Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14.09.2018, 08:29   #22
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,144
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 6 dni 6 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał gilby Zobacz post
kolega został wyśmiany za twierdzenie, że wysoki środek sprzyja zakręcaniu.
Jak już musisz się wypowiadać, to chociaż rób to precyzyjnie
Cytat:
Napisał gilby Zobacz post
Ale tak jest i przeczytasz to w każdym z tych artykułów.
Skoro "tak jest" to chyba nie ma o czym rozmawiać, wszystko już wiesz..kiedy zamierzasz podnieść swój silnik żeby motocykl "lepiej skręcał"?
Cytat:
Napisał gilby Zobacz post
wysoko środek = łatwość skręcania
nisko środek = stabilność
Co to znaczy "łatwość skręcania" dokładnie? Da się skręcić szybciej, z użyciem mniejszej siły, jest lepsza kontrola, mniejsze złożenie
Cytat:
Napisał gilby Zobacz post
czyli kolega miał rację i w każdym z tych artykułów to znajdziesz, a są to 4 różne źródła, z czego 3 to duże magazyny motocyklowe w Polsce.
j.w.

Składanie się motocykla w zakręt to bardzo skomplikowany proces i zakładam, że żaden z nas do końca tego nie rozumie. Oprócz szerokości, średnicy opon, zawiasu, hamowania, szerokości kiery, geometrii, ciśnienia w oponach itd. jest wiele innych zmiennych. Nie zapominajmy o masie, wysokości siedzenia, pozycji kierowcy.
Artykuły zacytowane nie są jednoznaczne, tak jak napisał Sneer. Część z nich to pseudo naukowy bełkot na który szkoda czasu, Lem coś o tym pisał.

Trochę mnie to zaciekawiło i lekko przekopałem net..NA SPORTOWYM MOTOCYKLU może być chyba tak, że rozłożenie sił powoduje, że w pewnych warunkach złożenie w zakręt przy nieco! wyższym położeniu środka ciężkości wymaga mniejszej siły [w (pseudo) enduro przypominam, że mamy do dyspozycji szeroką kierownicę], ale samo złożenie może być wolniejsze i słabiej kontrolowane, poza tym opony są obciążone w mniej optmalny sposób. Są to jednak totalne niuanse które można wyłapać na torze na sporcie porównując dwa bardzo zbliżone moto a nie skręcając nc750x i porównując do całkiem innego motocykla z innym ogumieniem, geometrią..

Zastanawia mnie zatem, dlaczego wszyscy producenci tak walczą z obniżaniem środka masy motocykla położeniem zbiorniczków wyrównawczych, przenoszeniem zbiorników na dół etc..
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem