Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat AfricaTwin > Samochód Forumowicza > 4x4

4x4 Do gadania o terenowych pudełkach.

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 24.05.2019, 10:55   #101
ypsi

ypsi's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Miasto: Zabrze
Motocykl: RD07b HRC
ypsi jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 8 godz 23 min 25 s
Domyślnie

Butla Napełnia się w 80%, chyba że sobie odegniesz pływak. Przez 12 lat jak jeżdżę na lpg, nigdy nie zauważyłem, żeby po odbiciu wielozaworu liczydło szło dalej

Tak jak Tank pisze urban legend.
Stary 24.05.2019, 11:08   #102
matjas

matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Miasto: Brzezia Łąka
Motocykl: NC750X, R1100GS, KTM200EXC, Vespa PK70, Vespa PK125
matjas will become famous soon enough
Online: 2 miesiące 1 tydzień 2 dni 8 godz 5 min 19 s
Domyślnie

Nie bardzo rozumiem Twój post Tank - Urban Legend czyli nieprawda

Po latach /chyba 15tu/ jazdy na gazie moje spostrzeżenia są takie, że ilościowo nie miałem zastrzeżeń. Licznik bije tyle ile ma bić bo jest tam po prostu przepływomierz i jeśli nie ma przepływu to nie nalicza. Od pustego baniaka zawsze idzie 80% pojemności +/- litr i to ma duży związek z temperaturą zewnętrzną bo zmienia się ciśnienie poduszki nad płynem w zbiorniku auta. Niekiedy - bardzo rzadko tankowałem 35l do 40l butli... tu mogło coś być na rzeczy z czujnikiem ciśnienia.
Inaczej ma się sprawa z jakością tankowanego gazu i tu absolutnie pełna zgoda - absolutna chujnia jest sprzedawana na cebulowych stacjach przy Tesco czy inszych hipermarketach - to mogę z pełną odpowiedzialnością potwierdzić. Orlen, BP, Shell, Lukoil - tam wszędzie zawsze przejeżdżałem tyle samo - trasa 330km i było po podtlenku. Na gazie z Tesco robiłem DO 270-280km. To nie był przypadek bo rocznie robiłem wtedy do 70tys na gazie i miałem naprawdę dobry ogląd na jego jakość tankując niemal co drugi dzień.

Będzie dobrze Wojtek - jeśli instalacja jest poprawnie założona i dobrana do auta nie będziesz miał żadnych problemów. Przy takim spalaniu jak Twoje powinna się zwrócić po 30tyskm.
W swoich autach, nie licząc FSO1500, miałem zawsze sekwencję i NIGDY nie miałem żadnych problemów, nie licząc zapchanego grafitem z pomp filtra, ale to była moja wina bo przepałowałem wymianę sporo.
Do miejskich legend również zaliczyłbym kwestię padania świec czy przewodów wysokiego napięcia. W maździe premacy zrobiłem na jednym zestawie 140tys km i tak poszła do ludzi. Nigdy nie było kłopotu z odpalaniem, wyższym spalaniem itd.
W audi raz padła mi nowa NGK ale to mogła być wada materiałowa. Wymieniłem na iskry i niemal 100kkm pękło bez pierdnięcia.
Teraz mam mało palącego diesla i jeszcze mniej palące TSI, które niestety mimo, że mało palą to kosztują co miesiąc krocie. I co lepsze... ech.... nie ukrywam, że tęsknię za prostymi czasami gdzie było w miarę niezawodne kilkunastoletnie auto, grubszy serwis raz/góra dwa razy do roku i jazda za grosze. Niestety trzeba sobie powiedzieć jednak, że takie auta jak moja Astra II z niezajebliwym 1.6 8V 75KM to już są kończące się tematy. Bardzo, bardzo szkoda bo chyba najmilej wspominam w swojej kieszeni ten wózek.

m

Experience is what you get when you don't get what you want.

Wszystkie swoje troski powierz Bogu - on i tak nie śpi całą noc.
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.05.2019, 11:14   #103
wojtekk

wojtekk's Avatar

Miasto: Warszawa - Saska Kępa
Motocykl: Były: TA, Yamaha Super Terene Xtz 750, DR 650 SE. Motocykla już będzie tylko w duszy.
Przebieg: 20 000
wojtekk jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 9 godz 21 min 43 s
Domyślnie

Ja jestem spokojny

W toyocie miałem. Zwróciła się. Dalej się zwraca u forumowicza

Kiedyś miałem w fiacie i o mało co nie wyelciakem w powietrze , ale źle zrobiona instalacja była. I o mało co by mnie oskarżyli o próbę zamachu , bo to pod sądem najwySzym było przy ....zaworze gazu do budynku. Straż odcięła dopływ , kazali czekać. Odczekałem. Znak krzyża . I jak zamachowiec samobójca przekręciłem kluczyk. Jak widać zamach nieudany. Fiat na szrot
wojtekk jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.05.2019, 11:35   #104
Tank

Tank's Avatar

Miasto: Zgierz
Przebieg: duży :)
Tank jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 3 godz 45 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Nie bardzo rozumiem Twój post Tank - Urban Legend czyli nieprawda

Po latach /chyba 15tu/ jazdy na gazie moje spostrzeżenia są takie, że ilościowo nie miałem zastrzeżeń. Licznik bije tyle ile ma bić bo jest tam po prostu przepływomierz i jeśli nie ma przepływu to nie nalicza. Od pustego baniaka zawsze idzie 80% pojemności +/- litr i to ma duży związek z temperaturą zewnętrzną bo zmienia się ciśnienie poduszki nad płynem w zbiorniku auta. Niekiedy - bardzo rzadko tankowałem 35l do 40l butli... tu mogło coś być na rzeczy z czujnikiem ciśnienia.
Inaczej ma się sprawa z jakością tankowanego gazu i tu absolutnie pełna zgoda - absolutna chujnia jest sprzedawana na cebulowych stacjach przy Tesco czy inszych hipermarketach - to mogę z pełną odpowiedzialnością potwierdzić. Orlen, BP, Shell, Lukoil - tam wszędzie zawsze przejeżdżałem tyle samo - trasa 330km i było po podtlenku. Na gazie z Tesco robiłem DO 270-280km. To nie był przypadek bo rocznie robiłem wtedy do 70tys na gazie i miałem naprawdę dobry ogląd na jego jakość tankując niemal co drugi dzień.

Będzie dobrze Wojtek - jeśli instalacja jest poprawnie założona i dobrana do auta nie będziesz miał żadnych problemów. Przy takim spalaniu jak Twoje powinna się zwrócić po 30tyskm.
W swoich autach, nie licząc FSO1500, miałem zawsze sekwencję i NIGDY nie miałem żadnych problemów, nie licząc zapchanego grafitem z pomp filtra, ale to była moja wina bo przepałowałem wymianę sporo.
Do miejskich legend również zaliczyłbym kwestię padania świec czy przewodów wysokiego napięcia. W maździe premacy zrobiłem na jednym zestawie 140tys km i tak poszła do ludzi. Nigdy nie było kłopotu z odpalaniem, wyższym spalaniem itd.
W audi raz padła mi nowa NGK ale to mogła być wada materiałowa. Wymieniłem na iskry i niemal 100kkm pękło bez pierdnięcia.
Teraz mam mało palącego diesla i jeszcze mniej palące TSI, które niestety mimo, że mało palą to kosztują co miesiąc krocie. I co lepsze... ech.... nie ukrywam, że tęsknię za prostymi czasami gdzie było w miarę niezawodne kilkunastoletnie auto, grubszy serwis raz/góra dwa razy do roku i jazda za grosze. Niestety trzeba sobie powiedzieć jednak, że takie auta jak moja Astra II z niezajebliwym 1.6 8V 75KM to już są kończące się tematy. Bardzo, bardzo szkoda bo chyba najmilej wspominam w swojej kieszeni ten wózek.

m
No dokladnie- legenda, czyli nieprawda, bo gazu zawsze wchodzi do pustej butli tak jak piszesz, w miarę tyle samo niezaleznie od (rzetelnej) stacji. Jak wchodzi wiecej, wyedy wiesz że cię robią w ch. Przy dolewaniunigdy tego nie sprawdzisz. 3 r czy 4 razy zdarzylo się na krzaczastych stacjach, ze tloczylo gaz dalej, (czyli pow 55-56l w 67 litrowej butli), wtedy rozmowa byla krotka przy probie cwaniactwa- pojemność homologowanej butli vs wskazanie licznika i propozycja kontroli wskazan przeplywomierza. Przeprosiny i pobranie kasy za nominalną objetosc z sugestią, ze gazu malo, temperatura wysoka, cos się zacięło itp
Przy tankowaniu za 5 dych nie jestes w stanie miarodajnie wyliczyc zuzycia gazu. zwlaszcza gdy dolewasz do czesciowo napelnionej butli. Nie wiesz czy gaz chujowy, czy cos z autem. Wskaznik poziomu gazu nie jest dokladny, waha się chocby przy zmianach temperatury czy spadku cisnienia w oproznianej butli.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
Stary 25.05.2019, 06:53   #105
Dzieju
Moderator

Miasto: Warszawa
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 5 dni 14 godz 40 min 15 s
Domyślnie

Jako uzupełnienie , napełnienie butli zalecane 80% +- 5% czyli 75-85%.
Poduszka minimum 15% uzasadniona przy wysokich temperaturach choć i tak zawór bezpieczeństwa spuści nadmiar pod samochód.
Z drugiej strony zwiększanie ciśnienia powoduje skroplenie lotnej postaci więc niejako mamy obieg zamknięty.
W 82 roku zacząłem od 126p jeździć na lpg (spalał 6/100 i od tamtej pory z lpg pozostałymi autkami) , przelewałem gaz z butli 33kg i 11kg do trójek często polewając wrzątkiem butle dawce dla szybszego i bezstratnego przelania.
Jeśli to co piszą w internecie o wzroście ciśnienia w stosunku do temperatury było by prawdą to te butle powinny wybuchnąć a skończyły u mnie służbę dopiero 2 miesiące temu czyli po 37 latach ...... i były nadal w dobrym stanie a po wymianie oringu w zaworze ciągle szczelne.
To tak w kwestii wieku i ciśnień.
Co do ilości wciśniętego gazu do butli w samochodzie zależy od sprawności pompy , temperatur zbiornika w samochodzie i na stacji ( pod ziemią czy na słońcu), stopnia oszukania klienta na nastawach dystrybutora czy stosunku ilościowego propan - butanu.
Spalanie/100 zależy bezpośrednio od jakości gazu ( pomijam operowanie nogą) , często stacje zamawiają gorszy/tańszy gaz.
Na stacji Al. Jerozolimskie obok Tesco zawsze mają po parenaście gr taniej ale czesto wchodziło mi tam 2-3 litry więcej i autko spalało do 2 litrów więcej i jeździło bez szału ..... to się pytam jaka to oszczędność ?
Naprawdę są możliwe różnice we wskazaniach dystrybutorów a jeszcze większe w jakości.
Bierzmy też pod uwagę pochyłość terenu , 2cm różnicy w ułożeniu butli w osi wielozaworu i weszło mi 3 litry więcej przy butli 52ltr.
Powiedzmy że wielozawór jest od tyłu , ładujemy autko do pełna , tył siedzi do tego na stacji jakiś dołek i już nam się uzbiera -2cm różnicy poziomu i mniej wlejemy. Przy zaworze od przodu będzie odwrotnie i wlejemy o te 10% więcej.
Zauważyłem też różnice ilościowe w stosunku do wydajności pomp na stacji , przy tankowaniu wolnym i szczelnej pompie potrafiło dobić ze 2 litry więcej , to trochę jak z pistoletem paliwowym , pompując na blokadzie odbije jak "wyczuje" pełno a jak lejemy powolutku to wpompujemy więcej.
Jak widać jest sporo czynników mających wpływ na ilość przy tankowaniu jak i ile na 100.

Dla chętnych do robienia w balona stacji proponuję przed tankowaniem przechylić butlę by weszło więcej ( pływak później odetnie ) albo go pogiąć na stałe i lecieć z homologacją robić awanturę że oszukują.
W skali roku to setki litrów gratis. Nie robię tego ale może będzie się komuś chciało to ma gotowy sposób .

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Niekiedy - bardzo rzadko tankowałem 35l do 40l butli... tu mogło coś być na rzeczy z czujnikiem ciśnienia.
Tam jest zwykły pływak który blokuje zaworek nie ma czujników ciśnienia.
Stary 17.06.2019, 09:16   #106
wojtekk

wojtekk's Avatar

Motocykl: Były: TA, Yamaha Super Terene Xtz 750, DR 650 SE. Motocykla już będzie tylko w duszy.
Domyślnie

Ja mam butlę 64 litry chyba. A napełnia mi się do.... 42. Jadę z reklamacją

Poza tym - instalacja się spisuje super. Pali niewiele więcej, różnicy w mocy brak, cena na stacji - stanowczo niższa
Stary 22.06.2019, 00:51   #107
Dzieju
Moderator

Miasto: Warszawa
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 5 dni 14 godz 40 min 15 s
Domyślnie

Robiłem zmiany ułożenia butli z pomiarami i dwa razy wyjmowałem wielozawór celem podgięcia pływaka i prawidłowego ułożenia ( pracował skośnie).
Teraz mi wchodzi nawet o 2 litry więcej niż wyliczenie matematyczne i mam już spokój z ilością tankowanego gazu.

Cytat:
Napisał wojtekk Zobacz post

Poza tym - instalacja się spisuje super. Pali niewiele więcej, różnicy w mocy brak, cena na stacji - stanowczo niższa
Powinno wchodzić ok 51ltr a max 54.4 no powiedzmy 55 ltr dla równego rachunku.
Sporo ci brakuje.
Stary 09.07.2019, 22:25   #108
wojtekk

wojtekk's Avatar

Domyślnie

Podgięty pływak i ..... weszło do pustej bańki 58 litrów....

Wreszczie ma to sens bo latanie z rowerami na autobahnie powodowało taki apetyt, że 40 litrów w bańce nie ma sensu i trzeba drogo tankować na tejże.

Jutro znów trasa - komfort mam nadzieję większy

Jestem zakochany w tym aucie i dzieciaki też. Znacznie wygodniejsza pozycja, lepsze kanapy itp.
Stary 10.07.2019, 21:50   #109
azure

Miasto: LKS
Motocykl: PD06
azure jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 12 godz 42 min 16 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wojtekk Zobacz post

Coś wybitnie małą tą butlę upchali Ci... :/
Ja w A4 B6 Avant mam 72l brutto, wbijam 65l. Dzięki temu 1.8T z quattro ma w granicach 500-550km zasięgu :-)
Ciekawostka - można zamontować butlę 80l, ale wtedy trzeba usunąć część plastikowej szuflady spod podłogi bagażnika.
Nie wierzę, żeby w A6C5 Avant wnęka na koło była mniejsza...
azure jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.07.2019, 11:53   #110
Lucky Luke

Lucky Luke's Avatar

Miasto: WE/WLS
Motocykl: RD04 & xr400r
Lucky Luke jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 1 dzień 15 godz 4 min 59 s
Domyślnie

w C5 nie upchasz większej butli , cbyba że będzie wstawać poad krawędź podlogi bagaznika

Lucky Luke jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania