Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Silnik, sprzęgło, skrzynia

Silnik, sprzęgło, skrzynia Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05.12.2009, 22:31   #31
zbyszek_africa
księgowy...
 
zbyszek_africa's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Radom/Rzeszów
Posty: 1,473
Motocykl: KTM LC8 990 Adv.S 08' E-bike CUBE Fox full
zbyszek_africa jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 19 godz 29 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał don_Pedro Zobacz post
Bynajmniej.
Ale interesuje mnie fizyczne uzasadnienie tego nieekonomicznego kręcenia silnikiem. Rozmawiamy o normalnej jeździe, nie o wyścigu na 1/4 mili.
Ten wykres to jest właśnie ekonomiczne kręcenie obrotów
+mój post
chyba że to Ty teraz lecisz w bolka

pozdr
zbyszek_africa jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.12.2009, 22:42   #32
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał don_Pedro Zobacz post
Poproszę o wskazanie różnicy w zasadzie działania samochodowego silnika czterosuwowego o zapłonie iskrowym oraz motocyklowego silnika czterosuwowego o zapłonie iskrowym. W oparciu o prawa fizyki.
Ja to pisałem z uprzejmości

Różnica jest taka, że afryka ma dwa cylindry i inne przeniesienie napędu niż auto.

Czy mam rozwijać myśl, czy już wiemy o co chodzi..?
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.12.2009, 22:51   #33
don_Pedro
 
don_Pedro's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: EL
Posty: 106
Motocykl: RD04
Przebieg: 4równik
don_Pedro jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 9 godz 52 min 57 s
Domyślnie

Zaraz, zaraz. Mnie chodzi o to, że efektywnie przyspieszam już przy obrotach zbliżonych do tych, przy których silnik Afri generuje największy moment obrotowy. Uważam że to dobrze. Proponujecie mi natomiast, żebym podniósł obroty o 1-2tys. rpm, czyli wygenerował nadwyżkę mocy (zgodnie z wykresem), której motocykl nie potrzebuje. Nadwyżka mocy, której uzyskanie wymaga spalenia większej porcji paliwa, może w tym przypadku zostać zamieniona tylko na ciepło, a więc strata.
Moc to praca wykonana w czasie. Jeżeli w tym samym czasie chcę wykonać większą pracę (obciążony motocykl, trudny teren+większe opory, podjazd pod górę) lub tę samą pracę chcę wykonać w krótszym czasie (np. gdybym chciał sprawdzić czy Afri idzie do setki w książkowe 6s z kawałkiem) to muszę zwiększyć moc=zwiększyć obroty, kosztem oczywiście paliwa. Ale przy normalnej, efektywnej, ekonomicznej jeździe po płaskim solo i bez bagażu nie jest to potrzebne.

Ostatnio edytowane przez don_Pedro : 05.12.2009 o 22:58
don_Pedro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.12.2009, 22:57   #34
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

W AT nie ma czegoś takiego jak nadwyżka mocy
Jeden jeździ dynamiczniej, drugi spokojniej.
3000 rpm to powinno być absolutne minimum po zmianie biegu na wyższy, według mnie. A na piątce to 3500rpm i min 75/80kmh. Na niższych biegach ok można pozamulać, ale spalanie nie bedzie mniejszego bo co z tego że niższe obroty, ale wieksze podcisnienie w gaźnikach, Wychodzi na jedno.
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.12.2009, 10:17   #35
Izi
 
Izi's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Wrocławia na wschód bardziej
Posty: 416
Motocykl: RD03, RD04, 2xRD07, RD07A
Przebieg: okrutny
Izi jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 1 godz 20 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał don_Pedro Zobacz post
Zaraz, zaraz. Mnie chodzi o to, że efektywnie przyspieszam już przy obrotach zbliżonych do tych, przy których silnik Afri generuje największy moment obrotowy. Uważam że to dobrze. Proponujecie mi natomiast, żebym podniósł obroty o 1-2tys. rpm, czyli wygenerował nadwyżkę mocy (zgodnie z wykresem), której motocykl nie potrzebuje. Nadwyżka mocy, której uzyskanie wymaga spalenia większej porcji paliwa, może w tym przypadku zostać zamieniona tylko na ciepło, a więc strata.
Moc to praca wykonana w czasie. Jeżeli w tym samym czasie chcę wykonać większą pracę (obciążony motocykl, trudny teren+większe opory, podjazd pod górę) lub tę samą pracę chcę wykonać w krótszym czasie (np. gdybym chciał sprawdzić czy Afri idzie do setki w książkowe 6s z kawałkiem) to muszę zwiększyć moc=zwiększyć obroty, kosztem oczywiście paliwa. Ale przy normalnej, efektywnej, ekonomicznej jeździe po płaskim solo i bez bagażu nie jest to potrzebne.
zaraz, zaraz to po co kupiłeś motocykl ?
to ma zapierdalać i już
a nadwyżka mocy w Africe w którym momencie chetnie wykorzystam
co do spalania to nigdy mi nie spaliła poniżej 7 litrów a norma to 9 litrów
__________________
Robert "Izi" Africa
Izi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.12.2009, 10:46   #36
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,450
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 4 dni 23 godz 56 min 9 s
Domyślnie

Rambo podał właściwe wartości minimalne.
3000tysobr dla Afryki to minimum, owszem można i od 2000 przyspieszać tylko trzeba to robić bardzo delikatnie....tylko po co?
Konkretniejsze odkręcanie z niskich obr powoduje wybijanie panewek,większe obciążenia na przeniesieniu napedu.
Don _Pedro , uczepiłeś się pewnych założeń poniekąd słusznych ale nie bieżesz zupełnie poprawki na warunki techniczne pracy różnych silników.
Albo nie masz doświadczenia albo wystarczającej wiedzy.
Twoje założenia będą działały w samochodzie nieżaleznie od ilości cylindrów.
Ale w motocyklach jest trochę inaczej.
Czy dla ciebie obr max silnika samochodowego np 6000 mają sie tak samo jak motocyklowego 9000-14000 ?
Owszem przebieg momentu daje wskazówkę do wykorzystania silnika jednak
trzeba brać poprawkę.
Przykładowo silnik 4 cylindrowy zakres użytkowy rozpocznie od 2000obr
ale V-ka wymaga min 3000obr..... a wynika to z konstrukcji , płynności i sposobu oddawania mocy.
Skoro się upierasz przy swoich teoriach to sobie tak rób , zauważ jednak że
np. przyśpieszając na zbyt wysokim biegu np na V mając za niskie obr spalanie będzie większe niż np na IV z trochę wyższymi obr.
Nie wiem jakie masz doświadczenie motoryzacyjne, ale po tym co piszesz widocznie niekompletne, uzupełnij je a potem pisz.
Koledzy ci grzecznie wyjasniali ale Ty starasz się zawracać Wisłę kijem.
Jak będziesz sprzedawał sprzęta to napisz że jeździłeś nim na przyniskich obr
to cenna informacja o ewentualnym stanie silnika.
__________________
AT03

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 06.12.2009 o 10:48
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.12.2009, 10:55   #37
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

Mam również nadzieję, że nie próbujesz jeździć Afryką tak, jak się teraz jeździ samochodami z wtryskiem, lambdą, komputerem z mapami zapłonów i wtrysków, o nowoczesnych dieselach z piezoelektrycznymi wtryskiwaczami mającymi możliwość 7 faz wtrysku na cykl pracy nie wspominając.

Bo jeśli jeździsz, to szkoda silnika. Może i zejdzie poniżej 5/100km, ale kurde długo nie pojeździ.
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!

wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.12.2009, 10:56   #38
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,596
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 9 godz 17 min 42 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał don_Pedro Zobacz post
Poproszę o wskazanie różnicy w zasadzie działania samochodowego silnika czterosuwowego o zapłonie iskrowym oraz motocyklowego silnika czterosuwowego o zapłonie iskrowym. W oparciu o prawa fizyki.
Do tego co już koledzy napisali dodam, że w silniku samochodowym występuje ciężkie koło zamachowe umożliwiające płynna pracę silnika przy niskich obrotach. Chyba nie muszę tu przytaczać praw fizyki.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.12.2009, 18:40   #39
don_Pedro
 
don_Pedro's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: EL
Posty: 106
Motocykl: RD04
Przebieg: 4równik
don_Pedro jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 9 godz 52 min 57 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał rambo Zobacz post
3000 rpm to powinno być absolutne minimum po zmianie biegu na wyższy, według mnie.
No przeca napisałem, że zmieniam biegi przy 3500rpm. To mówicie że źle, proponując 4-4,5tys, a nawet 5tys. +/-500.
Nie namawiam przecież do tego żeby jeździć z obrotami rzędu 2tys., bo moment obrotowy wynosi zaledwie ok. połowy nominalnego, co objawia się szarpaniem napędu, stukowym spalaniem i na pewno nie wpływa na trwałość silnika. Ale nadal nie rozumiem dlaczego nie wykorzystywać faktu, że w tym konkretnym silniku 80-90%, a w przypadku RD04 100% maksymalnego momentu jest dostepne już przy 3500rpm. Po co 5000rpm, skoro moment już nie wzrasta?
Uważam że zerojedynkowe traktowanie manetki gazu sieje większe spustoszenie w silniku niż równa jazda z 3500rpm. Są zresztą gorsze rzeczy które robicie swoim motocyklom...

P.S. Proponuję nie ciągnąc tego wątku, zresztą bez udziału jego założyciela. Motocykl można użytkować na różne sposoby. Ważne żeby jazda dawała kierownikowi maksymalną satysfakcję. Szerokości.

Ostatnio edytowane przez don_Pedro : 06.12.2009 o 18:54
don_Pedro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.12.2009, 19:03   #40
Misza
22.10.2006, DTN :)
 
Misza's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kąty Wrocławskie
Posty: 3,778
Motocykl: RD07
Przebieg: IIszlif
Galeria: Zdjęcia
Misza jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 3 tygodni 2 dni 15 godz 44 min 51 s
Domyślnie

Od siebie dodam, że zmiana biegu przy 3500rpm czyli przy niby max momencie wpływa na zmniejszenie dynamiki w sposób taki że sama czynność zmiany biegu zajmuje zbyt dużo czasu. Jazda w pełnym zakresie obrotów pozwala na oszczędzenie tego krótkiego okresu. Można się czepić, że to nie motogp gdzie istotne są ułamki sekund. Ale tak jak gada Izi: afra ma zapierdalać a bez kręcenia nie ma zapierdalania. Powie to każdy kto jeździ motocyklem.
__________________
Real adventure starts where road ends...

-AT RD07 Big Bore 'Troll Bagnisty, ziejący ogniem z regulatora Diabeł Pustynny'


http://www.youtube.com/user/Miszapoland
Misza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Dziwny odglos przy hamowaniu silnikiem! Tolecki Silnik, sprzęgło, skrzynia 12 07.11.2011 23:13
Dojazd do pracy sambor1965 Inne tematy 11 21.05.2010 17:37


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.