Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07.09.2020, 12:29   #61
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Od niemal 10 lat ogrzewam 200m tylko kominkiem więc coś tam może i się znam.

Według mojego skromnego doświadczenia NIE MA sensu kupować kozy czy kominka z płaszczem wodnym. Tam gdzie się pali temperatura musi być jak najwyższa a odbieranie ciepła przez płaszcz nie pozwala na optymalne spalanie w samej komorze - takie kominki to moim zdaniem lipa.
Najlepsze co można mieć mam ja i mam suchą kasetę Jotula 18kW gdzie jaram od oddaję ciepło do DGP w ilości słusznej ale pali się pięknie, zaś to co zostaje w odpadzie, czyli w spalinach, odbieram wymiennikiem spaliny/woda 12kW i tym napędzam grzejniki na parterze... - mominalnie mam zatem około 30kW w salonie i to naprawdę działa. Warunek - musi się palić

Zatem fajna niezabudowana koza i do tego wymiennik na rurze kominowej - to już można kombinować na różne sposoby i sobie nawet taki wymiennik zabudować we wnęce w ścianie - niby, że jest sama koza. Inwencja nie zna granic.

Do tego dochodzi jeszcze jeden element - moja Pani jak siądzie przed kominkiem to mówi 'nie wyobrażam sobie siedzieć przy grzejniku'

Piszę jako praktyk bez szkoły

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2020, 08:47   #62
majkowski1

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: CK
Posty: 632
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: do AE
majkowski1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 13 godz 55 min 43 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał przemo77390 Zobacz post
Czy takie Kozy można połączyć z płaszczem wodnym (zastanawiam się nad tym płaszczem bo wydać kupę kasy a potem raz na rok napalić w kominku to się nie kalkuluje) - tylko kwestia zabudowy bo Koza fajnie wygląda niezabudowana.
Są na rynku kozy z płaszczem wodnym (gotowe, Jotul jeszcze chyba takich nie robi, nawet nie wiem czy zacznie) i takie z Turbofanem. Dużo większe gabaryty takich z płaszczem, a jak Matjas pisał nie warto dopłacać do fanów jeśli nie ma żadnych problemów z wcześniej planowanym rozkładem pomieszczeń. Ciepło samo się rozprowadzi, a dobrze jest ustawić kozę w miejscu gdzie duży dostęp i dużo siedzisk można ustawić - przydaje się
majkowski1 jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2020, 10:49   #63
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Nie wiem nawet czy Jotul robi kominek z płaszczem ale może się mylę. Powody są takie jak napisałem - mają dostosowane kominki do swojego dupnego wymiennika stawianego na kominek z płomienicami i po temacie a sama kaseta jest sucha. Jestem wyznawcą tego rozwiązania i gdyby mnie osrało kasą i budowałbym kolejny dom to na pewno powtórzyłbym ten układ.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2020, 12:51   #64
Qter
 
Qter's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2011
Miasto: Reguły
Posty: 772
Motocykl: Husqvarna FE 350
Qter jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 7 godz 35 min 23 s
Domyślnie

Matjas, a nie masz problemu z kurzem przy DGP ? U rodziców na działce przy wylotach gorącego powietrza z kominka brudne ściany. ....

pzdr

Qter

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
__________________
Pije bro i palę sziszę...
Qter jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2020, 13:10   #65
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

nie mam problemu mam wyjebane

tak serio to malowanie #1 zrobiłem po 5 czy 6 latach. Nie było tragedii.
I jeszcze jedno - jeśli masz DGP /nie wiem czy nie mieszasz pojęć/ to wyloty przy suficie są zupełnie z dupy pomysłem i najzwyczajniej są niepotrzebne - CHYBA ŻE używasz kominka z wyłączonym systemem w jakimś celu nieznanym mi... wtedy musisz odebrać ciepłe powietrze z kasety jakoś ale to, jak piszę nie ma sensu przy DGP.

zasady: wyloty jak najdalej od sufitu, czyszczenie kominka tylko na ciepło poprzez wysypywanie popiołu do wiaderka W kominku /ewentualny popiół w powietrzu zostanie zaciągnięty przez komin/, no i czyścić nie za często - ja czyszczę raz na dwa/trzy tygodnie przy paleniu codziennie tylko że ja mam DUŻY kominek.

m

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2020, 13:12   #66
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,259
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 23 godz 29 min 2 s
Domyślnie

Bo wyloty powietrza trza mieć w suficie
Mam tak i nie ma problemu zabrudzeń; poza tym w turbinie mam filtr siatkowy (druciany) i od czasu do czasu go czyszczę
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2020, 14:04   #67
ablos78
 
ablos78's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Ostrołęka
Posty: 791
Motocykl: XRV750,GS1200
Przebieg: Rośnie
ablos78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 6 godz 39 min 0
Domyślnie

A stosował ktoś takie cudo?
https://www.kominki-godzic.pl/produk...lor-tina-4-kw/
__________________
MOTOCYKL JEST JAK MEDIA MARKT-NIE DLA IDIOTÓW.
ablos78 jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2020, 14:33   #68
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 598
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 9 godz 53 min 0
Domyślnie

Ja własnie jestem na etapie przerabiania kominka z DGP z wymiennikiem nad wkładem, który zasila dwa kaloryfery i CWU na kominek z płaszczem wodnym z uwagi na fakt, że powietrze z wylotów jest strasznie suche i młoda zaraz po rozpoczęciu grzania ma problem z krtanią. Ponadto rozchodzenie ciepła z DGP jest dziwne, przy wylocie gorąco, a z drugiej strony pokoju zimno przy kaloryferach tego efektu nie ma, ponadto na kaloryferach jest większa możliwość regulacji grzania. Wiadomo są minusy, jak braknie prądu to zagotuje wodę w mig, dla tego będę chciał dać bufor wodny w obiegu grawitacyjnym jako magazyn ciepłą i jako zabezpieczenie przed zanikiem prądu.
Przy DGP trzeba palić codziennie, jak sięzrobi kilka dni przerwy to kurz się osadza wewenątrz kanałów i śmierdzi wypalając się po ponownym rozpaleniu.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2020, 14:46   #69
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

z kurzem się nie zgodzę. po lecie powinniśmy zatem umrzeć.
stosuj filtr przed turbiną poza tym.

co do samego wymiennika - masz nieregulowane palenisko więc musisz mieć nie bufor a zawór bezpieczeństwa, który dopuszcza zimną wodę w wymiennik po przekroczeniu temperatury. taki zawór działa niezależnie od jakiegokolwiek zasilania i nie ma z tym problemu - chyba, że ktoś ma tak jak ja i nie może doprowadzić bieżącej wody do wymiennika
ale dalej możesz założyć prosty układ prostownik, aku i przekaźnik 230V z przetwornicą. po odcięciu sieci przekaźnik zrzuca Ci zasilanie na przetwornicę i masz zasilanie na pompę - to ważne. u nas często nie ma prądu i jak masz rozhajcowany piec zwłąszcza w nocy to zanim puścisz cycka może się gotować

moc odbiorczą kaloryferów też musisz dopasować - musi być znacznie więcej niż masz na wymienniku bo tego NIE DA się tak regulować jak myślisz bazując na swoim doświadczeniu z gazem czy normalnym kotłem. nie zakręcisz tych kaloryferów bo musisz mieć odbiór cały czas.

pewnym rozwiązaniem jest bufor jako odbiornik tylko musisz mieć termostat bo nie chcesz przecież grzać bufora zanim pojawi się nadwyżka temperatury, prawda?
potem jako źródło bufor jest taki se do kaloryferów... bo on się nadaje do niskotemperaturowych odbiorników - tzn głównie. temat rzeka....

ja kombinuję w tym roku jak zrobić grzejniki na piętrze MAJĄC otwarte naczynie przelewowe - chyba zastosuję wymiennik płytowy ale mam zadaszać taras to może znowu to oleję

a dzieciaka przyzwyczajaj do NIEgrzania w nocy.
moi nad ranem mają po 13-15stC w pokojach i ZERO jakiegokolwiek chorowania. daj Boże każdemu.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2020, 14:57   #70
przemo77390


Zarejestrowany: Jan 2015
Miasto: Warszawa
Posty: 1,835
Motocykl: inne moto
przemo77390 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 1 godz 52 min 32 s
Domyślnie

matjas - a kto Ci ta Koze robil/stwaial. Zastanawiam sie czy to nie lepiej zaprojektowac moze jeszcze przed wylewkami, sufitami i tynkami?

Znacie jakies dobre nie drogie firmy?
przemo77390 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Enduro-zakończenie sezonu (letniego). chemik Umawianie i propozycje wyjazdów 3 11.10.2018 07:04
Budowa domku letniskowego na działce leśnej. Stachu Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 1 25.03.2017 23:50


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.