Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 29.10.2022, 22:23   #1
RonDell
 
RonDell's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2014
Miasto: Mała Polska
Posty: 529
Motocykl: RD07a
Przebieg: 41214
Galeria: Zdjęcia
RonDell jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 15 godz 59 min 30 s
Domyślnie

Dziś rozmawiałem ze szwagroskim co mieszka w UK. Dostał prognozę za prąd - zwyżka o cirka 400% w górę (z 70 funciaków na 300) . Londyn....
__________________
A Man of Nomadic Traits
RonDell jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.10.2022, 22:49   #2
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie Fotowoltaika - ktoś jest na bieżąco?

Ja przed założeniem FV dziennie (średnia z 3 lat) zażywałem jakieś 13 kWh. No ale w to wliczał się czas jak młodzież mieszkała z nami. Teraz zużywam jakieś 20 kWh / dobę ale doszło trochę odbiorników, w tym dogrzewanie domu na prąd. Od 3 lat, za prąd płacę kilkanaście pln miesięcznie. FV założyłem na kredyt i generalnie rata jest większa od dawnej faktury za prąd o jakieś 200 pln - dawnej, tej sprzed 3 lat. Jeszcze 4 lata i czysta oszczędność, ale może spłacę wcześniej, bo kilka % dla ludzi pracujących w bankach mogę dorzucić, ale kilkanaście za mądre decyzje pana G z NBP już niekoniecznie.

Kolega przeszedł z ekogroszku czy innego owsa najpierw na FV, a potem dołożył pompę ciepła. Zrobił to jakieś 4-5 lat temu. Na FV dostał dotacje od kraju i gminy (czyli od nas) i prawie go to nie kosztowało. Mówi, że za prąd płaci tylko opłaty stałe czyli co i cwu ma za jakieś 50 pln / mies.
Tylko on to zrobił również (jeśli nie głównie, zapytam) dla wygody. Bo wcześniej musiał jeździć po paliwo, wrzucać na strych. Nie mógł wyjechać jesienią na moto bo kto dorzuci i przypilnuje kotła etc. Teraz jeździ se jesienią w Dolomity. Sam proponuje wyskok na weekend. Burżuj 😉.

Po co to wszystko piszę?
1. Można żyć jak proponuje forumowy Ojciec Trol-Ewangelista (OTE): „pozyskać” z lasu kilka kubików i rozpalić ognisko w domu, do Golfa nalać frytek z kulkami mocy, a to wszystko w jednym z najbogatszych i socjalistycznych krajów świata.
2. Można w nieprzewidywalnej Polandii próbować uniezależnić się od oszołomów i samemu spokojnie budować jej siłę i dobrobyt. Nie oglądając się na to co ktoś obiecuje, robić swoje „w domu i w zakładzie”. Każdy najlepiej jak potrafi, nie ważne, że nie każdy potrafi.
3. Można wreszcie narzekać, krytykować, oczekiwać…

Piszę, bo nie rozumiem jak można nie wybrać opcji 2? Ale ja zawsze naiwny byłem.
Zdrówka.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2022, 09:41   #3
fassi
Banned


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,919
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 4 tygodni 1 dzień 19 godz 45 min 23 s
Domyślnie

Kristoch, w najbogatszym kraju świata za chwilę darmowy prąd OZE osiągnie 2pln bo mamy socjalizm. Ja nie proponuje nikomu żyć jak ja. Pokazuje że da się żyć tak samo wygódniej i nawet taniej niż w wierze fotowoltaicznej.

Rozpalać w domu ogniska nie zamierzam. Drewno nie pozyskuje w lesie tylko kupuje całą ciężarówkę , na podwórku porabie to i mam 50kw mocy dżien, noc, w śnieg, zimę, lato, jesień bez względu czy wieje wiatr świeci słońce. Raz na miesiąc muszę zejść do kotłowni i wynieść skrzynkę popiołu i boje się że przez to wynoszenie popiołu nie będę mógł jeździć w dolomity.


W germanii jak i u was sieć nie jest przygotowana na tyle pommp ciepla i Fv. To jest ślepa uliczka, albo wyrwiemy wszystkie kable z ziemi i robimy nowa sieć. U nas też zmienili rozliczenie i się nie opłaca jak kiedyś. Sąsiad ma powyżej 10 kw i zrobili gonorzemyslowym producentem energii wraz z księgowością i NIPem.

Dotację z drewna już skreślili bo teraz dają na ogniwo wodorowe jako nowoczesne źródło ciepła w domu.

A mogłem wziąć , w żyłe , albo z banku. Nie wziąłem ani jednego.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2022, 10:18   #4
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

No to super.
Skoro nie proponujesz nikomu żyć jak Ty, ja tym bardziej daleki jestem od przekonywania kogokolwiek, że FV rozwiązuje wszystkie problemy energetyczne tego świata.
Padły wcześniej pytania o opłacalność FV, trwa dyskusja o tym jak komu się FV sprawdza. Ludzie się dzielą doświadczeniem. Jeśli to dla Ciebie jest „wiara”, to niech będzie.
Tylko uszanuj proszę innowierców tak jak oczekujesz tego wobec swoich przekonań.

PS A 2 Pln/kWh płacisz właśnie dzięki FV. Bo gdyby nie ona, to płaciłbyś 3 pln/kWh. Mieszkając w bogatym kraju trzeba liczyć się z tym, że wszystko jest droższe niż w biednym kraju. Z definicji.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2022, 10:26   #5
fassi
Banned


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,919
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 4 tygodni 1 dzień 19 godz 45 min 23 s
Domyślnie

w bogatym kraju jest już tak wszystkondrogie, że ministry nam mówią aby używać wilgotnej szmatki zamiast prysznica. Pewne jest że nie starczy prądu dla wszystkich. Pewne jest, że gdybysmy mieli 20 atomówek i 40 elektr węglowych, to mielibyśmy prąd tani bez względu na pogodę.

I ja miałbym wtedy elektryczne ogrzewanie i pojechal w dolomity.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2022, 10:41   #6
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Kraj jest bogaty wtedy, gdy jego przeciętny obywatel jadąc do innego kraju, ma wrażenie że stać go na więcej.
Kraj jest biedny, gdy jego przeciętnego obywatela nie stać na wyjazdy, bo wszędzie jest drożyzna.

To pewnie jedna z uproszczonych definicji.

Nie ma to jednak nic wspólnego z tym na co stać Ciebie osobiście.
Idę, bo szkoda dnia.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2022, 10:50   #7
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,857
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 4 dni 20 godz 34 min 32 s
Domyślnie

No nie wiem jak się odnieść do tej definicji, bo wchodząc do spożywczego w Hiszpanii albo we Francji miałem wrażenie że stać mnie na więcej. Przeciętny obiad również nie powodował specjalnej ruiny w portfelu. Wychodzi na to że jesteśmy bogatym krajem, tylko z jakiegoś niewyjaśnionego powodu na wycieczce nie spotkaliśmy żadnego turysty z naszego kraju
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2022, 11:04   #8
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,670
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 23 godz 25 min 6 s
Domyślnie

Bo Tyś bogaty wyzyskiwacz niższych klas i na dodatek kamienicznik i inne takie
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2022, 11:23   #9
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,857
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 4 dni 20 godz 34 min 32 s
Domyślnie

Napiszę sobie to na wizytówce i będę wręczał gościom gdy przyjdę posprzątać im pokój, niech wiedzą jaką mają obsługę.
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2022, 11:21   #10
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

I burzuj bo elektrykiem jezdzi ! :P
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.