Wątek: Pierwsza Pomoc
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21.09.2009, 09:12   #4
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,408
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 4 dni 12 godz 12 min 2 s
Domyślnie

JuIo, jeśli kogoś paraliżuje strach przed niesieniem pomocy i skutkami
to prawie na pewno bardziej zaszkodzi niż pomoże, tu potrzebny jest chłodny umysł a nie emocje....... to tak przy okazji.
Nie wydaje mi się też aby stanowiło jakiś problem różnica między np 25 a 30, kiedyś zasady były zupełnie inne ...i co.... nagle ludzie się tak zmienili że trzeba było rewolucje robić w temacie np sztucznego oddychania?
Rozmawiałem o tym z lekarzami no i powiedzieli że z "praktyki" wynika że ważniejsze jest teraz pompowanie/uciskanie serca i że 2 dmuchnięcia na 30 wystarczą.Oczywiście jak są do tego 2 osoby to i 2 na 15 nie zaszkodzi.
Generalnie chodzi o zaopatrywanie mózgu w tlen i jakieś odchyłki ( byle nie mniej niż 2/30 na pewno nie zaszkodzą).
Podobnie jest ze zdejmowaniem kasku, jesli poszkodowany jest przytomny , kontaktowy, oddech regularny a istnieje ryzyko uszkodzenia kręgosłupa to lepiej nie zdejmować.
Natomiast jak jest brak oddechu, tętna .... to co ? zostawisz mu kask na głowie i pozwolisz żeby się udusił?
Dobrym rozwiazaniem są szczękowce, bo można szczęke do góry i oddychanie prowadzić.
Wszystko trzeba z głową robić aby możliwie nie zaszkodzić a jak najwięcej pomóc, ale do tego trzeba zimnego mózgu a nie adrenaliny.
Ogólnie to jest dobrym pomysłem przypominanie sobie co jakis czas informacji i praktyki co by w razie potrzeby nie panikować tylko dzialać.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem