Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Wszystko dla Afryki

Wszystko dla Afryki Wszystkie nieoryginalne rozwiązania, które można zapakować do Twojego motocykla. Gmole, stelaże, kufry, sakwy, bagażniki, uchwyty, kanapy, modyfikacje zawieszeń, kierownic, gniazdka, GPSy, dynojety, bagstery i inne scottoilery...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01.10.2008, 15:25   #51
petrosbike
 
petrosbike's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Łęczyca
Posty: 220
Motocykl: nie mam AT jeszcze
petrosbike jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 godz 21 min 59 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał newrom Zobacz post
A ja nie, bo im lepszy stan motocykla tym większa szansa że dojadę do celu na motocyklu, a nie w czarnym worku

A sprzęty które widziałem w Magdeburgu to już w ogóle wyglądały jak kupa złomu
ad1. takie jest tez moje zdanie- czarnym workom mówimy NIE !

ad2. jak dodasz młodszym forumowiczom ze Magdeburg to dawne NRD czyli ossi to wszystko bedzie jasne. Jak widze ogłoszenie o moto przy granicy lub w NRD-ówku to od razu odrzucam z niesmakiem, niestety cienie przeszłości jeszcze nie znikneły.
petrosbike jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.10.2008, 16:57   #52
newrom
heu ?
 
newrom's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kraków
Posty: 932
Motocykl: RD07
newrom jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 20 godz 17 min 46 s
Domyślnie

Niestety "za flaszke" można załatwić ten przegląd bez względu na land, czy dawną przynależność do NRD/RFN. Po prostu mój przypadek tyczył Magdeburga bo tam byłem po motocykl, ale znajomi mieszkający w RFN mówią że u nich jest to samo.

PS. dziś zrobiłem polski przegląd, bo oczywiście niemiecki TUV naszym urzędasom nie wystarcza. Gdyby diagnosta szybciej pisał to cały przegląd trwałby do 5min, a z istotnych elementów przeprowadzono pomiar długości, rozstawu osi, szerokości pojazdu. Pierdołami typu hamulce, światła czy sygnał dźwiękowy nikt sobie tyłka nie zawracał

pozdr
newrom
__________________
RD07 & DRZ

Ostatnio edytowane przez newrom : 01.10.2008 o 17:00
newrom jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.10.2008, 23:49   #53
petrosbike
 
petrosbike's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Łęczyca
Posty: 220
Motocykl: nie mam AT jeszcze
petrosbike jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 godz 21 min 59 s
Domyślnie

Wróćmy do żarówek- kupiłem na razie dla próby taka zarówkę nie bardzo wierząc w te 50% i 70%
http://moto.allegro.pl/item446995390...nowa_cena.html

Ustawiłem moto na centralce i zaznaczyłem slad cienia na scianie.
Zastanawiałem sie jak tu zmierzyc strumien światła- po pary kombinacjach wziałem stary fotograficzny miernik swiatłą=mierzy natęzenie światłą w jakichs tam zmierzalnych wartościach- tu nieistotne jakich bo posiada skale w jednostkach. Na starej zwykłej H4 Narva było 5,2 jednostki w odległości 0,5 m od reflektora. Po zamianie zarówki na motovision było w tym samym miejscu
Zgadnijcie ile? -----dokładnie tyle SAMO!
Czyli wielka sciema.
Jakie róznice ? cień bardziej skierowany w prawo ale poziom cienia dokłądnie taki sam.
Wystepuje w dolnej strefie swiatła pomarańczowo złota poswiata i to wszystko. Z daleka troche bardziej błekitno-złoty wyglad reflektora.
Zaznaczam ze żarówka nie barwiona na niebiesko lecz troszeczke opalizujaca na złoto. Banka zarówki ma średnice o 1,8 mm mniejsza od standardowej.
Jednym słowem halogen to halogen i zadne procenty tam sie nie dodaja=co wy na to?
petrosbike jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.10.2008, 05:42   #54
wlodar
Dołączył: Sobota, 14 Stycznia 2006
 
wlodar's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2006
Miasto: Gorzkie Pole/k.Poznania
Posty: 361
Motocykl: xl883 Iron
wlodar jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 8 godz 38 min 19 s
Domyślnie

a co powiecie panowie na założenie w Afri tylko jednego biksenona
w razie jak padnie mamy w drugiej lampie H4 tak że dojedziemy, powrót do zwykłej żarówki zajmie chwilkę.
tak sobie myślę....
a w kwestii legalności tego oświetlenia... to proponuje 3/4tego forum badanie hałasu wydobywającego się z wydechów...
i coś mi się zdaje że niewiele to przejdzie
__________________
HD
wlodar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.10.2008, 09:22   #55
Pastor
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał wlodar Zobacz post
a co powiecie panowie na założenie w Afri tylko jednego biksenona
Chyba cały czas była mowa tylko o jednym?
Zdrowia!
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.10.2008, 09:22   #56
Pastor
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Taa. Siedłem se i poguglałem, poczytałem, podumałem i wydumałem co następuje:
Ksenon (zwany HIDem) zalety ma następujące:
- mniejszy pobór mocy (standardowo 35 W w ciągłej pracy i trochę więcej przy rozruchu) w miejsce zwykłej H4 biorącej 55W. Akurat dla reglera Afrycznego „za mało” jest równie szkodliwe co „za dużo”, ale to temat na inną dyskusję. Po za tym dla mnie w krowie im mniej tym lepiej, bo tez mam problemy z prądami tylko inne
- mniejsza temperatura. Mimo że te żarówki w lampach wyładowczych nazywane są „palnikami” to jednak grzeją się mniej niż halogeny. Czyli plasticzane lustra są bezpieczne - AT to zwisa, ale ja takie właśnie mam u siebie więc uznaję ten argument.
- Dłuższa żywotność. Na wyjebach podobno też – obadajcie lampy trailtechu do maszyn enduro w technologii rejli.
- to co najważniejsze – duuuużo jaśniej świecą. Obadajcie tylko zestawienie danych które przytoczył Samul… Niestety ta jasność jest bronią obosieczną jak stara żyletka. Ale o tym dalej.

Wady:
- cena
- konieczność stosowania przetwornika, a co za tym idzie trochę większa masa i pewna upierdliwość montażowa. Jeśli jednak podłączenie przetwornika zrobimy na kostce o rozstawie identycznym jak cokół H4 (a fabryczne zestawy motocyklowe tak miewają) i wyprowadzimy w bliskości żarówy, to ewentualna wymiana HIDa na H4 będzie równie łatwa co zwykła wymiana żarówy. Wystarczy w razie ewentualnej padaczki HIDa wypiąć zasilanie przetwornika i wsadzić w żarówę H4 i mamy oryginał.
- Zagrożenie oślepianiem. No to dochodzimy do sedna zagadnienia….
HID robi ponad 2x tyle światła co halogen i wszelkie sprawy związane z precyzyjnym podaniem tego światła tam gdzie potrzeba są 2x bardziej istotne.
Kiedy oślepiamy? Wtedy gdy strumień światła jest źle skierowany, albo ulega rozproszeniu.

Na ukierunkowanie strumienia światła ma wpływ:
*- geometria lustra . Lustra mamy zaprojektowane do współpracy z żarówą H4, która ma 2 włókna na HI i LO i odpowiednią przesłonę dzielącą strumień światła przy LO mniej więcej na pół. Dobrze zrobiony zestaw do zastąpienia H4 przez HID musi DOKŁADNIE trzymać się geometrii żarówy H4 żeby trafić w ogniskową lustra. W przypadku bi-ksenonów ruchoma przesłona w pozycji LO musi też identycznie zasłonić palnik. Czy tak się dzieje czy nie – to rzecz producenta i na to wpływu nie mamy. Możemy tylko poczekać aż się znajdzie odważny co to wypróbuje i zda relację
*- ustawienie świateł. Nawet najlepiej zrobiony ksenon będzie dawał po gałach jeśli lampa jest ustawiona zbyt wysoko. Stąd przepis o układach samopoziomowania świateł w autach z ksenonami. W przypadku AT trzeba niestety sprawę załatwić ustawiając samemu światła i to przy uwzględnieniu max obciążenia tyłu. Dodam że dzięki temu że światła są stosunkowo wysoko oślepiamy mniej – musimy po prostu skierować światło pod znacznie większym kątem w dół niż np. w autach osobowych, więc wpływ zmiany obciążenia nie jest aż tak wielki. Ale jednak jakiś tam jest i trza o nim pamiętać co jest trochę upierdliwe w AT (w krowie mam gałę którą mogę sobie regulować światła nawet w czasie jazdy hłehłehłe )

Tera druga sprawa: rozproszenie światła.
*- Syf na szkle… W przepisach dla aut jest mowa o spryskiwaczach – oczywiście nie chodzi o chłodzenie klosza Zwyczajnie świecąc na syf osadzony na kloszu tak potężnym strumieniem światła rozświetlamy go do takiego poziomu że może przeszkadzać jadącym z przeciwka… Tak więc trza mieć na podorędziu szmatę w technologii rejli i co jakiś czas zrobić z niej użytek. Takowoż pleksiane okularki chroniące lampy stają się w tej sytuacji dodatkowym rozpraszaczem. W tej sytuacji siatka powinna się chyba lepiej sprawdzić, ale to rzecz do przetestowania.
*- Klosze. No i tu dochodzimy do najtrudniejszego tematu. W lampiszonach Afrycznych za ukierunkowanie strumienia światła odpowiada nie tylko lustro, ale tez kształt szkła klosza. Te żeberka w szkle to się o ile pamiętam nazywa soczewka Fresnela i ma również wpływ na kierunek strumienia światła. Niestety wadą soczewek schodkowych jest znaczne rozproszenie światła na krawędziach tych „żeberek”. A jako że wszystko co nie pada tam gdzie powinno, pada tam gdzie nie powinno, to może być przyczyną oślepiania… Pytanie tylko czy aż tak bardzo. Niestety bez testów się na to nie odpowie…

Jeśli są jeszcze jakieś zady i walety to uzupełnijcie proszę.

Jak dla mnie zalet jest więcej i kiedyś jak zaleczę księgowość to może sobie takie coś sprawię. No ale ja mam i łatwą regulację i gładką szybę bez soczewek.
No i tak to.
Ide se. Ofiara spełniona.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.10.2008, 13:26   #57
samul
 
samul's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,420
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43k+
samul jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 godz 22 min 21 s
Domyślnie

Po pierwsze pochyle czola przed wasza Pastorskoscia (sie pytalem, podobno nie mowi sie "ojcze" do pastora... chyba zeby ).

Po drugie walne sobie "na odwage", bo juz po hejnale

Po trzecie:

Cytat:
Napisał Pastor Zobacz post
Taa. Siedłem se i poguglałem, poczytałem, podumałem i wydumałem co następuje:
Ksenon (zwany HIDem)
HID (High Intesity Discharge lamp) czyli lampa wyladowcza, zwany ksenonem

Cytat:
zalety ma następujące:
- mniejszy pobór mocy (standardowo 35 W w ciągłej pracy i trochę więcej przy rozruchu) w miejsce zwykłej H4 biorącej 55W. Akurat dla reglera Afrycznego „za mało” jest równie szkodliwe co „za dużo”, ale to temat na inną dyskusję. Po za tym dla mnie w krowie im mniej tym lepiej, bo tez mam problemy z prądami tylko inne
- mniejsza temperatura. Mimo że te żarówki w lampach wyładowczych
nazywane są „palnikami” to jednak grzeją się mniej niż halogeny.
Zarowki, zgodnie ze swoja nazwa, przerabiaja prond na zar, czyli cieplo. Zaleznie od (nie-)efektywnosci nawet 80% pradu na to idzie. Reszta na swiatlo. Zarowki halogenowe sa nieco lepsze w te klocki.

Cytat:
Czyli plasticzane lustra są bezpieczne - AT to zwisa, ale ja takie właśnie mam u siebie więc uznaję ten argument.
- Dłuższa żywotność. Na wyjebach podobno też – obadajcie lampy trailtechu do maszyn enduro w technologii rejli.
- to co najważniejsze – duuuużo jaśniej świecą. Obadajcie tylko zestawienie danych które przytoczył Samul…
Obrazki od Helli, chyba optymistyczne troche

Halogen "krotkie" i xsenon "krotkie"


Halogen "dlugie" i xenon "dlugie"



Cytat:
Niestety ta jasność jest bronią obosieczną jak stara żyletka. Ale o tym dalej.

Wady:
- cena
- konieczność stosowania przetwornika, a co za tym idzie trochę większa masa i pewna upierdliwość montażowa. Jeśli jednak podłączenie przetwornika zrobimy na kostce o rozstawie identycznym jak cokół H4 (a fabryczne zestawy motocyklowe tak miewają) i wyprowadzimy w bliskości żarówy, to ewentualna wymiana HIDa na H4 będzie równie łatwa co zwykła wymiana żarówy. Wystarczy w razie ewentualnej padaczki HIDa wypiąć zasilanie przetwornika i wsadzić w żarówę H4 i mamy oryginał.


Choc wtyczka nie ta.

Cytat:
- Zagrożenie oślepianiem. No to dochodzimy do sedna zagadnienia….
HID robi ponad 2x tyle światła co halogen i wszelkie sprawy związane z precyzyjnym podaniem tego światła tam gdzie potrzeba są 2x bardziej istotne.
Kiedy oślepiamy? Wtedy gdy strumień światła jest źle skierowany, albo ulega rozproszeniu.

Na ukierunkowanie strumienia światła ma wpływ:
*- geometria lustra . Lustra mamy zaprojektowane do współpracy z żarówą H4, która ma 2 włókna na HI i LO i odpowiednią przesłonę dzielącą strumień światła przy LO mniej więcej na pół. Dobrze zrobiony zestaw do zastąpienia H4 przez HID musi DOKŁADNIE trzymać się geometrii żarówy H4 żeby trafić w ogniskową lustra. W przypadku bi-ksenonów ruchoma przesłona w pozycji LO musi też identycznie zasłonić palnik. Czy tak się dzieje czy nie – to rzecz producenta i na to wpływu nie mamy. Możemy tylko poczekać aż się znajdzie odważny co to wypróbuje i zda relację
*- ustawienie świateł. Nawet najlepiej zrobiony ksenon będzie dawał po gałach jeśli lampa jest ustawiona zbyt wysoko. Stąd przepis o układach samopoziomowania świateł w autach z ksenonami. W przypadku AT trzeba niestety sprawę załatwić ustawiając samemu światła i to przy uwzględnieniu max obciążenia tyłu. Dodam że dzięki temu że światła są stosunkowo wysoko oślepiamy mniej – musimy po prostu skierować światło pod znacznie większym kątem w dół niż np. w autach osobowych, więc wpływ zmiany obciążenia nie jest aż tak wielki. Ale jednak jakiś tam jest i trza o nim pamiętać co jest trochę upierdliwe w AT (w krowie mam gałę którą mogę sobie regulować światła nawet w czasie jazdy hłehłehłe )

Tera druga sprawa: rozproszenie światła.
*- Syf na szkle… W przepisach dla aut jest mowa o spryskiwaczach – oczywiście nie chodzi o chłodzenie klosza
O chlodzenie nie bezposrednio, ale zasyfiony klosz zatrzymuje swiatlo, rozgrzewa sie i cala lampe. Widzial kto, co sie dzieje jak sie film zatnie w projektorze w kinie? Nie dzieje sie to az tak "od reki", ale zawsze...
Cytat:
Zwyczajnie świecąc na syf osadzony na kloszu tak potężnym strumieniem światła rozświetlamy go do takiego poziomu że może przeszkadzać jadącym z przeciwka… Tak więc trza mieć na podorędziu szmatę w technologii rejli i co jakiś czas zrobić z niej użytek. Takowoż pleksiane okularki chroniące lampy stają się w tej sytuacji dodatkowym rozpraszaczem. W tej sytuacji siatka powinna się chyba lepiej sprawdzić, ale to rzecz do przetestowania.
*- Klosze. No i tu dochodzimy do najtrudniejszego tematu. W lampiszonach Afrycznych za ukierunkowanie strumienia światła odpowiada nie tylko lustro, ale tez kształt szkła klosza. Te żeberka w szkle to się o ile pamiętam nazywa soczewka Fresnela i ma również wpływ na kierunek strumienia światła. Niestety wadą soczewek schodkowych jest znaczne rozproszenie światła na krawędziach tych „żeberek”. A jako że wszystko co nie pada tam gdzie powinno, pada tam gdzie nie powinno, to może być przyczyną oślepiania… Pytanie tylko czy aż tak bardzo. Niestety bez testów się na to nie odpowie…
Swiete slowa! Dlatego wiekszosc producentow pakuje zarowki HID w lapmki tzw. projektorowe, w ktorych strumien swiatla jest formowany bardzo precyzyjnie. Takie sa np. wspomniane micro DE Helli. Minusem, przynajmniej dla mnie, jest ostra granica swiatlo-ciemnosc.
Cytat:
Jeśli są jeszcze jakieś zady i walety to uzupełnijcie proszę.

Jak dla mnie zalet jest więcej i kiedyś jak zaleczę księgowość to może sobie takie coś sprawię. No ale ja mam i łatwą regulację i gładką szybę bez soczewek.
Cholera, niektorzy to maja dobrze! Ja mam soczewki, mojej szyby nikt gladka by nie nazwal, nawet od razu po goleniu, a o regulacji to moja zona moglaby dluuuugo opowiadac.

Cytat:
No i tak to.
Ide se. Ofiara spełniona.
Aha, mi chodzilo o to, zeby uzupelnic i dowyjasnic, jezeli wyszlo inaczej, przepraszam

samul

Ostatnio edytowane przez samul : 03.10.2008 o 13:41
samul jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.10.2008, 21:30   #58
petrosbike
 
petrosbike's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Łęczyca
Posty: 220
Motocykl: nie mam AT jeszcze
petrosbike jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 godz 21 min 59 s
Domyślnie

Pojechalismy wczoraj z żona na grzyby z żarówka motovision jak 4 posty wyzej i jestem mile rozczarowany. Wracałem nocą i widoczność znacznie lepsza niz zwykła H4 - widac dalej , mniej ostra granica cienia, szerzej oświetla szczególnie pobocze z prawej strony, lepiej z lewej i pasy na jezdniach znacznie wyrażniejsze. Temperatura światła dla oka przyjemniejsza. Ogólnie jestem zadowolony( jak na H4) i jesli miałbym polecic cos niedrogiego zamiast zwykłej to stanowczo polecam. Wcale to nie znaczy ze zapomniałem o bixenonie.
petrosbike jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.10.2008, 01:21   #59
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

jak wyjąłeś 18letnią żarówke STANLEY, to nie dziwne że lepiej. ale światło z jednej lampy pd06 do dwóch lamp rd04/7/7a jest nieporównywalne gorsze. nawet jak wsadzisz tam 100wat
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.10.2008, 00:51   #60
petrosbike
 
petrosbike's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Łęczyca
Posty: 220
Motocykl: nie mam AT jeszcze
petrosbike jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 godz 21 min 59 s
Domyślnie

jak na razie bi-xenony na allegro sie skończyły ale znalazłem stronke pewnego zapaleńca . który zastosował xenony do skuterka: zreszta poczytajcie.
http://swiatla.arbiter.pl/galeria/ksenon.halogen
Jedno koles podkresla : xenony nie należy stosowac w reflektorach H4 z ryflowana szybą.
__________________
Transalp Błękitny Grom XL 600V
Moja galeria foto http://picasaweb.google.com/petrosbike
petrosbike jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
xenony... halogeny.. marecki999 Wszystko dla Afryki 22 01.01.2014 13:44


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.