Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05.11.2022, 11:34   #1
lzakrzewski
 
lzakrzewski's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2022
Miasto: Zielona Góra
Posty: 9
Motocykl: PE04
lzakrzewski jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 godz 25 min 44 s
Domyślnie Moja honda XR600, to znaczy XR650l

Cześć wszystkim,
Jestem Łukasz i lubię motocykle z serii XR


Chciałem przedstawić historię mojego motocykla jakim jest honda XR600 z 1998 - roku,
Motocykl został zakupiony gdzieś w 2019 roku i przeszedł szereg modyfikacji od tego czasu, a to nie koniec




Pomysł na zakup XR wział się z tego że około 15 lat temu miałem motocykle z serii XR oraz XL, i sentyment pozostał po dziś dzień.





Pierwszą modyfikacją było dodanie baku acerbris (jakoś koło 20 litrów),
żeby poprawić problem niskiego zasięgu - jako że w moich okolicach są tereny głównie piaszczyste,
spalanie wychodziło około 9l / 100km co dawało zasięg poniżej 100km - dość problematyczne (gaźnik pewnie wtedy też troche niedomagał).



Potem pojechałem tą XR na tukan, gdzie strzeliłem pare razy glebę na podjazdach,
potem musiałem wylewać z siebie siódme poty żeby go odpalić po glebie na podjeździe, wtedy podjełem decyzje o montażu rozrusznika,



Początkowo był pomysł na montaż rozrusznika poprzez zakupienie takiego zestawu:
- wał xl600lm (ten sam skok wału co w XR600, ale dłuższy lewy czop pozwalający na montaż koła zamachowego od dominatora które ma zębatke napędu rozrusznika)
- dekle itp osprzęt z dominatora (kartery z XR mają miejsca na montaż silnika rozrusznika wystarczy nawiercić)

Niestety po rozbiórce silnika okazało się że głowica jest w nieciekawym stanie (standardowo dla RFVC przytarta panewka):



Więc zdecydowałem się na zakup całego silnika z FMX 650.

Okazuje się że wszystkie silniki z rodziny RFVC które mają pojemność 500, 600 lub 650 mają kompatybilne mocowania silnika,
te same kartery itp, więc wszystko jest jak klocki lego, można włożyć silnik xr600 do fmx650 i na odwrót.
Można dać głowicę z xr650l do xr600 itp,
Jest troche różnic (niektóre stare roczniki mają głowice które mają 2 gaźniki, nowsze roczniki jeden gaźnik,są inne średnice szpilek i pare innych detali w zależności od rocznika) ale generalnie to samo.

W międzyczasie zaczeło mi przeszkadzać że motocykl ogólnie źle się prowadzi na asfalcie, mocno ciągnie w lewą stronę. Niestety okazało się najgorsze... Krzywa rama:

Być może dało by się prostować, ale już odpuściłem ... rama miała też korozję i spawy, stwierdziłem że bez sensu,



Udało się zakupić inną ramę od hondy XR650l (3 miesiące latania po urzędach żeby to zrejestrować)
Rama od XR650l posiada mocowanie dla "battery box" więc bardziej pasowała pod to co chciałem robić z motocyklem (montaż rozrusznika).

Poniżej moja kombinacja:
- Silnik z FMX
- w ramie xr650l
- z wachaczem xr600,
- dolna półka xr600,
- górna półka xr650l (z otworem na stacyjkę)
- airbox xr600

wszystko plug & play

lzakrzewski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem