Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Regularne czynności serwisowe

Regularne czynności serwisowe Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.

Zamknięty Temat
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.03.2009, 22:15   #11
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

W AT filtr jest bokiem, wiec co my tam wlejemy niby..?
dwa że i tak w magistrali od chłodnicy oleju zostaje 0,2 0,3L wiec to wciagu pół sekundy po uruchomieniu rozrusznika znajdzie się w nowym filtrze. Fanebaria
rambo jest offline  
Stary 12.03.2009, 11:05   #12
tomekc
 
tomekc's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Tuchów / Redditch
Posty: 615
Motocykl: nie mam AT jeszcze
tomekc jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 17 godz 22 min 59 s
Domyślnie

Nie zebym byl jakims fanatykiem zalewania (w tygrysie filter pod silnikem wiec lalem do pelna...), raczej chodzi o nasaczenie wkladu filtra olejem, wcale nic sie z niego wtedy tak latwo nie wylewa :-)
tomekc jest offline  
Stary 12.03.2009, 23:18   #13
greton
 
greton's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2006
Posty: 218
Motocykl: 4 HRC
Przebieg: -
Galeria: Zdjęcia
greton jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 11 min 43 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Vooytas Zobacz post
Właśnie rozmawiałem ze starym mechanikiem na temat oleju itp.
Zaskoczył mnie stwierdzeniem że zawsze napełnia filtr oleju przed zakręceniem do silnika żeby odrazu był pełny układ. Przyznam się że nigdy tego nie robiłem. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? (nie tylko pod kątem AT ale i w innych sprzetach)
wolę Se zalać zdrowie chomik
greton jest offline  
Stary 21.09.2009, 21:39   #14
StaruchaBMW-cha


Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 16
Motocykl: RD03
StaruchaBMW-cha jest na dystyngowanej drodze
Online: 0
Domyślnie

Gdybym ja budował silniki naszych sprzętów - wyposażałbym układ smarowania w kulkowy, lekką sprężynką obciążony zaworek odcinający, zaraz za pompą... Te paręnaście cm3 starej oliwy, jaka by tam pozostawała po spuszczeniu pewnie tragedii by nie uczyniła i nowego nie zapaprała w stopniu znaczącym, a na pewno dzięki niej czas pracy panewek "na ćwierćsucho" uległby zminimalizowaniu. Spuszczając olej w swojej Babie Jadze zauważyłem, że - choć miał za sobą tylko i aż 11 000 km - był on zaledwie nieznacznie bardziej "mętny" i wzięty między palce w ogóle nie brudził...
Piszę "na ćwierćłsucho", bo uważam, że olej "złapany" pomiędzy czop i panewkę z uwagi na duże siły lepkości tak sobie stamtąd od razu nie wypłynie zalegając tam godzinami, a po odpale zapewnia dość materiału na klin dynamicznego filmu olejowego w okresie wspomnianych przez Kolegów kilku sekund, zanim pompa wypełni magistralę olejem i zgaśnie lampka...
StaruchaBMW-cha jest offline  
Stary 29.09.2009, 16:32   #15
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,351
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 22 godz 2 min 14 s
Domyślnie

Skoro ciśnienie oleju przy sprawnym silniku jest łapane już podczas kręcenia rozrusznikiem, zanim jeszcze zapłon go rozpędzi na wolne obroty to kombinowanie z zalewaniem czy innymi zaworami jest przerostem formy nad treścią.
No ale jak zostało powiedziane, nawet najprostrza czynność może zostać skomplikowana
..... o ile kombinujacy będzie miał z tego przyjemność.
__________________
AT03
Dzieju jest offline  
Stary 24.10.2009, 11:42   #16
cezeters


Zarejestrowany: Sep 2009
Miasto: brzeg
Posty: 267
Motocykl: rd07 94 - byla , ro04 90-92 jest , rd07 94 byla
Przebieg: 79kkm
cezeters jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 15 godz 59 min 0
Domyślnie

może jednak stara szkoła ma sens? fabryka zaleca wymianę filtra co druga wymiane oleju raczej nie z oszczędności tylko dlatego ze silnik na nowym oleju i pustym filtrze te pare sekund pracuje jednak bez oleju i jest bardziej szkodliwe dla silnika niz pozostawienie starego filtra.to dlaczego mu nie pomóc zalewajac filtr?
cezeters jest offline  
Stary 24.10.2009, 23:31   #17
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,351
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 22 godz 2 min 14 s
Domyślnie

Nie będę się zanadto rozpisywał o podstawach mechaniki ale......
gdybyś wiedział jak szybko zapycha się nowy filtr i co potem się dzieje z olejem to byś nie rozmyślał nad oszczędnością 20zł przy wymianie oleju.
Ale rób jak uważasz.
__________________
AT03
Dzieju jest offline  
Stary 25.10.2009, 09:49   #18
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 7 godz 10 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał cezeters Zobacz post
może jednak stara szkoła ma sens? fabryka zaleca wymianę filtra co druga wymiane oleju raczej nie z oszczędności tylko dlatego ze silnik na nowym oleju i pustym filtrze te pare sekund pracuje jednak bez oleju i jest bardziej szkodliwe dla silnika niz pozostawienie starego filtra.to dlaczego mu nie pomóc zalewajac filtr?
To już demagogia. Skąd wiesz, że taki jest powód? A może jest inny?
Sam wymieniam z każda zmianą oleju bo tak mówi konstruktor/producent.
Samo odpalanie silnika, zwłaszcza zimnego, jest "szkodliwe". Więc co? nie gaśmy? O nie, praca silnika też prowadzi do jego niszczenia. Jedyną słuszna opcją jest nie odpalanie w ogóle.
Taki sarkazm mnie naszedł.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline  
Stary 25.10.2009, 10:10   #19
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

I nie lejmy syntetyków bo może Nam nagar zmyć i rozpuścić uszczelki
rambo jest offline  
Stary 25.10.2009, 20:34   #20
LukaSS
 
LukaSS's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Biała Podl./Warszawa
Posty: 368
Motocykl: Afryka? Nie, dziękuję. ;)
Przebieg: 60000
LukaSS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 godz 37 min 9 s
Domyślnie

Tak, pierścienie się zapiekają, zawory i trzonki dostaja maskarycznych luzów, silnik będzie ciekł, przez co może dojsc do zatarcia i nawet wypadku śmiertelnego poprzez zblokowanie tylnego koła...

Nigdy nie widziałem żeby ktoś napełniał filtr przed załozeniem. Pracowałem w kilku serwisach samochodowych i motocyklowych i żaden producent nie zalecał takiego bajeru.
To wtmysł uzytkowników, którym się nudzi w zimie, szukaja dziury w całym oraz nowych sposobów by w zmyślny sposób popsuć maszynę.

Resztki oleju w silniku wystarczą by odpowiednio przesmarować poszczególne częsci współpracujące, tzw. węzły tarcia.
A silnik po remoncie? Na dole masz olej, a na górze? Wałki i ich łożyska smarujesz obfivcie smarem i olejem.
__________________
Yamaha XTZ 800 Super Tenere
LukaSS jest offline  
Zamknięty Temat


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą? betu Inne tematy 53 25.04.2018 07:31
Przed siebie, na 6-7 dni (02.07-08.07) Neno Umawianie i propozycje wyjazdów 3 30.06.2010 10:29
witam, jaki filtr oleju PD03 89r. 650 yarecky2000 Regularne czynności serwisowe 10 06.02.2010 19:59
Filtr oleju K&N Daddy Wszystko dla Afryki 5 12.04.2009 19:52
Pytanie może i banalne - Jak dokręcać filtr oleju Gradient Regularne czynności serwisowe 8 15.06.2008 01:55


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.