysmarowania się od stóp do głów repelentami ja byłem cały pogryziony, a mojej Dorotki komary się nie chwytały? (A kąpiel brałem).

Po śniadaniu ruszamy na północ, gorszymi drogami, świadomie omijając Budapeszt, który tym razem nie był punktem naszej wycieczki. Muszę stwierdzić, że jakość dróg na wschodzie jest dużo gorsza od tych zachodnich na Węgrzech. Wytelepało nas przez 300km i definitywny koniec tegodniowego etapu ogłaszam w miejscowości Tiszafüred - raju z gorącymi źródłami dla emerytów ćwierkających melodyjnym i aksamitnym językiem niemieckim.

Na campingu standardowo jesteśmy z jedynym namiotem, nie krzywimy się jedząc kolejny raz kiełbasy z grilla:



..a to pewnie dzięki wprawionemu szefowi kuchni:



(niezła przeprawówka tam po prawej, koleś miał jeszcze 4 inne!)

W nocy jedyny raz podczas całego wyjazdu mamy do czynienia z deszczem. Co tam deszczem - burzą całą. Chowamy wszystkie suszące się na motocyklach ciuchy do namiotu i śpimy dalej.

Rano szybkie pakowanie, jedzenie ostatnich zapasów z Lidla i spadamy do Polski. Jedziemy jak zwykle bocznymi drogami, dopiero za Miskolcem wjeżdżamy na fragment darmowej autostrady.

I to był błąd..

Po kilku kilometrach patrzę w lusterka, a z tyłu totalna panika w GSie - migające długie światła, kierunkowskazy. Zjeżdżam na pobocze i dowiaduję się, że coś uderzyło moją Doro w nogę. Oględziny motocykla nie wykazują żadnych śladów zdekompletowania. Chociaż.. zaraz, zaraz - gdzie jest crashpad?! Po 1500km od lekkiej wywrotki na serpentynach, przejechanych bocznymi, czasem mocno dziurawymi drogami okazało się, że to drgania autostradowe były zabójcze dla śruby mocującej, która najzwyczajniej w świecie została ścięta. Dodajmy, że była to jednocześnie śruba mocująca silnik do ramy..
Pomimo przejechania 2 razy tego odcinka autostrady crashpad się nie odnalazł, co gorsze pojawiły się dalsze problemy w Suzuki, tym razem z hamulcem. Zaczął działać zero-jedynkowo, czyli lekkie naciśnięcie nic nie daje, przyłożenie większej siły uruchamia heble tak, że wychodzi niemal stoppie. Próbowałem coś pogrzebać, przesmarować, odpowietrzyć, ale nic z tego. (Diagnoza warsztatowa: zapiaszczony tłoczek uruchamiający przy klamce, więc samemu w trasie i tak bym nic nie wymodził).
Pytanie do Połowicy: "- Jedziemy?", "- przecież i tak zawsze hamuję tylnym". Więc niepewnie ruszamy z duszą na ramieniu.
(Wiem, nie było to do końca odpowiedzialne, ale z naszym tempem poruszania, moim prowadzeniem korowodu i przyzwyczajeniem Doro do używania tylnego hamulca pozbyłem się obaw).

Obyło się na szczęście bez dalszych przygód, na 2 km przed domem zaczyna siąpić deszcz, który następnie przeradza się w niezłą ulewę z gradem, ale my w tym czasie sączymy już piwko w wygodnych fotelach przed kominkiem.

F. I. N.



SUCHE FAKTY:

Trasa: http://goo.gl/maps/u6c4J

(Szpilkami pozaznaczane orientacyjnie kolejne noclegi).
Ze wszystkimi paradami po miastach, wyjazdami po bułki wyszło 2 275km. Spalanie coś koło 4,3l/100km.

Koszty: ok. 700zł/os. (wsio: paliwo, żarcie, picie, noclegi na 8 dni).

Wnioski formalne:
- kupić interkomy do kasków, żeby poprawić komunikację (nasz system: miganie długimi + kierunkowskaz jest zawodny gdy trzeba nagle się zatrzymać),
- zabierać oliwę do GSa w każdy dłuższy wyjazd (i przyczepkę z częściami na wszelki.. ),
- piać z zachwytu jeszcze przez długi czas nad znoszeniem trudów podróży bez uskarżania się przez mojego dzielnego Sancho Pansę - Doro:* i jej (mimo wszystko) wytrwałego osiołka GSa,
- Gdzie teraz?
Miedziany jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.05.2013, 06:09   #28
Rychu72
 
Rychu72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: wilidż Opole
Posty: 2,551
Motocykl: CRF 1100
Przebieg: 0 kkm
Rychu72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 5 godz 29 min 36 s
Domyślnie

Dzięki, miło się czytało
Rychu72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.05.2013, 07:59   #29
emilxtz
 
emilxtz's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Hajnówka
Posty: 536
Motocykl: Ktm 690r bmw rt
Przebieg: mały
emilxtz jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 4 godz 22 min 52 s
Domyślnie

Bardzo fajny wyjazd zaliczony, udowadniasz ze mozn blisko pojechac i tez bedzie advenczur. Powodzenia
emilxtz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.05.2013, 09:55   #30
kamilltee
 
kamilltee's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Piaseczno
Posty: 499
Motocykl: XTZ 750 ST 92 - z kratą, odliczam cały VAT :)
Przebieg: 65 000
kamilltee jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 10 godz 31 min 34 s
Domyślnie

fajny wyjazd

* wniosek dodatkowy: nie przykręcać crash padów do istotnych śrubek motocykla
__________________
jest XTZ 750 ST Desert Rat - dla znajomych Paproch

SUPER TENERE - LEGENDA DAKARU http://passion4travel.pl/index.php/super-tenere-legenda-dakaru/
FB http://www.facebook.com/kamilltee
kamilltee jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
majówka na Wołyniu Sławekk Imprezy forum AT i zloty ogólne 83 15.04.2015 10:36
Majówka na Suwalszczyźnie rambo Umawianie i propozycje wyjazdów 48 12.05.2010 21:05
Norweska Majówka 7Greg Trochę dalej 43 30.11.2008 22:31


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.