Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Silnik, sprzęgło, skrzynia

Silnik, sprzęgło, skrzynia Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 26.09.2010, 17:17   #1
Lupus
 
Lupus's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Bielsko - Biała
Posty: 1,364
Motocykl: dr650se
Galeria: Zdjęcia
Lupus jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 1 godz 20 min 44 s
Domyślnie Jaki olej do singla na długą wyprawę?

Jest szansa że jak zejdą śniegi ruszę w drogę. Zastanawiam się jaki olej nalać do mojego singla, albowiem jest on bardzo wybredny i jedne olejki woli od drugich. Nie chciałbym zagłodzić konia stosując metody cyganów, ale też nie mam zamiaru targać ze sobą kanistra z olejem. Reasumując - szukam oleju który sporo wytrzyma i nie zniknie zbyt szybko. Myślę o 10w60, ew 20/60 (KTM). mój plan polega na przejechaniu na oleju ok połowy drogi (do 15tkm), później będę się martwił o powrót. Moje pytanie jest takie; czy ktoś ma jakieś konkretne doświadczenia w tym temacie?
Aby uniknąć pytań przedstawiam parę szczegółów. Moto ma nowy tłok i wszystkie uszczelki, wymieniłem również wszystkie łożyska i sprzęgło na oryginały. W czasie ostatniej wycieczki do Afryki nie wymieniałem oleju w ogóle, moto miało 50tkm i palił ok 300/1000km, więc go nie ruszałem na wszelki wypadek. Silnik po powrocie został rozebrany i jedynym śladem zużycia był kiepski pierścień zgarniający, mimo że jeździł na strasznym miejscowym syfie zwanym olejem (20/50). Na trasie do Gibraltaru łyknął mi ok 1l/1000 (mobil 10/50)? W Ceucie kupiłem 3l hiszpańskiego minerału (20/50) którego starczyło mi na 8tkm ? Następny senegalski elf znikał prawie tak szybko jak wacha, dopiero wizyta w strefie bezcłowej pozwoliła odzyskać osiołkowi psychiczną równowagę.
Zakładam więc że 15tkm w ciepłym klimacie, bez palenia gumy będzie ok, tylko na jakim oleju?
Zastanawiam się też nad filtrem powietrza? Czy będzie coś lepszego niż papierowy oryginał. KN odpada, ma za wiele dziur. Bardzo mi zależy na czymś super, bo co prawda nie jadę na Saharę, ale drogi będą zakurzone - mam nadzieję.
Dzięki za pomoc!
__________________
...i zapytała mnie góra "dokąd tak pędzisz samotny wilku?"
"Szukam tego co najważniejsze" odpowiedziałem
"Dlaczego więc się tak spieszysz?"
Na to pytanie nie znalazłem odpowiedzi.
Lupus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.09.2010, 19:40   #2
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Stary, wiesz przecież że to temat rzeka - jak widać chociażby w tym temacie.
Nawet nie wiem co ci radzić... Wiem tylko ze motula 15w50 moja afra nie bierze w ogóle, a mobila 15w50 bierze jednak trochę. Jest to pewnie zwiazane z tym ze syntetyk jest bardziej "włażący" wiec łatwiej przechodzi np. przez pierścienie -to źle, ale mam przekonanie że lepiej służy silnikowi ogólnie wiec pewnie bede go lał. Z drugiej strony jeśli pojadę na następną wyprawę to zaleje pewnie, na nia tylko, motula 15w50 - żeby nie mieć problemu ...

Z wyprawami to chyba trochę jest tak że trzeba wybierać praktycznie ...

Jesli nie próbowałeś motula to spróbuj, jeśli znasz inny którego nie brała, używaj tego.Syntetyka warto dać bardziej lepki niż zalecany minerał, co najmniej o klasę. Z drugiej strony za wysoka klasa np. 60 też nie jest dobra bo za lepki olej będzie np. obciążeniem dla pompy i ogólnie wolniej/gorzej będzie się rozłaził. No i jego tłoczenie jakieś tam koniki pozabiera.
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.09.2010, 19:54   #3
graphia
 
graphia's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Gdynia teraz
Posty: 3,423
Motocykl: kryzys.
Przebieg: 48 lat
Galeria: Zdjęcia
graphia jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 5 dni 19 godz 31 min 23 s
Domyślnie

a jeszcze dochodzi sprawa temperatur otoczenia.... jeśli bardzo wysokie - lepiej gęstszy
graphia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.09.2010, 20:17   #4
Lupus
 
Lupus's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Bielsko - Biała
Posty: 1,364
Motocykl: dr650se
Galeria: Zdjęcia
Lupus jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 1 godz 20 min 44 s
Domyślnie

Muszę postawić przede wszystkim na stabilność gęstości i lepkości, oraz na wysoką jakość, bo mocno przepałuję przebieg zalecany. Firma zaleca minerał 20/50, to chyba z końca lat 80, więc mam w dupie ich zalecenia dotyczące wymiany. Jak duża różnica w stabilności oleju może być doświadczyłem kupując w Dakarze olej elfa, gdzie jakość oznaczono jako "C"natomiast ten sam olej w Europie miał oznaczenie "J". A w naturze wyglądało to tak że spożywał mi go 3x mniej. Ze względu na klimat praktycznie zdecydowany już jestem na 60 - powinien być najbardziej stabilny w wysokich temperaturach. Zastanawiam się tylko czy któraś z firm w jakiś szczególny sposób hołubi single i czy ktoś ma jakieś swoje doświadczenia w tej kwestii, ew coś słyszał na ten temat. No i wielką niewiadomą dla mnie jest temat filtrów powietrza - czy jest coś lepszego niż fabryka?
Dzięki za pomoc!
__________________
...i zapytała mnie góra "dokąd tak pędzisz samotny wilku?"
"Szukam tego co najważniejsze" odpowiedziałem
"Dlaczego więc się tak spieszysz?"
Na to pytanie nie znalazłem odpowiedzi.
Lupus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.09.2010, 21:16   #5
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lupus Zobacz post
czy jest coś lepszego niż fabryka?

Jest - nowa fabryka
Jak najczęściej.
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2011, 22:13   #6
bliźniak
droga jest celem
 
bliźniak's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Wrocław
Posty: 1,022
Motocykl: RD07, LC8
Przebieg: X70.000
Galeria: Zdjęcia
bliźniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 18 godz 25 min 35 s
Domyślnie

Już parę "dni" minęło od ostatniego wpisu, ale jeśli jeszcze nie wybrałeś oleju, a dalej zależy Ci na XW60 to nie wybieraj castrola edge 10W60. Doświadczenie wprawdzie z auta, ale to nie wadzi. Olej początkowo super stabilny i pięknie smarujący, więc kolejna wymiana na ten sam i jakoś po 25tkm zapaliła mi się lamka poziomu oleju - zatrzyałem poszedłem na kawę na stacji, wracam - bagnet - wszystko pięknie - pomyślełem że coś mu się chwilowo, nie wiem "pomyliło". Sytuacja jednak zaczęła się powtarzać i w końcu doszło zdjęcia głowicy, a tam kur.a masakra.... . Kanały olejowe i wszystko wew części jakby je smołą posmarowało :O im cieplejsze miejsca tym gorzej. Takie mazidło które wprawdzie dało się zmyć naftą, ale syfu co nie miara. Silnik po myciu dostał mobilka 1 na 5tkm, teraz 10W40 i śmiga jak nowy. Castrol - NIE :/ Chciałem przedobrzyć się okazało. Skończyło sie na myciu - moje szczęście, jak zwykle Także może poprostu motula Pozdawiam!
__________________
RideNow!
bliźniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2011, 22:20   #7
puntek
 
puntek's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Raczyce/Wrocław
Posty: 2,013
Motocykl: RD04
Przebieg: 3 ....
puntek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 20 godz 24 min 31 s
Domyślnie

ja zalałbym mineralkę ....
__________________
AKTUALNIE SZUKAM PRACY!!! ale nadaję się tylko na szefa
puntek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2011, 22:35   #8
chomik
 
chomik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Nibylandia
Posty: 2,438
Motocykl: RD37 RD07a T7-WR
Przebieg: 666
chomik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 13 godz 19 min 29 s
Domyślnie

Poczytaj.....

http://www.mototechnika.republika.pl/pliki/oleje.html
chomik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2011, 22:51   #9
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Jaki masz model ( kod ramy ) pomyślę coś z filtrem.
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2011, 23:13   #10
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał puntek Zobacz post
ja zalałbym mineralkę ....
Chyba się zgodzę
20w50 i zmieniać co 5000km i dzida
nie ma co lać, jak to mawia Wasil siusków do singla. To nie kręcona R4
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Olej do scottoiler'a - jaki? hans Wszystko dla Afryki 20 19.11.2012 13:49
Jaki olej wybrać na dolewkę??? JarekAT Silnik, sprzęgło, skrzynia 33 25.10.2012 19:32
Jaki olej do zawieszenia standard, progresy ? Franz Rama, zawieszenia, napęd 61 23.04.2012 17:37
Posiadacze RD03 - jaki olej silnikowy używacie ?? Babel Regularne czynności serwisowe 55 10.07.2011 00:20


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.