Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16.03.2019, 11:36   #149
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie Dom na emeryturę

Dlatego zrezygnowałem z pompy ciepła, na razie, panele foto jak dostanę dotację lub pożyczkę na ich zamontowanie z programu Czyste Powietrze. Czasem wydajemy na kufry lub torby do motocykla 4000 pln to i rachunek za prąd powinienem udźwignąć. W kamienicy grzejemy gazem budynek jest duży, bezwładność ogromna, straty ciepła spore, ale kotłami gazowymi zarządza sterownik połączony z pogodówką i to działa mimo dużej bezwładności systemu. Są wpisane polecenia w sterownik co robić gdy temperatura na zewnątrz taka, potrzebuje ciepła w jednym , dwóch , dwunastu pokojach i kotły dostosowują swoją pracę, jedynym problem to okres przejściowy i pokoje dachowe od południa które w wyniku działania słońca potrzebują schłodzenia. Obecnie system mam już dostosowany do tego aby też chłodzić w tym czasie jak jest potrzeba tylko czekam na oprogramowanie które ma tym zarządzać. Na razie robię to ręcznie, włączając agregat wody lodowej w okresie przejściowym a system oparty na knx dopiera parametry pracy w każdym pokoju.
Próbuję sobie przetłumaczyć tą jak piszecie, ogromna wadę w postaci bezwładności. Logicznie rzecz biorąc mając rurki w płycie i właściwie zaizolowany dom aby uzyskać 22 stopnie na wyjściu z pompy potrzeba niewiele mniej. Piec elektryczny jest sterowany i nie wyobrażam sobie systemu bez pogodówki która pracuje według jakiegoś schematu , jest sterownik który bierze pod uwagę bezwładność płyty, bo po prostu musi uwzględnić też ten czynnik. W zależności od sytuacji na zewnątrz sytuacja zmienia się dynamicznie tym lepiej im więcej mamy czujników i jak dobrze napisany jest program sterujący. Przy tym rozwiązaniu nie musimy nic grzebać w tzw kotłowni, ja sprawdzam tylko od czasu do czasu ciśnienie w układzie centralnego ogrzewania w kamienicy, w każdym momencie mogę to kontrolować zdalnie przez internet.
Nie mogę zrozumieć obiekcji dlaczego gruby beton mamy być gorzej zarządzany, tym bardziej ze nie dostałem żadnego argumentu poza ogólnym stwierdzeniem duża akumulacja i bezwładność.
Gdzie waszym zdaniem tkwi błąd w tym rozumowaniu?
Aby było jasne jeżeli będzie podłogówka tzw klasyczna schemat sterowania będzie dokładnie taki sam , czujniki zewnętrze, wewnętrzne z dobrze zaprojektowanym sterownikiem a nie prognoza w telewizji i termometr w oknie.
Jedyne co mogę przyjąć to koszty wykonania, ale aby zrobić to uczciwie to trzeba by porównać koszt wykonania płyty z ogrzewaniem oraz płyty bez ogrzewania w tych samych warunkach. To co będzie później czyli koszty eksploatacji, moim zdaniem będą na podobnym poziomie . Zwróćmy też uwagę że następnym pytaniem będzie z czego została wykonań instalacja i dlaczego nie z innego materiału bo ten to tylko idzie do deweloperki.

Ostatnio edytowane przez consigliero : 16.03.2019 o 11:45
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem