Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02.02.2009, 20:50   #1
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie Bank Części - projekt forumowy

Witajcie,

Zbliża się sezon, dlatego tyż przed jego rozpoczęciem wychodzimy z propozycją założenia Banku części AfricaTwin. Nieformalnie funkcjonowała ona w tym sezonie, ma też już pewnien stan magazynowy.
W skrócie:
Bank zawierałaby elementy motocykla, które można by wypożyczyć na wyprawę lub takie, których nigdy nie kupilibyśmy w Chądzie (cena) a ich poszukiwanie na ebay czy allegro zajęłoby dużo czasu, eliminując nas z części sezonu. Z kolei duży element, który uległby zniszczeniu czy uszkodzeniu gdzieś na trasie byłby wysyłany na życzenie forumowicza kurierem lub inną ustaloną formą, na jego koszt w ustalone miejsce świata.
Oczywiście bank jest dostępny dla członków płacących składki - gdyż to z nich właśnie jest finansowany.

Na kanwie naszych dotychczasowych rozważań załączonych na końcu tego postu stworzony został zarys regulaminu, który chciałbym poddać Waszej ocenie i dyskusji.

Regulamin banku części.doc

W szczególności zależy nam na Waszym zdaniu w sprawach:

- lista elementów do banku
- metody rezerwacji
- odpłatność za wynajem elementów.
- czas wypożyczenia
- zabezpieczenia przed fraudami i innymi zachowaniami niepożądanymi.
- zasady doboru żyrantów
- cennik wypożyczenia
- cennik wykupu


Prosimy o Wasze uwagi – najlepsze pomysły wdrożymy do regulaminu.
Planowe uruchomienie banku to 1 kwietnia 2009.


A taką dyskusją doszliśmy do powyższej wersji:

Cytat:
Napisał newrom Zobacz post
A może w formie płatnej wypożyczalni ? Biorę klamoty na dwa tygodnie, wpłacam np 5 dych/tydzien. Nie muszę kupować zapasowej pompy, reglera. Kasa zasila bank części i po roku klamotów jest od cholery i jeszcze trochę.
Cytat:
Napisał chinol Zobacz post
można to zrobić na zasadzie grzecznościowej myślę, każdy deklaruje co ma i może wypożyczyć. jeśli chce to pożyczy jeśli nie to nie bo przecież mogą zdarzać sie nadużycia lub towar w banku wróci w inny stanie niż go oddamy.

Chyba ze rozważać to na zasadzie, kto coś dołoży może korzystać z banku
lub zrobić ogólna składkę na bank i kupić trochę części do wypożyczenia na wyjazdy

Można by zrobić tez coś na zasadzie interwencyjnych wysyłek na miejsce zdarzenia awarii jeśli ktoś jest w kraju X mieście X wysyłamy mu moduł, pompę czy inne ustrojstwo ale to mogła by być opcja dla osób które nie oddały nic swojego a zapłaciły składkę na części. Zawsze jakiś zapas zostawał by w kraju

takie wolne mysli na temat
Cytat:
Napisał chomik Zobacz post
Myślę, że warto zrobić mały magazyn (jakąś małą bazą danych) i tam regulować stany a także zrobić rezerwację sprzętu tak aby każdy wiedział co i kiedy można wypożyczyć i ustalić ceny wypożyczenia poszczególnych części/czas.

Z tym assistance to chyba tak sobie, przecież zanim paka wyjdzie i dojdzie to już dawno sobie poradzisz za pomocą sznurka i gumki od gaci.... przecież tutej cywilizacja jezd...
Cytat:
Napisał newrom Zobacz post
... wysyłanie konkretnych klamotów z tego co jest na stanie. A po powrocie osobnik zwraca wszelkie koszty wypozyczenia i doslania. I jak już sie człek znajdzie w głębokiej d... to łatwiej mu poczekać kilka dni na modul (az magazynier wytrzezwieje i wysle) niz ciągnąć afrykę na sznurku za jakimś wołu. Albo jechać z paliwem pod korek i ustalić ze kilka dni później człek se odbierze pompę gdziesik na trasie.
A jak już będą setki pomp i dziesiątki modułów to można podzielić magazyn na kilka części i pilnować by magazynierzy sie nie lubili (nie będą razem pić ;>).
Taka mam mglista koncepcje

Pozdr
newrom
Cytat:
Napisał newrom Zobacz post
To znaczy że w okolicy nie ma dilera hondy, albo że ten diler ma długi okres oczekiwania. A wiadomo że większość ma ograniczony urlop, a koszta transportu motocykla do kraju (czy choćby w okolice gdzie jest sensowniejszy diler) mogą być bardzo wysokie.

Czy ja wiem ? Ileż tych padających pomp/reglerów/modułów może szlak trafić w trasie ? 2-3-5 ? Niema co przesadzac no i lepiej mieć szanse że coś będzie w banku części, niż tej szansy nie mieć :-)
Cytat:
Napisał sambor1965 Zobacz post

Stworzmy rozproszony bank czesci. Niech kazdy napisze co tam ma u siebie w czelusciach garazu i jesli to wykorzysta to wypieprzy to z listy. Juz tam Ramires wymysli jakis soft do tego, by to jakos chodzilo. Z
Zasady? Odkupienie nowej czesci, oddanie w ciagu jakiegos czasu pozyczonej, co do oplat to chyba jakas symboliczna - 20 zl na koszty forum + pokrycie kosztow przesylek. Jesli koles odda w ciagu 2 tygodni placi na forum 20 zl jesli do 4 to 40 zl. Jesli nie odda...
Cytat:
Napisał mateo Zobacz post
Panowie usystematyzujmy to co już się tu pojawiło bo już robi się bajzel.
Do banku części trafić powinny:
- moduły
- pompy
- reglery
- klamki
- aku

Opłata niech będzie np. 30zeta za sztuke na miesiąc. Trzeba zwrócić wszystkie części sprawne po powrocie.

Nad assistance bym jeszcze popracował - trzeba znacznie większej ilości częsci i poważniejszej logistyki. Mam wrażenie, że na wyprawy wszyscy i tak biorą komplet. A polski assistance można by zrobić w oparci o afrimapę i tzw. system rozproszony.
Cytat:
Napisał podos Zobacz post
Ideą Banku Czesci jest to, zeby byly w nim rzeczy drogie i trudno dostępne - czyli regler (300), pompa(500), i moduł(2000zł). I nie wiem co jeszcze. Stojan, rozrusznik, kosz sprzęgla z tarczami, moze caly silnik?

pierwsze 3 w ilosci gwarantujacej mozliwosc wypozyczenia na kazda duza wyprawę, (po Polsce afrimapowe rozproszenie wystarczy) zas te duze to tylko wysyłka. Obawiam sie ze wyslanie silnika dhlem przekroczy jego koszt kilkukrotnie... Ale jakby ktos zatarł w Polsce, to moglby dostac zeby sezonu nie tracic... no nie wiem...

Sorry, ale klamki czy linki sprzęgła to powinny byc na stałe w każdym motocyklu. Razem to nie przekraczaja nawet 100PLN...
Cytat:
Napisał chinol Zobacz post
powinno być jeszcze coś na poważniejsze wypadki : np przednie zawieszenie jak jesteś gdzieś za granicą to warto poczekać i wrócić na moto.
koła przód i tył może lampy przednie

o a może całą afri kupić i ja na części przerobić znaczy 3 afri rd 03 04 07
Cytat:
Napisał puszek Zobacz post
Według mnie w Banku -rozumianym jako własność forum- powinny być tylko i wyłącznie podstawowe części, psujące sie najczęsciej i drogie. Ale to nie znaczy ,ze nie można zrobić czegoś w rodzaju listy zbędnych gratów . Zasady pożyczania czy wręcz sprzedaży omawialiby ze sobą zainteresowani. Czyli forum by to umożliwiło (poprzez informacje) ale cała logistyka by z Ramireza czy kogoś innego zeszła. Jest nas kilkuset i niech każdy chociaż raz coś zapragnie na rok to juz sie robi młyn....
Cytat:
Napisał podos Zobacz post

Co do zwrotu reglera... powinny byc chyba nowki w wypozyczalni i nowki zwracane. Nie wiadomo w jakim stanie jest instalacja i moze byc tak, ze po padzie reglera wymieniony dalej dostaje w d... a np zepsuje sie dopiero nastepnemu...
Cytat:
Napisał ramires Zobacz post
ustalic trzeba regulamin wypozyczenia.
w momencie uzycia zwraca do banku nowy/inny w stanie takim jaki wzial z banku.

Bank czesci widze, ze idzie w dwóch kierunkach.
1) wypozyczalnia - Polska
2) wypozyczalnia - wyprawy

ad1) pada komus cos w trakcie wyprawy po polsce i jest weekend - logistyka w oparciu o PKP i podobne - zwrot nowej czesci (ale jak wspomnieliscie z elektryką moze byc roznie)
ad2) wyprawy - uzycie oznacza zwrot nowej

chyba ze calkiem bedzie to na zasadzie secondhandu z rzeczami jakich nie idzie nabyc w szybkim tempie - regulatory/pompy/CDI/Koła
Cytat:
Napisał wasilczuk Zobacz post
a może do banku oprócz części psujących się notorycznie w afrykach dołożyć np. zestawy do komunikacji międzymotocyklowej (zapomniałem jak to sie zwie fachowo ), drogie bajery do nawigacji itp.
Cytat:
Napisał podos Zobacz post
Kupowaczem szpejow do banku jezdem ja- Podosek.
Wyszukiwaczem szpejow jest - Sambor
Logistyka - Ramires

Ze wzgledu na koniecznosc szybkiej reakcji wspolnie decydujemy co kupujemy, kierując sie oczywiscie dobrem najwyższym - czyli tym czarnym.
Wasze uwagi, jak rowniez "znalezione na allegro" są oczywiscie b. cenne i oczekiwane.
Jak sie nie zgadzacie to szybko pisac bo pewne aukcje juz sa zasnajperowane.
Bank bedzie finansowany ze skladek.
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)

Ostatnio edytowane przez podos : 06.02.2009 o 11:05
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.02.2009, 11:13   #2
sambor1965
 
sambor1965's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,667
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
sambor1965 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 2 dni 3 godz 34 min 29 s
Domyślnie

Ja moze tylko niesmialo dodam, ze nie planujemy jakiejs dalekiej wyprawy i pomysl banku czesci nie jest spowodowany nasza checia zaopatrzenia sie taniej w potrzebne szpeje...

Istotna wydaje sie jeszcze lokalizacja, czy bank ma miec charakter rozproszony czy raczej ma byc np u kol. Blazy, ktory nic o tym jeszcze nie wie, ale z wielu powodow jego firma wydaje mi sie rozsadna... (centrum Polski), motocyklowa dzialalnosc etc... No i jak mu wszysjemy esperal to jest szansa ze nie przepije...

Ostatnio edytowane przez podos : 06.02.2009 o 11:47 Powód: połaczenie dwóch postów
sambor1965 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.02.2009, 16:56   #3
Zoltan
 
Zoltan's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Chojnice/drogi Europy
Posty: 1,039
Motocykl: RD07a
Przebieg: hgw
Zoltan jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 4 godz 17 min 30 s
Domyślnie

To moze ja coś powiem, bo jakoś wszyscy nieśmiało milczą
- lista części raczej ok, ktoś mógłby podsumować, ile kasy na to trzeba (wszystkie modele AT) po ile sztuk czego musiałoby być, to się okarze w praniu, bo przedni zawias to chyba po jednym na model wystarczy
- metoda rezerwacji jak najbardziej otwarta, w postaci np przyklejonego wątku w PODRÓŻACH. Żeby uniknąć sytuacji, że ktoś nagle sobie wymyślił długą trasę i dzięki pierwszeństwu z regulaminu wypchnie z kolejki kogoś, kto jedzie bliżej, ale akurat dla niego to wyprawa życia, dalekie wyprawy powinny być rezerwowane do jakiegoś terminu, np 1 IV.
- odpłatność powinna być zróżnicowana, promowai powinni być członkowie forum płacący składki, bo w końcu za ich kasę te części będą kupione
- czas wypożyczenia, to nie wiem o co chodzi, każdy będzie wypożyczał a tyle, a ile będzie potrzebował, tygodniowy margines wg mnie jest dobry
- zabezpieczenie żyrantami ok, tylko jaki jest odpowiedni staż? 2 lata?
- kwota zwrotu w razie wykorzystania części moim zdaniem powinna być taka, za jaką daną częśc można kupić w Hondzie, po upustach jakie możliwe są w danym momencie do wyrwania. ustalane w momencie wypożyczenia.

to tyle, jadę dalej
__________________
openSUSE.org
Zoltan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2009, 11:52   #4
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Brawo za odwagę. Celne uwagi, o to chodziło.

Chyba dopiszę, że nie będzie można nic wypożyczyć, jak się nie weźmie udziału w tej dyskusji...
Proszę się właczyć...
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2009, 12:03   #5
sambor1965
 
sambor1965's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,667
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
sambor1965 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 2 dni 3 godz 34 min 29 s
Domyślnie

Wedlug mnie bank powinien udostepniac czesci wylacznie tym co placa skladki. To akurat dla mnie jest oczywiste.
Tak samo jak oczywistym jest dla mnie ze powinno byc to jednak odplatne, sympbolicznie moze, ale jednak...
No i jestem przeciwny zyrantom, nawet w normalnym banku sa coraz rzadziej potrzebni. Moze wystarczy kaucja ?
sambor1965 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2009, 12:09   #6
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Ok, ja może nie jeżdze nigdzie daleko jak Wy, bym potrzebował gdzieś w pizdu modułu czy pompy. Notabene mam drugą pompe Czy liczy się staż czy to czy pacjent płaci, pozostawiłbym oddzielnej dyskusji.
Generalnie jestem za ale pojawia sie pytanko - jak wysyłać takie ustrojstwo..? Mam 50% zniżki w DHL jak coś ale to dalej nie kosztuje 10zł jak paczka pocztą po PL.
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2009, 13:12   #7
puszek
 
puszek's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 5 godz 7 min 10 s
Domyślnie

Co do żyrantów to pozwolę sobie nie zgodzić się z Samborem. Jest nas tutaj zarejestrowanych prawie 1000 osób, część w ogóle nie bierze udziału w życiu forum tylko płaci składki. Jest taka możliwość ,ze ktoś weźmie i nie odda ..I co wtedy? Wyślesz Samborku egzekutora? Wtedy na głowie będą mieli problem żyranci. Co do wysyłki to chyba jasne ,ze płaci za to ten kto potrzebuje daną część . Oczywiście ,ze to może być duża kwota(Rambo dawaj zniżki!!!!)i w danym chwili delikwent może nie mieć możliwości , ale chyba płacenie przez forum za transport powinno być czymś wyjątkowym.
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2009, 14:03   #8
Zoltan
 
Zoltan's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Chojnice/drogi Europy
Posty: 1,039
Motocykl: RD07a
Przebieg: hgw
Zoltan jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 4 godz 17 min 30 s
Domyślnie

Jak widać zainteresowanie tematem, powiedzmy: skromne.. może warto postawić pytanie, czy w ogóle pomysł banku części ma poparcie na forum. może jakaś szybka ankieta
__________________
openSUSE.org
Zoltan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2009, 14:11   #9
Pawel
 
Pawel's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Nottingham, UK
Posty: 697
Motocykl: RD07a
Pawel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 19 godz 49 min 44 s
Domyślnie

-Co do rezerwacji to powinien decydowac termin zgloszenia checi wypozyczenia. Nie mozna promowac tych co jada dalej bo jak juz napisal Zoltan dla niektorych jadacych blizej moze byc to podroz zycia.
- oczywiscie wypozyczalnia tylko dla placacych skladki!!!
- z zyrantami niektorzy moga miec problem np. ja, bo nie mam osobistego kontaktu z nikim z forum z racji zamieszkania.
- moznaby tez pomyslec o indywidualnym koncie kazdego uzytkownika: zbieralibysmy sobie pieniadze na naszym koncie (np. 10zl miesiecznie). Pieniadze bylyby wykorzystywane do zakupu czesci. W momencie kiedy taki uzytkownik potrzebyje czesci wartej 1000zl, a ma na koncie 500zl doplaca tylko roznice. Jemu jest latwiej a my mamy pieniadze do operowania nimi przy zakupach. W takiej sytuacji gdy mamy juz troche nazbierane problem z szybkim zakupem i wysylka drogich czesci po prostu znika.
Pawel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2009, 14:15   #10
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pawel Zobacz post
-Co do rezerwacji to powinien decydowac termin zgloszenia checi wypozyczenia. Nie mozna promowac tych co jada dalej bo jak juz napisal Zoltan dla niektorych jadacych blizej moze byc to podroz zycia.
Zgadzam sie w 100%
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.