Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29.03.2023, 11:44   #9
NaczelnyFilozof
 
NaczelnyFilozof's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Jeleśnia - Żywiec
Posty: 1,322
Motocykl: CZ 350/XL 600
NaczelnyFilozof jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 28 min 29 s
Domyślnie

Małymi krokami kompletuje taki zestaw.

Mam juz 6 uzywanych paneli, przetwornice. Na razie poszło 3000zł . To nie ejst takie tanie. Bo jeszcze trzeba kupić przewody i drogie aluminium aby zrobić jakis stelaz, zabezpieczenia, peszle etc


U mnie praca stoi bo nie wiem gdzie ten zestaw zamontować
Dach domu. 42st na poludnie. Mam lęk wysokości i trudno mi to bedzie zamontoiwać samemu na tak ostrym spadku dachu
Mam "altankę". Ale to ma spad tylko spad 3st na południe. Byle zima ze sniegiem 70cm i mi panele popękają od nacisku śniegu. Ostry kąt na altance odpada - wiatr to zerwie razem z daszkiem altany :-) Mieszkam w górach. Halny i duze opady śniegu to norma

Solary klasyczne odpadają - nie jestem w stanie sam zbudować takiego zestawu. A w przypadku paneli foto i kilku kabli - fajna robota ale trzeba to zrobić z głową (i tak tzreba zabrać kogoś kumatego aby to sprawdził czy wykonanie jest bezpieczne).

Myślałem nad wybudowaniem kolektorów ze starych kalofyferów płytowych. Ale to nie jest ebzobsługowe, trzeba na zime spuszczać wodę, pompa ciągnie prąd. A grzanie wody z paneli foto jest najmniej efektywne, ale najbardziej bezobsługowe.

Przyjdzie wiosna ruszam z pracami
__________________
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Kymco Activ 50 ADV
NaczelnyFilozof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem