Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17.01.2023, 02:39   #1
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 53 min 24 s
Domyślnie Zbiornik na wodę użytkową w kamperowym samochodzie 4x4 - pomysły/rady

Czy ktoś ma doświadczenie w przewożeniu wody terenówką lub widział gdzieś ciekawe patenty? Chodzi o wodę użytkową a nie pitną. Czyli mycie tyłka, mycie garów, pranie i chyba tyle.

(Woda pitna to osobny temat, używam kanisterka z kranikiem 5l z atestem do żywności i taki zostanie)

W Fabince woziłem dwa kanistry po 20l, czyli było 40l wody i ta ilość wydawała się idealna jak na 2 osoby. Do "napędu" wody używałem prysznica z pompką 12V. Fajnie było to że pompka wchodziła przez zakrętkę więc nie trzeba było wiercić, kombinować i narażać się na powódź w wozie. Teraz rozważam użycie kompresora powietrza do napędu wody i pozbycia się elektrycznej pompki prysznicowej.


Co do rodzaju zbiornika:

Pomysł numer jeden to rozwiązanie sprawdzone w Fabii. Czyli w bagażniku, za fotelami siedzą 2 kanistry po 20l. Spory minus to zajmowanie miejsca w bagażniku. Kanisterki można jeszcze dać na bagażnik dachowy w celu oszczędzania miejsca

Pomysł dwa to zrobienie zbiornika z kibel rury. Na Youtubie jest sporo relizacji i wydaje się to dość popularne. I tu znowu może to wylądować na dachu, może siedzieć w środku jak i jest opcja wrzucenia tego pod auto.

Pomysł numer trzy to uspawanie własnego zbiornika z nierdzewki. Tylko nie mam TIGa, nie umiem tym spawać i zajęłoby to najwięcej czasu Zaletą rozwiązania może być ładne wkomponowany zbiornik we wnękę, w nadkole itp. Jak nie teraz to takie rozwiązanie pewnie wpadnie na kolejny rok...


Lokalizacja zbiornika:

Bagażnik dachowy:
+ darmowe podgrzewanie wody jak mamy czarny zbiornik,
+ więcej miejsca w środku samochodu,
- wysoki środek ciężkości (?), 40kg na dachu jakoś średnio mi się podoba ale może przesadzam?

Środek samochodu:
+ niski środek ciężkości
- mniej miejsca w środku samochodu

Pod podłogą:
+ niski środek ciężkości
+ więcej miejsca w środku samochodu
- ryzyko uszkodzenia zbiornika w terenie (?), z drugiej strony jakiegoś szalonego terenu to nie będzie.


To tyle co udało mi się wymyślić i zgapić przeglądając internety i zabudowy kamperowe w terenówkach. Macie jakieś pomysły/rady co się może sprawdzić a co tylko ładnie wygląda na fotkach? Co może być problematyczne w użytkowaniu na co dzień?
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem