Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Wszystko co chciałbyś wiedzieć o motocyklach innych niż AT > Inne - dyskusja ogólna

Inne - dyskusja ogólna Dział poświęcony motocyklom nieskategoryzowanym.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 19.06.2024, 16:10   #1
Lucky Luke
 
Lucky Luke's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 2,841
Motocykl: RD04
Lucky Luke jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 15 godz 8 min 59 s
Domyślnie Lekki adventure, adwęczur, adwenczór- po prostu motocykl do wszystkiego ale nie do niczego ;)

Zapraszam do dyskusji na temat motocykla który prawdopodobnie nie istnieje
Od nastu lat trwa moja przygoda z enduro i ciągle szukam złotego środka, czyli motocykla który:
-będzie dzielny terenowo
-waga najlepiej w okolicy 150kg
-będzie bezawaryjny
-chociaż 200km zasięgu na jednym tankowaniu a najlepiej to 300km
-można nim przejechać 500km dziennie bez bólu głowy
-jazda asfaltem nie będzie powodować zawału serca i da się trzymać 120km/h przez kilka godzin bez uszczerbku dla silnika i dla mnie
-kanapa nie będzie rozcinać mojego tyłka ,a jakaś owiewka będzie coś tam chronić od wiatru
-części nie trzeba zamawiać pół roku wcześniej i są po prostu dostępne
-będzie dawać frajdę z jazdy, czyli dobrze żeby coś tam pod manetką było
-powinien mieć możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń takich jak nawigacja , grzane manetki, dodatkowe oświetlenie
-można załadować na niego dużego rogala który waży 15kg i nic się w moto nie urwie
-wolałbym jeden cylinder niż dwa (waga)

A teraz moje typy i subiektywna opinia:
Honda XR650R , zwana Big Red Pig- miałem, przejechałem z tego co pamiętam 18kkm. Świetny mocarny silnik, ten sprzęt do istny diabeł. Podnosiła przednie koło kiedy tylko ruszyłem nadgarstkiem. Żadna prędkość nie robiła na niej wrażenia. Zawieszeniowo nie najgorzej ale ze względu na geometrię motocykla słabo sobie radzi na ciasnych odcinkach, skręca się praktycznie gazem, za to po piachu leci jak po sznurku. Dużą wadą jest brak rozrusznika oraz niewydajna elektryka. Niby miałem podłączone mocnego leda,nawigację i działało, ale na wolnych obrotach led przygasał. Najgorsza kanapa na jakiej siedziałem, rozcina tyłek. Słaba dostępność akcesoriów, części zamienne też praktycznie tylko ASO.
Słaba możliwość przewożenia torby, niby miałem przykręcane wzmocnienie pod tylnym błotnikiem, ale wiecznie wyrywały się gwinty z alu ramy i musiałem jeździć do spawacza.
To rasowe pustynne hard enduro bez jakiejkolwiek ochrony przed wiatrem.
Hamulce takie sobie szału nie ma. Niestety motocykl już dość wiekowy ale trzyma cenę, obawiam się, że serwisowanie tego może być jeszcze trudniejsze niż naście lat temu. Teraz wiem o wiele więcej więc i zakres przeróbek oraz ich jakość byłyby większe. Trochę tęsknię za tą świnią
https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...xr650r_05.html

AJP PR7- na papierze motocykl idealny, chociaż drogi w zakupie. W 2021 przeszedł lift i zmienili komputer sterujący oraz wtrysk na Athenę, podobno rozwiązuje wszelkie bolączki z odpalaniem na zimno itd. siłownik sprzęgła Oberon zamiast magury i lepszy tablet. Malutki producent z Portugalii i malutka sieć dealerska. Niby poskładany z świetnych komponentów ale nie wiem jak z dostępnością części. Podobno potrafi kaprysić elektryka ciekawe czy po lifcie też?
W teorii wszystko super, 17L zbiornik pod siedzeniem, wygodne siadło, owiewka, wieża z tabletem, porządny zawias z dużym skokiem, hamulce brembo, ale:
Testowałem go jakoś w 2016-2017roku: na testach w jednym egzemplarzu połamała się kiwaczka (zmienili to, teraz już nie ma z tym problemu), a ten którym jeździłem źle się prowadził w zakrętach. Miałem wrażenie , że płuży przodem. Silnik petarda. Czy warto w to wchodzić za takie pieniądze 55kpln ? Muszę go jeszcze raz sprawdzić , bo recenzje ma bardzo dobre. Może wtedy na testach dostaliśmy jakieś źle ustawione-skręcone egzemplarze ?
https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...nture%2015.htm

KTM 690/Husqvarna 701/Gas Gas700- długo na rynku, masa gadżetów do dokupienia, ale tanio nie jest. Na pierwszy rzut oka świetny motocykl. Jechałem przez chwilę 701 po rumuńskim szutrze i bardzo mi się podobało, praca zawieszenia bajka. Ale motocykl trzeba doposażyć w jakąś wieżę i owiewkę, a awaryjność jest już chyba legendarna.
Nie dość , że drogi to jeszcze się psuje za to sporo egzemplarzy na rynku można coś wybrać z używek.
https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...uro_r%2009.htm

Suzuki DR650- stare dobre i japońskie. Duża dostępność na rynku , nadal da się kupić prawie nowe. Bezawaryjny sprzęt, dobrze wykonany i poskładany, części wszędzie. Niestety nie ma między nami chemii. Przymierzałem się kilka razy i za każdym razem to samo: ciężkie, nie przyspiesza i zawieszenie jak z tapczanu. Za to miałem przyjemność wsiąść kiedyś na egzemplarz kolegi w którym miał powymieniane zawiasy, to już jechało przyjemnie, niestety nadal nie przyspieszał i nie hamował.
Przez ten brak mocy wydaje mi się ciężka. Chyba najrozsądniejsze enduro na świecie. Może gdybym przejechał się takim z lepszym gaźnikiem i zmianami w airbox to bym pokochał ?
https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...650se%2000.htm

Fantic 450Rally- czyli yamaha we włoskim malowaniu. Drogo i niedrogo jak porównać do KTM replica- około 75kpln nowa. Obiecuje bardzo wiele, japońska niezawodność , plus duże zbiorniki i owiewka od Italiańców. W zasadzie ma wszystko w standardzie jak pr7, no może poza obiegiem oleju. Trzeba by było dołożyć dodatkową chłodnicę bo 0,9L mnie nie przekonuje.
Gdyby była 20Kpln tańsza nawet bym się nie zastanawiał. Niby egzotyczna ale tak naprawdę to yamaha WR.
https://www.fantic.com/at-de/moto/rally/xef-rally_c37em

KTM EXC450/ Husqvarna FE450- motocykl znany i lubiany. Wersje na wtrysku moim zdaniem świetne. Masa akcesoriów. Jak to ktm, tanio nie jest, ale dostaniemy do niego wszystko. Tylko czy to spełnia moje założenia i czy warto to przerabiać. Obawiam się czy byłbym w stanie robić tym 500km dziennie szczególnie asfaltem.
Mam już kolejną 450 i jakoś nie wydaje mi się dobrym pomysłem przerabiać na ADV.
https://bikez.com/motorcycles/ktm_45..._days_2020.php

KOVE 450Rally- nowy gracz na rynku, macałem siedziałem dotykałem, stałem i nie ma lipy. Na pierwszy rzut oka wykonie bardzo dobre. Zbiorniki mogą zabrać aż 30L- dla mnie za dużo ale nie trzeba zalewać wszystkich. Wieża z szybą w standardzie, dobre światła. Pozycja mi pasuje. Nawet gniazdko usb ma Waga bardzo fajna około 150kg , da się jeszcze odchudzić: wydech , wywalić abs.
Opinie ma rewelacyjne , od roku upalają to już w USA i bez większych awarii. Cena akceptowalna 43kpln za nówkę+ około 3kpln za zdjęcie blokad EURO5. Silnik jest już trochę na rynku siedzi miedzy innymi w fanticach 500 i nie słychać żeby się to sypało. Na pewno chcę to przetestować bo jest to ciekawa propozycja. Części na razie tylko z Chin ale wysyłają szybko. Tylna zębatka pasuje od KTM , airbox i filtr powierza w wersji odblokowanej jak w KTM. Zawieszenie prawdopodobnie bliźniacze jak w CRF450. Jest już trochę akcesoriów na rynku, głównie z Chin ale nie tylko.
NIestety nadal jest to niewiadoma no i przecież chińskie G i czy 450cc to nie za mało?
https://kove.com.pl/modele/model-450r

KOVE 800X- nowy gracz na rynku, macałem siedziałem dotykałem, stałem i nie ma lipy. Na pierwszy rzut oka wykonie bardzo dobre. Najlżejszy i pewnie najmniejszy twin na rynku. Prawie sto koni i 191kg zalany pod korek- potwierdzone w kilku źródłach. I rzeczywiście czuć tę lekkość. Przechylałem na boki, to jak singiel się wydaje. Zawieszenie Kayaba i opony Pirelli. Silnik CF Moto , bliźniaczy do ktm 790 ale podobno bez jego wad z walkami. Testerzy bardzo chwalą. Długo oglądałem i jedyne do czego bym się czepił to sposób mocowania kabla od czujnika stopki. Moim zdaniem na pewno się urwie ale dwie trytytki i problem rozwiązany. Też na pewnie wezmę go na testy. Kosztuje tyle samo co 450Rally.
https://kove.com.pl/modele/model-800x

Yamaha Tenere 700 to już klasyka gatunku. Testowałem wersję World Rally 2024 i w terenie w naprawdę super , świetnie jedzie po wszystkim. Byłem pod wrażeniem bo to już spore moto. Na asfalcie już bez szaleństw, mogłaby mieć ze 20koni więcej i wtedy nie miałbym uwag. Wszystko działa pięknie, jednak moja stara Africa ma lepszą ochronę przed wiatrem i jest bardziej komfortowa. Niestety przekraczamy 200kg i cenowo też już wyżej niż reszta. Stylistyka z akrapovicem , dla mnie piękna.
https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...raid-2023.html

Aprilia Tuareg- motocykl bardzo chwalony , troszkę tańszy niż tenere, silnik nieco mocniejszy. Stylistycznie raczej brzydal. Nie miałem doczynienia więc się nie wypowiadam. Na pewno chciałbym spróbować.
https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...eg-660-22.html

A Wy co byście wybrali i dlaczego ?
__________________
WSK125>XL650V Transalp>XR650R>TE450>DR800big>XR750VAfrica Twin>XR400R>VFR800fi>TE450ie>Bandit1200S
Lucky Luke jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2024, 16:38   #2
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 3,133
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 19 godz 57 min 11 s
Domyślnie

Dobry temat i niezłe podsumowanie
Obswerwuję
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2024, 16:43   #3
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 11,065
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 2 tygodni 2 dni 10 godz 2 min 26 s
Domyślnie

701 ze wszystkich wymienionych powodów. Na razie nie chce sie tylko zepsuć. Nie wali w klatę przy 120. W DR przy 100 było słabo. Spokojnie zrobię powyżej 500 dziennie bez bólu doopy. Wieża całkowicie zbędna i bezsensownie dociąża przód. Nowej bym za tą kasę nie kupił dlatego wziąłem roczną używkę. Must have to płyta, zmiana wydechu i dolotu jak dla mnie. Reszta kwestia preferencji. Broniłem się przed tym długo i zaciekle ale po 30kkm na DR i 10kkm na 701 wiem że to był dobry ruch. Mankamenty pozostałe tego moto są pomijalne i wynikają z malkontenctwa raczej niż obiektywnych przyczyn. Oczywiście czysto subiektywnie.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2024, 17:02   #4
Lucky Luke
 
Lucky Luke's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 2,841
Motocykl: RD04
Lucky Luke jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 15 godz 8 min 59 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
701 ze wszystkich wymienionych powodów. Na razie nie chce sie tylko zepsuć. Nie wali w klatę przy 120. W DR przy 100 było słabo. Spokojnie zrobię powyżej 500 dziennie bez bólu doopy. Wieża całkowicie zbędna i bezsensownie dociąża przód. Nowej bym za tą kasę nie kupił dlatego wziąłem roczną używkę. Must have to płyta, zmiana wydechu i dolotu jak dla mnie. Reszta kwestia preferencji. Broniłem się przed tym długo i zaciekle ale po 30kkm na DR i 10kkm na 701 wiem że to był dobry ruch. Mankamenty pozostałe tego moto są pomijalne i wynikają z malkontenctwa raczej niż obiektywnych przyczyn. Oczywiście czysto subiektywnie.
Właśnie na takich subiektywnych opiniach użyszkdowników mi zależy.
__________________
WSK125>XL650V Transalp>XR650R>TE450>DR800big>XR750VAfrica Twin>XR400R>VFR800fi>TE450ie>Bandit1200S
Lucky Luke jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2024, 17:50   #5
cheniek
 
cheniek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Pszczyna
Posty: 862
Motocykl: CRF1100L DCT + KTM640 ADV
Przebieg: 30237
cheniek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 5 dni 15 godz 59 min 11 s
Domyślnie

Dobry temat … ja dość mocno przyglądam się Husce 701 / KTM690 ale ….
cheniek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2024, 18:16   #6
Artek
GO HUNT!
 
Artek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2012
Miasto: Ze wsi jestem w ZMY
Posty: 2,672
Motocykl: Hunter z Gasem!
Artek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 4 tygodni 22 godz 12 min 50 s
Domyślnie

Nie wiem tylko czy 120 km/h da się tym lecieć...
https://bringatrailer.com/listing/19...frica-edition/
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg 1992_honda_z50j-monkey-baja-africa-edition_dsc06509-74578.jpg (63.8 KB, 344 wyświetleń)
Artek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2024, 18:24   #7
Lucky Luke
 
Lucky Luke's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 2,841
Motocykl: RD04
Lucky Luke jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 15 godz 8 min 59 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Artek Zobacz post
Nie wiem tylko czy 120 km/h da się tym lecieć...
https://bringatrailer.com/listing/19...frica-edition/
Chyba nie sięgnę nogami do ziemi
__________________
WSK125>XL650V Transalp>XR650R>TE450>DR800big>XR750VAfrica Twin>XR400R>VFR800fi>TE450ie>Bandit1200S
Lucky Luke jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2024, 21:33   #8
rrolek

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: a raczej wieś
Posty: 1,412
Motocykl: z lekkim adhd
rrolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 11 godz 36 min 50 s
Domyślnie

Ale gdzie chcesz tym jeździć? Bo każdy z rozkminianych motocykli jest dobry w czym innym.
Żaden nie przystaje w całym przekroju do twych założeń.
Paradoksalnie imo najbliższy owych jest już od lat nie produkowany i nie brany pod uwagę w rozkminach stary LC4, a jeszcze bliżej stare katy na rfs-ach. 3/4 stawki to zabawki tylko szosowe, no chyba, że latanie po piaseczku i szutrze nazwać offem
Leżę sobie z lekka podcięty w jakimś hotelu w Sofii. Bułgarski TET przeplatany trasami Motomaniaka z przed dekady. 701 nawet z dlubnietym ECU po kamieniach nie robi. Coś może skrobne jak wrócę. Trzymaj się tej 450 którą masz. Miodu w dupie nie znajdziesz. Rozkminy zostaw na po sezonie.

Pozdr rr
__________________
Są jeszcze piękne zadupia na tym świecie.
rrolek jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2024, 22:39   #9
DZIADU
 
DZIADU's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2010
Posty: 9
Motocykl: RD03
DZIADU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 21 godz 46 min 38 s
Domyślnie

Yamaha xt660z
Wystawiam jako propozycje do skomentowania. Jeżeli Suzuki dr650 jest brana pod uwagę, to Yamaha xtz również mogła by się nadać. Występuje w tej liście również druga zbieżność że silnikiem z Aprilli Tuareg. Nie wiem czy zawieszenie robi robotę, nie znam motocykla, nie jeździłem.
Propozycja wpisuje się w wytyczne z pierwszego posta.
Co myślicie?
DZIADU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.06.2024, 00:23   #10
Lucky Luke
 
Lucky Luke's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 2,841
Motocykl: RD04
Lucky Luke jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 2 dni 15 godz 8 min 59 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał DZIADU Zobacz post
Yamaha xt660z
Wystawiam jako propozycje do skomentowania. Jeżeli Suzuki dr650 jest brana pod uwagę, to Yamaha xtz również mogła by się nadać. Występuje w tej liście również druga zbieżność że silnikiem z Aprilli Tuareg. Nie wiem czy zawieszenie robi robotę, nie znam motocykla, nie jeździłem.
Propozycja wpisuje się w wytyczne z pierwszego posta.
Co myślicie?
https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...enere%2008.htm
48koni, skoki zawiasu nie powalają, ponad 200kg. To jest bardzo dobry motocykl turystyczny jednak dla mnie za mało terenowy...
__________________
WSK125>XL650V Transalp>XR650R>TE450>DR800big>XR750VAfrica Twin>XR400R>VFR800fi>TE450ie>Bandit1200S
Lucky Luke jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
po prostu... KAMIL lena Pegaso 18 28.09.2022 07:13
Auto do wszystkiego Widmo80 Samochód Forumowicza 39 03.02.2020 19:04


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.