Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Poprzedni post   Następny post Next
Stary 20.04.2023, 09:53   #11
Dlugi_TA


Zarejestrowany: Jan 2023
Posty: 77
Motocykl: Transalp 650 RD11
Dlugi_TA jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 15 godz 8 min 11 s
Domyślnie

Pod 20 lat temu, jak robiłem swoją kotłownię, to na cyrkulacji zamontowałem jakiegoś grundfossa z wbudowanym już czujnikiem termicznym. Ma to działać ta, że jak pojawi się na pompie woda o temp jaką nastawimy (bezskalowo pokrętłem} to pompa się wyłączy. Dodatkowo pompa jest sterowana z kotła, tam mogę nastawić ile razy na godzinę ma dostać zasilanie (na jak długo - już nie pamiętam). Czyli może być, że pompa dostanie zasilanie 3x na h, ale nie bedzie pracowala calego cyklu, bo wczesniej zostanie wylaczona przez termik ze wzglwdu na temp. wody na pompie. Sterownik umozliwia tez ciagle zasilanie pompy, wtedy wylaczana bedzie tylko termikiem.
Ale cyrkulacja potrafila mi sie sama napedzac ( roznica temp, wysokosc, pokonywala nawet opor wirnika pompy) przez noc calkowicie wychladzajac zasobnik. Uznalem, ze to sa za duze straty w stosunku do korzysci - w najdalszym miejscu mam 17m rury, wole te wode spuscic czekajac na ciepla, niz placic za komfort cieplej wody od razu w kranie (tu info dla Pawla, on zrozumie - nie jestem z Korczyny ).
Inna sprawa jest ustawianie temperatury CWU - jesli jest ustawiona wysoka, sa duze straty wynikajace , utraty ciepla z zasobnika nawet mimo izolacji (duza różnica temp wody do otoczenia to duzy gradient dazacy do wyrownania), medium grzejace wode w zasobniku ma ograniczona temp w stosunku do zadanej w zasobniku. Mam zasobnik z wezawnica w srodku, nia plynie woda z kotla przekazujac cieplo CWU. Kociol ma zabezpieczenie, ze instalacje grzeje ponizej 90st i taka woda plynie ogrzewajac CWU. Jesli ustawie CWU na 80st (w przesadzie) to kociom dlugo bedzie ja grzal, bo gradient jest tylko 10st i taka roznice temp moze przekazywac do CWU.
Nie ma sensy trzymac wody o wysokiej temp, generalnie czlowiek wytrzymuje temp 38st, wyzsze daja odczucia parzenia. Tak sa tez nastawiane baterie termostatyczne. Jest jednak jeden powod, dla ktorego warto trzymac wysoka temp. w zasobniku - maly zasobnik. Z mniejszej ilosci wody o wyzszej temp mozna uzyskac wiecej o zadanej nizszej.
Ja mam od wielu juz lat ustawiona 40st, calkowicie wystarcza, choc 3 osoby po sobie sie nie wykapia, trzeba poczekac ze 20min na zagrzanie. Dodatkowo trzeba oamietac o okresowym przegrzaniu wody w zasobniku i przepedzenie jej przez instalacje - legionella. I tylko do tego przydaje mi sie cyrkulacja
Dlugi_TA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
 


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Endurorally24 2023 & Dakar 2023/2024 Onufry22 Dział Producentów i Dostawców 39 01.12.2023 07:27
Północne Chile przygoda życia 2024 piotr.dialog Przygotowania do wyjazdów 5 18.02.2023 15:08
19-21.05.2023 SOSMA Edycja 2023 Żaki-Czan Imprezy forum AT i zloty ogólne 8 10.02.2023 10:19
2024 koniec enduro Adagiio Inne tematy 21 05.10.2019 08:40


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.