Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 13.12.2021, 11:39   #15
maciekrom


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Łódź
Posty: 271
Motocykl: CRF 1100 DCT
Przebieg: 42000
maciekrom jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 8 godz 7 min 42 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał syncronizator Zobacz post
Kaucja płacona komu ? Irańskiemu urzędowi celnemu?
Opłata 400TR czyli rozumiem 400 000 Rali Irańskich czyli jakieś 39 zł?.. płacona za co ? Jako koszta operacyjne urzędu celnego ?

Och dzięki .. do tego właśnie zmierzam....

Czym jest ta kaucja ? .
Cłem gwarancyjnym .. które jest pobierane przez Irański UC i jest mi zwracane przy wyjeździe z Iranu ?

Chciałbym ustalić co się tak naprawdę odbywa.

Czy to nie jest przypadkiem tak ,że człowiek o imieniu Husajn przeprowadza standardową (dobrze jemu znaną ) procedurę "Temporary import" ?
Czy wypełnia papiery bo wie jakie i płaci tą samą kaucję gwarancyjną którą zapłacił bym ja gdybym umiał poskładać dokumenty ?

... tylko potem ta kaucja idzie do jego kieszeni a nie wraca do mnie ?

Czy normalny człowiek nie może podejść do urzędnika i poprosić o Temporary Import ? Samemu wpłacić w okienku kaucję i potem samemu ją odebrać ? Bez usług Husajna ?

Wiem, że czas to pieniądz ..i niektórzy wolą zapłacić 2tyś złotych by nie tracić czasu. Trochę drogo jak za wypełnienie papierów.

Uważam, że warto rozkminić dokładnie temat ... bo otwiera on dla wielu możliwość odbycia niedrogo ciekawej podróży.

Hulaj dusza do samej granicy z Iranem trasa prosta ...do Turcji wjazd bez wiz.
Wiza do Iranu 250zł ...tylko ta odprawa bolesna.
Z tego co zrozumiałem to kaucja jest pobierana w Turcji i tam zwracana. TR to turkish lira, czyli kurs około 0,35 pln i jest to opłata za wydanie jakiegoś dokumentu. Poproszę Turguta, żeby usystematyzował i potwierdził wszystkie informacje odnośnie całej procedury wjazdu do Turcji i wam przekażę.
maciekrom jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem