Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Szpej turystyczny - Produkty i Porady > GPS

GPS Wszystko co związane z elektronicznymi pomocami nawigacyjnymi. Sprzęt, mapy, porady.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 28.02.2020, 12:34   #1
cheniek
 
cheniek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Pszczyna
Posty: 837
Motocykl: CRF1100L DCT + KTM640 ADV
Przebieg: 30237
cheniek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 6 godz 50 min 26 s
Domyślnie Scenic app. na IOS

Słowem wstępu ...

Jestem trochę uzależniony od sprzętów z logiem jabłka, co nie zmienia faktu, że czasami trudno znaleźć dobrą aplikację np. do nawigacji na moto. Sprawdzałem różne apki dostępne a App Store i dopiero Scenic wydaje się być tą odpowiednią do na wycieczki po bliższych i dalszych okolicach (nie koniecznie głównymi drogami). Jest to aplikacja zrobiona przez motocyklistę dla motocyklistów.

Żeby była jasność - nie mam nic wspólnego z autorem tej aplikacji a jedynie chę się z Wami podzielić moją subiektywną opinią.

Strona autora: https://scenicapp.space/index.php

Aplikację możemy pobrać bezpłatnie i korzystać z jej podstawowych funkcji niemniej nie wszysto jest tutaj oczywiste. Tak więc możemy być użytkownikiem normalym i "premium" (roczny lub dożywotni abonament).
Jeden i drugi rodzaj użytkownika dostaje na start 20 punktów do wykorzystania w aplikacji. Punkty można wykorzystać na pobranie map offline (polska to chyba 10 punktów) i na funkcje "premium" o których poniżej. Punkty można doładować (10 punktów ~ 6$).

I powolutku przechodzimy do sedna ... czyli dlaczego wg mnie warto zainstalować Scenica:

1. Mapy
Całkiem dokładne (tu akurat temat do dyskusji, ale w mojej okolicy pokazują wszystkie boczne dróżki). Wg mnie to "Open Street Map". Do użytku turystycznego wg mnie nic więcej nie trzeba. Do orania w terenie wybrał bym coś innego.

2. Planowanie trasy
Tutaj zaczyna się zabawa. Mamy kilka opcji:
* Planowanie trasy do określonego celu wg adresu albo nazwy (w ramach premium wyszukuje także przez mechanizm wyszukiwarki google
* "Round Trip" - czyli wycieczka w formie pętli. Scenic wykorzystuje algorytmy "Kurviger.de" do zaplanowania trasy w formie pętli o określonej długości i kierunku. Dodatkowo możemy ustawić czy trasa ma być:
- szybka i kręta,
- kręta
- bardzo kręta

Poza tym mamy parametry samej drogi czyli unikanie autostrad, dróg płatnych, dróg głównych, gruntowych lub powrotu tą samą drogą.
Jak dla mnie "Round trip" wymiata

3. Import
Możemy zaimportować bezpośrednio pliki GPX, KML, KMZ, GDB (Garmin), ITN (TomTom).
Można zaimportować trasę zaplanowaną na stronie https://kurviger.de/ czy https://trips.furkot.com/
Można zaimportować trasę zaplanowaną na https://www.google.com/maps
Każde z powyższych może być przeliczone w Sceniku jako trasa (jak w normalnej drogowej nawigacji) lub wyświetlona jako ślad.
Tutaj mały minus - przy przeliczaniu na trasę czasami Scenic wstawia punkty w dziwnych miejscach i potrzebna jest korekta (wywalenie lub przesunięcie punktów "via"). Pomimo tego jak dla mnie to jedyna aplikacja, gdzie trasę zaplanowaną na kompie można w prosty sposób przenieść na telefon i nawigować.

4. Navigacja
Generalnie estetyczny ekran nawigacji z czytelnymi informacjami i dużymi przyciskami. Mamy też ostrzeżenia o limitach prędkości. Po kliknięciu w Menu mamy zestaw dużych przycisków do obsługi podstawowych funckcji

Ślad jest automatycznie zapisywany a po zakończeniu wycieczki Scenic pyta czy chcemy go zostawić czy usunąć. Zapisane ślady można wyświetlić z podstawowymi informacjami (data, długośc czas, min i max prędkość) albo w formie graficznej z cieniowaniem na podstawie prędkości lub wysokości. Trochę bajer ... ale fajny

5. Inne funkcje
Nie miałem okazji przejrzeć wszystkich pozostałych funkcji ale z tego co widziałem to można w czasie wycieczki zrobić zdjęcia które będą powiązane ze śladem, można podejrzeć zapisane i udostępnione trasy od innych i samemu udostępniać ślady. Jest też coś w rodzaju historii motocykla (łączny czas jazdy, dystans przejechany i inne takie).

Podsumowując - wg mnie bardzo fajna narzędzie na Iphone i przemyślane pod kątem motocyklistów. Niestety chcąc wykorzystać wszystkie funkcje trzeba zainwestować w wersję "peremium" (punkty szybko się skończą) i tutaj mamy wydatek 23 EUR przy rocznej subskrypcji albo 90 EUR przy dożywotniej licencji. No cóż ceny europejskie

Ostatnio edytowane przez cheniek : 28.02.2020 o 12:45
cheniek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.02.2020, 13:12   #2
JarekO


Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Ostrów Mazowiecka
Posty: 1,488
Motocykl: nie mam AT jeszcze
JarekO jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 6 godz 10 min 36 s
Domyślnie

Fajnie, że chciało się Tobie opisać tę aplikację. Używałem dwa lata temu i już nie pamietam co mi przeszkadzało wtedy ale porzuciłem ją. Zerknij na Guru Maps. Na najbliższą wycieczkę zamierzam jej użyć.
Co do cen to wcale nie jest drogo. Porównaj do cen map papierowych i ich możliwości.
JarekO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2021, 13:19   #3
żuk
 
żuk's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2013
Miasto: Warszawa
Posty: 931
Motocykl: DS & GS
Przebieg: wtv
żuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 2 dni 2 godz 2 min 57 s
Domyślnie

Odkopię temat, bo aktualnie miotam się pomiędzy apkami, które są w stanie wyznaczać „curvy routes” między punktami albo które umożliwiają w prosty sposób samemu zaplanować pomiędzy punktami taką trasę.

Scenic to jedna z nich. Może ktoś testował od momentu założenia wątku tę i inne i ma porównanie?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
__________________
"Co mnie obchodzi gdzie jadę... Grunt, że wiem gdzie byłem!"
żuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2021, 17:34   #4
ctomch

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2020
Miasto: Chrząstawa Wielka
Posty: 256
Motocykl: Yamaha 1VJ/Huska FE501
Przebieg: rośnie
ctomch jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 godz 33 min 55 s
Domyślnie

Jeśli korzystam z telefonu asfaltowo, to właśnie Scenic lub Calimoto. Obie mają różne algorytmy do wyznaczania krętych tras, jak komu leży. W zależności od okoliczności biorę z jednej lub drugiej.
ctomch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.06.2021, 19:00   #5
trafior
 
trafior's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Warszawa
Posty: 305
Motocykl: RD07a
trafior jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 23 godz 23 min 18 s
Domyślnie

Apka TomToma bardzo fajnie wyznacza kręte trasy. Polecam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
__________________
Pozdro!
Trafior
trafior jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.06.2021, 20:49   #6
Novy
Moderator
 
Novy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Niemcownia
Posty: 3,390
Motocykl: CRF 1000D/DCT
Przebieg: 48k+
Novy jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 godz 26 min 41 s
Domyślnie

Polecam nie tyle aplikację, co stronę http://kurviger.de.

Bardzo fajnie można wybrać i skonfigurować trasy i przerzucić do dowolnej nawigacji.
Oczywiście podstawowa wersja ma pewne ograniczenia, ale i tak jest bardzo dobra.
Apka na telefon też istnieje, ale bez opłacenia ma większe ograniczenia niż strona www.
__________________
Wreszcie mam swój kawałek szczęścia w całym tym gównie dookoła
Novy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.06.2021, 22:22   #7
radiolog
 
radiolog's Avatar


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,088
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 8 godz 3 min 42 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał trafior Zobacz post
Apka TomToma bardzo fajnie wyznacza kręte trasy. Polecam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zdecydowanie, zawsze są zajebiste, a jak się nie wyłączy gruntowych to niespodzianek będzie sporo
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.