Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 10.03.2022, 21:58   #4
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 56 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał zimny Zobacz post
Nie wiem czy to ten przypadek ale kołacze mi się coś o ustanowieniu służebności przejazdu czy jakoś tak.

Z pewnością będzie tu wiedza na ten temat bo już się nawet gdzieś przewijało.
Tak, właśnie o czymś podobnym czytałem. Znalazłem jeszcze na to kilka różniących się nazw.

Ale smutne jest to, że ta działka była dokupowana i powiększana na raty, aby nikt się z boku nie dobudował, było spokojnie, nikt nie patrzył do okna z domu obok. Wydawało się, że jest ok a tu nagle "inwestor" atakuje od dołu.

Zastanawiam się, czy może ktoś po znajomości przepchać sobie pozwolenie na budowę bez dostępu do drogi, albo będzie wiedział gdzie zagadać aby poszło po jego myśli.

Cytat:
Napisał Władek Zobacz post
Nic nikomu nie może zabrać,
jeżeli ten ktoś jest tego właścicielem.
Jezeli sąsiad wydzielał działki i są to działki budowlane muszą posiadać dostep do drogi.
Jezeli podział działek budowlanych był dokonany bez wytyczenia drogi dojadowej to można to obalić.
Nie można dokonać podziału, bez wyznaczenia drogi dojazdowej.

Jaki status ma ta droga gruntowa brązowa, kto jest właścicielem.
Choćby nawet, to nie ma nia dojadzu do czerwonych, tak przynajmniej wynika z tego rysunku.

Jeżeli jest wydane lub procedura wydania pozwolenia na budowę jest w trakcie, masz prawo do wglądu w te dokumenty, jako własciciel działki sasiedniej, starostwo powiatowe.
Jeżeli będą Ci mówić inaczej napisz oficjalne pismo z potwierdzeniem dostarczenia.
Nie musza Cie powiadamiać, ale na twoja prośbe muszą udostępnić dokumentację.

Służebności też na siłe nikt nie ustanowi.
No chyba, że ktoś do czerwonych działek dojeżdżał do nich tą brązową przez ostatnie 30 lat.
To już sądownie.

Jezeli jednak były one kiedyś pomarańczowe to miały dojadz z asfaltowej.
itd, itd, i można obalać, że nie używano do nich dojazdu brązową itd, itd.

Wszystko zależy od statusu brązowego kawałka , kto płacił za niego podatek.


Pozdrawiam
Wydzielone działki raczej są budowlane. Wszystkie na rysunku są budowlane. W piśmie jest mowa o dwóch domkach, zabudowa jednorodzinna. Jedna działka czerwona ma dostęp do drogi, druga nie.

Droga gruntowa należy do miasta. Nie mam pewności czy to faktycznie droga, czy po prostu jakaś taka działka przerobiona na szutrówkę. Na mapach jest wyznaczony pasek pod tą drogę i ma numerek jak zwykła działka.

Ta droga szutrowa kończy się na działce kolegi, styka się tylko jednym rogiem z "inwestorem".

Dzięki za podpowiedź.
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem