Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 28.09.2010, 13:47   #1
motormaniak
mistrzu
 
motormaniak's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 1,955
Motocykl: RD03
Przebieg: ?
Galeria: Zdjęcia
motormaniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 1 godz 45 min 0
Domyślnie zawias od KTM/Huqvarny, Husaberga itp

Ponieważ dostaję maile z zapytaniem jak wsadzić/jak wsadziłem mocniejszy zawias do trampka/afryki napisze parę słów. Wiedza mocno niepełna -ale chyba wiem więcej niż pytający a to chodzi.

DSCF5700.JPG

1. Każde zawieszenie z motocykli Cross-Enduro typu KTM, Huska, husaberg, WR, YZ, Drz sprawuje sie 100 razy lepiej niż oryginał w motocyklu soft takim jak transalp czy afryka- zarówno w terenie jak i na drodze. Być może ze względu na różnice w masie motocykli skąd pochodzi adoptowany zawias sprężyny są za miękkie, ale zawieszenie i tak chodzi sto razy lepiej niż oryginał. Szczególnie jak się pokręci regulacją odbicia/dobicia.
2. Ja mam włożony zawias z husqvarnyTE 610 z roku 1995 wraz z kołem i dokupioną tarczą supermoto. Wyszło mnie 1100 zł. Zawieszenie ma ośkę koła 15mm taką jak rd03 oraz trampek, oraz sztycę główki ramy 25,4 mm - stoczoną na 25 mm. Dorobiłem adapter zacisku hamulcowego - od trampka. Napęd prędkościomierza pasował bez przeróbek od trampka.
3. Jeśli kupisz zawieszenie z kołem i hamulcem od crosa/enduro w celu adaptacji pozostanie Ci tylko wytoczyć lub przetoczyć sztyce pod łożyska. Starsze Huski , Husabergi, Ktm-y miały sztyce 25,cośtam mm (niektóre są już stoczone przez poprzednich właścicieli żeby oszczędzić na łożyskach) więc wystarczy liznąć ją do 25mm i wsadzić tanie i dostępne łożyska 25x47 mm. -koszt 20 zł szt za dobre łożysko. Dodam że oryginalne łożysko w trampku/afryce to 26x47 i płacimy za nie ekstra bo jest "niekatalogowe"
4. Jeśli kupisz bez koła - pomijając kwestie sztycy główki ramy, masz dwie możliwości - ośka koła będzie pasować do waszego koła lub nie. Trampek, Rd03 ma ośkę 15 mm- taką ośkę miały stare e/crosy - na przykład huska z której wziąłem zawias. Rd 04-07 mają ośkę 17mm i takie zawiasy od crosów z końca lat 90 tych też da się znaleźć. Nowsze zawieszenia w katach itp mają ośkę 20 -24mm i trzeba nową ośkę toczyć ośkę oraz redukcje. Pozostaje kwestia adaptera do hamulca pod zacisk z trampka/Afryki.
pozdr
__________________
Enduro i ADV
motormaniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem