Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 30.09.2023, 11:36   #36
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 56 min 37 s
Domyślnie

Waga z 80.

Co do tego lasera nagrałem taki filmik i widać kapkę jak to działa.

https://youtu.be/WFrgEDVXUOQ

Jeden pixel na przetworniku ma rozmiar 3nm więc szansa na dużą dokładność jest. Na odcinku 2mm miałem dokładność praktycznie do 0.01mm.

Najwiekszy problem to swiatło lasera. Jednak jest troche rozproszone, są dziwne refleksy itp. Jak odsuwam czujnik od lasera to kształt obrazu lasera na przetworniku kamerki sie znieksztalca co psuje pomiar.

Można filtrowac laser ale to znowu sporo zabawy... trzeba mieć 2 soczewki, otwor na kilka nanometrow i ustawić wszystko dosc dokładnie.

Myśle jeszcze sprawdzić jakis jakiś filtr fotograficzny przyciemnianący ale nie licze na wielki sukces. Jeszcze chciałem sie pobawic w lepsze ustawienie lasera w linii ruchu czujnika.

Do poziomowania maszyn faktycznie uzywa sie takiej poziomicy. Ale do testow plaszczyzn uzywa sie raczej lasera. Znalazłem na YT komercyjne rozwiazania w stylu tego co robiłem i działały w identyczny sposob. Dokladnisci chyba byly do 0.005mm. Tylko pewnie laser lepszy

Jeszcze znalazłem jeden ciekawy sposob... na sznurek/żyłke/drut

Naciągamy i uznajemy ze taki sznurek jest idealnie prosty. Sprawdziłem zyłke 0.1mm przed przetwornikiem kamerki. Na przetworniku widac znacznie cieńszą linie jak laser i mozna wyliczyc sobie srodek.

Podobno takie naciagniete linki nawet na 2m dają całkiem niezłą precyzje. Oczywiscie im cieńsza, lżejsza tym mniejszy opad od grawitacji. Jak sie uzywa stalowego druta to mozna też podpiac pod niego zasilanie i jak dotknie styku to nam zasygnalizuje.

Sent from my 22101316G using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem