Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 11.03.2013, 22:00   #20
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Kolejna porada szparaga :

Podpinamy dodatkowe wyposażenie. Czyli, gniazda, volto-mierze, olejarki, manetki, nawigacje i inne takie.
Zasada nr 1, jak najmniej ingerencji w oryginalną wiązkę !!!
Zasada nr 2, najlepiej by wszystko działało po przekręceniu kluczyka i taką metodą się zajmiemy, inna jest według mnie zła i już .

Zgodnie z zasadą nr 1 musimy zbudować całą instalację od podstaw.
Nasza instalacja będzie się składać z trzech przewodów , bezpiecznika i przekaźnika. Zamiast budować możemy kupić gotową która występuje jako dodatek do de-facto fajnego gniazda zapalniczki, dostępna jest w sieci sklepów zaopatrywanych przez firmy: Olek Motocykle, lub Inter Motors, nasi PID-owcy też zapewne mają to w ofercie.
Jeśli nie chcemy kupować możemy stworzyć taką wiązkę sami. Ma ona wyglądać następująco : plus i minus ( + zabezpieczony bezpiecznikiem w zależności od potrzeb 5-10 amper ) trafiają do przekaźnika, plus jako nasz główny zasilający akcesoria, minus jako sterowanie, po czym dalej zmierza do zasilania akcesoriów. Plus wychodzi dalej po przekaźniku na zasilanie akcesoriów, by jednak mógł wyjść musimy dostarczyć zasilanie do przekaźnika które go załączy. Przepraszam, ale staram się pisać najprościej jak potrafię.
Na schemacie ma to wyglądać tak :

Jak ktoś ma dar do rysowania to niech zrobi ładniejszy , podmienię

Teraz najważniejsze gdzie to popodpinać.
plus i minus możemy podłączyć pod akumulator tak jak na rysunku ( kiedyś tak robiłem ), ale ostatnio zaczęły mnie bardzo irytować te dodatkowe kable na klemach i podpinam to następująco :
+ do przekaźnika rozrusznika, razem z grubym kablem który idzie wprost do akumulatora. W RD 03 i 04, nakrętka M6 w 07 i 07A śrubka M5 na imbus 4.
- do masy w 03 i 04 do wzmocnienia ramy pod bakiem zaraz obok fabrycznego podłączenia masy, w 07 i 07A do śruby M6, na klucz 8 mocującej cewkę WN tylnego cylindra.
i najważniejsze sterowanie, można je podpiąć do kabli ze stacyjki ( kiedyś tak robiłem ) ale można i lepiej, ( teraz tak robię ) do zasilania wentylatora.
Dlaczego ? Otóż jest to najmniej obciążany na co dzień układ a jak spojrzycie w schemat jest on stworzony tylko dla wentylatora. ( bodajże czarno niebieski kabel wtyczka przy ramie obok wentylatora. Przy takim podpięciu uzyskujemy dodatkowo kontrolkę wentylatora, jeśli nagle podczas jazdy zgasną nam wszystkie nasze gadgety, to najpierw sprawdzamy bezpiecznik wentylatora, inaczej sprawdzilibyśmy go dopiero jak wywali płyn, albo wskazówka wejdzie na czerwone.
Jeśli ktoś ma jakieś pytania na ten temat lub coś jest nie jasne to pisać.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez szparag : 11.03.2013 o 23:26
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem