Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16.09.2021, 22:40   #56
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,916
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 dni 9 godz 2 min 23 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Może wypowiedzą się nasi w UK ale wiem ze ongiś było tam tak ze zdecydowanie na gsxr zapłaciłbyś inna stawkę niż na dr650 wiec chyba nie do końca jest ze na kierowcę tylko.
Czuję się wywołany do tablicy

Otóż w UK sprawa się ma tak...
1. OC (tzw third party insurance) jest to minimum obowiązujące jak w PL. Musi mieć ciągłość itp. Niestety nikt tego prawie nie wybiera bo wychodzi, że koszt OC to jakieś 80% kosztów AC. Można OC (i podatku drogowego nie płacić) jeśli pojazd wycofa się czasowo z ruchu (tzw. SORN - Statutory Off Road Notification) i zostanie on na ten czas całkowicie usunięty z drogi publicznej (czyli musi być albo w garażu albo na terenie prywatnym). SORN to bardzo prosta sprawa i można to zrobić online bez wychodzenia z domu nawet ze skutkiem natychmiastowym. Tak samo można pojazd przywrócić do ruchu.
Tak wiec SORN to jedyna możliwość na (legalne) niepłacenie ubezpieczenia i podatku drogowego w UK.

2. Ubezpieczenie w UK jest na pojazd o konkretnym numerze rejestracyjnym ALE w ubezpieczeniu z nazwiska i imienia wymieniony jest jego główny kierowca i kierowcy dodatkowi. Tak więc jeśli ktoś spoza tej listy będzie prowadził samochód, automatycznie ubezpieczenie jest nieważne. Dla przykładu mój ID.3 jest ubezpieczony na mnie z żoną jako dodatkowym kierowcą, a Mii jest ubezpieczony na żonę ze mną jako dodatkowym kierowcą.
Niektóre ubezpieczenia pozwalają jednak prowadzić inne samochody bez wykazywania kierowcy, ale jest to zazwyczaj traktowane jako potrzeba chwili i działa tylko w zakresie OC i jest to wyraźnie zapisane jako dodatkowa klauzula. Ja mam taki zapis w moim AC więc potencjalnie mógłbym jechać np. samochodem kolegi z pracy choć wyłącznie z ochroną OC.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem