Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 25.03.2017, 09:45   #8
Neo
Konto zamknięte na stałe


Zarejestrowany: May 2012
Posty: 1,603
Motocykl: RD03
Neo jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 7 godz 52 min 54 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał WojtekBBI Zobacz post
Witam wszystkich. Stała się rzecz straszna padł mi dysk twardy w laptopie a wraz z nim poszło w delegację wszystko z ostatnich 5 lat. Zdjęcia, filmiki, manuale... (...)
Przepraszam za bezpośredniość ale ja pier...ole, ludzie! RÓBCIE TE CHOLERNE KOPIE ZAPASOWE! Świetnie rozumiem że nie każdy jest informatykiem ale to jest kwestia waszego życia, waszych nerwów i kasy. Denerwuję się za każdym razem gdy ktoś traci ważne dla niego dane bo uniknięcie problemu jest w zasięgu każdego, tylko się nie chce. W mojej pracy - na uczelni - poważni naukowcy tracą wyniki nieraz wielomiesięcznych badań bo mieli wszystko na jednym penie, studenci masowo gubią nośniki w pracowniach, a ci z ostatnich lat często mają tam zapisane jedyne kopie swoich prac magisterskich czy doktorskich...

Dobra, do rzeczy bo backup to temat na osobny wpis, a marudząc nie pomagam.

1) dysk który padł jest "starego" typu czy SSD? Jeśli starego to można poszukać identycznego modelu, przełożyć samą elektronikę i często w ten sposób uzyskać dostęp do danych aby je zgrać. Potem dysk wyrzucamy - nie nadaje się do pracy, a przynajmniej nie powinno się na takim pracować.

2) jeśli nie chcesz się w to bawić samemu, poszukaj pomocy u specjalistów byle nie osiedlowych. Nie musi to być od razu Kroll Ontrack, na rynku jest już trochę firm mających dobre opinie.

3) wybierz dysk który Ci odpowiada w kombinacji cena/pojemność ponieważ kupując jedną sztukę nie ma sensu silenie się na próbę unikania potencjalnych awarii. Wszystkie dyski mogą paść w dowolnej chwili, nawet najmniej awaryjne serie mogą mieć jedną wadę na milion, a akurat Ty na nią trafisz i co Ci po statystykach? Czasem firmy korzystające z dziesiątek tysięcy dysków publikują statystyki podobne do poniższych, można się nimi podeprzeć ale i tak jedynym sposobem uniknięcia utraty danych są KOPIE ZAPASOWE.

Chętnie jeszcze popiszę na ten temat ponieważ jest mi szczególnie bliski. Uważam bezpieczeństwo danych za kluczową współcześnie bolączkę gdy właściwie całe życie nieraz mamy tylko w formie elektronicznej.

PS
Żeby nie było że jestem taki mądry - sam straciłem sporo cennych danych gdy kiedyś wydawało mi się że kopie na płytach DVD są wieczne. Nie były, po kilku latach przechowywania w domowych warunkach połowa nie dała się odczytać bez pomocy specjalistycznego sprzętu, co przekraczało moje możliwości.
__________________
Konto zamknięte na stałe.

Ostatnio edytowane przez Neo : 25.03.2017 o 10:15 Powód: Dopisane PS
Neo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem